mladostniki

Trije mrtvi najstniki v 17 dneh: 'Smo v vojni'
12. 11. 2024 11.10
V manj kot treh tednih so bili v Neaplju ubiti trije najstniki, najmlajša žrtev je imela komaj 15 let. Strelski obračuni med mladostniki so vse pogostejši, mladi na družbenih omrežjih pozirajo s pištolami in posnemajo mafijski modus operandi. "Smo v vojni," je opozorila neapeljska tožilka Emilia Galante Sorrentino, ki meni, da bi morala italijanska vlada v mesto napotiti vojsko.

Ali bi morali v šolah prepovedati telefone?
09. 11. 2024 07.15
Omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav v osnovnih in ponekod tudi v srednjih šolah v evropskem prostoru ni nič novega. Tako je na Norveškem, Švedskem, Finskem, od januarja letos tudi na Nizozemskem, pa ponekod v Italiji in Franciji. Iz teh držav prihajajo spodbudni podatki o tem, da so otroci manj tesnobni, da je splošno počutje veliko boljše, da so – pričakovano – bolj socialni. Kaj pa slovenski otroci in mladostniki? Kako je z elektronskimi napravami v slovenskih šolah?

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh
02. 11. 2024 16.30
Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Večina mladoletnikov brez težav kupi alkohol
23. 10. 2024 17.32
Raziskava Mladinske zveze brez izgovora Slovenija je pokazala, da lahko večina mladoletnikov brez težav kupi alkohol v trgovini, baru ali na bencinski črpalki. Alkohol je v raziskavi z metodo skritega nakupovanja kupilo 62,5 odstotka mladoletnikov, 44 odstotkov pa jih je brez težav kupilo tobačne izdelke, so pojasnili na mednarodni konferenci.

Šestletnik učiteljico udaril v obraz in jo poškodoval
22. 10. 2024 08.43
Na žalost ni novost, da ton in medosebna interakcija v učilnicah postajata vse bolj ostra in težavna, poročajo avstrijski mediji. Zadnji incident – šestletnik je učiteljico večkrat udaril v obraz in jo poškodoval. Zakaj se otroci vse bolj zatekajo v nasilju?

Osamljenost. Tekmovalnost. Primerjanje. Izključenost ...
19. 10. 2024 13.42
Kaj mislite, so največje težave, ki jih imajo mladi danes? S čim vse se morajo boriti, kaj vse je drugače, kot je bilo v "naših" časih?

V Kopru mladoletniki divjali s skuterji, 18-letniku zasegli 39 petard
14. 10. 2024 12.37
Policisti PU Koper so na območju Bonifike zaznali več pokov petard, mladoletniki pa naj bi divjali s skuterji. Nato so policisti izsledili 18-letnika s skuterjem in mu še zasegli 39 pirotehničnih izdelkov. A že takoj naslednji dan so znova zaznali več pokov petard in našli 15-letnika, ki je prav tako posedoval petarde, zaradi nepravilne uporabe pa so mladoletniki povzročili tudi škodo.

Najstniki: 'Razočarani smo, če ne pridete za nami in hkrati jezni, če pridete'
13. 10. 2024 10.03
Pogosto razmišljamo in govorimo o tem, kaj bi bilo najbolje za naše otroke in za nove generacije, a zdi se, da po mnenju premalokrat vprašamo njih. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato besedo dali prav mladim, ki pravijo, da je duševno zdravje žal še vedno tabu tema. Zakaj večkrat rečejo, da so okej, čeprav niso? Zakaj se lažje zaupajo sovrstnikom kot staršem? Kako pogosto se srečujejo z nasilneži? Kako so si pomagali, da so okrepili svoje duševno zdravje?

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije
11. 10. 2024 11.47
Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

90 šolskih omaric, v katerih se skrivajo težke zgodbe mladostnikov
09. 10. 2024 19.43
Slovenski otroci in mladostniki so vse pogosteje v stiski, vsak četrti že ima težave z duševnim zdravjem. Pred svetovnim dnevom duševnega zdravja so pred parlamentom takole postavili 90 šolskih omaric, ki hranijo anonimne zgodbe o stiskah otrok in mladih. Medvrstniško nasilje, težave s samopodobo, stiske v domačem okolju in izključenost. Česa si ti otroci želijo in kje iščejo pomoč?

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59
V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Pri trinajstih začel 'dilati travo'
01. 10. 2024 15.20
Človeka kar malce presune, ko se sreča z mladostniki v Prevzgojnem domu Radeče. Ker so to fantje in včasih tudi dekleta v cvetu svoje mladosti, ki bi morali uživati življenje, se učiti, spoznavati svet, se zaljubljati, a so namesto tega v zavodu, ki je zadnja postaja pred pravim zaporom.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo
27. 09. 2024 16.28
Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

'Ulica' ne pozabi ulice, niso je niti Fužine
22. 09. 2024 11.03
Največje slovensko blokovsko naselje, v katerem živi kar 20.000 ljudi in ki mu preostanek Slovenije velikokrat očita pogosto pojavljanje v rubrikah črne kronike, za svojimi visokimi stolpnicami skriva tudi dragoceno zaplato asfalta. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši. Še vedno se radi vračajo tja, tudi ta konec tedna, ko so priredili turnir v malem nogometu, s katerim skušajo pomagati otrokom in mladostnikom s težavami pri odraščanju, da ne bi bili prepuščeni ulici.

BLOG: Pasti sodobne fitnes industrije
15. 09. 2024 15.24
V svetu, kjer se vse bolj poudarja fizični videz, se pogosto pozablja na osnovno bistvo zdravja. Mladostniki se že zelo zgodaj zatekajo k uporabi prepovedanih substanc, ker želijo doseči idealizirano podobo telesa in s tem pritegniti pozornost ter potrditev okolice. A cena za to je visoka – ne le v smislu telesnega zdravja, temveč tudi na duševni in mentalni ravni. Kompleksi manjvrednosti, nizka samozavest in nepravilni prehranjevalni vzorci vodijo v začaran krog samouničevanja.

ZPMS poziva k brezplačni in takojšnji psihološki podpori za otroke
03. 09. 2024 13.46
V luči javne razprave o osnutku Zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije opozarjajo na naraščajoče duševne stiske otrok in mladostnikov, pomanjkanje strokovnjakov, ki nudijo brezplačno podporo in pomoč otrokom in mladostnikom ter nedopustno dolge čakalne vrste. Pozdravljajo, da je v javni razpravi osnutek zakona o psihoterapevtski in kliničnopsihoterapevtski dejavnosti, saj Slovenija nujno potrebuje večje število strokovnih profilov, ki bodo pomagali otrokom in mladostnikom.

Tabor preživetja v naravi: od veščin prve pomoči, do kuhanja in kurjenja
24. 08. 2024 20.06
Da mladostniki za preživljanje prostega časa še zdaleč ne potrebujejo telefona, tablice ali računalnika dokazujejo v občini Renče - Vogrsko, kjer je tamkajšnja civilna zaščita v sodelovanju s slovensko vojsko, policijo in gasilci organizirala že 11. tabor preživetja v naravi. Otroci so nad osvajanjem veščin prve pomoči, kurjenja in kuhanja v naravi ter številnih drugih navdušeni, organizatorji tabora pa se zavzemajo, da bi se takšen način izobraževanja vsaj delno preselil tudi v šole.

Več kot polovica osnovnošolcev že doživela spletno nasilje
24. 08. 2024 16.00
Nova raziskava Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, je pokazala, da se je obseg spletnega nasilja med osnovnošolci v zadnjih šestih letih občutno povečal. Vsaj eno obliko spletnega nasilja je že doživelo kar 65 odstotkov osnovnošolk in 55 odstotkov osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.

Razglasili nove ambasadorje Športnih iger mladih
23. 08. 2024 12.35
Split med 20. in 24. avgustom gosti veliki mednarodni finale Športnih iger mladih. Finalna prireditev bo združila 824 udeležencev, državnih prvakov, ki bodo tekmovali v 10 športnih disciplinah. Razglasili so tudi nove ambasadorje.

PRENOS V ŽIVO: Vrhunec uspešne sezone Športnih iger mladih
22. 08. 2024 07.00
Split med 20. in 24. avgustom gosti veliki mednarodni finale Športnih iger mladih. Nacionalni zmagovalci iz Hrvaške, Srbije, Slovenije ter Bosne in Hercegovine, držav, kjer potekajo igre, se bodo pet dni popolnoma brezplačno družili, plavali in tekmovali.

Strokovnjakinja: 14-letnike bi pošiljali v zapor? To se mi zdi skrajno noro
20. 08. 2024 15.29
NSi je v parlamentarno proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, s katerim predlaga, da bi bili mladostniki za hujša kazniva dejanja kaznovani z zaporno kaznijo. A strokovnjakinja na področju kriminologije Mojca M. Plesničar poudarja: argumentov proti tovrstnemu zaostrovanju kazni je veliko. "Zaporna kazen je v naši sodobni kulturi najstrožja možna kazen in mi bi zdaj 14-letnike pošiljali v zapor. To se mi zdi skrajno noro," pravi.

Igralci video iger želijo večjo transparentnost projektov z eksplicitnimi prizori
18. 08. 2024 12.04
Izvajalci video iger želijo več informacij pri projektih, za katere se prijavljajo. Večkrat se zgodi, da morajo nastopiti v neprijetnih prizorih, za katere ne prejmejo predhodnega opozorila, ugotavlja novo poročilo. Igralci namreč pogosto v naprej ne vedo, da bodo morali snemati intimne ali nasilne prizore. Sindikat uprizoritvenih umetnosti Equity od industrije sedaj zahteva sprejem različnih ukrepov.

V Trstu ob 22. uri konec prodaje alkoholnih in brezalkoholnih pijač
31. 07. 2024 17.34
Tržaški župan Roberto Dipiazza je danes podpisal odlok, ki predvideva zaprtje lokalov na trgih Garibaldi in Perugino ter okoliških ulicah od 23.30 dalje. Odlok, ki bo veljal od 1. avgusta do 14. septembra, prepoveduje tudi prodajo alkoholnih in brezalkoholnih pijač med 22. in 6. uro. Vsem, ki odloka ne bodo upoštevali, grozi globa do 3000 evrov. V Vidmu podoben odlok, le da še strožji, velja že nekaj časa.

NSi z novim predlogom zakona o osnovni šoli nad romsko problematiko in nasiljem
25. 07. 2024 06.00
Vladajoči niso izpolnili obljub in glede romske problematike predstavili nobenih rešitev. To je razlog, da Nova Slovenija v parlamentarni postopek pošilja prenovljen zakon o osnovni šoli, ki med drugim prinaša tudi možnost izključitve učenca iz šole. To je njihov odgovor tudi na nasilje, ki se je zgodilo v Osnovni šoli Velika Dolina, ki je odmevalo po vsej Sloveniji, saj so bile poškodbe, ki jih je sovrstniku povzročil romski učenec, videti res hude. Kot pravijo v NSi, želijo še enkrat razpravljati tudi o paketu zakonov, ki so ga pripravili župani jugovzhodne regije in naslavlja težave, povezane z integracijo romske skupnosti. Paket so s 35.000 podpisi podprli tudi volivci, a so ga poslanci vladajoče garniture zavrnili.

Starši ubirajo različne strategije nakupov šolskih potrebščin
14. 07. 2024 22.13
Zaprla so se šolska vrata in začele so se dolgo pričakovane poletne počitnice. Vse do zgodnje jeseni, ko se bodo kot ničkolikokrat do sedaj spet odprla šolska vrata in se bodo učilnice znova napolnile s svežim entuziazmom učencev ter dijakov. Koliko skrbi, stresa ter preračunavanja ta dan stane mnoge starše, bodo vedeli redki. Starši otrok večinoma ne obremenjujejo z bremenom, ki jim ga predstavlja priprava na začetek šole. Veliko denarja in strategij je potrebnih, da otrok primerno urejen in opremljen začne novo šolsko leto.

Dobri ljudje v zelenih majicah
24. 06. 2024 10.07
Krkina zelena majica s srcem v dlaneh je v enajstih letih postala simbol za humana dejanja. Z njimi želimo krkaši olajšati stiske posameznikov in prispevati k pravičnejši družbi. Tako smo v jubilejnem letu v Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva pod sloganom Tudi dobrodelnost je del nas že enajstič širili vrednote prostovoljstva, medsebojne pomoči in medgeneracijskega sodelovanja. Dobrodelne dejavnosti so potekale po vsej Sloveniji, pridružili so se nam tudi krkaši v 21 državah.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?
21. 06. 2024 19.26
In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Športno-vzgojni karton: mladostniki se premalo gibajo, številni predebeli
11. 06. 2024 19.54
Naši otroci so spet manj aktivni. Tretje šolsko leto po epidemiji covida-19 se je trend izboljševanja gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ustavil. Analiza športno-vzgojnega kartona je pokazala, da ti ne dosegajo želenega napredka, po dveh letih napredka je spet več predebelih. Kar kaže na to, da si s trenutnim obsegom in kakovostjo športne vzgoje oziroma gibanja v šolskem prostoru ne moremo več obetati napredka, opozarjajo strokovnjaki. Zato si želijo razmere popraviti s projektom zMIGAJ.

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve
04. 06. 2024 18.48
Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.