koncesijo

Veliko veselje ob nastanku novega naselja Zatrnik, zdaj pa velike težave

23. 02. 2021 14.41

RTC Zatrnik ima z nekoč velikim smučiščem Zatrnik, na katerem je bilo nekdaj tudi 5.000 smučarjev na dan, velike načrte. V torek so na njem lahko smučali le otroci oziroma smučarji začetniki, v prihodnje pa naj bi tam uredili 19 kilometrov smučarskih prog in obnovili žičniške naprave. V smučišču ne vidijo priložnosti le domačini, ampak tudi blejski hotelirji, ki računajo, da bi bila zimska sezona na Bledu zaradi smučišča še boljša.

Srebrna nit v pismu ministru: Skrb za starejše je očitno dober posel

21. 02. 2021 21.06

Združenje Srebrna nit je na ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Ciglerja Kralja naslovilo odprto pismo, v katerem protestirajo proti podeljevanju koncesij za domove starejših, ki jih ministrstvo "daje zasebnikom, ki bogatijo na račun nizkih pokojnin starejših v Sloveniji in pomoči njihovih otrok".

Za podelitev koncesije izbranih 11 domov za starejše

16. 02. 2021 15.33

Zaključil se je razpis za podelitev koncesij domovom za starejše. Izbranih je bilo 11 domov, ki bodo predvidoma zagotovili 1285 mest za starejše. Podjetje SeneCura se je na razpis prijavilo z lokacijami v Rušah, Šentjerneju in Mislinji, kjer bi zagotovili 450 mest, družba DEOS pa bo predvidoma na dveh lokacijah zagotovila 262 postelj.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole

15. 02. 2021 07.06

Danes se začenja prvi prijavni rok za vpis v višješolske študijske programe. Za študente 47 višjih šol je v prihodnjem študijskem letu na voljo 11.934 mest. V javnih višjih šolah je največ programov na področju tehnike, proizvodnje tehnologije in storitvah, v zasebnih pa na področju storitev in družbenih, poslovnih upravnih ved.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Vlada dala soglasje k razpisu za vpis na visokošolske zavode

05. 02. 2021 20.51

Vlada je dala soglasje k vsebini razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2021/2022. Tako bo skupaj na voljo 18.520 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, in sicer 16.155 mest za državljane Republike Slovenije in držav članic EU in 2.365 mest za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce iz držav, ki niso članice EU, so sporočili iz UKOM. Povečali so tudi število mest na medicinskih fakultetah in na ljubljanski fakulteti za računalništvo.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev

01. 02. 2021 12.37

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."

Podjetje Žonta kljub plačilu zaseglo tovornjak, kaj bo odločil Dars?

29. 01. 2021 17.00

Pred kratkim smo poročali o kreativnem računovodstvu podjetja Žonta v primeru 53 državljanov Moldavije, ki so za silvestrsko noč obtičali v Celju. Zdaj pa smo dobili primer nove tožbe, ki se nanaša na podjetje Žonta, v sklopu katere očitajo, da je podjetje makedonski tovornjak kljub plačilu protipravno zaseglo in zaračunalo nenavadno visoke zneske za nepotrebne storitve. Odvetnik sicer to zanika, pravi, da po tovornjak ni prišel nihče.

Vlada razrešila glavnega inšpektorja za obrambo

28. 01. 2021 17.17

Vlada je razrešila glavnega inšpektorja za obrambo Romana Zupanca in do imenovanja novega za vršilca dolžnosti imenovala Vojka Obrulja, je zapisano v gradivih po seji vlade. Poleg tega je vlada sprejela podlago za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za energetsko obnovo in prihranek energije v objektih ministrstva za obrambo.

Množično testiranje šolnikov: do zdaj pozitivnih 1,3 odstotka testov

25. 01. 2021 06.17

Pred odprtjem vrtcev in osnovnih šol v regijah z boljšo epidemiološko sliko na okužbo z novim koronavirusom je danes potekalo množično testiranje zaposlenih. Do 21. ure so testirali 20.673 oseb, od tega jih je bilo pozitivnih 278 oziroma 1,3 odstotka. Testiranje so koordinirali zdravstveni domovi, potekalo pa je brez večjih zapletov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Alenke Forte gre za najbolj množično testiranje doslej.

Donosen državni posel članu svetovalne skupine kirurgu Bitencu

18. 01. 2021 06.00

Kirurg Marko Bitenc, lastnik Zdravstvenega zavoda Zdravje in Kirurgije Bitenc, ni le priznani kirurg, prvi človek slovenskih prostozidarjev in poslovnež, je tudi član covidne strokovne svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje in blizu stranki SDS. To pomeni, da je obveščen o korakih, ki jih bo država naredila za zajezitev epidemije, sam pa poudarja, da strokovna svetovalna skupina ni sklenila ničesar glede množičnega testiranja, ker da je bila to politična odločitev. A Bitenčev Zdravstveni zavod Zdravje je opravil daleč največ testov in prav Bitenc tudi po novem letu in novem sistemu kot edini koncesionar ob zdravstvenih domovih nadaljuje z jemanjem brisov. Bitenc je skupaj v treh tednih opravil že za 715 tisoč evrov testov. In koliko je zaslužil?

Kdo bo prevzel zdravstveni resor?

04. 01. 2021 10.50

Premier Janša, ki začasno opravlja tudi funkcijo zdravstvenega ministra, je napovedal, da bo ime novega ministra ali ministrice znano v začetku novega leta. Je pa zanikal, da bi se o prevzemu ministrstva pogovarjal z v. d. direktorjem šempetrske bolnišnice Ernestom Gortanom. Pojavlja pa se novo ime – Alenka Forte, nova državna sekretarka na ministrstvu.

Nova sekretarka na zdravstvenem ministrstvu Alenka Forte

24. 12. 2020 19.52

Vlada je na današnji dopisni seji za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje imenovala Alenko Forte, nekdanjo kandidatko SDS za evropski in slovenski parlament. Funkcijo bo nastopila v petek. Vlada je sicer ta teden za državno sekretarko že znova imenovala tudi Marijo Magajne. S položaja generalne sekretarke so razrešili Darjo Hrga, kot vršilka dolžnosti jo bo zamenjala Romana Reja.

ZZZS: Tudi fizioterapevti so lahko koristili državno pomoč

30. 11. 2020 11.17

Fizioterapevti zaradi epidemije najprej en mesec niso mogli delati, zdaj pa ob strogih ukrepih lahko obravnavajo manj pacientov kot prej. Večina zato ne bo izpolnila predvidenih programov in grozi jim vračanje že dodeljenih sredstev. Neugodna situacija, ki lahko pripelje do zmanjšanja števila ponudnikov fizioterapije, opozarjajo v njihovem združenju. ZZZS pa odgovarja, da plačujejo za opravljeno in ne za neopravljeno delo in da so tudi fizioterapevti lahko koristili državno pomoč.

DZ bo moral odpraviti protiustavnost na področju lekarniške dejavnosti

25. 11. 2020 11.55

Prehodna določba zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja uskladitev koncesijskih odločb in pogodb, sklenjenih za nedoločen čas, z določbo, po kateri se lahko koncesija za izvajanje lekarniške dejavnosti podeli zgolj za časovno omejeno obdobje, je v neskladju z ustavo, je ugotovilo ustavno sodišče. DZ mora protiustavnost odpraviti v enem letu.

V Mariboru aktivirali nadomestno lokacijo za hrambo pokojnikov

20. 11. 2020 09.38

Ker so trenutno presežene kapacitete za shranjevanje pokojnikov v UKC Maribor, so v štajerski prestolnici aktivirali načrt civilne zaščite in izdali odredbo o izvedbi obveznega odvoza in hrambe pokojnikov v času epidemije covida-19, kar pomeni, da so aktivirali nadomestno lokacijo na pokopališču Dobrava, kjer imajo hladilne prostore.

Opozicija opozarja: gre za korak k privatizaciji zdravstva

12. 10. 2020 14.25

Odbor DZ za zdravstvo je kot zainteresirano delovno telo na nujni seji na zahtevo Levice, SD, SAB in LMŠ razpravljal o rešitvah na področju zdravstva v predlogu petega protikoronskega zakona. Predlagatelji seje menijo, da gre za korak k privatizaciji zdravstva, njihovih dopolnil odbor ni podprl. So pa nekatere popravke napovedali v koaliciji.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo

04. 10. 2020 07.00

Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Podpisali koncesijsko pogodbo za proizvodnjo električne energije na srednji Savi

02. 10. 2020 14.23

Okoljski minister Andrej Vizjak je s HSE podpisal koncesijsko pogodbo za rabo vode za proizvodnjo električne energije na srednji Savi od Ježice do Suhadola. Z zasavskimi župani, kjer se bo začela gradnja hidroelektrarn na srednji Savi, je podpisal tudi sporazum o načinu izvajanja koncesijske pogodbe.

Prva srednjesavska hidroelektrarna predvidoma leta 2024

18. 09. 2020 11.02

Koncesijo za izgradnjo hidroelektrarn na srednji Savi bodo s Holdingom slovenske elektrarne predvidoma podpisali 2. oktobra, je napovedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot prve, naj bi v približno 15 letih zgradili hidroelektrarne Suhadol, Trbovlje in Renke.

Bruselj odobril hrvaške načrte za izgradnjo avtocest v Istri

07. 08. 2020 17.22

Evropska komisija je v skladu s pravili o državni pomoči odobrila hrvaški načrt za podaljšanje koncesije družbi Bina-Istra za mrežo avtocest v hrvaški Istri, ki je znana kot istrski epsilon. Podaljšanje pogodbe z upravljavcem epsilona bo omogočilo za 197 milijonov evrov naložb, ki bodo usmerjene v izgradnjo druge cevi predora Učka.

Huda ura v Vuzenici: narasli potoki, zemeljski plazovi, poškodovane ceste

01. 07. 2020 08.42

Vroči poletni dnevi s seboj prinašajo tudi močne nevihte in neurja. V torek je hudo neurje prizadelo Vuzenico, kjer so potoki prestopili bregove, zaradi česar se je sprožilo več plazov, ki so poškodovali ceste in hiše. Potok Cerkvenica je odplavil celo del zaščitne škarpe.

'Portoroška centralna plaža kljub covidu-19 maksimalno varna'

22. 06. 2020 15.48

V Portorožu so uradno odprli centralno plažo, na kateri so prenovili dva pomola. Obiskovalcem bodo na voljo številne aktivnosti in možnost uporabe rekvizitov ter prek 300 senčnikov. Po besedah direktorja Okolja Piran Gašpar Gašpar Mišiča, so upoštevali navodila NIJZ, tako da bo plaža obiskovalcem nudila varno in udobno preživljanje časa ob morju.

Prostovoljci, društva, humanitarci ... Izjemni posamezniki, ki starostnikom omogočajo lepše in dostojnejše življenje

22. 06. 2020 00.07

Slovenska družba se hitro stara, več kot 420 tisoč Slovencev je starejših od 65 let. Čeprav država z dolgotrajno oskrbo zamuja že četrt stoletja, položaj upokojencev rešujejo prostovoljci, humanitarci, društva. V Zvezo društev upokojencev Slovenije je denimo vključenih 230 tisoč članov in več kot 500 društev, Zavod za oskrbo na domu na leto oskrbi skoraj 1500 uporabnikov. Slovenija ima izjemne posameznike, ki na terenu in po institucijah pomagajo starostnikom.

Izkoriščanje pacientov: 40 evrov za 'običajno' zaščitno opremo pri zobozdravniku

17. 06. 2020 13.07

Kako je mogoče, da pacient pri zobozdravniku zasebniku za zaščitno opremo doplača 40 evrov? Še huje pa je, da pacient o dodatnih stroških pred obiskom zobozdravnika ni bil obveščen. In kakšno zaščitno opremo uporabljajo, da je znesek za enkratni obisk kar 40 evrov? Dodatek sicer zaračunavajo le redki zobozdravniki, ki so strošek opreme preložili na svoje paciente. Če vam je znesek zaračunal koncesionar, se lahko pritožite na ZZZS, kjer vam bodo znesek povrnili.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?

16. 06. 2020 12.46

V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov

16. 06. 2020 06.00

Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?