kognitivne

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani
05. 10. 2022 17.58
Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

V ponedeljek potrdili 3483 okužb z novim koronavirusom
13. 09. 2022 14.46
V ponedeljek so v Sloveniji ob 1066 PCR-testih in 9419 hitrih antigenskih testih potrdili 3483 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnici se zdravi 167 okuženih, med njimi 78 zaradi covida. WHO ugotavlja, da se pri osebah, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, dramatično poveča tveganje za dolgi covid. Samo v Evropi naj bi prizadel kar 17 milijonov ljudi.

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni
09. 09. 2022 06.00
Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Brucea Willisa 10-letna hči učila plesnih korakov
24. 07. 2022 13.27
Žena Brucea Willisa je na družbenem omrežju delila prisrčno objavo, v kateri njena 10-letna hči Mabel očeta uči plesati. Zvezdnik, ki je zaradi afazije, ki vpliva na njegove kognitivne sposobnosti, zapustil igralski poklic, več kot očitno uživa v družbi družine, ki ji sedaj lahko nameni več časa.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40
Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Chicco, nepogrešljiv spremljevalec vseh generacij otrok
13. 06. 2022 00.15
Biti starš zahteva veliko truda in naloga je vse prej kot enostavna. K sreči staršem in bodočim staršem na novi življenjski poti vseskozi ob strani stoji Chicco, italijanska blagovna znamka otroške opreme, pripomočkov in igrač, ki prisluhne njihovim potrebam ter z inovativnimi rešitvami to novo pustolovščino naredi enostavnejšo in po meri staršev.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00
Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

Žena Brucea Willisa: Pomoč moji družini vpliva na moje zdravje
20. 05. 2022 11.17
Emma Heming Willis, ki je poročena z hollywoodskim zvezdnikom Bruceom Willisom, je v intervjuju za tuj medij priznala, da je zaradi igralčevih zdravstvenih težav preobremenjena, saj nenehno skrbi za svojo družino, zaradi česar pogosto pozabi nase. Pred kratkim je spoznala, da je pomembno, da pozornost nameni tudi svojemu zdravju in dobremu počutju, sicer bo oškodovana vsa družina.

Bruce Willis po razkritju diagnoze dobil svojo stripovsko naslovnico
26. 04. 2022 07.00
Po tem, ko je javnost presenetila novica, da hollywoodski igralec zaradi diagnoze afazija zapušča igralski poklic, se je oboževalcem zahvalila njegova soproga Emma. To je storila ob fotografiji naslovne strani stripa z zvezdnikom v glavni vlogi, to so Willisu ob težavah z zdravjem posvetili ustvarjalci, ki cenijo njegovo delo na filmskih platnih.

Soproga Brucea Willisa delila prvi fotografiji igralca po diagnozi afazije
07. 04. 2022 20.26
Soproga igralca Brucea Willisa, Emma Heming Willis, je na svojem Instagram profilu delila fotografiji igralca, ki je pred kratkim presenetil z novico, da se po diagnozi afazije zaradi težav z govorom umika iz igralskega poklica. Na sprehodu v naravi se jima je pridružila tudi 10-letna hčerka Mabel.

Hči Brucea Willisa: Hvala, ker si me naučil, kako biti trapasta
02. 04. 2022 14.00
Pred nekaj dnevi je Hollywood pretresla novica, da Bruce Willis zapušča igralski poklic zaradi zdravstvenih težav, ki vplivajo na njegove kognitivne sposobnosti. Zvezdnikova hči se je na težke čase, ki jih preživlja njena družina, odzvala na družbenem omrežju s srčnim sporočilom, namenjenim njenemu očetu.

Zlate maline zaradi Willisove diagnoze umaknile podeljeno nagrado
01. 04. 2022 16.47
Organizatorji Zlatih malin, ki podeljujejo nagrade za najslabše filme, so sporočili, da umikajo letošnjo nagrado, ki so jo namenili Bruceu Willisu, za najslabšo vlogo v filmu Cosmic Sin. Odločitev so sprejeli, ker se jim ne zdi primerno, da malino podelijo nekomu, čigar zdravstveno stanje je vplivalo na njegov nastop na filmskem platnu.

Bruce Willis zaradi težav z govorom zapušča igralski poklic
30. 03. 2022 18.57
Hollywoodskemu zvezdniku se je zaradi diagnoze afazija zrušil svet. Njegova družina je sporočila, da stanje vpliva na njegove kognitivne sposobnosti, igralec pa zato ne bo mogel opravljati poklica, ki ga tako ljubi.

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev
30. 03. 2022 08.29
Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

Skoraj tretjina covidnih bolnikov z dolgotrajnim covidom
07. 03. 2022 09.37
Skoraj tretjina ljudi pol leta ali leto po okužbi poroča o vsaj enem trajnem simptomu covida-19, je pokazala danska raziskava, v kateri je sodelovalo približno 152.000 ljudi. V omenjeni raziskavi je sicer sodelovala doslej ena največjih skupin ljudi, ki niso bili hospitalizirani s covidom-19.

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji
05. 02. 2022 12.28
Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

Zvezdnik filmov Jackass na snemanju zadnjega filma utrpel poškodbo možganov
29. 01. 2022 16.49
Zvezdnik norčavih filmov Jackass, Johnny Knoxville, je razkril, da je na snemanju zadnjega dela franšize, Jackass Forever, utrpel poškodbo možganov. Ta se je zgodila med snemanjem prizora, v katerem je sodeloval bik, ki je Knoxvilla vrgel v zrak, ob padcu pa si je zlomil zapestje in nekaj reber, utrpel pa je tudi pretres možganov, ki je povzročil krvavitev v možganih. To je bilo najverjetneje igralčevo zadnje sodelovanje v franšizi.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

2515 okužb: Omikron izpodrinil delto, a delež bolnikov s težjim potekom manjši
10. 01. 2022 09.36
Omikron je že izpodrinil delto, zato lahko pričakujemo veliko število okuženih v razmeroma kratkem času. Čeprav marsičesa o tej različici še ne vemo, je videti, da bolezen poteka v blažji obliki in da je delež tistih, ki imajo težji potek bolezni, manjši, pa je povedal dr. Franc Strle. Peti val bo drugačen, velik del epidemiološke situacije se bo dogajal doma in ne v bolnišnicah, pravi minister za zdravje Janez Poklukar. A cepljenje je še vedno najpomembnejši ukrep, poudarjata oba. Kot je pojasnil dr. Strle, ne pričakujejo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo širjenje virusa, se bo pa prepričljivo zmanjšal delež tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Cepljenje je priporočljivo tudi zato, ker bo število okuženih naraslo in bo absolutno število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje še vedno veliko.

Nova akcija cepljenja: naročanje ni potrebno
10. 01. 2022 13.38
Po prvi cepilni akciji, ki je presegla pričakovanja, bo od četrtka do sobote potekala nova, druga akcija cepljenja. Vsi cepilni centri bodo tako odprti od 8. ure do 20. ure, naročanje na cepljenje pa ni potrebno.

14-dnevni poostren nadzor: 'Za volanom ne bodite za ekranom'
09. 01. 2022 21.04
Mobilni telefoni so postali eden večjih motilcev v prometu, ki dokazano povečujejo tveganje za nesrečo, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. "Pisanje sporočil ali pregledovanje družbenih omrežij med vožnjo pomeni do 23-krat večje tveganje za nastanek prometne nesreče" so postregli z zgovornim podatkom. V naslednjih dveh tednih bo zato Policija poostreno nadzorovala uporabo telefona med vožnjo.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo
29. 11. 2021 09.52
Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen
26. 09. 2021 21.45
Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša
21. 09. 2021 06.00
V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00
Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'
29. 06. 2021 06.00
Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

V ZDA odobrili zdravilo za Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi, znanstveniki skeptični
07. 06. 2021 17.21
Ameriška uprava za zdravila in prehrano je prvič po skorajda 20 letih odobrila zdravilo za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Gre za aducanumab, ki ga je razvila farmacevtska družba Biogen, zdravilo naj bi zaviralo oziroma upočasnilo nadaljnji razvoj bolezni. Gre sicer za kontroverzno odločitev, saj je svetovalni odbor FDA lani zaključil, da ni dovolj dokazov, ki bi podpirali učinkovitost zdravljenja.