kitajska

Irak zavrnil britanski predlog
22. 05. 2001 00.00
Irak je zavrnil britanski predlog o spremembi sankcijskega režima ZN proti Iraku. Kitajska in Rusija, ki veljata za glavni podpornici Iraka v Varnostnem svetu pa sta sporočili, da ni razlogov, da bi hiteli pri sprejemanju predloga, ki ga podpirajo tudi ZDA.

Bush in Putin o oborožitvi
19. 05. 2001 00.00
Tako Moskva kot Washington upata, da bo prvo srečanje Putina in Busha pomagalo otopliti odnose med njima, saj se državi močno razhajata pri reševanju nekaterih pomembnih vprašanjih.

100 milijonov Kitajcev z mobiteli
17. 05. 2001 00.00
Število uporabnikov mobilnih telefonov na Kitajskem se je povzpelo na več kot 100 milijonov. Konec marca je znašalo število naročnikov kitajskega operaterja mobilne telefonije China Mobile 75,8 milijona, storitve drugega operaterja China Unicoma pa je uporabljalo 24,5 milijona naročnikov. V prvi četrtini letošnjega leta je več kot polovico prihodkov na področju telekomunikacij ustvaril sektor mobilne telefonije. Kitajska trg je sicer drugi največji svetovni trg mobilne telefonije, pričakovati pa je, da bo Kitajska na tem področju kmalu prehitela ZDA. Industrija mobilne telefonije ima na Kitajskem še vedno ogromno možnosti za rast, saj 100 milijonov uporabnikov mobilnih telefonov predstavlja le 7,7 odstotka prebivalstva.

Premirje v času OI 2004?
14. 05. 2001 00.00
Mednarodni olimpijski komite, Grčija in Združeni narodi si prizadevajo, da bi med olimpijskimi igrami 2004 v Atenah obudili staro antično idejo in v času trajanja iger dosegli premirje po celem svetu. Po zamisli vseh pobudnikov, naj bi premirje veljalo vsaj od otvoritve iger 13. avgusta 2004, pa nato vseh 17 dni, kolikor bodo igre trajale. V antični Grčiji je bilo tovrstno premirje med sicer vojskujočimi se polisi tradicionalno in mestne države so načrte za nove spopade oblikovale pred in po igrah.

Nokia presegla pričakovanja
11. 05. 2001 00.00
Največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu, finska Nokia, načrtuje, da bo v prvi polovici prihodnjega leta na svetovnem trgu prodal približno milijardo mobilnih telefonov. Nokia je leta 2000 na svetovnem trgu prodala 700 milijonov aparatov, samo v prvem četrtletju letošnjega leta pa kar 770 milijonov, kar je bistveno preseglo pričakovanja. Po besedah izvršnega direktorja finske Nokie Jorme Ollile, želi družba tržni delež povečati predvsem na Kitajskem, kjer mobilne telefone uporablja približno milijon ljudi, število uporabnikov pa se vsako leto podvoji. S takšno kontinuirano rastjo bo Kitajska, kjer je družba v lanskem letu zabeležila 2,8 milijarde dolarjev prometa, postala vodilna država na področju uporabe Nokiinih mobilnih telefonov. Sicer pa lahko Nokia v bližnji prihodnosti poveča svoj tržni delež na svetovnem trgu na več kot 40 odstotkov, je prepričan Ollila. Tržni delež Nokie se je na svetovnem trgu v prvem četrtletju povečal na 37 odstotkov. Pri družbi se zavedajo tudi negativnega vpliva, ki ga ima pešanje svetovnega gospodarstva na telekomunikacijsko industrijo.

Tajvan kupuje orožje
10. 05. 2001 00.00
Tajvanski predsednik Chen Shui-bian je vojski slovesno predal novo pošiljko osemnajstih sodobnih francoskih vojaških letal Mirage 2000-5s, hkrati pa zanikal, da želi Tajvan tekmo v orožju s Kitajsko. Chen poudarja, da brez močne vojaške pripravljenosti ne more biti državne varnosti, saj se Kitajska noče odreči groženj z invazijo. Za celinsko Kitajsko je Tajvan zgodovinsko njena provinca in grozi, da bo izvedla invazijo, če Tajvan razglasi neodvisnost. Chen poziva Kitajsko na dialog, kar je za njegovo politiko za samostojnost Tajvana kar precejšnja omilitev stališč. Chen je pred kratkim ponovno nakazal možnosti za nadaljevanje mirovne pogovore s Pekingom, vendar po tem, ko je od ameriškega predsednika Georgea Busha dobil zagotovilo o pošiljki orožja desetletja –

Zemin o prijateljskih odnosih z ZDA
09. 05. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal obisk na svetovnem gospodarskem forumu v Hongkongu. Srečanje s tajskim premierom je označil kot zanimivo, enourni pogovor z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom pa kot prijateljski. Njuno srečanje so pozitivno sprejeli tudi kitajski mediji. Sicer pa je hongkonški forum potekal v znamenju protestov na Kitajskem prepovedane sekte Falun Gong. Številnim pristašem "zle sekte", kot jo imenuje kitajska vlada, niso dovolili v Hongkong.

Znova vohunskimi poleti ZDA
08. 05. 2001 00.00
Pet tednov po trčenju ameriškega izvidniškega letala s kitajskim lovcem so ZDA znova začele z izvidniškimi leti pred kitajsko obalo. Kot so potrdili s Pentagona, je ameriško izvidniško letalo vrste RC-135 na "rutinskem preletu" letelo v mednarodnem prostoru ob severovzhodni kitajski obali. Ameriško letalo je vzletelo z japonskega otoka Okinava, na začrtani poti pa ga letala kitajske vojske niso spremljala. Uradni Peking je po nesreči 1. aprila zahteval ustavitev izvidniških preletov nad kitajsko obalo. Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer ni želel komentirati obnove vohunskih poletov, vendar je zatrdil, da si ZDA pridržujejo pravico leteti v mednarodnem zračnem prostoru in z izvidniškimi poleti skrbeti za ohranjanje miru v svetu. Kitajske oblasti pa so sporočile, da ameriškemu vohunskemu letalu EP-3 ne bodo dovolile zapustiti države po zračni poti. Peking je sicer ZDA pozval, naj pri iskanju rešitve za spor delujejo bolj pragmatično in konstruktivno.

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Kitajska zmaga med dvojicami
04. 05. 2001 00.00
Kitajca Čin Žijian in Jang Jing sta na namiznoteniškem svetovnem prvenstvu v Osaki na Japonskem osvojila zlato odličje med mešanimi pari. V finalu sta premagala Oh Sang Eun in Kima Moo Kjua iz Južne Koreje z 21:15, 21:15 in 21:15 in osvojila trinajsto odličje Kitajske v mešanih parih na dosedanjih SP ter tretje zlato na tem tekmovanju

Različni odzivi na Bushev protiraketni ščit
03. 05. 2001 00.00
Pentagon bi moral razmisliti tudi o uporabi vesolja pri razvoju novih tehnologij protiletalske obrambe, ki doslej še niso bile ustrezno raziskane, je v sredo v Washingtonu menil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Sicer ameriški predsednik George Bush v torkovi predstavitvi ameriškega načrta protiraketnega ščita ni omenil uporabe vesolja pri tej obrambi. Bush je poudaril, da gre za obrambo ZDA pred morebitnimi nenadzorovanimi napadi s strani držav, kot so Irak, Iran, Libija in Severna Koreja, obenem pa menil, da je potrebno nadomestiti sporazum o protiraketni obrambi, sklenjen med ZDA in Sovjetsko zvezo leta 1972. Omenjeni sporazum ne predvideva uporabe laserjev za prestrezanje raket, ki bi bili nameščeni v vesolju, vendar pa naj bi Pentagon že dobil zeleno luč za raziskovalni program, namenjen razvoju laserjev, nameščenih na satelitih.

Kriza v odnosih med ZDA in Kitajsko
03. 05. 2001 00.00
Iz ameriškega obrambnega ministrstva je v sredo najprej prišla novica, da Pentagon prekinja vse, že tako šibke odnose s Kitajsko, nakar je tiskovni predstavnik Craig Quigley to zanikal. Obrambni minister Donald Rumsfeld naj bi prekinil vse odnose s kitajsko vojsko, kot so na primer medsebojni obiski vojaških ladij in častnikov, vendar je Quigley kasneje dejal, da temu ni tako. Rumsfeld naj bi le ukazal, da bodo poslej vsak tak obisk obravnavali posebej in nato izdali dovoljenje zanj.

Američani bodo lahko pregledali letalo
29. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti bodo Američanom dovolile preiskavo vohunskega letala, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem, v katerem je življenje izgubil kitajski pilot, pristalo na otoku Hainan. Kitajska državna tiskovna agencija še dodaja, da so se za ta korak odločili, ko so zaključili z zbiranjem informacij, povezanih z dogodkom. Združene države naj bi tudi pristale na plačilo odškodnine, natančen znesek pa naj bi bil znan po naslednjem krogu pogajanj.

Srečanje Putina in Tanga
29. 04. 2001 00.00
V Moskvi sta se sestala ruski predsednik Putin in kitajski zunanji minister Tang. Govorila sta o odnosih med državama in jih označila za zelo dinamične. Za letos državi napovedujeta intenzivne stike na najvišji ravni, saj naj bi Putin dvakrat obiskal Kitajsko.

Znova spor med Kitajsko in ZDA?
28. 04. 2001 00.00
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes posvarilo ZDA, naj ne izdajo tranzitnega vizuma tajvanskemu predsedniku Čen Šujbjanu, ki naj bi se maja na poti v Južno Ameriko na kratko ustavil v ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo za zdaj še ni potrdilo izdaje vizuma, diplomatski viri pa menijo, da bo to zagotovo storilo.

Kitajke prvakinje v namiznem tenisu
28. 04. 2001 00.00
Kitajska ženska namiznoteniška reprezentanca je osvojila naslov svetovnih prvakinj. V finalu SP v japonski Osaki so Kitajke premagale Severno Korejo s 3:0 in zbirko naslovov najboljših na svetu povečale na 14. Bronasti kolajni sta osvojili Japonska in Južna Koreja, Romunija pa je bila s petim mestom najboljša evropska reprezentanca.

V finalu Kitajska in Severna Koreja
27. 04. 2001 00.00
Kitajska ženska namiznoteniška reprezentanca se je po polfinalni zmagi nad Japonsko s 3:0 uvrstila v finale svetovnega prvanstva v namiznem tenisu v Osaki. Poleg Kitajk se je v finale uvrstila tudi ženska namiznoteniška reprezentanca Severne Koreje. Severne Korejke so bile v polfinalnem nastopu boljše od Južne Koreje s 3:1.

Znani polfinalisti
27. 04. 2001 00.00
Poleg Korejske ekipe so se v polfinale svetovnega prvenstva v namiznem tenisu v Osaki na Japonskem uvrstili tudi Belgijska, Kitajska in Švedska moška namiznoteniška reprezentanca. V četrtfinalu so Belgijci izločili Italijane s 3:1 v zmagah, Kitajci Nemce z enakim izidom, Švedi pa so si s 3:0 v zmagah priigrali nastop v polfinalu.

Kitajska proti ameriškem orožju za Tajvan
24. 04. 2001 00.00
ZDA za zdaj Tajvanu še ne bodo prodale najmodernejšega radarskega protiraketnega sistema AEGIS, prodale pa mu bodo podmornice in rušilce. Takšna je odločitev ameriškega predsednika Georga Busha.

ZDA zavračajo Kjotski protokol
22. 04. 2001 00.00
V New Yorku so se, na prvem sestanku po propadu novembrskega vrha o klimatskih spremembah v Haagu, zbrali ministri za okolje iz vsega sveta. Medtem ko se je več kot 40 predstavnikov držav izreklo za obvezno zmanjšanje emisij škodljivih snovi, so Združene države Amerike vztrajale, da bi spoštovanje dogovora iz Kyota preveč škodilo ameriškemu gospodarstvu, ki je največji svetovni onesnaževalec okolja. Administracija predsednika Busha namreč zagovarja prostovoljno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

Brez popuščanja na obeh straneh
18. 04. 2001 00.00
Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Konzulat Makedonije v Podgorici
13. 04. 2001 00.00
Makedonska vlada je za svojega prvega konzula v Podgorici imenovala dosedanjega visokega predstavnika ministrstva za notranje zadeve Rista Dimitrova in se tako pridružila skupini držav, ki so že odprle svoje konzulate v tej jugoslovanski republiki, je poročala srbska agencija FoNet.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Protokolu iz Kjota je nedotakljiv
09. 04. 2001 00.00
Evropska komisija izključuje kakršnokoli možnost vnovičnih pogajanj o protokolu iz Kjota, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je danes v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik palače Breydel Jean-Christophe Filori. "Nova pogajanja o Kjotskem protokolu, podpisanem leta 1997, ki ga Washington zavrača, ne pridejo v poštev," je poudaril Filori, ki je tako zavrnil interpretacijo besedila, katerega avtorja sta bila predsednik Evropske komisije Romano Prodi in predsedujoči EU, švedski premier Goeran Perrson.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Napredek pri reševanju spora
07. 04. 2001 00.00
Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Posadka se počuti dobro
06. 04. 2001 00.00
Ameriški diplomati, ki so se danes vnovič srečali s posadko ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, so sporočili, da je počutje članov posadke dobro in da so vsi zdravi. Današnje srečanje je bilo drugo, ameriški diplomati so posadko prvič obiskali v torek.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00