kritike

Predstavitev reforme nemške vojske
29. 01. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Rudolf Scharping je danes napovedal zaprtje 59 oporišč nemške vojske v okviru obsežne reforme. Njegov predlog bo najprej obravnaval odbor za obrambo v spodnjem domu nemškega parlamenta, bundestagu. Gre za 39 večjih in 20 manjših oporišč. Reforma nemške vojske predvideva tudi zmanjšanje števila vojakov s 310.000 na 282.000. Za tretjino se bo zmanjšalo tudi število civilistov, zaposlenih v vojski, in sicer naj bi njihovo število zmanjšali na 85.000.

Razstava 2000+ razglašena za razstavo leta
15. 01. 2001 00.00
Moderna galerija je sporočila, da je njeno razstavo mednarodne zbirke Arteast 2000+, ki je bila poleti pod naslovom Umtnost Vzhodne Evrope v dialogu z Zahodom na ogled v muzejskih prostorih na Metelkovi v Ljubljani, nemška revija za umetnost Art v januarski številki proglasila za "razstavo leta". Na prvo mesto med lanskimi razstavami po svetu jo je uvrstila umetnostna kritičarka in publicistka Kim Levin. Levinova objavlja kritike v newyorškem časopisu Village Voice ter v revijah Arts Magazine, Flash Art in194160

ZPS dobila tožbo
09. 01. 2001 00.00
Po šestih letih je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) uspela izterjati denar od turistične agencije RoYal, ki jo je zveza tožila že leta 1994. Šlo je za primer ko so študentje vplačali absolventski izlet po ugodni ceni, mesec dni pred odhodom pa je agencija program spremenila in podražila. Ker denarja ni vrnila, so se študentje odločili za tožbo.

V Rusiji začeli izvajati davčno reformo
02. 01. 2001 00.00
Z včerajšnjim dnem so v Rusiji začeli izvajati najpomembnejšo davčno reformo v zadnjih desetih letih. Med drugim je stopila v veljavo enotna 13-odstotna davčna stopnja, kar Ruse uvršča med najmanj obdavčene državljane na svetu. Predsednik države Vladimir Putin je novi zakon o davkih potrdil 7. avgusta lani, potem ko ga je 26. julija ratificiral parlament.

Na Silvestrovo v gledališče
31. 12. 2000 00.00
Za ljubitelje odrskih desk so slovenska gledališča pripravila tudi silvestrsko predstavo. Tako bodo v Mestnem gledališču ljubljanskem danes ob 19.30 uri uprizorili komedijo Carla Goldonija Sluga dveh cesarjev, SNG Drama ponuja kar dve predstavi, obe bosta na sporedu ob 19. uri, Ljudomrznika J. B. P. Moliera in Predsednice Wernerja Schwaba. Slovensko ljudsko gledališče Celje ponuja ob 19. uri Revizorja Nikolaja Gogolja, v SNG Maribor - Opera in balet bodo ob 17. uri uprizorili Verdijevo Traviato. Stota ponovitev uspešnice Teta Magda Svetlane Makarovič bo ob 19. uri v Prešernovem gledališču v Kranju, Primorsko dramsko gledališče pa bo imelo v gosteh umetniški ansambel Rajko Art Ensemble iz Budimpešte z glasbeno-plesnim programom, s pričetkom ob 21. uri.

Fowler zapušča Manchester United
25. 12. 2000 00.00
Napadalec Liverpoola, Robbie Fowler, je nezadovoljen s položajem v klubu in zato vse večkrat premišljuje o odhodu iz tega angleškega nogometnega prvoligaša. Trener Gerard Houllier namreč bolj zaupa Michaelu Ownu in Emilu Heskeyju.

Ostre kritike Annanovega predloga
22. 12. 2000 00.00
Predlog generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana o preureditvi Zvezne republike Jugoslavije v konfederacijo Srbije, Črne Gore in Kosova so ostro zavrnile vse tri strani. Vojislav Koštunica je ob tem izjavil, da je Jugoslavija federativno urejena država, ki jo sestavljata Srbija in Črna gora, Kosovo pa je le del Srbije. Predsednik jugoslovanske vlade Žižić pa je Annanov predlog označil kot kršitev diplomatske kulture, ter poudaril, da nihče ni pristojen za sprejemanje ustave ZRJ.

Jutri koncert Hinka Haasa
11. 12. 2000 00.00
V Modrem salonu Grand hotela Union bo jutri ob 19.30 v okviru glasbenega projekta desetih držav Musica Danubiana nastopil pianist Hinko Haas. Na koncertu bo med drugim izvedel tudi skladbo Pavla Mihelčiča in v Avstraliji živečega slovenskega skladatelja Božidarja Kosa.

France Gruden v Novi Gorici
06. 12. 2000 00.00
V razstavnem paviljonu Hitovega poslovnega centra v Novi Gorici so odprli razstavo slik Franca Grudna z naslovom Priprte sanje. Avtorja in njegovo delo je predstavil umetniški vodja Obalnih galerij Andrej Medved, razstava pa bo na ogled do 23. januarja 2001.

Šestdeset let Nika Grafenauerja
05. 12. 2000 00.00
Ob šestdesetem rojstnem dnevu Nika Grafenauerja sta pri založbi Mladinska knjiga izšli antologiji njegove poezije, kjer je kot urednik otroške literature preživel več kot dve desetletji svojega plodnega urednikovanja, ki ga tačas nadaljuje v založništvu Nove revije. Grafenauer kot vsestranski umetnik pesni, piše kritike in eseje, prevaja najzahtevnejše avtorje, zlasti iz nemškega kulturnega kroga, urednikuje - sprva pri Tribuni in Problemih, nazadnje pri Novi reviji, ki jo je, kot meni urednik v MK Aleksander Zorn, spremenil v "žarišče posebne razumniške inteligence, kakršne na Slovenskem skorajda, ali pa sploh ni bilo" v zadnjih petdesetih letih. Grafenuaer piše tako za odrasle kot pesmi in pravljice za mladino. Aleksander Zorn kolego Grafenauerja uvršča med najboljše, pa tudi najbolj izvirne in samosvoje slovenske mladinske avtorje, "modernista najvišje lege", eksistencialista po čutenju, hermetičnega v izrazu, v poeziji arhitektonsko čistega in likovno nazornega, obenem pa neprevedljivega pisca.

Bush odgovoril na Gorovo medijsko kampanjo
01. 12. 2000 00.00
Guverner Teksasa George Bush mlajši je v očitnem odgovoru na medijsko ofenzivo podpredsednika ZDA Ala Gora na svoj ranč v Crawfordu povabil nekdanjega poveljnika štaba združenih poveljstev ameriške vojske in glavnega kandidata za položaj državnega sekretarja v morebitni Bushevi administraciji Colina Powella. Iz Washingtona je priletel tudi podpredsedniški kandidat republikancev Dick Cheney in se skupaj s Powellom pokazal pred kamerami, ko je Bush odgovarjal na novinarska vprašanja. Na Floridi so se medtem nadaljevali pravni zapleti glede zmagovalca predsedniških volitev, Busheva in Gorova stran pa sta nadaljevali priprave na današnji zagovor pred zveznim vrhovnim sodiščem v Washingtonu.

Jessica Lange navdušila
24. 11. 2000 00.00
Hollywoodska zvezda Jessica Lange je s pretresljivo vlogo matere odvisnice v klasičnem delu Eugenea O'Neilla Dolgo potovanje v noč navdušila londonsko občinstvo in gledališke kritike. 51-letna igralka je zadnja med velikimi filmskimi zvezdami, ki so vstopile v londonska gledališča

Ostanov 36. dan gladovne stavke
14. 11. 2000 00.00
Na gladovni protest višjega profesorja Iztoka Ostana s portoroške fakultete za pomorstvo in promet (FPP) se je odzvalo tudi Obalno društvo pedagoških delavcev. Na dekana FPP Stojana Petelina in člane Senata FPP so naslovili pismo, v katerem pozivajo, naj poiščejo ustrezno pravno možnost in v najkrajšem času ugodijo začetnima zahtevama Iztoka Ostana. Obalno društvo pedagoških delavcev je svojo zahtevo utemeljilo s strokovno zavestjo pedagoških delavcev, so zapisali v pismu. Naslovnike pozivajo predvsem v imenu humanih načel, da storijo vse za zaščito človekovega življenja.

Osuplost filmskih režiserjev
11. 11. 2000 00.00
Filmski režiserji Janez Burger, Boštjan Hladnik, Miha Hočevar, Andrej Košak, Damjan Kozole, Metod Pevec in Igor Šterk ter scenarist Jan Cvitkovič so v odprtem pismu izrazili svojo osuplost ob novici, da žirija Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev (DSFU) za nominacijo oskar za najboljši celovečerni film v tujem jeziku za leto 2000 letos zopet ni izbrala slovenskega kandidata.

Evropska komisija potrjuje poročila
08. 11. 2000 00.00
V Bruslju se je davi sestala Evropska komisija, ki bo na današnjem zasedanju sprejela redna letna poročila o napredku kandidatk za članstvo v EU ter dokument, v katerem bo začrtala scenarij za nadaljevanje pristopnega procesa. Slednji po vsej verjetnosti ne bo vseboval jasnejših datumov za izvedbo širitve. Kot kaže, bo komisija zgolj ponovila oceno, ki jo je podala ob objavi lanskih poročil o napredku: z najbolj pripravljenimi kandidatkami bi se pogajanja o članstvu lahko končala v letu 2002.

Zaupnica libanonski vladi
07. 11. 2000 00.00
Libanonski parlament je po petdnevni burni razpravi, katere osrednja tema je bila sporna navzočnost sirskih enot v Libanonu, včeraj le izglasoval zaupnico vladi premiera Rafika Haririja. Za zaupnico je glasovalo 95 poslancev, sedem pa proti. Nova vlada, v kateri je enako število kristjanov in muslimanov, ima 30 članov. Izglasovana zaupnica je bila pričakovana, saj je večina poslancev podprla imenovanje Haririja za premiera. Haririja podpira tudi sirski predsednik Bašar Asad, s katerim se je srečal prejšnji teden. Krščanski poslanci, pa tudi vodja druzov Valid Džumblat, so izrazili nasprotovanje sirski navzočnosti v Libanonu. Hariri je na kritike odgovoril z obljubo, da bo nova vlada to vprašanje načela, ko sirska navzočnost ne bo več potrebna. Libanonska vlada, ki jo podpira Sirija, namreč trdi, da sirska navzočnost pomaga pri vzdrževanju stabilnosti v državi. V Libanonu je trenutno nameščenih 30.000 sirskih vojakov. Sirija jih je namestila leta 1976 na začetku državljanske vojne, da bi služili kot mirovne enote. Državljanska vojna je nato trajala 14 let, vanjo pa je bila vpletena tudi sirska vojska. Potem ko so se izraelske enote maja umaknile z juga Libanona, so postale vse glasnejše zahteve tudi po sirskem umiku iz Libanona. Predvsem desničarski libanonski kristjani namreč trdijo, da se Damask vmešava v libanonske zadeve.

Iztekanje predvolilne kampanje
29. 10. 2000 00.00
Ameriška predsedniška predvolilna kampanja se počasi izteka, pri čemer oba kandidata vlagata zadnje napore za zmago, tekma pa ostaja zelo izenačena. Medtem ko demokrat Al Gore in republikanec George Bush mlajši krožita po zveznih državah, v katerih noben nima odločilne podpore, pa njuni privrženci skušajo pomagati na svoj način. Republikanska kampanja se je odločila celo, da objavlja oglase v prid kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja, katerega stališča tekmujejo z Gorovimi na levi strani političnega spektra, kar pomeni izgubljen glas za Gora oziroma pridobljen glas za Busha. Večina nacionalnih anket daje prednost Bushu, za kar pa demokrati zdaj krivijo Ralpha Naderja in pravijo, da glas zanj pomeni glas za Busha.

Kučan v intervjuju za Profil
23. 10. 2000 00.00
Odprava Avnojskih sklepov v Sloveniji po besedah predsednika države Milana Kučana ne pride v poštev. Kot je pojasnil v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega tednika Profil, so ti sklepi del evropske in svetovne zgodovine ter izrednega pomena za državno in pravno kontinuiteto samostojne Slovenije. Kučan je ocenil tudi kritike avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla ter komentiral nekatere izjave in dejanja koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Predsednik Kučan je v zvezi z Avnojskimi sklepi opozoril, da je Slovenija omogočila pritožbo zoper pravni sklep vsakomur, ki bi menil, da je bil nepravično obravnavan. O možnostih, da bodo avstrijski svobodnjaki (FPÖ) v članstvo Slovenije v Evropski uniji privolili le, če bo formalno preklicala Avnojske sklepe, je Kučan povedal, da bi težave lahko nastopile zgolj v primeru, da bi v Avstriji prevladala ksenofobija. V tem primeru, je za Profil ocenil Kučan, težav z vstopom v unijo ne bo imela le Slovenija, ampak tudi druge kandidatke za članstvo. Na vprašanje, kako so odnosi med Slovenijo in Avstrijo vplivali na rezultate parlamentarnih volitev v Sloveniji, je Kučan odgovoril, da je bilo omenjeno vprašanje sicer pomembno, vendar pa ni bilo v središču volilnega boja. V zvezi z izjavo avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla, da je Kučan kot nekdanji vodja Komunistične partije "še vedno z eno nogo v starem režimu", je slovenski predsednik pripomnil, da ga to ni užalilo, vendar si je po tej izjavi o avstrijskem kanclerju ustvaril drugačno predstavo, kot jo je o njem imel pred tem. V zvezi s povorko 10. oktobra v Celovcu, ki jo je časnik Delo označil kot "izraz militantne nacionalistične arogance", je Kučan dejal, da prireditev ni izkoristila priložnosti izpostaviti novo kakovost sobivanja z državljani slovenskega porekla na Koroškem ter novo kakovost odnosov med Avstrijo in Slovenijo. K sreči se značilnosti odnosov med državama ne kažejo zgolj skozi eno prireditev, je menil slovenski predsednik. Slovenski predsednik je slovensko-avstrijske odnose ocenil kot dobre in ob tem pripomnil, da je Avstrija v težkih trenutkih naredila veliko dobrega za Slovenijo, Menil je še, da motenj, ki jih v odnosih med državama povzročajo nekateri posamezniki, ne bi smeli pojmovati kot usodne.

Hrvaški selektor Blaževič odstopil
23. 10. 2000 00.00
Selektor hrvaške nogometne reprezentance Miroslav Blaževič je odstopil s položaja. V pogovoru za državni radijo je povedal, da več ne prenese stalnega medijskega pritiska nanj, zato se v veselje mnogim in na svoje zdravje umika s položaja selektorja.

Končan tretji vrh EU-ja
21. 10. 2000 00.00
V Seulu se je končal tretji vrh EU-ja in Azije, ki je minil predvsem v znamenju približevanja med Severno in Južno Korejo.

Odgovor Bajuka na Kučanove kritike
07. 10. 2000 00.00
Predsednik vlade Andrej Bajuk je predsedniku republike Milanu Kučanu pisno odgovoril na njegove ponedeljkove javne kritike glede dveh pisem, ki jih je poslal Komisiji za demokracijo skozi pravo pri SE oz. t.i. Beneški komisiji. Premier je med drugim izrazil prepričanje, da prošnja za mnenje omenjene komisije Sloveniji ne bo povzročila zunanjepolitične škode niti zmanjšala njen ugled. Zavrnil pa je tudi očitke o nezaupanju vlade v slovenske demokratične ustanove.

Težave slovenskega javnega mnenja
06. 10. 2000 00.00
Po nenadni prekinitvi sodelovanja s Toševo in nato še Ninamediino raziskovalno skupino se je nezadovoljstvo nad javnomnenjskimi anketami v vladnem uradu za informiranje le stopnjevalo. Danes so zato za leto dni najeli storitve Zavoda za oživitev civilne družbe. Ta sicer ne bo opravljal anket. Za 4,2 milijona tolarjev pa bo spremljal objavljene ankete in preverjal njihovo veljavnost, zanesljivost in nepristranskost.

Porno film potuje po svetu
05. 10. 2000 00.00
Slovenski Porno film režiserja Damjana Kozoleta bo slovensko premiero doživel 18. oktobra v Ljubljani, medtem pa uspešno potuje po mednarodnih festivalih. Film je povsod naletel na odlične odzive občinstva in kritike. Po predstavitvi na festivalu v portugalski Figueiri da Foz se je Porno film preselil v švedsko Umeo, od tam pa na največji azijski festival v Pusanu v Južni Koreji. Povabljen je tudi na največji južnoameriški festival v brazilski Sao Paulo. Eddie Cockrell, kritik ameriškega Varietyja, enega najpomembnejših filmskih časopisov na svetu, je v kritiki po festivalu v Karlovyh Varyh o delu Porno film zapisal, da je "prijazen, luciden in v pravem času narejen hvalospev človeškim slabostim". Po oceni kritika bo prikazovanje na mednarodnih festivalih filmu zagotovilo občinstvo širom sveta, "vročica" pa je zagotovljena tudi pri distribuciji, saj bodo gledalci presenečeni nad smehom, ki ga izzivajo resni obrazi igralcev, zato gole kože v filmu ne bodo pogrešali. Kot je sporočil producent Kozoletovega filma Danijel Hočevar, se bo ekipa filma v prihodnjih dneh predstavila v večjih slovenskih mestih, kjer bodo organizirane premiere, torej v Mariboru, Celju, Novem mestu, Kranju, Velenju, Slovenj Gradcu in Portorožu. Hočevar še sporoča, da je zanimanje za film pokazala ameriška distribucijska hiša Samuel Goldwyn Films, ki jo zanima odkup Porno filma za ameriško tržišče. Beograjski distributer Vans film ga je že odkupil za jugoslovansko tržišče, tečejo pa tudi dogovori za prodajo filma v Singapur.

Upor ravnateljev osnovnih šol
20. 09. 2000 00.00
Združenje ravnateljev osnovnih šol Slovenije je danes izreklo javen protest zoper šolskega ministra Lovra Šturma in njegove ožje sodelavce. Moti jih predvsem njegovo politično vmešavanje pri imenovanju ravnateljev, neupoštevanje poročil Zavoda za šolstvo in razpustitev Nacionalne evalvacijske komisije. Ravnatelji grozijo, da ne bodo izvajali nekaterih dejavnosti, ki jih minister zahteva.

Konec sodelovanja Barenboim-Langhoff
17. 09. 2000 00.00
Umetniški vodja in dirigent orkestra berlinske državne opere, Izraelec Daniel Baremboim je končal sodelovanje z nemškim režiserjem Thomasom Langhoffom. Umetnika sta od lani sodelovala na Festivalu Mozart v Berlinu. Opero Cosi fan tutte, ki naj bi jo premierno izvedli 1. junija prihodnje leto, bo torej režirala nova ekipa, Barenboim pa bo obdržal taktirko.

V Scali stojišča nadomestili s sedeži
15. 09. 2000 00.00
V milanski operni hiši La Scala so stojišča nadomestili s sedeži, kar pa je izzvalo negodovanje ljubiteljev opere, ki so svoje nezadovoljstvo izrazili z metanjem gledaliških listov z balkonov in protestiranjem pred zgradbo. Uprava La Scale je jeznim ljubiteljem operne umetnosti ponudila nadomestilo - 139 sedišč bo veljala cena, ki so jo pred tem računali za stojišča. Vrste protestnikov so pred prvo predstavo letošnje sezone, opero La Boheme, pred zgradbo protestirale s svečami. To je bila tudi prva predstava, potem ko je vodstvo opere sporočilo, da namerava zamenjati 160 - 200 stojišč z oštevilčenimi sedeži. Tiskovni predstavnik operne hiše Paolo Soraci je dejal, da sedeži v zadnji vrsti ne omogočajo dobre vidljivosti, vendar jih morajo zaradi italijanskih požarnih varnostnih predpisov vgraditi. Obiskovalci, ki ponavadi opere spremljajo s stojišč, veljajo za najbolj vnete operne oboževalce in najboljše kritike. Običajno so tudi po več ur čakali na karte za stojišča, ki so stale približno 10.000-20.000 lir (5-9 ameriških dolarjev). Najdražje karte za premierne predstave stanejo namreč tudi do 1500 ameriških dolarjev.

Verheugen proti referendumu o širitvi EU
14. 09. 2000 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen se je izrecno izrekel proti referendumu o širitvi EU na Vzhod. V takšnem primeru bi šlo za "nekakšno lepotno tekmovanje", projekt širitve na Vzhod pa bi bil "zelo čustveno obremenjen" in "poln predsodkov", je v pogovoru za današnjo izdajo nemškega časnika Rheinischen Post dejal Verheugen.

Dobitnik kristala Vilenice Istvan Voeroes
09. 09. 2000 00.00
Dvorišče gradu v Štanjelu je bilo opoldne prizorišče tradicionalne literarne matineje v okviru vileniških prireditev in podelitve kristala Vilenice, ki kot priznanje kolegov - pesnikov za najboljši prispevek v zborniku velja za "malo vileniško nagrado". Dobitnik kristala je madžarski pesnik in prevajalec iz češčine Istvan Voeroes (1964), od konca 80. let naprej avtor petih pomembnejših zbirk, tudi pisec kratkih zgodb in esejev. Štanjelska matineja je bila tudi priložnost za predstavitev slovenskega prevoda romana Najožja domovina, dela lanskoletne nagrajenke Vilenice Erice Pedretti. Knjigo v prevodu Anje Uršič je izdala Cankarjeva založba.

Poročilo modrecev Chiracu
08. 09. 2000 00.00
Trije modreci Evropske unije predlagajo odpravo sankcij 14 članic EU proti Avstriji. V poročilu naj bi pisalo, da je "diplomatska osamitev Avstrije kontraproduktivna, zato je potrebno sankcije odpraviti. Kazenski ukrepi so v Avstriji sprožili celo nacionalistične občutke, predvsem zato, ker so jih avstrijski državljani v nekaterih primerih napačno razumeli kot sankcije proti njim". Francoske oblasti so sporočile, da se prizadevajo za posvetovanje s trinajstimi partnericami EU, s katerimi bi skupaj preučili zaključke poročila treh modrecev v zvezi s sankcijami proti Avstriji. Britanska vlada je poročilo treh modrecev Evropske unije o notranjepolitičnih razmerah v Avstriji preučila, vendar želi o možnih ukrepih razpravljati še z drugimi članicami na ravni EU, je povedala tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. Luksemburški premier Jean Claude Juncker pa je ob robu neformalnega srečanja finančnih ministrov EU v Versaillesu poudaril, da večina predsednikov držav in vlad 14 držav članic EU, ki so februarja letos proti Avstriji uvedle sankcije, meni, da bi jih morali čim prej odpraviti.

Sodelovanje IMF in Svetovne banke
07. 09. 2000 00.00
Danes sta v Washingtonu predstavila skupno vizijo za tesnejše sodelovanje med organizacijama