kognitivne

Umetna inteligenca v glasbi: priložnost ali grožnja?

13. 07. 2025 20.27

Tekstopisci me bodo prekleli, je nedavno javno naznanil DJ Umek, ko je razkril, da besedila piše s pomočjo umetne inteligence. Ta teden pa je na glasbeni sceni završalo, da je skupina Velvet Sundown, ki jo na Spotifyju mesečno posluša dobrih milijon poslušalcev, ustvarjena z umetno inteligenco. To ni bil trik, je naše ogledalo - provokacija, ki izziva meje identitete, avtorskih pravic in prihodnost glasbe v dobi umetne inteligence, so zapisali ustvarjalci skupine.

Tritedensko ležanje v postelji za dobrih 2400 evrov

02. 07. 2025 16.34

Bi bili pripravljeni 21 dni preležati v postelji in s tem prispevati k znanosti? Znanstveno-raziskovalno središče pripravlja sedmo raziskavo Bed Rest, za katero bodo potrebovali 10 zdravih žensk in 27 zdravih moških. Udeležencem v zameno ponujajo 21-dnevno nadzorovano rehabilitacijo v izbranem fitnesu ter 4000 evrov bruto. In kaj vse bodo v treh tednih preiskali?

Videti so nedolžne, a niti ena od sestavin ni primerna za mlade

01. 07. 2025 13.51

Mladostniki so največji porabniki energijskih pijač, uživajo pa jih vse mlajši. Za njihovo zdravje uživanje teh pijač predstavlja tveganje, a se tudi starši pogosto ne zavedajo, da za otroke in mladostnike niso primerne, opozarjajo v okviru kampanje NIJZ in ministrstva za zdravje. Pri tem mladim svetujejo bolj zdrave izbire.

Zakaj so tiskane knjige dragocene za starejše?

23. 06. 2025 00.15

Starejši berejo, kar so radi prebirali vse življenje. Bralne navade v zlatih letih pa niso zgolj osebna izbira, ampak so odvisne tudi od dostopnosti knjig in telesnih zmožnosti. Ta članek poudarja, zakaj je pomembno starejšim omogočiti branje, saj jim predstavlja ključno vez s skupnostjo, s svetom in z dostojanstvom.

Selimo skladišče in podarjamo izdelke

11. 06. 2025 00.15

Ob velikem povpraševanju vas z veseljem obveščamo, da se selimo v večje prostore v Ljubljani, kar pa bomo izkoristili za neponovljivo akcijo! Ob naročilu kateregakoli izdelka iz spodnjega seznama, boste zraven brezplačno prejeli enak brezplačen izdelek, hkrati pa vam bomo oba brezplačno dostavili na vaš naslov!

Smrt v razgretem avtomobilu: zagovornik zahteval prekinitev sojenja

09. 06. 2025 16.36

Na sodišču v Celju se nadaljuje sojenje v primeru smrti otroka v razgretem vozilu. Zagovornik obdolžene je zahteval prekinitev sojenja, saj je vložil pobudo za oceno ustavnosti uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog. Sodni senat je to pobudo zavrnil kot neutemeljeno. Obravnavano je bilo tudi izvedensko mnenje o drogah v otrokovi krvi in zanemarjenem zobovju.

BLOG: Kreatin, več kot le dodatek za mišice

08. 06. 2025 07.00

Kreatin je eno najbolj prepoznavnih prehranskih dopolnil vseh časov. Dolga leta je veljal predvsem za nepogrešljiv del nabora prehranskih dodatkov bodybuilderjev in vseh, ki so želeli več mišične mase, več moči in več energije za naporne treninge. V fitnes svetu se ga je oprijel sloves zanesljivega, preverjenega dodatka, ki resnično deluje. A prav zaradi te etikete "za mišice" – so ga številni ljudje dolgo ignorirali ali dojemali kot nekaj, kar preprosto ni zanje.

Potrošniški krediti v porastu: za kaj jih potrošniki najemajo?

06. 06. 2025 06.00

Slovenci potrošniške kredite jemljemo za nakupe gospodinjskih aparatov, pohištvo, za obnovo stanovanja, šolanje, celo za počitnice in zdravstvene storitve. Obseg potrošniških kreditov se izjemno hitro povečuje in presega vsoto novih stanovanjskih kreditov. A ti krediti so dragi. Kaj so pokazali naši izračuni?

S polsintetičnim kanabinoidom zastrupljeni trije najstniki

05. 06. 2025 12.20

Po tem, ko smo poročali o mladoletniku, ki je zaradi zastrupitve s pokajočimi kristali z okusom jagode potreboval bolnišnično oskrbo, so z UKC Ljubljana sporočili, da najstnik ni edini. Pred zadnjim primerom, ko je mladoletnik zaužil sladkarijo s polsintetičnim kanabinoidom HHC-C9 (CC9), so namreč v kliničnem centru sprejeli še dva mladostnika podobne starosti, ki sta polsintetični kanabinoid vdihavala.

Razkrivamo razlog, zakaj so vplivneži zaprli svoje profile

29. 05. 2025 10.32

Ta ponedeljek so nenadoma in brez jasnega razloga z Instagrama izginili štirje priljubljeni slovenski vplivneži. Profile, na katerih so pogosto s sledilci delili utrinke iz svojega življenja, so zaprli pred javnostjo, kar je sprožilo številne skrbi in ugibanja.

Kakšen bi bil Einsteinov pravnuk?

04. 05. 2025 12.13

Na POP TV prihaja nova sezona nemške serije Einstein, ki predstavlja zgodbo domnevnega pravnuka slavnega znanstvenika Alberta Einsteina. Serijo bomo lahko spremljali vsako soboto in nedeljo ob 17:55 uri.

Bodoča zobozdravnica po prometni nesreči pozabila vse medicinsko znanje

11. 04. 2025 10.21

10. aprila pred šestimi leti je deževalo. Študentka zadnjega letnika medicine Klara Krošelj se je po končanih vajah peljala domov s fakultete, ko je njen avtomobil na spolzki cesti zaneslo in je silovito trčila v kombi. Ob tem je utrpela tako hude poškodbe glave, da je izgubila spomin, s tem pa tudi vse znanje s fakultete.

Boljša izbira za hidracijo telesa

18. 03. 2025 00.15

Tempo sodobnega življenja, stres in neuravnotežena prehrana lahko obremenijo naše telo. Zato ljudje nenehno iščemo načine, kako izboljšati svoje počutje in poskrbeti za dobro delovanje organizma. Naj bo to gibanje, zdrava prehrana, meditacija, igranje s psom, druženje z bližnjimi. A ena stvar, na katero prepogosto pozabimo, je zadosten vnos tekočin. Hidracija namreč bistveno pripomore k normalnemu delovanju telesnih funkcij in ohranjanju naše vitalnosti.

V Sloveniji aktivnih okoli 800 knjižnih klubov

08. 02. 2025 15.07

Knjižni klubi so v razcvetu – v Sloveniji jih deluje okoli 800. V šolah, knjižnicah, mladinskih centrih, domovih za upokojence, celo v centrih za dolgotrajno rehabilitacijo. Debata o knjigah in branje poglobita, širita obzorja in krepita komunikacijo. Družbe z visoko stopnjo bralne pismenosti pa so uspešnejše in gospodarsko razvitejše.

Na sojenju za smrt otroka v Svetem Lovrencu pričal estetski kirurg

27. 01. 2025 12.42

Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem estetskega kirurga Andreja Testena nadaljevalo sojenje materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu, in njenemu partnerju. Kot je dejal, je obtoženo operiral dan pred smrtjo njenega otroka, na dan operacije pa ni bila pod vplivom drog, ker je sicer ne bi operiral.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Harrisova Trumpa izzvala na test kognitivnih sposobnosti

28. 10. 2024 18.24

Demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris je kandidata republikanske stranke Donalda Trumpa izzvala na test kognitivnih sposobnosti, potem ko jo je ta na predvolilnih zborovanjih večkrat označil za neumno in jo pozval, naj opravi omenjen test. "Mislim, da je dejansko vse bolj nestabilen in neuravnovešen," je še dejala.

Igralka Aubrey Plaza po kapi nekaj časa ni mogla govoriti in je bila paralizirana

12. 09. 2024 14.56

Igralka Aubrey Plaza, ki je znana po seriji Beli lotos, se je v nedavnem intervjuju spomnila čudnih občutkov, ki jih je doživljala, ko jo je pri 20. letih zadela kap. Kot je razkrila sedaj 40-letna zvezdnica, zaradi kapi nekaj časa ni mogla govoriti, bila pa je celo paralizirana, zgodilo pa se je, ko je bila povabljena na kosilo k svojim prijateljem v New Yorku.

Eden najbolj spektakularnih prizorov pregona v filmu Umri pokončno 5

04. 09. 2024 12.31

Bruce Willis je John McClane, eden najbolj priljubljenih likov v filmski zgodovini, ki se kot zakleto vedno ob pravem času znajde na napačnem mestu. Tokrat si bomo ogledali že peti del franšize Umri pokončno, v katerem McClane odpotuje v Rusijo, da bi pomagal svojemu sinu Jacku. Ne prezrite v soboto, 7. 9., ob 20:00, na POP TV.

Colin Farrell o sinu: 'Želim si, da bi bil svet prijazen do Jamesa'

07. 08. 2024 20.15

Colin Farrell je delil redek in čustven vpogled v svoje življenje s starejšim sinom Jamesom, ki ima Angelmanov sindromom. Po poročanju klinike Mayo je to nevrogenetska motnja, ki povzroča zapozneli razvoj, težave z govorom in ravnotežjem, duševno prizadetost in včasih epileptične napade. Mnogi ljudje z Angelmanovim sindromom se pogosto smejijo in so večinoma srečni.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Zgodnje odkrivanje demence: stara metoda v novi preobleki

13. 07. 2024 14.55

Pred dnevi smo obeležili že 100-letnico elektroencefalografije (EEG), metode za merjenje možganske aktivnosti. Ob tem se nam vsem, ki se ukvarjamo z njeno praktično uporabo, seveda poraja neizbežno vprašanje: kakšen je potencial in smiselnost uporabe te tehnologije za zgodnje odkrivanje in učinkovitejše spopadanje z demenco, pretečemu problemu današnje starajoče se družbe?

Legalizacija konoplje: 'Ljudje se negativnih učinkov ne zavedajo dovolj'

27. 05. 2024 19.28

Slaba dva tedna nas ločita do evropskih volitev in do treh posvetovalnih referendumov. Pri vprašanju legalizacije konoplje bosta pred vami pravzaprav dve vprašanji: o njeni uporabi v medicinske namene in o zasebni rabi. Danes se je zbrala stroka z različnih področij, medicine in psihologije, kjer so podkrepljeni z dokazi in številkami predstavili svoje vidike, zakaj so proti legalizaciji konoplje. Kot pravijo, se ljudje ne zavedamo dovolj negativnih učinkov, ki jih ima konoplja, in da se lahko veliko naučimo tudi iz izkušenj držav, kjer so legalizacijo podprli.

Je za havanski sindrom odgovorna enota ruske obveščevalne službe?

01. 04. 2024 13.02

Bolečine po telesu, zvonjenje v ušesih, kognitivne motnje, glavoboli, zaspanost ... To so le eni od simptomov, o katerih že od leta 2016 poročajo številni ameriški diplomati, uslužbenci CIE, agenti FBI ter vojaški častniki in njihove družine. Vzroka za te simptome do sedaj niso odkrili, pet let trajajoča preiskava tega pojava, ki je postal znan kot havanski sindrom, pa je tokrat v ospredje postavila dokaze, ki kažejo, da bi lahko za boleznijo stala Rusija.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti

06. 03. 2024 08.03

Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin

14. 01. 2024 07.00

Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Preobrat: odpuščenega Altmana zaposlil superambiciozni Microsoft

20. 11. 2023 10.13

Nedavno odpuščenega glavnega izvršnega direktorja podjetja OpenAI Sama Altmana in nekatere člane njegove ekipe bo zaposlil Microsoft, je danes sporočil šef ameriškega tehnološkega velikana Satya Nadella. Upravni odbor OpenAI medtem vztraja pri svojih razlogih za odpustitev Altmana in je že zaposlil novega začasnega direktorja. V strokovnih krogih je vse več bojazni, da bi lahko prihodnjih letih dobili superinteligenco, ki bo ušla nadzoru.

'Kamor koli pogledaš, vidiš strupen smog'

10. 11. 2023 17.45

V delih Indije in Pakistana so zaradi gostega smoga in visoke koncentracije trdnih delcev v zraku zaprli šole, parke in tržnice. Več tisoč ljudi je zaradi težav, povezanih z onesnaženim zrakom, pristalo v bolnišnicah.