kognitivne

BLOG: Je sonce res naš sovražnik?
06. 08. 2017 06.30
Na vsakem koraku je moč zaslediti opozorila, da sonce povzroča kožnega raka. Svetujejo nam, naj se mu izogibamo in poskrbimo za primerno zaščito. Moje mnenje pa je, da si boste s popolnim izogibanjem soncu naredili le medvedjo uslugo. Priporočam vam vsakodnevno preživljanje časa na soncu.

Če ne bomo pljunili v roke, bomo lačni in žejni
30. 07. 2017 00.42
Glede na poročila raziskovalcev in globalne megatrende bo človeštvo v naslednjih desetletjih bilo boj za naravne vire. Mesta bodo postala še bolj gosto naseljena, globalni BDP pa naj bi do leta 2050 zrasel za kar 300 odstotkov. Megatrendi, ki bodo močno vplivali na našo prihodnost, nakazujejo tudi velike spremembe v zdravstvu ter tehnologiji.

Kanadčani z raziskavo o vplivu pomanjkanja spanca na možgane, v kateri lahko sodelujete tudi vi
28. 06. 2017 10.37
Kanadski znanstveniki so se lotili doslej najobsežnejše raziskave o vplivu pomanjkanja spanca na delovanje možganov. Raziskavo bodo izvajali preko spleta, prostovoljci pa bodo reševali posebne teste, s katerimi bodo merili kognitivno delovanje možganov. Na podlagi pridobljenih rezultatov med drugim želijo tudi dokončno 'določiti' število ur spanca, ki jih človek potrebuje na normalno delovanje.

Kakšna bo prihodnost? Potreba po mesu se bo do leta 2050 povečala za 70 odstotkov, potreba po vodi za 50 odstotkov
05. 06. 2017 14.49
Ob Evropskem tednu trajnostnega razvoja ter dnevu okolja so predstavili globalne megatrende. Ti nakazujejo tekmo za naravne vire, še več ljudi v mestih ter rast globalnega BDP za 300 odstotkov do leta 2050. Megatrendi, ki bodo močno vplivali na našo prihodnost, nakazujejo tudi velike spremembe v zdravstvu ter tehnologiji.

BLOG: Vse, česar niste vedeli o vitaminih
28. 05. 2017 07.41
Vitamini so organske snovi, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa. Prispevajo k ohranjanju zdravih celic, močnemu imunskemu sistemu, uravnavajo mnoge metabolične procese v telesu ... Vitamin D, na primer, dobimo z uživanjem jajc, mlečnih izdelkov, ribjega olja, sardin, lososa in nekaterih gob, večino pa ga dobimo z izpostavljanjem soncu. Torej ne pozabite na sončenje.

Zakaj je dobro, da imamo NPZ, in zakaj šole premalo izkoristijo podatke?
21. 04. 2017 10.08
Prihodnje šolsko leto bodo poleg šestošolcev in devetošolcev nacionalno preverjanje znanja pisali tudi tretješolci. Temeljni namen preverjanja je izboljšanje znanja učencev ter kakovosti poučevanja in učenja, žal pa se še vedno dogaja, da šole teh podatkov ne uporabijo. O smiselnosti NPZ s šolsko psihologinjo, predstavnikom sveta staršev in predstavniki učiteljev.

Elon Musk razvija novo tehnologijo, s katero bi naprave lahko upravljali z mislimi
28. 03. 2017 09.31
Po raketah in električnih avtomobilih ima poslovnež in inovator Elon Musk še bolj drzne načrte. Ustanovil je namreč podjetje Neuralink, ki se ukvarja z raziskovanjem možnosti za povezovanje človeških možganov in umetne inteligence. Ideja je, da bi v možgane vsadili elektrode, s pomočjo katerih bi komunicirali z napravami.

Recept za dober spanec: pozabite na telefone in tablice, v posteljo pa vsak dan hodite ob isti uri
17. 11. 2016 07.41
Ne vzmetnica in ne vzglavnik, za dober spanec je predvsem pomembno, da imamo neko rutino, ki se je držimo. Spanje naj bo vezano na miren, temen, ne preveč vroč prostor, pred tem pa se izogibajmo fizični aktivnosti in branju s tablic oz. telefonov. Položaj spanja ni pomemben, saj se ponoči vsi vrtimo. Kaj pa obveznih osem ur spanja? Tudi to je mit.

Redno uživanje čokolade izboljšuje delovanje možganov?
14. 10. 2016 06.11
Dobra novica za ljubitelje čokolade. Tisti, ki se redno sladkate s čokolado, si izboljšujete svoje kognitivne sposobnosti, so ugotovili v eni od študij. Morda pa poslej ne boste več imeli slabe vesti med uživanjem sladkih "pregreh"?

Superhrana iz Indije kar na domači mizi
27. 09. 2016 06.30
Če bi vam ponudili zimsko češnjo, bi jo najbrž poskusili. Če bi vam ponudili indijski ginseng, najbrž tudi. Kaj pa ashwagando? Naj vam zaupamo, da so vsa tri imena skupna eni rastlini: ashwagandi. In izjemna je!

'Nasilje v družini ni zasebna stvar, njegovo preprečevanje pa je družbena odgovornost'
05. 07. 2016 11.31
"Vsako nasilje se da preprečiti," opozarjajo v Društvu SOS telefon, če je le prava volja. V PIC opozarjajo, da nasilje v družini ni zasebna stvar, dolžnost prijave pa ima vsakdo, ki sumi, da je otrok žrtev nasilja v družini. "Otroci so najšibkejše žrtve, ki ne morejo govoriti zase, in ki jih je treba prepoznati in zaščititi, pa poudarja zdravnica Nena Kopčavar Guček.

'Hipnotizer rad daje iluzijo, da ima moč nad ljudmi, hipnoterapevt pa moč vrne ljudem'
20. 05. 2016 10.51
'Nori Rus' jo je odvadil kajenja. Takrat se je hipnoterapevtka Asja Širovnik Moškon prvič srečala s hipnozo. Zoperstavila se je svojim profesorjem, ki so trdili, da ima človekova podzavest temne predele, ki jih ne moremo spremeniti, in dokazala nasprotno. Stare, negativne vzorce je moč prepisati, s pomočjo hipnoterapije lahko človeka "reprogramiramo", pravi.

Đoković postal ambasador dobre volje
27. 08. 2015 12.38
Unicef, edina organizacija v okviru Združenih narodov, ki je posvečena izključno otrokom, je včeraj imenoval Novaka Đokovića za novega globalnega ambasadorja dobre volje, so sporočili iz Slovenske fundacije za Unicef.

Takšni smo, ko je vroče: v trgovino po pivo in žar, nad soseda pa s pestmi, ker nas 'sumljivo gleda'
23. 07. 2015 07.44
Iskanje povezave med človekovim vedenjem in vremenskimi pojavi že dolgo zaposluje strokovnjake, ki ugotavljajo, da povezava vsekakor obstaja. Ker lahko prinaša tudi kritične posledice, skušajo povezave čim bolj razložiti in predlagati možne ukrepe.

Vsak peti mladostnik v prostem času presedi več kot 4 ure
21. 07. 2015 10.40
Le še okoli 18 odstotkov mladostnikov je telesno dejavnih vse dni v tednu, medtem ko vsak peti mladostnik v prostem času več kot štiri ure preživi v sedečem položaju. Dobra polovica mladostnikov med šolskim tednom gleda televizijo, videoposnetke in druge zabavne vsebine dve uri ali več na dan.

FOTO in VIDEO: Nezbrani za volanom hitro postanete potencialni morilci
15. 05. 2015 10.43
Ne boste verjeli, kaj vse vozniki počno med vožnjo. Od telefoniranja, pisanja sporočil, do lepotičenja in gledanja filma. Lani je policija ugotovila kar 22.572 kršitev, leto prej 19.305. Bi postali bolj odgovorni, če bi vedeli, da v 5 sekundah, kot vam jih vzame SMS-sporočilo, prevozite dolžino nogometnega igrišča - ne da bi pogledali na cesto?

Na epidemijo demence smo slabo pripravljeni, število bolnikov pa narašča
11. 05. 2015 14.21
Ko bomo dopolnili 80 let, bo imel vsak tretji med nami znake demence, ocenjujejo strokovnjaki. Pa smo v Sloveniji dobro pripravljeni na porast bolnikov s to boleznijo? Slabše kot primerljive države, pravijo.

Nevarno sevanje med misijo na Mars
04. 05. 2015 13.10
Kaj se lahko zgodi z astronavtovimi možgani med misijo na Mars? Nič dobrega, opozarjajo znanstveniki, ki navajajo izgubo spomina, demenco, slabše kognitivne sposobnosti. Posledice so lahko celo življenje, še dodajajo.

'Najtežje je bilo resnico povedati ženi. Potem je bilo pa grozljivo – nekje med jezo, depresijo in samoobtoževanjem'
01. 12. 2014 08.28
"Živel sem v lažnem prepričanju, da se meni to ne more zgoditi," pravi. A s posledicami nespametne odločitve, ki ga je, kot pravi, stala številnih načrtov in sanj, bo moral živeti do konca življenja. Je namreč eden od Slovencev, okuženih z virusom HIV.

Izmensko delo vpliva na spomin
04. 11. 2014 08.50
Izmensko delo, še posebej rotacijsko, lahko dolgoročno poškoduje spominske in druge mentalne sposobnosti, so ugotovili francoski raziskovalci. V študiji so se namreč takšni delavci odrezali precej slabše od oseb, ki delajo v enoizmenskih delavnikih.

Zdravnik: Ko se bo Michael Schumacher zbudil, pravzaprav ne bo več Michael Schumacher
16. 01. 2014 11.25
Dolžina trajanja umetne kome, v kateri zdravniki še naprej ohranjajo Michaela Schumacherja, je znak, da so njegove poškodbe res hude, menijo nevrologi. Med možnimi dolgoročnimi posledicami pa navajajo motnje osebnosti, spomina, prizadeto motoriko in celo trajno komo.

Napredek, izpolnjenost in strokovnost
13. 01. 2014 06.37
Če je vaš odgovor da, imamo za vas dobro novico. Povratne informacije slušateljev prvih treh generacij Akademije TCT® so nas spodbudile in odločili smo se, da znova odpremo vrata za vse tiste, ki želite osebnostno napredovati in učinkovito pomagati drugim, in ugotavljate, da nimate dovolj znanja in/ali izkušenj, da bi bili pri tem resnično uspešni.

So otroci, ki hodijo spat vedno ob isti uri, bolj pametni?
24. 08. 2013 10.35
Kaj pomaga otrokom, da imajo boljše mentalne sposobnosti? Znanstveniki z University College v Londonu trdijo, da jim pomaga, če hodijo vsak dan spat ob isti uri.

Tudi vi trpite za digitalno demenco?
29. 06. 2013 09.57
Južnokorejski strokovnjaki opozarjajo, da vse več otrok in tudi odraslih kaže znake digitalne demence. Kaj ta sploh je in kako naj jo preprečimo? Kako lahko pametne naprave uničijo naše možgane? Škoda je nepopravljiva.

Neandertalci izumrli zaradi prevelikih oči
13. 03. 2013 09.50
V letih bivanja v mrzli in temni Evropi naj bi neandertalci (pre)velik del možganov koristili za urjenje pogleda. Homo sapiens je medtem v topli Afriki razvijal kognitivne sposobnosti in se ob preselitvi v Evropo bolj vsestransko prilagodil na ledeno dobo.

Lekarniška zbornica se je uprla predlogu novega zakona
12. 03. 2013 18.01
Zakon o lekarniški dejavnosti razburja lekarnarje. Predlog namreč med drugim onemogoča zlorabo galenskih zdravil, prepoveduje uporabo kartic zvestobe pri izdaji in prodaji zdravil in prenaša dobičke lekarn na ministrstvo. Lekarnarji zahtevajo, da ministrstvo zakon umakne.

Videoigre spodbujajo športne aktivnosti
18. 01. 2013 08.15
Ena od raziskav je pokazala, da je igranje videoiger za otroke bolj koristno kot gledanje televizije. Za računalnikom so namreč bolj aktivni, povečajo se njihove sposobnosti za reševanje problemov, hkrati pa jih določene igre spodbujajo k telesni aktivnosti.

So tudi vaši možgani štiri leta starejši od vas in vas čaka demenca?
23. 08. 2012 09.54
Debelost in visok krvni tlak sta kriva za demenco po petdesetem letu, ugotavlja študija. Podoben učinek naj bi imel diabetes. Zdrava prehrana in telesna aktivnost sta tako tudi recept za dobre kognitivne sposobnosti v kasnejših letih.

Profesorji o Jokerju: Čustveno in intelektualno je zrel
11. 08. 2012 13.47
Množični morilec iz Kolorada James Holmes je uspel prepričati svoje profesorje, saj so mu napisali številne reference za pomoč pri sprejemu na univerzo v Illinoisu. Ko so ga tam sprejeli, pa se je odločil, da jih bo zavrnil. Svoje odločitve ni nikoli pojasnil.

150 odstotkov več možnosti za možganski tumor: tako škodljivi so v resnici mobilniki
26. 04. 2012 20.52
Mobilne telefone uporablja že več kot polovica svetovne populacije. Skupaj z naraščanjem števila uporabnikov pa narašča tudi število tistih, ki jih skrbijo zdravstvene posledice uporabe mobilnih telefonov.