koncesijo

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?
08. 03. 2023 06.00
Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica
07. 03. 2023 06.00
Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Pomanjkanje pediatrov: odraslih ne morejo izpisati, novorojenčkov pa vpisati
04. 03. 2023 20.33
V Sloveniji je brez opredeljenega ginekologa že več kot 200 tisoč žensk, starejših od 13 let, na nitki pa visi tudi pediatrija na primarni ravni. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje je brez zdravnika že 20 tisoč otrok in mladostnikov. V Zdravstvenem domu Kočevje, kjer so med neopredeljenimi tudi novorojenčki, bi že ta trenutek zaposlili tri pediatre, vendar zanimanja za delo ni, ravno tako ne za koncesijo. Po drugi strani pa je kar 50 tisoč odraslih še vedno opredeljenih pri pediatrih, saj po zakonodaji ti ne smejo avtomatsko izpisati pacienta.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17
Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole
20. 02. 2023 06.28
Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Ministrstvo zavrača očitke o omejevanju dela zdravnikom pri koncesionarjih
17. 02. 2023 11.38
Ministrstvo za zdravje je objavilo Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, v katerih med drugim določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih, in sicer že v začetku posameznega leta. To je sprožilo precej nejevolje med zdravniki. Ministrstvo zdaj pojasnjuje, da interventni zakon koncesionarjem omogoča krajšanje čakalnih vrst tudi z zaposlenimi iz javnih ustanov.

Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale
14. 02. 2023 17.09
Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale, četudi država povišanja plač v vrtcih ne bo krila iz proračuna, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Dodal je, da bodo počakali, da se začnejo višje plače izplačevati, nato pa bodo ministrstvom poslali primerjavo stroškov v mesecu marcu v primerjavi z lanskim marcem.

V mali vasici v BiH odkrili potencialno bogato nahajališče zlata
02. 02. 2023 16.18
Življenje v malem kraju Jezero bi se lahko kmalu spremenilo. Tu, na severozahodu Bosne in Hercegovine, so med geološkimi raziskavami namreč našli potencialno bogato nahajališče zlata. Trenutno še ugotavljajo, kako donosno je to nahajališče, so sporočili iz družbe Lykos Balkan Metals, ki preučuje področje.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije
31. 01. 2023 16.39
Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Ustavno sodišče razveljavilo možnost avtomatičnega podaljšanja koncesije
27. 01. 2023 09.18
Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o zdravstveni dejavnosti, ki omogočajo možnost podaljšanja podeljene koncesije za opravljanje javne službe. Do nove zakonske ureditve bo, kot je v odločbi odločilo ustavno sodišče, po izteku 15-letne koncesije potreben nov razpis oziroma nov postopek za podelitev koncesije. V Zdravniški zbornici menijo, da odločitev Ustavnega sodišča ne more prispevati k rešitvi akutnih težav nedostopnosti do zdravstvenih storitev, s katerimi se soočajo pacienti.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra
18. 01. 2023 06.00
V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03
Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Opomin trem družinskim koncesionarjem, ker niso opravljali dežurstev
10. 01. 2023 15.19
Mestna občina Ljubljana je poslala zadnji opomin trem družinskim koncesionarjem, ki niso opravljali dežurstev v splošni nujni medicinski pomoči (SNMP), je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Sicer pa so na Molu ravno v ponedeljek odpirali ponudbe za pet novih koncesij za družinsko medicino in eno za pediatrijo. Ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant pa je v imenu 16 podpisnikov danes vložila zahtevo za sklic izredne seje mestnega sveta zaradi nevzdržne situacije v ZD Ljubljana.

Ambulante za neopredeljene: v Mariboru se je javilo 48 zdravnikov
06. 01. 2023 20.19
Prve ambulante za neopredeljene paciente naj bi zaživele že prihodnji teden, vendar še ni uradno znano, koliko zdravnikov se je javilo za delo. Neuradno naj bi bilo zanimanje precejšnje. Ljubljanski zdravnik koncesionar Boštjan Hostnik, ki je sodelovanje že potrdil, pa zatrjuje, da zaradi dodatnega dela njegovi pacienti ne bodo prikrajšani, nadomeščanje za čas svoje odsotnosti pa bo iskal med že upokojenimi zdravniki.

Kdo vas obvesti, če izgubite zdravnika, in zakaj lahko pride do napak?
06. 01. 2023 16.55
Odhodi, upokojitve, dolgotrajne bolniške odsotnosti zdravnikov. Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan je dejal, da je v Sloveniji že zadnje desetletje neopredeljenih do 120.000 oseb. ZZZS priznava, da je v zadnjem letu opazen porast števila oseb brez osebnega zdravnika. Obveščanje pacientov o trajnih prekinitvah dela izbranega osebnega zdravnika je leta 2017 samoiniciativno prevzela ZZZS, ki po prejetju obvestila s strani zdravstvenega doma obvesti pacienta. A čeprav so nekateri ostali brez zdravnika, pa aplikacija Moj ZZZS vsem tega ne izpisuje. Zakaj?

Zaradi večmilijonske škode Petrol državi grozi z odškodninsko tožbo
27. 12. 2022 16.13
Delničarji družbe Petrol so se seznanili s številkami poslovanja, ki kažejo, da je regulacija cen Petrolu na vseh trgih, kjer je navzoč, povzročila za 194,1 milijona evrov škode, skupna škoda zaradi regulacije vseh energentov znaša 210 milijonov evrov. Ob tem pa so delničarji izvedeli tudi, da se uprava pripravlja na vložitev odškodninskih tožb. Na Hrvaškem bo medtem Petrol v sredo med 12. in 13. uro zaprl večino svojih prodajnih mest, s čimer želi hrvaško vlado opozoriti na nujnost oblikovanja drugačne rešitve za regulacijo cen naftnih derivatov.

'Delamo v razmerah, ko moramo hkrati obravnavati štiri bolnike'
21. 12. 2022 19.09
Družinski zdravniki opozarjajo, da so izgoreli, preobremenjeni in vse pogosteje tudi tarče verbalnega nasilja, zato se ne počutijo več varne. A minister za zdravje ocenjuje, da je napovedana stavka zdravnikov in zobozdravnikov nepotrebna. Sindikatu Fides sporoča, da ne bo privolil v izsiljevanje.

Vlada izdala uredbo o podelitvi koncesij v zobozdravstveni dejavnosti
15. 12. 2022 16.56
Vlada je izdala Uredbo o podelitvi koncesije za opravljanje javne službe na področjih čeljustne in zobne ortopedije ter oralne kirurgije in maksilofacialne kirurgije v zobozdravstveni dejavnosti. Podeljevanje omenjenih koncesij je potrebno zaradi kroničnega pomanjkanja navedenih specialističnih zdravstvenih dejavnosti, so zapisali v obrazložitvi.

Levica zaskrbljena zaradi predlagane reorganizacije nujne medicinske pomoči
12. 12. 2022 19.00
V Levici so zaskrbljeni zaradi predloga za reorganizacijo mreže nujne medicinske pomoči, po katerem bi se ponekod zdravniki ob terenskih intervencijah pripeljali iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene. V stranki menijo, da bi koncesionarji kot del javne mreže morali sodelovati pri izvajanju nujne medicinske pomoči.

Pomanjkanje zdravnikov: 'Izvajalci po celi Sloveniji kradejo zdravnike'
06. 12. 2022 18.48
V Malečniku se krajani bojijo, da bodo ostali brez zdravstvene ambulante. Edina družinska zdravnica namreč koncesijo vrača, mariborski zdravstveni dom, ki se tudi sam srečuje s pomanjkanjem zdravnikov, pa vseh 2000 pacientov, kolikor jih je zdravnica imela, ne more prevzeti. Mariborska občina odgovarja, da z razpisom že iščejo novega zdravnika. Kaj pa pravi zastopnica pacientovih pravic? Ali drži, da bo mariborski zdravstveni dom kot spodbudo študentom, bodočim družinskim zdravnikom, razpisal tudi kadrovske štipendije?

Malečnik: ena zdravnica za 2000 pacientov, pa še ta vrača koncesijo
05. 12. 2022 18.52
S pomanjkanjem družinskih zdravnikov se poleg ljubljanskega območja sooča tudi Štajerska. V Malečniku imajo občani le eno zdravnico, ki pa iz osebnih razlogov vrača koncesijo. Posledično 2000 pacientov, kolikor jih ima, ne ve, kje poiskati zdravnika. Vsi družinski zdravniki pod okriljem Zdravstvenega doma Maribor so namreč zasedeni in novih pacientov ne jemljejo. Zaposlenih primanjkuje tudi v Mariboru. In če bi jih dobili, bi zaposlili osem novih zdravnikov družinske medicine. Kaj torej preostane krajanom?

Imajo 20 urgentnih zdravnikov, potrebovali bi jih vsaj 70
18. 11. 2022 20.52
V Zdravstvenem domu Ljubljana podpirajo združitev njihove splošne nujne medicinske pomoči s kirurško urgenco UKC Ljubljana, torej rešitev, h kateri sta se s posebnim dogovorom zavezala minister za zdravje in ljubljanski župan. Po drugi strani pa v kliničnem centru opozarjajo, da zgolj združitev ne bo rešila težav in preobremenjenosti ljubljanske urgence, saj da ni dovolj urgentnih zdravnikov. Bodo torej bolniki še vedno po več ur čakali ali pa bo obravnava po novem boljša?

Bešič Loredan in Janković podpisala dogovor o zagotavljanju zdravstvenega varstva
17. 11. 2022 12.24
Ljubljanski župan Zoran Janković in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta podpisala dogovor o načinu zagotavljanja zdravstvenega varstva na primarni ravni na območju ljubljanske občine. Med drugim se bodo morali vsi družinski zdravniki koncesionarji vključevati v dežurno službo ZD Ljubljana, sicer jim bo s 1. januarjem odvzeta koncesija.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča
12. 11. 2022 13.43
Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Bodo višje stroške ogrevanja v vrtcih morali plačevati starši?
03. 11. 2022 19.01
Ali so vrtci, šole, muzeji in knjižnice ostali povsem spregledani pri vladnih ukrepih za omilitev energetske draginje? To je bilo slišati na skupni seji dveh parlamentarnih odborov za izobraževanje in kulturo, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Vladna stran zagotavlja, da nobena izobraževalna in kulturna ustanova to zimo ne bo zaprla svojih vrat. Medtem pa v Skupnosti vrtcev poudarjajo, da ne mine dan, da se nanje ne bi obrnili ravnatelji v stiski, ki ne vedo, ali bodo dobili subvencijo oziroma dodatno pomoč občine.

V Škofijah močno počilo pri zdravstveni ordinaciji, Policija zavarovala območje
18. 10. 2022 08.27
V Spodnjih Škofijah je pri zdravstveni ordinaciji močno počilo. Po prvih informacijah je bilo uporabljeno močnejše pirotehnično sredstvo. Gre za prostore v občinski lasti, kjer ima ambulanto s koncesijo zdravnik in nekdanji piranski župan Peter Bossman.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00
Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00
Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje
29. 08. 2022 13.50
Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo
29. 08. 2022 06.39
Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.