kritike

V Scali stojišča nadomestili s sedeži

15. 09. 2000 00.00

V milanski operni hiši La Scala so stojišča nadomestili s sedeži, kar pa je izzvalo negodovanje ljubiteljev opere, ki so svoje nezadovoljstvo izrazili z metanjem gledaliških listov z balkonov in protestiranjem pred zgradbo. Uprava La Scale je jeznim ljubiteljem operne umetnosti ponudila nadomestilo - 139 sedišč bo veljala cena, ki so jo pred tem računali za stojišča. Vrste protestnikov so pred prvo predstavo letošnje sezone, opero La Boheme, pred zgradbo protestirale s svečami. To je bila tudi prva predstava, potem ko je vodstvo opere sporočilo, da namerava zamenjati 160 - 200 stojišč z oštevilčenimi sedeži. Tiskovni predstavnik operne hiše Paolo Soraci je dejal, da sedeži v zadnji vrsti ne omogočajo dobre vidljivosti, vendar jih morajo zaradi italijanskih požarnih varnostnih predpisov vgraditi. Obiskovalci, ki ponavadi opere spremljajo s stojišč, veljajo za najbolj vnete operne oboževalce in najboljše kritike. Običajno so tudi po več ur čakali na karte za stojišča, ki so stale približno 10.000-20.000 lir (5-9 ameriških dolarjev). Najdražje karte za premierne predstave stanejo namreč tudi do 1500 ameriških dolarjev.

Verheugen proti referendumu o širitvi EU

14. 09. 2000 00.00

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen se je izrecno izrekel proti referendumu o širitvi EU na Vzhod. V takšnem primeru bi šlo za "nekakšno lepotno tekmovanje", projekt širitve na Vzhod pa bi bil "zelo čustveno obremenjen" in "poln predsodkov", je v pogovoru za današnjo izdajo nemškega časnika Rheinischen Post dejal Verheugen.

Dobitnik kristala Vilenice Istvan Voeroes

09. 09. 2000 00.00

Dvorišče gradu v Štanjelu je bilo opoldne prizorišče tradicionalne literarne matineje v okviru vileniških prireditev in podelitve kristala Vilenice, ki kot priznanje kolegov - pesnikov za najboljši prispevek v zborniku velja za "malo vileniško nagrado". Dobitnik kristala je madžarski pesnik in prevajalec iz češčine Istvan Voeroes (1964), od konca 80. let naprej avtor petih pomembnejših zbirk, tudi pisec kratkih zgodb in esejev. Štanjelska matineja je bila tudi priložnost za predstavitev slovenskega prevoda romana Najožja domovina, dela lanskoletne nagrajenke Vilenice Erice Pedretti. Knjigo v prevodu Anje Uršič je izdala Cankarjeva založba.

Poročilo modrecev Chiracu

08. 09. 2000 00.00

Trije modreci Evropske unije predlagajo odpravo sankcij 14 članic EU proti Avstriji. V poročilu naj bi pisalo, da je "diplomatska osamitev Avstrije kontraproduktivna, zato je potrebno sankcije odpraviti. Kazenski ukrepi so v Avstriji sprožili celo nacionalistične občutke, predvsem zato, ker so jih avstrijski državljani v nekaterih primerih napačno razumeli kot sankcije proti njim". Francoske oblasti so sporočile, da se prizadevajo za posvetovanje s trinajstimi partnericami EU, s katerimi bi skupaj preučili zaključke poročila treh modrecev v zvezi s sankcijami proti Avstriji. Britanska vlada je poročilo treh modrecev Evropske unije o notranjepolitičnih razmerah v Avstriji preučila, vendar želi o možnih ukrepih razpravljati še z drugimi članicami na ravni EU, je povedala tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. Luksemburški premier Jean Claude Juncker pa je ob robu neformalnega srečanja finančnih ministrov EU v Versaillesu poudaril, da večina predsednikov držav in vlad 14 držav članic EU, ki so februarja letos proti Avstriji uvedle sankcije, meni, da bi jih morali čim prej odpraviti.

Sodelovanje IMF in Svetovne banke

07. 09. 2000 00.00

Danes sta v Washingtonu predstavila skupno vizijo za tesnejše sodelovanje med organizacijama

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna

02. 09. 2000 00.00

Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Zaradi napak na pnevmatikah domnevno umrlo 88 ljudi

01. 09. 2000 00.00

Ameriška Nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu (NHTSA) je doslej prejela že 1400 pritožb in poročil o 88 smrtnih primerih ter 250 primerih poškodb, povezanih z napakami na avtomobilskih pnevmatikah proizvajalca Bridgestone/Firestone. Podjetje je 9. avgusta umaknilo iz prodaje na ameriškem trgu 6,5 milijona avtomobilskih pnevmatik modelov AT, ATX in ATX II, a to je bilo šele tri mesece po začetku preiskave NHTSA in devet mesecev potem, ko je proizvajalec avtomobilov Ford začel z menjavo omenjenih modelov pnevmatik v tujini. Ameriški kongres bo prihodnji teden začel z zaslišanji vodilnih pri obeh podjetij in skušal ugotoviti, ali so vedeli, da prodajajo smrtno nevarne izdelke.

Italijanska vlada želi privatizirati RAI

31. 08. 2000 00.00

Italijanski premier Giuliano Amato je napovedal privatizacijo državne televizije RAI, poroča danes italijanski tisk in dodaja, da je napoved sprožila številne kritike v vladni koaliciji. Predvsem zeleni, komunisti in del Levih demokratov želijo ohraniti javni nadzor nad tremi postajami italijanske radiotelevizije.

Macaulay Culkin se je razšel z ženo

09. 08. 2000 00.00

Macaulay Culkin, danes 19-letni zvezdnik filma Sam doma iz začetka devetdesetih let, se je po dveh letih zakona razšel z ženo, so poročali ameriški mediji. Kot navaja dnevnik New York Post, je njegov tiskovni predstavnik Paul Bloch dejal, da je ločitev Culkina in njegove žene, 20-letne igralke Rachel Miner, začasna. Po njegovih besedah sta se razšla prijateljsko in ostajata najboljša prijatelja na svetu. Par se je poročil junija 1998. Ločitev je zadnje med številnimi razočaranji v življenju mladega igralca. Njegova igralska kariera je začela propadati, ko so se njegovi starši prepirali za skrbništvo, ko je bil še mladoleten. Po izrednem uspehu filma Sam doma je Culkin požel kritike za vloge, ki jih je odigral v nekaj komercialno neuspešnih filmih.

Kdo je ''worker bee''?

07. 08. 2000 00.00

Oseba, ki se skriva pod psevdonimom "worker bee", je nekaj tednov pred uradnim izidom Applovega dvo-procesorskega PowerMaca in nove miške na straneh GeoCities-a objavil slike teh dveh novih proizvodov. Apple je od Yahooja, lastnika GeoCities-a zahteval podatke o tej osebi in ker jih podjetje ni hotelo izročiti, je vse skupaj prišlo na sodišče, to pa je izdalo odredbo, po kateri mora Yahoo te podatke pokazati.

Izpustili še zadnjih 86 severnoirskih teroristov

28. 07. 2000 12.42

Na Severnem Irskem so danes izpustili zadnjo skupino severnoirskih teroristov v skladu s severnoirskim mirovnim sporazumom iz leta 1998. Iz najstrožje varovanega zapora Maze blizu Belfasta v grofiji Antrim so namreč izpustili še zadnjo skupino 86 katoliških in protestantskih teroristov. Po izpustitvi te zadnje skupine je zapor Maze tik pred zaprtjem. V tem najbolj znanem zaporu na Severnem Irskem, ki so ga zgradili za 1700 zapornikov, je namreč ostalo samo še 15 zapornikov in 800 paznikov. Te zapornike naj bi kmalu prepeljali v druge zapore. V skladu s tem ključnim določilom mirovnega sporazuma so skupno izpustili 428 obsojenih teroristov obeh strani. Njihova izpustitev je naletela na ostre kritike svojcev žrtev terorizma. Med drugim so namreč izpustili tudi 31-letnega Jamesa McArdla, ki je leta 1996 v Londonu sprožil bombo, v eksploziji katere sta umrli dve osebi. Obsojen je bil na 25-letno zaporno kazen, za rešetkami pa je presedel tri leta. Izpustili so tudi 32-letnega Michaela Carahera, ki je s strelnim daljnogledom ustrelil najmanj sedem britanskih vojakov in bil obsojen na 105 let zapora.

Filoktet na festivalu Mittelfest

24. 07. 2000 09.13

Filozofsko-politična drama Filoktet avtorja Heinerja Muellerja v režiji Eduarda Milerja je včeraj gostovala na znanem gledališkem festivalu Mittelfest v Čedadu v sosednji Italiji.

Umrl španski pesnik Jose Angel Valente

20. 07. 2000 20.22

V Švici je v starosti 71 let umrl eden najpomembnejših španskih pesnikov Jose Angel Valente. Valentejeva družina je iz njegovega rojstnega kraja Ornense na severuzahodu Španije sporočila, da je pesnik umrl v bolnišnici v Ženevi zaradi raka. Valente je prejel številne nagrade za literaturo - md drugim tudi ugledno Nagrado princa iz Asturije za literaturo (1988), nacionalno Nagrado za poezijo (1996) in nagrado Kraljice Sofije za iberoameriške pesmi (1998). Objavil je več kot 20 pesniških zbirk in številna besedila v prozi. Svojo prvo pesem, ki je navdušila literarne kritike, je objavil leta 1947, ko je bil star 18 let.

Letalska nesreča v Indiji

18. 07. 2000 09.00

V včerajšnji hudi letalski nesreči blizu mesta Patna v Indiji je umrlo 56 ljudi, šest pa jih je preživelo. Letalo indijske državne letalske družbe je zaradi napake na enem od motorjev padlo na stanovanjsko hišo, pri tem pa je umrlo še šest stanovalcev.

Ante Jelavić znova izbran

15. 07. 2000 18.42

Ante Jelavić, dosedanji predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) v Bosni in Hercegovini, je bil na šestem kongresu stranke v Sarajevu znova izbran na tem položaju. Stranka je tudi prvič sprejela odločitev, da se opraviči za vojne zločine, ki so jih med vojno v BiH storili Hrvati. Osnutek izjave o tem naj bi sprejeli še danes.

Soprog monaške princese se opravičuje

03. 07. 2000 10.02

Soprog monaške princese Caroline, hannovrski princ Ernst August, se je z oglasom čez celo stran v turškem časopisu Hurriyet opravičil za uriniranje na turški paviljon na svetovni razstavi Expo 2000 v Hannovru. Prince je še minuli teden za konservativni nemški časnik Frankfurter Algemeine Zeitung zanikal lulanje na zid turškega paviljona. Priznal je sicer, da se je olajšal, ''vendar nikakor ne na turško zemljo''. V oglasu v turškem časopisu pa je zapisal: ''Moja dolžnost je, da turški javnosti povem, da uriniranje med obiskom Expa 2000 ni bilo zavestno dejanje. Skupaj z družino želim z vsem srcem izraziti svoje navdušenje in prijateljstvo do turške kulture in naroda.'' V Turčiji so se z ogorčenjem odzvali na poročanje tabloida Bild, najbolj branega časopisa v Nemčiji, ki je objavil tudi sporne fotografije. Te so nato preplavile turške časopise. Ostre kritike so deževale tudi iz nemških uradnih političnih krogov.

30. mednarodni festival komorne glasbe

25. 06. 2000 12.04

V okviru 30. mednarodnega festivala komorne glasbe v Grobljah pri Domžalah bo drevi ob 20.30 igral Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije s solistko, flavtistko Ireno Grafenauer.

Manifesta 3 uradno odprta

24. 06. 2000 16.19

Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Risbe Gorana Horvata v Beogradu

23. 06. 2000 21.02

V beograjski Galeriji 73 so sinoči odprli razstavo likovnega ustvarjalca iz Slovenije Gorana Horvata. S toplimi besedami ga je pozdravil znani beograjski likovni kritik, profesor zgodovine umetnosti, filmski režiser in publicist Djordje Kadijevič, ki je tudi napisal predgovor za razstavni katalog. Horvat je galeriji v znak zahvale podaril eno svojih slik, kar so navzoči tako kot Kadijevičev nagovor toplo pozdravili. Goran Horvat je s svojimi risbami gostoval v Beogradu že leta 1998 v Mestni knjižnici, za STA pa je med drugim povedal, da se veseli vsakega novega srečanja z beograjskimi ljubitelji slikarstva.

Se bo statut sodišča spremenil?

21. 06. 2000 11.11

Predsednik haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Claude Jorda je v torek poročal Varnostnemu svetu ZN v New Yorku in ga zaprosil za nekaj sprememb v statutu, ki bi omogočile večjo učinkovitost sodišča. Odprta seja VS je minila v znamenju ruskega in kitajskega napada na Jordo in delo sodišča, medtem ko so ju zahodni veleposlaniki odločno branili. Jorda je na novinarski konferenci kasneje omenil še jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča in dejal, da je zločinec, proti kateremu je bila vložena obtožnica, in da je njegovo mesto v Haagu.

Pahor: Osvobodilni boj ni bil prevara

19. 06. 2000 18.23

Predsednik ZLSD Borut Pahor odločno zavrača stališče včerajšnjega slavnostnega govornika v Kočevskem Rogu Justina Stanovnika, ki je dejal, da ''je bil osvobodilni boj prevara''. Pahor meni, kot je zapisal v sporočilu za javnost, da je izjava ''zgodovinsko netočna in vredna kritike ter obžalovanja v luči poskusov, da počasi vendarle zaključimo žalostno epizodo političnih sporov o polpretekli zgodovini za dnevnopolitične potrebe''.

Ruski odzivi na izpustitev Gusinskega

17. 06. 2000 13.12

Ruski politični predstavniki so danes pozitivno sprejeli vest o izpustitvi znanega ruskega medijskega mogotca Vladimirja Gusinskega, ki so ga oblasti včeraj izpustile iz zapora pod pogojem, da ne bo zapustil Rusije.

Trg poimenovali po Tuđmanu

15. 06. 2000 08.01

Mestni svet v Splitu, drugem največjem hrvaškem mestu, je poimenoval trg v mestu po preminulem hrvaškem predsedniku Franju Tuđmanu. Mestni svetniki so pojasnili, da so s to odločitvijo priznali njegove zasluge za hrvaško neodvisnost. Hkrati so se splitski svetniki odločili, da bodo preimenovali cesto Mila Budaka, pisatelja, ki je med drugo svetovno vojno uradno podpiral pronacistično marionetno hrvaško državo. Cesto je po Budaku poimenovala Tuđmanova stranka leta 1995, kar je sprožilo številne kritike judovskih in protinacističnih organizacij. Po Tuđmanu je že poimenovan trg v obalnem mestecu Omiš in ulica v Vukovarju.

Peterle zagotavlja voljo nove vlade

14. 06. 2000 09.22

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je včeraj v Luxembourgu zagotovil politično voljo nove slovenske vlade, da pospeši proces priprav na članstvo v Evropski uniji. Peterle je v Luxembourgu skupaj s kolegi iz ostalih enajstih držav kandidatk za članstvo o širitvi pogovarjal s predsedujočim ministrskemu svetu petnajsterice, portugalskim zunanjim ministrom Jaimejem Gamo,in evropskim komisarjem za širitev Guenterjem Verheugnom.

Odstopila tudi podpredsednica OI v Atenah

23. 05. 2000 18.59

Dva tedna po imenovanju Gianne Angelopoulou Daskalaki za novo predsednico Organizacijskega odbora olimpijskih iger (OI) leta 2004 v Atenah (ATHOC) je odstopila podpredsednica te organizacije Niki Tzawella. Kot vzrok za ta korak je navedla osebne razloge; njen mož je težko bolan.

Posebne nagrade na cannskem filmskem festivalu

22. 05. 2000 09.03

Poleg enajstih uradnih filmskih nagrad - palm, ki so jih včeraj med 23 filmi tekmovalnega programa podelili na 53. filmskem festivalu v Cannesu, so med predstavljene filme podelili več posebnih nagrad.

Kritike na Demšarjev račun

16. 05. 2000 20.46

Pripadniki Slovenske vojske so zaradi zadnjih potez v.d. ministra Francija Demšarja, kot pravijo naši viri, zelo nezadovoljni. Demšar je namreč ob dnevu Slovenske vojske (SV) podelil veliko visokih odlikovanj civilnim delavcem ministrstva, enega je celo povišal v čin brigadirja, nekaterih predlogov za napredovanja, ki jih je dal načelnik generalštaba, pa sploh ni upošteval. Demšar je kot vršilec dolžnosti ministra vložil v vladno proceduro tudi obširen program nakupa in prodaje vojaških nepremičnin. Nekatera vojaška stanovanja naj bi prodali sumljivo poceni.

Stritarjeva nagrada kritičarki Ignaciji J. Fridl

12. 05. 2000 15.20

Stritarjevo nagrado, s katero žirija Društva slovenskih pisateljev opozarja na mlada, obetavna kritiška peresa, je prejela Ignacija J. Fridl. Predsednik tričlanske žirije Vital Klabus je povzel, da so njene lani objavljene kritike ''skrbno sestavljene in prodorno zamišljene, izraz osebne zavzetosti in sproščenega obvladovanja snovi.'' Ena poglavitnih odlik kritik Fridlove je težnja ''k širšim vidikom in globljemu vpogledu v probleme.''

Konec maja Exodos 2000

09. 05. 2000 13.03

V Ljubljani bo med 28. majem in 4. junijem 2000 potekal VI. mednarodni festival sodobnih odrskih umetnosti Exodos 2000.

Umrl igralec Douglas Fairbanks mlajši

08. 05. 2000 08.00

V 90. letu starosti je danes umrl igralec, producent, avtor in poslovnež Douglas Fairbanks mlajši.