kritike

Politika do homoseksualcev v vojski se ne izvaja
13. 12. 1999 11.12
Ameriški predsednik Bill Clinton je konec tedna za medijsko hišo CBS priznal, da se politika njegove administracije do homoseksualcev v oboroženih silah ne izvaja tako, kot bi se morala, Pentagon pa je že napovedal določene spremembe. Clinton je priznal neuspeh teden dni potem, ko je ostre kritike izrekla njegova soproga Hillary, ki si želi postati senatorka zvezne države New York. Nadlegovanja, napadi, pretepi in celo umori homoseksualcev v vojski se nadaljujejo, zato je predsednik napovedal nekatere spremembe.

Jelcin odgovoril na ameriške kritike
10. 12. 1999 07.51
Ruski predsednik Jelcin si je včeraj v Pekingu privoščil nekaj ostrih izjav na račun svojega ameriškega kolega Clintona, ki je pred dnevi kritiziral ruski poseg v Čečeniji. Jelcin meni, da je Clinton očitno pozabil, da je Rusija jedrska velesila in da sam ne more ukazovati svetu. ''To bova počela midva s kitajskim predsednikom,'' je še pribil Jelcin.

Končani pogovori o oblikovanju avstrijske vlade
09. 12. 1999 10.10
Z dveurnim srečanjem socialdemokratskega avstrijskega kanclerja Viktorja Klime in vodje svobodnjakov FPOe Joerga Haiderja so se včeraj na Dunaju končali pogovori o oblikovanju nove vlade. Pričakujejo, da bo avstrijski predsednik Thomas Klestil jutri Klimi podelil mandat za sestavo nove vlade.

Public Enemy v Hali Tivoli
08. 12. 1999 19.34
Nocoj bo v Hali Tivoli v Ljubljani nastopila po mnenju mnogih najpomembnejša in najvplivnejša raperska skupina Public Enemy. Skupina bi morala pri nas prvič nastopiti že leta 1992, vendar je bil koncert zaradi bližnje vojne na Hrvaškem odpovedan. Kot uvod v raperski in hiphopovski večer bodo igrali še Cancel in Psycho-Klan iz Slovenije, Target in General Woo iz Hrvaške, ki sestavljata zasedbo Team 11, predstavljen pa bo še projekt ekipe Radyoyo z naslovom 5 Minutes Of Fame v družbi s Heavy Les Wanted. Nastopili bodo še Eazy G iz Maribora, Plan B iz Velenja, Da II Deuce iz Ljubljane, Dirty Dogs iz Kočevja ter King iz Nove Gorice.

Ostri odzivi na ruske grožnje
07. 12. 1999 20.55
Grožnja iz poveljstva ruske vojske v Čečeniji, da se bo v soboto začelo bombardiranje, v katerem bo Grozni zravnan z zemljo, je naletela na ostre reakcije po vsem svetu. V Moskvi poskušajo omiliti ultimat svojih generalov in pravijo, da gre le za opozorilo čečenskim upornikom.

Betontanc osvojil New York
03. 12. 1999 14.36
Slovenska plesnogledališka skupina Betontanc je s predstavo Skrivni seznam sončnih dni v režiji Matjaža Pograjca konec novembra gostovala v slovitem newyorškem gledališču La MaMa v East Villageu ''in popolnoma očarala tamkajšnje občinstvo in kritike,'' so sporočili iz producentske hiše Bunker, ki je skupaj z gledališčem Glej soproducirala predstavo in s podporo ministrstva za kulturo omogočila gostovanje.

Podobnik v Bruslju
30. 11. 1999 20.28
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes na srečanju predsednice Evropskega parlamenta Nicole Fontaine s predsedniki parlamentov iz dvanajstih kandidatk za članstvo v Evropski uniji v Bruslju pozdravil načrte za začetek pogajanj o članstvu z vsemi kandidatkami, pri tem pa poudaril pomen individualnega obravnavanja prosilk za članstvo. V tem kontekstu je menil, da bi se morali postopki ratifikacije pristopnih pogodb v parlamentih petnajsterice in v Evropskem parlamentu za vsako prihodnjo članico začeti ločeno.

Rusija ne prenese kritike
29. 11. 1999 16.01
Rusija je z nerazumevanjem in kritiko odgovorila na grožnjo direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michela Camdessusa, da bo zaradi vojaške operacije v Čečeniji sklad morebiti ustavil nadaljnje kredite Rusiji.

V Trstu predstavili galerijo v malem
25. 11. 1999 07.56
V konferenčni dvorani Visoke šole za prevajalce in tolmače tržaške univerze so včeraj predstavili prvi zvezek Galerije Imaginaire. Gre za nekakšno ''galerijo v malem'', v kateri so zbrana likovna dela Gustava Gnamuša, Marjana Kravosa, Sergia Scabarja in Giorgia Valvassorija, ki so nastala po navdihu teksta francoskega filozofa Jeana-Luca Mariona.

Potrošno naravnan proračun in visoki davki
24. 11. 1999 19.16
Člani Upravnega odbora (UO) Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) so na današnji seji, katere se je udeležil tudi guverner Banke Slovenije France Arhar, opozorili na še vedno preveč potrošno naravnan proračun, na njegov primanjkljaj ter na tečajno politiko, ki ogroža obstoj izvoznikov.

Kouchner proti ukinitvi embarga
24. 11. 1999 19.12
Vodja misije ZN na Kosovu Bernard Kouchner nasprotuje ukinitvi embarga proti Beogradu, dokler ne bodo pojasnili usode na tisoče pogrešanih oseb s Kosova. Embargo bi morali po mnenju Kouchnerja ukiniti šele, ko bodo znani podatki o tem, kje so pogrešane osebe, ki naj bi jih bilo po različnih ocenah od 3000 do 7000.

Piratstvo se je razširilo
22. 11. 1999 20.30
Avdiovizuelno in računalniško piratstvo se je ponekod v svetu že tako razbohotilo, da je prešlo v roke organiziranega kriminala. S piratstvom se srečujemo tudi pri nas, kako ga preprečiti ali vsaj omejiti pa so se predstavniki različnih služb posvetovali danes.

Članstvo Turčije v EU
18. 11. 1999 15.39
Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Dogovor o plačilu ameriškega dolga OZN
17. 11. 1999 11.34
Dogovor ameriške administracije pod vodstvom predsednika Billa Clintona in kongresnih republikancev o plačilu zaostalih dolgov ZDA OZN je na sedežu OZN naletel na mešane odzive, v ameriškem kongresu pa doživel hude kritike iz vrst demokratske stranke. Predvsem ženske članice kongresa grozijo, da bodo glasovale proti sprejemu zakona o financiranju zunanjepolitičnih dejavnosti, ker je pogojevanje plačila dolga OZN s prekinitvijo plačevanja programom, ki pomagajo pri izvrševanju umetnih prekinitev nosečnosti, nesprejemljivo.

Avstrijci demonstrirali proti Haiderjevi politiki
12. 11. 1999 21.59
Na tisoče Avstrijcev je v središču Dunaja danes zvečer demonstriralo proti politiki desničarskega voditelja Joerga Haiderja. Pod geslom ''nobene koalicije z rasizmom'' se je po podatkih policije na ulicah avstrijske prestolnice zbralo približno 15.000 ljudi. K demonstracijam so pozvale številne človekoljubne organizacije in verske ustanove.

Nagrade na festivalu MESS tudi Slovencem
01. 11. 1999 18.22
Petintrideseti mednarodni gledališki festival MESS se je sinoči v Sarajevu zaključil s podelitvijo nagrad najboljšim. Zlati lovorov venec za najboljšo vlogo so dobili Jernej Šugman iz Slovenije, Bedia Begovska iz Makedonije in Dragan Jovičić iz BiH, nagrado za najboljšo režijo pa je prejel slovenski režiser Eduard Miler za predstavo Baal.

Bitka galeriji Tate
01. 11. 1999 10.46
V postelji, ki je kot umetnina v londonski galeriji Tate sprožila burne polemike v javnosti, sta se dva moška pred dnevi spustila v burno ''bitko'' z blazinami in tako za nekaj ur ohromila normalno delovanje razstave. Kot so povedali predstavniki galerije, je mladeniča prijela policija, umetnino Tracey Ermin pa so spet popravili. Postelja - nepostlana, malce zamazana in ''opremljena'' s kondomi ter spodnjim perilom - je kot hudo sporni eksponat razstave v številnih medijih sprožila množične kritike.

Vse močnejši mednarodni pritisk na Rusijo
28. 10. 1999 09.25
Evropska unija je včeraj obsodila nasilje v Čečeniji in pozvala rusko vlado, naj se vrne k političnemu dialogu. Finski minister za zunanjo trgovino Kimmo Sasi je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu še dejal, da ruska vlada, kot kaže, nima jasnega načrta za politično rešitev krize.

Umrl Andras Hegedues, podpisnik Varšavskega pakta
25. 10. 1999 13.18
V Budimpešti je minulo soboto umrl nekdanji madžarski premier Andras Hegedues, ki je leta 1956 izdal odlok, v skladu s katerim je Rdeča armada zadušila ljudsko vstajo, pozneje pa je postal glavni nasprotnik prosovjetskega režima.

Nišimura odstopil
20. 10. 1999 16.58
Namestnik japonskega obrambnega ministra Šingo Nišimura je moral danes odstopiti potem, ko je z nedavno izjavo, da bi se morala Japonska opremiti z jedrskim orožjem, naletel na ostre kritike v vladi.

Kritike Habibija
16. 10. 1999 18.34
Množične kritike v lastni stranki zmanjšujejo možnosti za vnovično izvolitev Jusufa Habibija za indonezijskega predsednika, zato namerava Habibi štiri dni pred predsedniškimi volitvami v nedeljo ponovno stopiti pred posvetovalno skupščino (MPR). 700 članov MPR bo namreč prihodnji teden odločalo o tem, kdo bo novi predsednik Indonezije.

Hadžibegić odstopil
11. 10. 1999 19.18
Dva dni po zadnjih rednih kvalifikacijskih tekmah za evropsko prvenstvo na Nizozemskem in v Belgiji prihodnje leto, med katerimi je bila najodmevnejša ''tekma stoletja'' v Zagrebu, prihajajo na dan prve poglobljene analize in z njo odstopi ter kritike.

Nesreča z uranom
01. 10. 1999 21.42
Nenadzorovana verižna reakcija, ki se je zgodila včeraj v tovarni za predelavo urana v japonskem mestu Tokaimura, je doslej najhujša jedrska nesreča v zgodovini Japonske. Ob nesreči je bilo sevanju izpostavljenih 55 ljudi, med njimi so trije v kritičnem stanju. Oblasti pa so danes 300.000 prebivalcem, ki živijo na območju v razdalji 10 kilometrov od tovarne dovolile prosto gibanje.

Kritike generalnega sekretarja FIFA
30. 09. 1999 15.38
Generalni sekretar Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Michel Zen-Ruffinen je letošnjo razširjeno ligo prvakov označil za pravi polom.

Bavčar s predstavniki Evropske komisije
20. 09. 1999 21.24
Po pogovorih z vodjo direktorata Evropske komisije za Srednjo Evropo Catherine Day je slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar danes v Bruslju ocenil, da bo letošnje poročilo o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji, ki ga bo komisija po načrtih objavila konec oktobra, za Slovenijo ugodnejše od lanskega.

Zaprli razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja
13. 09. 1999 17.40
V Weimarju - evropski kulturni prestolnici leta 1999 - so šest tednov prej, kot je bilo predvideno, zaprli likovno razstavo o nemški umetnosti 20. stoletja. Organizatorji kontroverzne razstave - na njej so predstavili tako zbirko slik Adolfa Hitlerja, kot dela, ki so nastala pod komunističnim režimom v nekdanji Vzhodni Nemčiji - kljub predčasnemu zaprtju razstave menijo, da je bila ta uspešna. Po njihovih navedbah naj bi si razstavo z naslovom Vzpon in padec modernistov v štirih mesecih ogledalo okoli 250.000 obiskovalcev. Razstava je sicer naletela na ostre kritike, saj naj ne bi razlikovala med resničnimi umetniškimi deli in kičem, vzhodnonemški politiki pa organizatorjem razstave očitajo tudi podcenjevanje umetnikov tega dela države. Organizatorji se obtožb branijo s trditvami, da javnost očitno še ni razčistila s polpreteklo nemško zgodovino in kulturo, zato naj bi bila takšna razstava še toliko bolj potrebna. Razstavo naj bi sicer zaprli, ker so bila dela razstavljena v stavbi, v kateri umetnine niso bile zaščitene pred bližajočim se slabim jesenskim vremenom.

Iran zavrača obtožbe
12. 09. 1999 21.01
Iran je ocenil ameriško poročilo o človekovih pravicah v tej državi kot pristransko in krivično. Poročilo namreč vsebuje kritike na račun verske nestrpnosti v državi.

Izbor poezije Karola Wojtyle v slovenščini
08. 09. 1999 16.13
Pod naslovom Ljubezen mi je vse razodela je v slovenščini v dneh pred ponovnim papeževim obiskom v Sloveniji izšel izbor poezije Karola Wojtyle. Pesmi poznejšega poglavarja Rimskokatoliške cerkve so nastale v času, ko je bil še študent, fizični delavec, duhovnik, nadškof in kardinal. V slovenski jezik jih je prelil polonist Niko Jež.

30.000 mark kazni za kritiko trenerja
02. 09. 1999 17.34
Kapetan nemškega prvoligaškega nogometnega moštva 1. FC Kaiserslautern, Ciriaco Sforza, bo moral zaradi kritike izrečene na račun trenerja Otta Rehhagla v časniku Welt am Sonntag plačati kar 30.000 nemških mark kazni. Sforza je v intervjuju med drugim dejal, da ima Rehhagel zgrešeno politiko pri nakupu igralcev, povsem zastarel način vodenja ekipe in da je komunikacija z njim težavna.

Minister Frlec odprl 6. posvet slovenskih diplomatov
30. 08. 1999 12.09
Dopoldne se je na Brdu pri Kranju začel dvodnevni šesti letni posvet slovenske diplomacije, ki se ga udeležujejo slovenski veleposlaniki, generani konzuli in odpravniki poslov ter predstavniki ministrstva za zunanje zadeve. Uvodoma je diplomate pozdravil zunanji minister Boris Frlec in takoj ovrgel nekatere kritike, češ da Slovenija nima razpoznavne zunanje politike. Poudaril je, da Slovenija izvaja aktivno zunanjo politiko, s čimer si je utrdila položaj na mednarodnem prizorišču in dodal, da takšni ''dosežki nikakor niso samoumevni''. Udeležence je pozdravil tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki je poudaril predvsem pomen parlamentarnega vidika diplomacije.