mladostniki

Policija išče storilce: med mladostniki v črnih oblačilih tudi dekle v belem plašču
10. 12. 2023 07.41
Potem ko je začetek 39. festivala LGBT filma v Ljubljani pospremil incident – skupina mladih je iznad vhoda v Kinodvor strgala mavrično zastavo in jo zažgala, nato pa se razbežala – se vrstijo obsodbe tega homofobnega dejanja. Policija obljublja, da bo storila vse, da bo odkrila in sankcionirala storilce. Gre za skupino mladostnikov, starih od 15 do 18 let, oblečenih večinoma v črna oblačila, zraven je bilo tudi dekle v belem plašču. Zbežali so v smeri Miklošičeve ceste. Vse, ki bi kar koli vedeli, pozivajo, naj jih obvestijo.

Krizni center za mlade v Celju: Dragocena izkušnja in učenje za življenje
09. 12. 2023 18.45
''Če ne bi prišel sem, je vprašanje, kako bi se moja življenjska zgodba razvila.'' To so besede nekaterih otrok, ki so prebivali ali odšli na pogovor v Krizni center za mlade v Celju, ki te dni praznuje svojo 25. obletnico. Ob tej prelomnici smo se pogovarjali s strokovno delavko centra, ki nam je zaupala, kakšno je njihovo poslanstvo, kako poteka obravnava otroka ali mladostnika in za kaj si v centru prizadevajo.

December bo v znamenju filma za vse generacije!
02. 12. 2023 00.15
Producent filmov o Harryju Potterju prinaša zgodbo o sanjah, pogumu, čarovniji in ljubezni.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'
28. 11. 2023 11.50
4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Pretepali in kamenjali živali, Policija zbira obvestila
23. 11. 2023 13.00
Po spletu je zaokrožila kompilacija posnetkov, na katerih več oseb, šlo naj bi za mladoletnike, z golimi rokami in koli pretepa živali in vanje meče kamenje. Domnevni storilci so se med drugim znesli nad ponijem, kozo, kravo, prašičem, mačkom in puranom. Policija nam je potrdila, da so prejeli uradno prijavo, trenutno o dogodku še zbirajo obvestila. V Društvu proti mučenju živali Koroške so dejali, da so podali prijavo tudi na veterinarsko inšpekcijo.

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'
16. 11. 2023 19.37
Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

'Sovražni govor na spletu je vidni vrh ledene gore nestrpnosti in etnocentrizma'
12. 11. 2023 15.48
Eden od dejavnikov, ki negativno vplivajo na duševno zdravje – predvsem mladih, je sovražni govor. Da se ta v družbi pojavlja vse pogosteje, kaže tudi veliko zanimanje zaposlenih v šolstvu za izobraževanje na tem področju. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da se na sovražni govor senzibilizira celotna družba. Ta se namreč pojavlja na spletu, v družbenih medijih, politiki, pa tudi na naših ulicah in v grafitih. V ta namen so nevladne organizacije že pred časom ustvarile spletno stran in aplikacijo DekontRaminacija, preko katere lahko vsakdo opozori na sovražne grafite.

Skupina moških s palicami v trgovskem centru? Policija: Spor med mladostniki
11. 11. 2023 17.22
Na družbenih omrežjih je zaokrožil posnetek varnostnih kamer, na katerem se po trgovskem centru v Novem mestu s palicami v rokah sprehaja skupina moških. Uporabnik je pripisal, da gre za skupino Romov, ki "s palicami spet napadajo v novomeškem Tuš Planetu", kar je v javnosti izzvalo strah in jezo. Na Policiji odgovarjajo, da je šlo za mladostnike, ki se med seboj poznajo in so že dlje časa v sporu. Dva od njih sta se zaradi groženj zatekla v trgovski center, fizičnega obračuna med njimi pa ni bilo.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja
30. 10. 2023 20.19
Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

Skupina mladoletnikov na poti v šolo pretepla dijake
25. 10. 2023 16.37
V zadnjih dveh tednih naj bi pred šolskim centom v Novem mestu skupina mladoletnikov verbalno in fizično napadla skupino dijakov, ki naj bi morali pomoč poiskati tudi na urgenci. Da je do incidenta res prišlo, so nam potrdili tako v Šolskem centru Novo mesto kot na Policiji, kjer so mladoletne storilce izsledili in privedli na policijsko postajo. Na šoli bodo za večjo varnost zaposlili dodatne varnostnike, Policija pa bo v šolskem okolišu okrepila svojo prisotnost.

Kofein, sladkor, barvila, arome ... Zakaj jih otroci še vedno pijejo?
18. 10. 2023 15.06
Najboljša pijača je voda, dobra izbira so tudi nesladkani čaji ali z vodo razredčeni 100-odstotni sadni sokovi, poudarjajo strokovnjaki, ki otrokom in mladostnikom odločno odsvetujejo pitje energijskih pijač. Mladi jih za moč in energijo ne potrebujejo, potrebujejo pa uravnoteženo prehrano, redno ukvarjanje s športom ter kakovosten spanec oz. dovolj počitka, poudarjajo. Opažajo pa, da jih otrokom velikokrat ponudijo starši sami, ki se ne zavedajo, kako nevarne so v resnici.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49
Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

'Stiske in izzivi so normalen del odraščanja'
10. 10. 2023 07.10
10. oktober je svetovni dan duševnega zdravja. Tudi pri otrocih in mladostnikih so duševne težave v porastu, zato je pomembno odpraviti stigmo duševnih stisk, da se lahko o njih odprto pogovarjamo. "Stiske in izzivi so normalen del odraščanja in življenja in pri tem mladostniki niso nemočni – pomagajo si lahko sami, obstajajo pa tudi drugi viri pomoči, na katere se lahko obrnejo," je pomembno sporočilo priročnika o veščinah, ki ga bodo prejeli devetošolci in devetošolke.

Razstava na Gallusovem nabrežju: Fotografije imajo izjemno sporočilno moč
08. 10. 2023 16.00
Gallusovo nabrežje v Ljubljani od nedavnega krasijo fotografije mladih umetnikov, ki so skozi objektiv prikazali svoje videnje zgodb, ki se nanašajo na Cilje trajnostnega razvoja Združenih narodov. Deset mladostnikov, ki jih je skozi projekt vodil fotograf Matic Borković, s tem prispeva k boljšemu svetu za vse z majhnimi dobrimi deli, prispevanjem k dobrodelnosti in sodelovanjem z lokalnimi organizacijami. Namen razstave je v zgodbah prepoznati majhna dejanja, s katerimi lahko v vsakdanu naredimo veliko razliko.

Različne vrste skirojev - kateri je najboljši za vaše potrebe?
05. 10. 2023 12.38
Izbira pravega skiroja je ključna za uživanje v vožnji. V nadaljevanju predstavimo različne vrste skirojev in vam pomagali izbrati pravega za vas.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'
23. 09. 2023 08.00
Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'
18. 09. 2023 10.02
Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Preprečevanje samomora: včasih je dovolj, da človek človeku prisluhne
10. 09. 2023 09.07
Danes obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Breme samomora v Sloveniji je izrazito, še vedno smo krepko nad evropskim in svetovnim povprečjem. Je pa spodbudno, da samomorilni količnik v Sloveniji upada. Obširno o samomoru nocoj v 24UR Fokus. Objavili bomo dve izpovedi, izpoved mame, ki je izgubila dve hčerki. In izpoved hčerke, ki je izgubila mamo in očeta. Tadeji in Anji se zahvaljujem za njun pogum, odprtost, da sta nas spustili blizu in z nami delili težke spomine.

Psiholog po razkritju nasilja v DSO: Videti je, da ni mej človeške zlobe
08. 09. 2023 06.00
Bilo je le vprašanje časa, kdaj se bo nekaj takšnega zgodilo, zatrjuje predsednica zbornice zdravstvene nege ob izživljanju mladoletnice nad starejšimi v domu za starejše v Trebnjem. Kljub prepovedi uporabe telefona v domovih za starejše, je dijakinja svoje početje snemala in ga objavila na družbenem omrežju. Zadevo zdaj preiskuje Policija, vseeno pa ostaja vprašanje, kako to, da nihče ni opazil krutega početja 16-letnice, ki naj bi se nad starejšimi izživljala v času, ko njena mentorica ni bila prisotna.

Mladoletniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač
06. 09. 2023 11.15
Kot ugotavlja nova raziskava Zveze potrošnikov Slovenije, je skrb vzbujajoče, da lahko mladoletniki v Sloveniji preko spleta praktično brez ovir naročijo alkoholne pijače. Kot so ugotovili, prav nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni od mlade osebe, ki je prevzela alkoholno pijačo na domu, zahteval osebnega dokumenta za preverjanje starosti.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck
05. 09. 2023 15.13
Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo
03. 09. 2023 06.00
Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Na ceste se vračajo šolarji: kakšni so nasveti za voznike in starše?
30. 08. 2023 11.41
Novo šolsko leto je pred vrati, kar pomeni, da bo na cestah veliko razigranih otrok. Zato Policija opozarja, da moramo biti nanje še posebej pozorni. Tudi staršem svetuje, da čim več časa namenijo prometno-varnostni vzgoji svojih otrok.

Na leto v požarih pri nas umre 10 ljudi: se nam lahko zgodi Grenfell?
26. 08. 2023 10.00
Ob vse hujših požarih v naravi, ki so vse bolj uničujoči in se vse bolj približujejo naseljem, statistika kaže, da so v Evropi za življenja najbolj usodni požari doma, zlasti v enodružinskih hišah. Tveganja so vedno nova, baterije, fotovoltaika, novi, umetni materiali. In tudi pri nas se lahko zgodi takšna katastrofa, kot se je leta 2017, ko je v požaru v stolpnici v Londonu umrlo 72 ljudi.

'Normalno je, če ste prestrašeni, jezni, zbegani, zaskrbljeni ...'
08. 08. 2023 15.35
Popolnoma normalno je, če ste ob teh poplavah prestrašeni, jezni, zbegani, vas skrbi za druge, saj gre za naravno nesrečo. Ob naravnih nesrečah strah ali tesnoba lahko trajata nekaj dni, lahko pa tudi dalj časa. Najbolje se te občutke da obvladovati, če boste deležni prijaznosti in razumevanja staršev, drugih odraslih ter svojih vrstnikov, mladostnikom sporočajo iz Tom telefona. Pripravili so nekaj nasvetov, kako izraziti svoja čustva in kako se obrniti po pomoč. Pripravili so tudi par smernic za starše, ki se trudijo olajšati to težko obdobje svojim otrokom.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15
Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

Najprej žrtve poplav, zdaj lokalni heroji: Mladi čistijo reke v Indoneziji
03. 08. 2023 08.16
Mladostniki iz Indonezije so postali spletna senzacija. Potem ko so njihove domove najprej zajele poplave, fantje niso čakali križem rok, temveč so ustanovili aktivistično skupino Pandawara in očistili reke ter plaže tretjega največjega indonezijskega mesta Bandung na Javi. Pri tem so zbrali več kot devet milijonov sledilcev na družbenih omrežjih TikTok in Instagram ter vplivali na druge mlade po vsej državi, da se pridružijo boju proti onesnaževanju.

V Cardi B med koncertom priletela pijača, 'napadalki' ni ostala dolžna
30. 07. 2023 13.46
Raperka Cardi B je nedavno nastopila v Las Vegasu, kjer se ji je pripetil neprijeten trenutek. Med nastopom jo je ena izmed obiskovalk koncerta polila s pijačo, jezna raperka pa 'napadalki' ni ostala dolžna. Z vso močjo je vanjo vrgla mikrofon in ji namenila nekaj ostrih besed. Zdi se, da je incidentov in neprimernega obnašanja med občinstvom na koncertih vedno več.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Zdravstveni pregledi športnikov: po zakonu brezplačni za vse, a se zakon ne izvaja
11. 07. 2023 13.43
Okoli 50.000 registriranih športnikov si mora zdravstvene preglede plačevati iz svojega žepa oziroma jim jih plačujejo njihovi klubi. Čeprav zakon pravi, da so do brezplačnih pregledov upravičeni vsi registrirani športniki, pa je ministrstvo za zdravje sprejelo pravilnik, ki je to pravico močno omejil, in sicer zgolj na vrhunske in kategorizirane športnike, ki jih je okoli 8000. Po pritožbi enega od športnikov na sodišče je le-to lansko pomlad sprejelo sodbo, da je pravilnik nezakonit, ministrstvo pa pozvalo, da to področje čimprej uredi. A po dobrem letu dni stvari še vedno ostajajo neurejene, mnogi športniki pa zaradi dodatnih stroškov ne opravljajo pregledov, s čimer ogrožajo svoje zdravje.