mladostniki

Raznolikost v svetu lutk: predstavili prvo barbiko z diabetesom

09. 07. 2025 19.24

Po tem, ko so svoje lutke Barbie dobile zvezdnice, športnice in znanstvenice, je podjetje, ki jih izdeluje, moči združilo tudi z organizacijami, ki osveščajo o različnih boleznih. Najnovejša v vrsti je tako barbika, ki ima diabetes tipa 1 in nosi inzulinsko črpalko ter merilnik, ki sta v značilni roza barvi.

Videti so nedolžne, a niti ena od sestavin ni primerna za mlade

01. 07. 2025 13.51

Mladostniki so največji porabniki energijskih pijač, uživajo pa jih vse mlajši. Za njihovo zdravje uživanje teh pijač predstavlja tveganje, a se tudi starši pogosto ne zavedajo, da za otroke in mladostnike niso primerne, opozarjajo v okviru kampanje NIJZ in ministrstva za zdravje. Pri tem mladim svetujejo bolj zdrave izbire.

Kričal na skupino fantov, nato jih prosil za pomoč, po posmehu pa udaril

23. 06. 2025 10.20

Koprski policisti so v nedeljo popoldan zaradi pretepa posredovali na plaži pri Piranu. Pogovor med skupino mladih moških in 60-letnikom naj bi namreč najprej prerasel v prepir. Starejši gospod naj bi na skupino kričal in jih žalil, nato pa jih prosil za pomoč. Ker so se mu mladeniči začeli smejati, je 60-letnik dva med njimi udaril. Mladostniki so se razbežali, eden od njih pa je nasilnega moškega poškropil s solzivcem.

Na Obali več mladoletniškega prestopništva, starost vpletenih se niža

21. 06. 2025 08.12

V obalnih občinah v zadnjem obdobju narašča število nevarnih vedenj, ki vključujejo mladoletne uporabnike mopedov in skirojev. Policisti zasežejo na desetine predelanih vozil. Takšno vedenje ponekod spremljata nasilništvo med mladimi in vandalizem, kar ugotavljajo tudi organizacije, ki delajo z otroki. Storilci so vse mlajši, opozarjajo.

Duševno zdravje otrok in mladostnikov nujnost sodobnega časa

18. 06. 2025 21.18

Duševno zdravje v šolah ni več obrobna tema, postaja eden ključnih izzivov sodobnega časa. V zadnjih letih smo priča porastu stisk, anksioznost, depresija in občutki nemoči postajajo vsakodnevna realnost mnogih šol, so opozorili na okrogli mizi o duševnem zdravju v šolah. Eden od odgovorov bi lahko bila uvedba psihoterapevtske šolske obravnave.

Projekt Od Alje do Žana v letošnjem šolskem letu prerasel v gibanje

16. 06. 2025 14.06

Otroci, ki jim pomagamo danes, so jutrišnji odrasli, voditelji, zaposleni, starši, sodelavci ...

Barbara v šoli ni bila sprejeta, v MasterChefu piše povsem drugačno zgodbo

08. 06. 2025 14.05

Barbara Poljanec nima lepih spominov na osnovnošolska leta in zaradi slabih izkušenj tudi v odrasli dobi ni zaupala vase. V MasterChefu je povsem drugače, našla je prijatelje, s katerimi si pomagajo in se spodbujajo, sama pa doživlja pravo preobrazbo in navdušuje.

Izpoved očeta zastrupljenega mladoletnika z drogo: Bilo je strašno

07. 06. 2025 13.37

"Bilo je strašno. Ni mogel govoriti, momljal je, imel je čudne kretnje. Medicinske sestre so ob pogledu nanj jokale." Tako pripoveduje oče 13-letnika, ki se je nič hudega sluteč zastrupil s pokajočimi kristali z okusom jagode. Dogodek je opomin, da ni vse, kar je legalno, tudi varno, in da trg novih drog predstavlja vedno večje tveganje za mladostnike. Luknje v zakonu pa prodajalcem omogočajo, da izdelke, ki vodijo v takšne posledice, prodajajo celo mladoletnim osebam.

'Večji odmerek bi lahko povzročil psihozo, epileptični napad, izgubo zavesti'

07. 06. 2025 07.00

Mladoletnik, ki se je zastrupil z drogo v pokajočih kristalih, ni bil huje zastrupljen, je pojasnil predstavnik Centra za klinično toksikologijo Damjan Grenc. Večdnevna hospitalizacija je bila posledica ugotavljanja razlogov za zastrupitev, zaužil je namreč snov, o kateri za zdaj še ni veliko informacij - polsintetični kanabinoid HHC-C9. Bolj skrbi dejstvo, da je bila sporna sladkarija kupljena v prosti prodaji, podobni izdelki pa ostajajo na policah. Zakaj so nove droge še bolj nevarne, kakšna so tveganja in samozaščitni ukrepi?

(Ne)aktivni otroci: statistika ni spodbudna

06. 06. 2025 06.00

Zakaj so slovenski otroci vse manj gibljivi? Kljub številnim aktivnostim, ki jih ponujajo šole, in kljub široki paleti športnih aktivnosti izven nje, statistika gibalnih sposobnosti mladostnikov ni spodbudna. Delež prekomerno težkih otrok in mladostnikov se je od lani povečal za več kot štiri odstotke, aktivno preživljanje prostega časa pa še dodatno zavirajo ekrani, pred katerimi otroci preživijo tudi po šest ur na dan. Učitelji opažajo še, da imajo športno aktivni mladostniki več moči za spopadanje z učenjem, obenem pa so tudi manj nasilni.

Karton 2025: telesna zmogljivost otrok še vedno slaba

03. 06. 2025 12.02

Slovenski otroci in mladostniki se po upadu telesne zmogljivosti zaradi epidemije še vedno pobirajo prepočasi. Prav vse gibalne sposobnosti fantov in deklet so še vedno daleč pod ravnjo predkoronskega obdobja, so strokovnjaki dejali na novinarski konferenci ob predstavitvi najnovejših rezultatov športnovzgojnega kartona 2025.

Med mladimi pri nas še vedno najbolj razširjena konoplja

27. 05. 2025 21.14

Kako razširjene so droge med najstniki? Skrb vzbujajo rezultati najnovejše Evropske raziskave med šolsko mladino za leto 2024. Kaj kažejo podatki za Slovenijo? Še vedno je najbolj razširjena konoplja. Kaj pravi slovenska mladina?

Pogrešani otroci: kateri so najpogostejši vzroki za njihovo izginotje?

25. 05. 2025 07.19

Danes zaznamujemo mednarodni dan pogrešanih otrok. Eden od razlogov, zakaj otroci zbežijo od doma, so zlorabe v okoljih, kjer bi se morali počutiti varne. Osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega "kroga zaupanja", opozarjajo na Policiji.

Inštrukcije: izkoriščanje stisk v lovu na zaslužek?

24. 05. 2025 14.00

Učenci in dijaki mrzlično iščejo inštrukcije. Telefoni pri podjetjih in posameznikih, ki ponujajo plačljivo učno pomoč, zadnji mesec pregorevajo. Če so med šolskim letom najbolj iskani inštruktorji matematike, fizike in kemije, mladostniki zdaj – tik pred zaključkom pouka - pomoč potrebujejo tudi pri drugih predmetih. Kako pa v poplavi najrazličnejše ponudbe pravzaprav poiskati dobrega in strokovnega inštruktorja? Koliko ura inštrukcij sploh stane?

'Otrokom nalagamo vse več obveznosti, primanjkuje pa jim časa za igro'

20. 05. 2025 10.14

Sodoben način življenja, ki v ospredje postavlja posameznika, njegove uspehe v šoli ali pri prostočasnih dejavnostih, ter visoke zahteve staršev in družbe so le nekateri od vzrokov, da so duševne stiske med otroki in mladostniki v porastu. "Otroci rabijo priložnost, da so samo otroci, da se samo igrajo, se učijo osnovnih življenjskih veščin, ne pa da so vključeni v mnoge aktivnosti, kjer jim iz dneva v dan nalagajo nove zahteve," poudarja psihologinja Meta Jerala Kegljevič. Zahtevnost procesa odraščanja se kaže tudi v vse kasnejšem osamosvajanju mladih, ki identiteto gradijo tudi do 30. leta in dlje.

EU po poti Avstralije: družbena omrežja bi najmlajšim prepovedali

20. 05. 2025 08.29

Uporaba družbenih omrežij med otroci v Evropski uniji bi lahko bila kmalu omejena. Grčija, Španija in Francija namreč predlagajo, da bi EU določila strožja pravila uporabe, med drugim tudi starostno omejitev in starševski nadzor.

Brezskrbne počitnice na morju kot v Skrito v raju: To privoščimo vsem!

15. 05. 2025 16.25

Serija Skrito v raju gledalcem na POP TV pričara čarobnost poletja. Odpelje nas v čas brezskrbnosti, veselja in prvih simpatij. A žal za številne družine počitnice ne predstavljajo oddiha, temveč dodatno stisko. Prav zato smo se na POP TV povezali z Zvezo Anita Ogulin in organizirali srčno dobrodelno akcijo, katere cilj je podariti brezskrbne počitnice tistim, ki jih najbolj potrebujejo.

'Punce so se ulegle na zebro, preden avto pride, skočijo stran'

09. 05. 2025 06.00

Smrtonosni izzivi, nasilje, izsiljevanja z intimnimi posnetki, spodbujanje k anoreksiji – vse to so nevarnosti, ki prežijo nad mladostniki na družbenih omrežjih. Mladostniki so pred zasloni po 6,8 ure na dan. Podatki NIJZ so skrb vzbujajoči – uporaba družbenih omrežij je problematična pri vsakem enajstem mladostniku. Pomoč zaradi zasvojenosti pa iščejo vedno mlajši, tudi že 6-letniki.

TikTok izziv angel smrti: 'Deček je stekel na cesto in se ulegel'

08. 05. 2025 06.00

Izzivi na družbenih omrežjih, zlasti na TikToku, se kot virus širijo med mladostniki. Še več, lahko so smrtonosni. Naša mladina nikakor ni imuna na nevarne izzive, v zadnjem času sta se pojavila dva – angel smrti in leteči superman. Obiskali smo dve šoli – v Žužemberku in Slovenj Gradcu –, kjer so učenci izvajali nevarne izzive, pri tem pa se je eden učenec hudo poškodoval. Zgodilo se je tudi v Ljubljani: "Vozil sem se z motorjem, ko je deček stekel na cesto in se ulegel," je za rubriko Dejstva pričeval Saša Omerović.

'Ni hotela, da jo kdo vidi, pa ni se hotela slikati'

03. 05. 2025 19.00

Diagnoza rak pretrese vsakogar, še posebej otroke - v Sloveniji jih letno zboli približno 80. Posledica kemoterapij oziroma obsevanj glave in vratu pa je tudi izguba las, kar jim predstavlja dodatno travmo in psihološko breme. Identiteto in samozavest jim lahko pomaga ohraniti lasulja, ki jo pri nas potrebuje približno 20 otrok in mladostnikov na leto. Zato Društvo študentov medicine Slovenije v okviru projekta Onko organizira akcijo zbiranja las.

Kdo so 'starši kosilnice' in kaj so pasti permisivne vzgoje?

02. 05. 2025 20.18

Spreminjajoče se družbene razmere vplivajo tudi na starševstvo in vzgojo otrok. Vse bolj razširjena je permisivna vzgoja, za katero je značilno, da je v središču pozornosti otrok s svojimi željami in potrebami, manj pa je pravil in pričakovanj. A psihologi poudarjajo, da je postavljanje mej med odraščanjem nujno potrebno, v nobenem primeru pa ne smemo te naloge prepustiti otroku.

'Pogosto so starši, ki prepovedo uporabo telefona, v družbi označeni kot čudni'

01. 05. 2025 18.41

Če smo nekoč za glavne dejavnike vzgoje naštevali družino, šolo in okolje, dandanes igrajo pri vzgoji precej veliko vlogo tudi splet in družbeni mediji, predvsem če upoštevamo dejstvo, da veliko otrok svoj prosti čas preživlja ob pametnih telefonih, tablicah in računalnikih. Internet in družbeni mediji so "živa" stvar, so čisto svoj ekosistem, ki se nenehno spreminja in z njim tudi družba. Prekomerna uporaba telefona in vpliv družbenih omrežij na otroke zahtevata premislek in aktivno vlogo staršev. Čeprav strokovnjaki popolne prepovedi ne priporočajo, pa svetujejo določitev jasnih pravil glede rabe pametnih telefonov.

Golob odgovarjal na očitke Logarja: 'Večina reform bo potrjenih'

22. 04. 2025 15.24

Predsednik vlade Robert Golob je na seji DZ zagotovil, da bo večina reform potrjenih v tem mandatu, ob čemer si za velik uspeh šteje, da so spremembe usklajene s socialnimi partnerji. Tako je premier odgovoril na očitke vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, da vlada ni storila tistega, kar je obljubila volivcem.

Verniki polnijo cerkve: poteka blagoslov velikonočnih jedi

19. 04. 2025 12.10

Na veliko soboto pred praznikom velike noči se kristjani spominjajo mrtvega Jezusa v grobu. Verniki na ta dan k blagoslovu odnesejo velikonočne jedi, ponekod pa ob teh dneh poteka tudi več kot sto let star običaj pokanja z možnarji in karbidom. Hrupno praznovanje, ki simbolizira Kristusovo vstajenje, v sebi nosi močan kulturni naboj, obenem pa je zelo nevarno, ob tem opozarja NIJZ. Pred veliko nočjo pa je papež Frančišek v meditaciji na križevem potu opozoril na zlomljeni svet.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Angel smrti: nevaren TikTok izziv spodbuja najstnike k teku pred vozila

09. 04. 2025 19.07

Nov, zelo nevaren spletni izziv med mladimi, imenovan "Angel smrti". Izziv na TikToku spodbuja otroke in najstnike, da tečejo pred vozila. Bolj kot je nevarno, več je ogledov. Očitno se to dogaja tudi pri nas. Na Facebooku je voznica opisala, kako je v Trbovljah zadnji hip ustavila in s tem preprečila trčenje z mladostniki. Na nevaren trend opozarjajo tudi nekatere šole.

Serija Skrito v raju in Zveza Anita Ogulin stopili skupaj za dober namen

08. 04. 2025 12.44

Serija Skrito v raju gledalcem na POP TV pričara čarobnost poletja. A žal za številne družine počitnice ne predstavljajo oddiha, temveč dodatno stisko. Prav zato so se na POP TV povezali z Zvezo Anita Ogulin in organizirali srčno dobrodelno akcijo, katere cilj je podariti brezskrbne počitnice tistim, ki jih najbolj potrebujejo.

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?

07. 04. 2025 21.51

Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država

02. 04. 2025 06.00

"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

'Otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, je zelo pomembna'

01. 04. 2025 06.00

"Rdeči alarm za slovensko družbo," je po tem, ko je videl nove grozljive posnetke medvrstniškega nasilja, dejal ravnatelj ene izmed ptujskih šol. V oddaji 24UR ZVEČER sta o medvrstniškem nasilju spregovorili Tatjana Pleško Zalar, ravnateljica mladinskega doma Malči Beličeve, in Bojana Kračan iz Uprave kriminalistične policije. Kračanova je izpostavila pomen pogovora o nasilju, Pleško Zalarjeva pa dodala, da je otrokova prva izkušnja, ko se nekomu zaupa o nasilju, izjemno pomembna.