mladostniki

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve
04. 06. 2024 18.48
Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'
31. 05. 2024 13.21
Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.

Ko mladostniki prevzamejo 'oblast' v svoje roke
28. 05. 2024 12.12
Iz Prevzgojnega doma Radeče nikoli ne pridem dobre volje, pa čeprav nimamo nikoli nobenih težav med snemanjem. A dejstvo je, da je to prostor, ki ponudi ogledalo vsem, ki pridejo v stik z mladostniki, ki so tam nameščeni. In četudi so vrh ledene gore, saj so tudi izvrševali kazniva dejanja, vselej v njih prepoznam vedenja in prepričanja, ki so prisotni pri marsikateremu mladostniku.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?
30. 05. 2024 00.15
Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Bi morala digitalna pismenost postati del šolskega kurikuluma?
11. 05. 2024 15.07
Digitalna pismenost naj postane del rednih izobraževalnih programov v osnovnih in srednjih šolah, sta ob zaključku projekta Mojstri digitalne pismenosti pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar in guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Ob priložnosti sta podelila nazive Mojstri digitalne prihodnosti.

Zakaj Jennifer Aniston ne mara novodobnih družbenih omrežij?
04. 05. 2024 14.55
Jennifer Aniston je ena od tistih zvezdnic, ki ji družbena omrežja ne pomenijo veliko. Čeprav si je leta 2019 vseeno ustvarila račun na Instagramu, na njem ne objavlja pogosto. Igralka, ki je zaslovela že pred skoraj 30 leti s serijo Prijatelji, je prepričana, da družbena omrežja 'uničujejo' življenja, zato pravi, da se nikoli ne bo pridružila TikTok uporabnikom.

Sedmerica v Celju pretepla in poškodovala dva mladoletnika
18. 04. 2024 13.23
Celjski policisti so bili 3. februarja v jutranjih urah obveščeni o pretepu na Ljubljanski cesti v Celju. Z ogledom kraja dejanja, zbiranjem obvestil ter pridobljenimi posnetki videonadzornih sistemov so ugotovili, da je sedem oseb, od tega šest mladoletnih, napadlo dve mladoletni osebi, pri čemer so enega huje poškodovali, enega pa lažje.

Za generalno državno tožilko obravnava vrstniškega nasilja prioriteta
18. 04. 2024 15.52
V Ljubljani poteka 22. strokovni posvet Otrok – zrcalo družbe, na katerem bodo strokovnjaki z več področij spregovorili o vrstniškem nasilju. Kot je poudarila generalna državna tožilka Katarina Bergant, gre za zelo pomembno temo. Zavezala se je, da bo obravnava nasilja med vrstniki ena izmed njenih "absolutnih prioritet".

Janković: Od avtorja spletne grožnje bomo terjali plačilo škode
18. 04. 2024 14.48
Ljubljanski župan Zoran Janković se je odzval na nedavne primere vandalizma v prestolnici in jih ostro obsodil. Komentiral je tudi spletno grožnjo z nasiljem, ki je občini povzročila dodatnih 130.000 evrov stroškov, saj so morali šolam zagotoviti varnostnike. Napovedal je, da bodo od storilca, ko ga bo Policija izsledila, terjali plačilo škode.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00
Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Športne igre za bolne in gibalno ovirane otroke: 'Šport je namenjen vsem'
17. 04. 2024 16.39
"Šport je namenjen vsem. S strokovnjaki se ga lahko prilagoditi vsakemu in mu s tem pomagati pri vzdržljivosti in motivaciji. Vse to pa pripomore pri ozdravitvi," je ob otvoritvi jubilejnih bolnišničnih olimpijskih iger poudarila predsednica države Nataša Pirc Musar. Gre za športne igre, v katerih sodelujejo bolni ali gibalno ovirani otroci in mladostniki.

Treningi odbojke na mivki za mlade
15. 04. 2024 00.15
V letošnji sezoni smo se v športnem društvo Odbit odločili, da mladim med trinajstim in osemnajstim letom starosti ponudimo rekreativne treninge odbojke na mivki. Opazili smo, da se na naše vadbe vse pogosteje vpisujejo mladostniki, ki si želijo predvsem rekreacije in ne treningov, pri katerih je cilj zgolj tekmovalni rezultat.

Porast uporabe kozmetike proti staranju pri mladih, ponekod omejujejo prodajo
13. 04. 2024 07.00
Kreme proti gubam, različni kislinski pilingi, vitamini in še in še. Prodaja kozmetičnih izdelkov proti staranju je v porastu. A zaskrbljujoče je, da po tovrstnih izdelkih posegajo vse mlajši, celo desetletni otroci. Na Hrvaškem mladostniki na mesec za tovrstne proizvode porabijo tudi več sto evrov, ob tem pa jih stranski učinki sploh ne skrbijo. Skrbijo pa tako zdravnike kot farmacevte. Švedi so zaradi naraščajočega trenda celo prepovedali prodajo tako imenovane anti age kozmetike mlajšim od 15 let. In kakšno je stanje pri nas?

Deček, ki je umrl zaradi meningokoknega meningitisa, je bil v stiku s 96 ljudmi
09. 04. 2024 11.34
V nedeljo je v Novem mestu umrl najstnik, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. Epidemiološka služba je do sedaj identificirala 96 kontaktov v družinskem okolju, med prijatelji, učenci in učitelji v OŠ. "Vsi so prejeli navodila in kemoprofilakso," poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Zaradi meningokoknega meningitisa v Novem mestu umrl deček
08. 04. 2024 14.41
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so sporočili, da je njihova epidemiološka služba prejela obvestilo o smrti najstnika, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. V teku je epidemiološka preiskava, osredotočena je na iskanje oseb, ki so bile v tesnem stiku z obolelim najstnikom.

Ustanovili Anitin sklad za takojšnje reševanje stisk otrok in družin
27. 03. 2024 15.02
Strokovni sodelavci ZPM Ljubljana Moste-Polje pod vodstvom predsednice Anite Ogulin v okviru humanitarnih programov in projektov, kot sta Veriga dobrih ljudi in Botrstvo v Sloveniji, dnevno rešujejo stiske otrok in družin iz vse Slovenije. Že dolgo se kaže potreba po skladu, iz katerega je takoj mogoče kriti zneske neposredne pomoči za plačila življenjskih stroškov ali drugih izdatkov, ki omogočajo najosnovnejše preživetje, izognitev izvršbam, nakup nujnih stvari.

Pravica do pozabe: tisti, ki so preboleli raka, ne bodo več diskriminirani
20. 03. 2024 14.23
Mladi, ki prebolijo raka, se pri vračanju v družbo še vrsto let soočajo s številnimi družbenimi, zakonskimi in zdravstvenimi ovirami. Da ne bi bili več diskriminirani, je vlada sprejela izhodišča za pripravo zakona o pravici do pozabe.

Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju na spletu
18. 03. 2024 13.14
Ministrstvo za digitalno preobrazbo s partnerji začenja kampanjo z naslovom Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu. Njen namen je mlade, šolnike in starše ozaveščati o varnem in odgovornem vedenju na spletu ter kako se odzvati v primerih spletnega nasilja, so predstavili na novinarski konferenci.

Kako naj se šole soočajo s porastom nasilja med mladimi?
15. 03. 2024 19.03
Pretepanje, brcanje, zmerjanje, zbadanje, ustrahovanje. Vse to se dogaja na šolah in vse to je nasilje. O tem, na žalost, velikokrat poročamo, a kakšne ukrepe imajo šole ob tem, da se mladostniki bolj kot dolžnosti zavedajo pravic, starši pa v šole hodijo z odvetniki, sploh na voljo? O tem so strokovnjaki in šolniki govorili na Dolenjskem, kjer so poudarili, da je velikokrat prav učitelj tisti ključni člen, ki lahko na eni strani prepozna nasilje in na drugi strani ukrepa. A včasih niti to ni dovolj in se morata vključiti tudi center za socialno delo in policija.

Omejevanje uporabe tobačnih izdelkov soglasno podprl tudi odbor DZ za zdravstvo
12. 03. 2024 18.07
Poslanci so na seji odbora DZ za zdravstvo potrdili vladni predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele med drugim prepoveduje vse arome v elektronskih cigaretah, razen tobaka. Člani odbora so namreč sprejeli dopolnilo koalicije, ki v elektronskih cigaretah prepoveduje tudi aromo mentola.

Katere posledice epidemije še vedno občutimo po štirih letih?
12. 03. 2024 19.26
Spomin hitro zbledi, še posebej na slabe stvari, a verjetno se boste spomnili 12. marca pred štirimi leti? Takrat je politika razglasila epidemijo covida-19 v Sloveniji in najhuje je bilo seveda to, da so mnogi izgubili svoje najdražje. Sedaj bi lahko rekli, da živimo naprej, kot da se nič ni zgodilo. Pa je res tako? Žal ne. Posledice so izjemno hude, povečalo se je število primerov nasilja v družini, bilo je več osamljenosti in duševnih motenj. Vse to so najbolj občutili otroci in mladostniki, ki posledice čutijo še danes.

Visoka gledanost oddaje 24UR FORUM
12. 03. 2024 10.22
Sinočnja posebna informativna oddaja 24UR Forum: (NE)JAVNO ZDRAVSTVO, ki jo je POP TV v živo prenašal z mariborske Filozofske fakultete, je postregla z vsebino, ki se je dotikala prav slehernega Slovenca. Kam tone javno zdravstvo? Ga sploh še imamo? Zakaj imamo predolge čakalne vrste in prepolne urgence, zdravnike pa v boljših službah v tujini. Raziskovalna novinarska ekipa z urednico Alenko Marovt ter voditeljico Majo Sodja je studio prestavila iz Ljubljane, povabila občinstvo in predstavnike celotnega zdravstvenega spektra, slišali smo tudi zgodbe bolnikov.

V eni pločevinki energijske pijače se skriva 11 vrečk sladkorja
11. 03. 2024 11.06
Otroci in mladoletniki so največji porabniki energijskih pijač, vendar jih zaradi visokih vrednosti kofeina in sladkorja ne bi smeli uživati, so ob nadaljevanju akcije Do dobre energije brez energijskih pijač opozorili strokovnjaki. Zaradi nižje telesne mase se pri otrocih neželeni učinki pojavijo hitreje kot pri odraslih, še opozarjajo.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?
06. 03. 2024 18.45
V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

Dirka po ljubljanski garažni hiši: policisti izdali 15 plačilnih nalogov
04. 03. 2024 13.09
V soboto zvečer se je več mladih, po oceni Policije okoli 300, zbralo v eni od garažnih hiš v prestolnici, kjer so opazovali objestno vožnjo osebnih vozil. Eden od voznikov je ob tem z neprilagojeno hitrostjo celo trčil v železne stebričke, nato pa še v betonski steber. Na kraj je sprva prihitela ena patrulja, ki je počakala okrepitve. Policisti so izdali 15 plačilnih nalogov in pet opozoril, opravili so tudi 36 preizkusov z alkotestom, a so bili vsi negativni.

Nekoč žrtev spletnega nasilja, danes žari od veselja in blesti v športu
24. 02. 2024 11.46
Včasih se zgodi, da so otroci in mladostniki žrtve svojih vrstnikov, še posebej, ko gre za spletno nasilje. Raziskava Safe.si je denimo pokazala, da so že dobra polovica osnovnošolcev in skoraj dve tretjini srednješolcev doživele vsaj eno obliko spletnega nasilja. Najbolj pogosta razloga sta izključenost iz skupine sošolcev na družbenem omrežju in norčevanje iz njih na spletu. Prav to se je zgodilo takrat 12-letni Evi, ki pa je moč in pogum našla v športu.

V Sloveniji na voljo številni programi za pomoč pri opustitvi kajenja
31. 01. 2024 07.00
Danes ni le zadnji dan v januarju, temveč tudi dan brez cigaret. Opustitev kajenja lahko prinese številne koristi za zdravje, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pa ob tej priložnosti poziva vse, ki želijo kajenje opustiti, da se vključijo v številne programe, ki so v Sloveniji na voljo popolnoma brezplačno.

Dnevnik Anite Ogulin: Božični čas je čas upanja in vere v sočloveka
24. 12. 2023 07.00
Z vnukinjo sva se predajali lučkam, ki razsvetljujejo temo sredi našega glavnega mesta. Lučke so se vrstile ena za drugo, veliko pa je bilo tudi ljudi, ki so tako kot midve potovali po spominih, načrtovali praznična dogajanja in vstop v novo leto. Potopljeni v pogovor sploh nisva opazili, da je pred nama stal gospod srednjih let s tremi mladeniči. Pogledala sem jih, saj so nama zaustavili pot. Obraz gospoda mi je bil zelo znan. Zaželela sem mu dober večer. "Ste me prepoznali?" me vpraša. Povedala se mu, da mi je znan, vendar nimam tako dobrega spomina, da bi ga lahko umestila v prostor in čas.

Prepir s profesorjem: dekleti zaradi predolgih nohtov nista mogli igrati odbojke
19. 12. 2023 19.02
Predolgi nohti, pirsingi in celo vsadki v zadnjici, vse to so razlogi, da dijakinje slovenskih šol ne želijo ali ne morejo normalno telovaditi, pripovedujejo ogorčeni profesorji športne vzgoje. Dnevnik tako poroča o primeru, ki se je zgodil na eni izmed srednjih šol v Ljubljani, kjer je prišlo do prepira med profesorjem in dekletoma, ki zaradi predolgih nohtov odbojke nista mogli normalno igrati. O dogodku je profesor obvestil tudi vodstvo šole, a se pri tem znova pojavlja že znana dilema: v kakšni meri lahko šola ukrepa in kdaj govorimo o posegih učiteljev v prostor osebne izbire posameznika?

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov
18. 12. 2023 11.34
Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).