koncesijo

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Koliko zasebnikov iz zdravstvenih ustanov pomaga v najbolj obremenjenih bolnišnicah?

23. 11. 2021 14.12

Ko smo prejšnji teden prvič videli, da so pripadniki vojske zakorakali v ljubljanski UKC, je bilo jasno, da smo izčrpali vse druge možnosti. Zaposleni v bolnišnicah ne zmorejo več, postelje na intenzivnih enotah so več kot polne. Preverili smo v UKC Mariboru, kako zmorejo, kdo jim pomaga?

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati

20. 11. 2021 09.23

V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Zdravnika več kot 400 podjetjem izdala okoli 14.000 zdravniških spričeval

11. 11. 2021 11.54

V obsežni policijski akciji, ki je potekala po vsej državi, je sodelovalo sedem policijskih uprav in več kot 100 kriminalistov. Preiskava je bila usmerjena v sume kaznivih dejanj s področja korupcije v zdravstvu. Dva zdravnika so priprli. Kriminalisti so ugotovili, da sta zdravnika sodelovala in izdala najmanj 14.000 zdravniških potrdil, sodelovala pa sta z več kot 400 podjetji in organizacijami. S kaznivimi dejanji sta pridobila najmanj 1,2 milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Mariborsko sodišče je po zaslišanju pri dežurnem preiskovalnem sodniku pridržana zdravnika zgodaj popoldne že spustilo na prostost.

Nezakonito izdajanje potrdil: v ZD Lenart prekinili pogodbo z zdravnikom

10. 11. 2021 07.49

Zdravnika, ki sta z nezakonitim izdajanjem zdravniških spričeval in potrdil o prebolelosti covida-19 zaslužila milijon evrov nezakonitega zaslužka, sta v priporu. Eden naj bi prihajal z območja Ptuja, drugi pa naj bi bil pogodbeni sodelavec ZD Lenart. Tamkajšnji direktor je potrdil, da so zaradi kršitve pogodbenih obveznosti prekinili polletno podjemno pogodbo s sodelavcem. Lažno covidno potrdilo naj bi si pridobil tudi eden od policistov, ki naj bi zaradi tega že ostal brez službe.

ZD Ljubljana: Na PCR-test na Metelkovi na dan naročenih tudi 1400 ljudi

03. 11. 2021 17.47

Iz Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana so sporočili, da v zadnjih dneh beležijo izjemno povečan obisk vstopne točke Metelkova, kjer poteka testiranje na okužbo z novim koronavirusom s PCR-testom. Gre za največjo vstopno točko v Sloveniji, dnevno pa je na odvzem brisa naročenih tudi do 1400 oseb, pojasnjujejo.

Novela zakona o igrah na srečo v nadaljnjo obravnavo

26. 10. 2021 13.55

DZ je ob obstrukciji Levice, SAB, SD, LMŠ in nepovezanih poslancev z 39 glasovi za in dvema proti sklenil, da je predlog novele zakona o igrah na srečo primeren za nadaljnjo obravnavo. Novela bi med drugim prinesla delno liberalizacijo področja. Doslej smo imeli v Sloveniji zgolj dva prireditelja – Loterijo Slovenije in Športno loterijo. Novi zakon bi omogočil, da bi jih imeli pet.

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal

22. 10. 2021 14.15

So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Po več hudih nesrečah vodnih skuterjev na Jadranu velika akcija nadzora

12. 08. 2021 16.23

Hrvaška je po več hudih nesrečah z vodnimi skuterji, ki jim je botrovala predvsem hitrost in nepremišljenost, na morje poslala inšpektorje. V akciji nadzora, ki so jo poimenovali Jet-ski 2021, so nadzirali hitrost, koncesije za oddajo manjših plovil in njihovo uporabo. Poseben poudarek je bil še na tehnični izpravnosti plovila in načinu najema – ali je torej oseba, ki je vodni skuter najela, sploh primerno usposobljena za vožnjo.

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'

27. 07. 2021 18.19

Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Družba Žonta je morala vrniti makedonski tovornjak, ki ga je zadrževala od decembra

18. 06. 2021 12.11

Višje sodišče v Celju je zavrnilo pritožbo podjetja Žonta in pritrdilo prvostopenjskemu sodišču, ki je odločilo, da je šlo v primeru makedonskega tovornjaka, ki ga je omenjeno podjetje zadržalo decembra 2020, za motenje posesti. V sklepu sodišča piše, da morajo vozilo v roku treh dni vrniti in plačati dobrih 300 evrov stroškov. Voznik je tako v četrtek prišel po svoje vozilo in ga odpeljal domov.

Z vladno uredbo storjen korak naprej za oživitev smučišča na Kobli

10. 06. 2021 20.06

Vlada je izdala uredbo o koncesiji za graditev žičnic v Bohinjski Bistrici. S tem je storjen korak naprej k oživitvi smučišča na Kobli. Nad Bohinjsko Bistrico so načrtovane tri krožne kabinske žičnice, za katere je treba pridobiti tudi še gradbeno dovoljenje.

Bomo morali zapirati ambulante po Sloveniji?

01. 06. 2021 14.43

Novica, da bodo morali po sedaj veljavni zakonodaji kmalu številne ambulante po Sloveniji zapreti, pacientov najverjetneje sploh ni dosegla. Ampak iz ambulant po vsej Sloveniji prihajajo precej resne informacije.

ZD Celje od torka brez programa ortodontije

31. 05. 2021 10.02

Zdravstveni dom Celje bo od torka brez programa ortodontije. Zdajšnja specialistka čeljustne in zobne ortopedije je namreč dala odpoved, na razpis za zaposlitev novega specialista ortodonta pa se ni prijavil nihče. Medtem na celjski občini poudarjajo, da je potrebno situacijo čimprej rešiti.

Fizioterapija: kako vedeti, kdo je šarlatan in kdo ne?

15. 05. 2021 11.59

Premalo fizioterapevtov, veliko fakultet, premalo nadzora in veliko zasebnih izvajalcev fizioterapije. Tako bi lahko na kratko povzeli izjemno kompleksno in hkrati neurejeno področje fizioterapije, ki prav zato dopušča preštevilne zlorabe in usodne poškodbe.

Spremembe koncesij za nedoločen v določen čas niso v neskladju z ustavo

14. 05. 2021 09.10

Ustavno sodišče je na zahtevo upravnega sodišča presojalo prehodno ureditev po noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, po kateri so se koncesije, podeljene za nedoločen čas, spremenile v koncesije za določen čas, in sicer za obdobje 15 let, šteto od uveljavitve novele. Izpodbijani zakon ni v neskladju z ustavo, so sporočili z ustavnega sodišča.

Hitri testi kar v nastanitvah?

12. 05. 2021 17.43

Se bodo turisti, ki covida-19 niso preboleli oziroma niso bili cepljeni, lahko testirali kar v izbranem hotelu oziroma apartmajskem kompleksu? Nastanitveni obrati lahko svojim gostom hitro antigensko testiranje ponujajo tudi na svoji lokaciji, a le če testiranje izvaja pooblaščeni izvajalec zdravstvene dejavnosti, pojasnjujejo pristojni. In kaj pravijo hotelirji?

Od 1. aprila ponekod višje položnice za komunalo

31. 03. 2021 11.44

Članice Sveta RCERO Ljubljana so na dopisni seji potrdile za 9,9 odstotka višje stroške storitev gospodarskih javnih služb obdelave in odlaganja komunalnih odpadkov. Za občine družbenice in občine, kjer JP VOKA SNAGA izvaja tudi storitev zbiranja komunalnih odpadkov, je ta učinek manjši in znaša 6,6 odstotka. Sprememba cen pomeni, da se na povprečni položnici uporabnikov v navedenih občinah povprečni mesečni strošek na gospodinjstvo poveča za 0,70 evra.

V Hrastniku do 2023 nov dom za starejše: za 11 milijonov evrov na voljo 132 postelj

23. 03. 2021 16.19

Stanovalci hrastniškega doma za ostarele se bodo že kmalu morda lahko veselili novih, ustreznejših prostorov – tamkajšnjemu domu se obeta nova infrastrukturna pridobitev. DSO, ki sta ga tako prvi kot drug val epidemije zelo prizadela, od začetka delovanja – torej že skoraj četrt stoletja – namreč deluje v prostorih nekdanjega dijaškega doma. Manko vlaganja v preteklosti pa je tudi tukaj (kot podobno v drugih domovih za starejše) naredil svoje – hud kadrovski, finančni in prostorski primanjkljaj je ob prvih okužbah z novim koronavirusom razkril globoke vrzeli na področju oskrbe starejših. Hrastniška novogradnja bo zdaj vsaj nekoliko skušala blažiti tovrstne težave, vrednost naložbe pa znaša okoli 11 milijonov evrov.

Še danes možna prijava za vpis na fakultete

19. 03. 2021 06.05

Na slovenskih univerzah zaključujejo prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2020/2021. Za bodoče študente je na voljo 18.520 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij. Število mest je povečano na medicinskih fakultetah in ljubljanski fakulteti za računalništvo.

Nekateri zdravniki prezaposleni za vabljenje k cepljenju, drugi to vidijo kot poseg v zasebnost

17. 03. 2021 09.48

Prebivalci, ki se želijo cepiti proti covidu-19, se morajo na cepljenje prijaviti pri svojem osebnem zdravniku. Nekateri zdravniki aktivno vabljenje načrtujejo v prihodnje, ko bo na voljo več cepiva, drugi tega ne utegnejo, saj so preveč zaposleni z rednim delom. V ZD Ljubljana pa ocenjujejo, da aktivno vabljenje predstavlja poseg v zasebnost.

'Bannonova' šola se bo morala izseliti iz italijanske kartuzije

15. 03. 2021 21.35

Načrti nekdanjega Trumpovega svetovalca Bannona, da v Italiji ustanovi politično "gladiatorsko" akademijo, so očitno splavali po vodi. Spor se vleče že več let. Zdaj pa je italijanski državni svet odločil, da se mora Inštitut izseliti iz 800 let starega samostana.

Kdaj bodo zaključili gradnjo doma za starejše v Osilnici?

05. 03. 2021 15.14

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj glede dokončanja objekta doma za starejše v Osilnici, v katerega je bilo v preteklosti že vloženih 1,5 milijona evrov, navaja, da njegovo ministrstvo sicer podpira idejo o investiciji, vendar pa dom v Osilnici zaradi lokacije ni optimalna izbira.