obdobja

Bolnico Franja na UNESCOV seznamu?

04. 12. 1999 20.34

Poslanec ZLSD Samo Bevk je na vlado naslovil pobudo za uvrstitev Partizanske bolnice Franja na seznam svetovne kulturne in naravne dediščine pri UNESCU. Kot je v zapisal v obrazložitvi, je bolnica Franja najbolj celovito in avtentično ohranjen objekt, ki simbolizira partizansko zdravstvo med drugo svetovno vojno na slovenskem narodnostnem ozemlju.

Vlada sprejela pogajalska izhodišča

02. 12. 1999 20.13

Vlada je na današnji seji sprejela pogajalska izhodišča Slovenije v pogajanjih za polnopravno članstvo v Evropski uniji za področje kmetijstva. Slovenska vlada zahteva prehodna obdobja na 4 področjih, izjeme od evropske zakonodaje na petih, hkrati pa zahteva, da Sloveniji, ko bo postala polnopravna članica, pripadajo prav vse pravice ter da ne bo v diskriminatornem položaju.

Filmski festival v Kairu posvečen komediji

27. 11. 1999 18.15

Letošnji mednarodni filmski festival v Kairu poteka v znamenju komedije. Posebno nagrado festivala je prejel eden izmed najbolj znanih egiptovskih filmskih igralcev Omar Sharif. Nagrado mu je podelil britanski igralec Peter O'Toole, ki je s Sharifom igral v filmu Lawrence Arabski. Festivala so se udeležila tudi druga znana imena iz filmskega sveta, kot sta francoski igralec Alain Delon in italijanska igralka Valeria Golino. Zaključne prireditve naj bi se udeležila tudi francoska igralka Catherine Deneuve.

Menuhinove violine dosegle visoko ceno

24. 11. 1999 08.08

Na dražbi hiše Sotheby so prejšnji teden veliko zasebno zbirko violin znanega ameriškega violinista in dirigenta Yehudija Menuhina prodali za 1,4 milijona dolarjev. Vsota je presenetila celo prireditelje dražbe, saj je dvakrat večja kot so pričakovali. Menuhin, ki je umrl 12. marca letos v 83. letu starosti, je bil zaljubljen v violine. Večino so mu jih kupili starši, izvirajo pa iz različnih časovnih obdobji. Ob vsaki violini je tudi kratek opis, kje je violina kupljena, kdo jo je naredil in iz katerega obdobja je. Tako so udeleženci na dražbi lahko kupili violino, ki so jo naredili tako francoski mojstri iz 19. stoletja kot italijanski mojstri iz 17. stoletja. Na dražbi pa ni bilo ene od najlepših violin Menuhina - stradivarke, ki jo je slavni glasbenik še za časa življenja zapustil dirigentu orkestra, kjer je igral.

Največja imena avstrijske umetnosti v Linzu

23. 11. 1999 18.07

V Novi galeriji v avstrijskem Linzu bo od 16. decembra do februarja prihodnje leto na ogled razstava največjih del avstrijske umetnosti, v okviru katere bodo predstavili sto mojstrovin iz obdobja sto let. Sto slik, skulptur in grafičnih listov izvira iz zbirke Nove galerije. Pri izbiri del so se organizatorji razstave osredotočili na to, da bi za vsako leto izbrali po enega umetnika z najbolj značilnim delom. Po besedah direktorja galerije Petra Bauma gre za pomembno obdobje v zgodovini umetnosti, ki so ga zaznamovali odločilne smeri umetniškega ustvarjanja, spremembe in raznolikosti, stilistične tendence in odlični umetniški prispevki. Med umetniki bodo na razstavi predstavljeni Alfred Kubin, Egon Schiele kot tudi dela arhitekta Hundertwasserja, Hermanna Nitscha in Alfreda Hrdlicke.

Ameriški egiptologi odkrili najstarejše zapise

22. 11. 1999 15.41

Ameriški egiptologi so sporočili, da so odkrili zapise v apnu, za katere domnevajo, da so najstarejša oblika poznane pisave in naj bi bili povezava med hieroglifi starih Egipčanov ter mnogo poznejšimi hebrejskimi in arabskimi pisavami. John Coleman Darnell iz slavne ameriške univerze Yale in njegova soproga sta namreč odkrila zapise v apnu zahodno od Luxorja, ko sta iskala stare poti gonjačev kamel na tem območju. Zapisi naj bi izvirali iz obdobja od približno 1900 do 1800 let pred našim štetjem in spominjajo na pisavo, ki je bila dve do tri stoletja pozneje navzoča na Sinajskem polotoku.

Tuđmanovo zdravstveno stanje stabilno

21. 11. 1999 09.53

Hrvaške opozicijske parlamentarne stranke so včeraj potrdile, da jim je vladajoča Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) predložila načrt pravne rešitve vprašanja začasne nezmožnosti hrvaškega predsednika Franja Tudjmana.

Odkrita do sedaj neznana Mondrianova slika

18. 11. 1999 14.32

Na oddaji Iskanje umetnin nizozemske regionalne televizije so predstavili do sedaj neznano sliko nizozemskega slikarja Pieta Mondriana. Slika Podoba podeželja s kmetijo izvira iz obdobja, ko je Mondrian, ki je bil eden izmed ustanoviteljev abstraktnega slikarstva, slikal figurativno. Dragoceno sliko je na omenjeno oddajo lastnica pripeljala kar v vrečki za smeti, saj je menila, da je sliko naslikal manj znani Mondrianov oče. Strokovnjaki so ocenili, da je slika vredna 120.000 nizozemskih guldnov.

V Egiptu odkrili najstarejšo pisavo

17. 11. 1999 13.44

Ameriški znanstveniki domnevajo, da so na starodavnih egiptovskih napisih, vklesanih na apnenčastih stenah zahodno od Nila, odkrili najstarejšo znano pisavo. Napis je vklesan v enem od jezikov semitske skupine, odkril pa ga je egiptolog z ameriške univerze Yale dr. John Darnell.

Petrolov nadzorni svet

15. 11. 1999 18.44

Nadzorni svet delniške družbe Petrol je na današnji seji obravnaval devetmesečno poslovanje podjetja in dosežene poslovne rezultate potrdil, so sporočili iz Slovenske naftne družbe.

Leon Štukelj bo zgled vsem mladim ljudem

12. 11. 1999 20.13

Danes so v Mariboru pokopali najstarejšega olimpionika Leona Štuklja. Na dobravskem pokopališču se je opoldne zbrala množica športnikov, politikov in prijateljev slovenske in svetovne legende.

Gorenje beleži trend rasti

12. 11. 1999 16.32

Devetmesečni rezultati poslovanja v Skupini Gorenje potrjujejo nadaljevanje trendov rasti, ki jih skupina beleži že četrto leto zapored. Doseženi prihodki od prodaje v Skupini Gorenje so za 6,8 odstotka višji v primerjavi z enakim obdobjem lani in so na ravni dinamike letnega načrta, kar je glede na vse okoliščine v dejavnosti bele tehnike, ki predstavlja 89 odstotkov poslovanja Skupine Gorenje, dober rezultat.

Joe Cocker v Ljubljani

08. 11. 1999 18.44

V nedeljo je v okviru svoje turneje, kjer predstavlja svoj zadnji studijski izdelek No Ordinary World, v Ljubljani - že drugič v tem desetletju - nastopil britanski pevec raskavega glasu Joe Cocker. S svojim profesionalnim nastopom je v razprodani ledeni dvorani v Tivoliju navdušil poslušalce različnih generacij. Poleg skladb iz zadnjega albuma je Cocker občinstvu ponudil tudi uspešnice iz njegove celotne kariere. Poslušalce pa so najbolj razgrele Marleyeva Could You Be Loved, Unchain My Heart, You Can Leave Your Hat On in zadnja skladba iz rednega dela repertoarja - klasika iz časov Woodstocka - With A Little Help From My Friends. V dodatku je navdušena publika slišala še tri udarne skladbe iz njegovega zgodnejšega obdobja, in sicer Cry Me a River, She Came In Through the Bathroom Window in High Time We Went. Razpoloženi Joe Cocker je z odlično in zelo uigrano ekipo najetih glasbenikov, ki ga spremljajo na turneji, izvedel vsekakor enega izmed najboljših koncertov v zadnjih letih v Ljubljani.

Premalo spanja nas stara

26. 10. 1999 09.26

Premalo spanja pelje do bioloških sprememb, ki so podobne procesu staranja, so ugotovili znanstveniki z univerze v Chicagu. Ob tem so še opozorili, da v industrijsko razvitih državah ljudje čedalje manj spijo. Leta 1910 so imeli tako povprečno devet ur spanca, leta 1975 pa le še 7,5 ure. Britanska revija Lancet je naredila raziskavo, v kateri je sodelovalo 11 mlajših moških. Prve tri noči so spali osem ur, naslednjih šest noči le štiri ure, nato pa so sedem noči zapored preživeli 12 ur v postelji. Znanstveniki so ugotovili, da so ob koncu obdobja štiriurnega spanja nastopile motenje v metabolizmu, predvsem pri presnovi ogljikovih hidratov in regulaciji hormonov. Spremembe, ki so jih zaznali, so bile podobne učinkom staranja in zgodnjemu stadiju sladkorne bolezni. Fiziološke spremembe so minile po obdobju 12-urnega spanja.

Odkrili domnevne ostanke mesta Justinijana I.

25. 10. 1999 13.20

Makedonski arheologi so nedavno sporočili, da so okrog trdnjave mesta Skopje odkrili ostanke temeljev mesta v času bizantinskega cesarja Justinijana I. (527-565).

Našli nekropolo iz 12. stoletja

24. 10. 1999 17.54

V Alpah na jugovzhodu Francije so med postavljanjem električne napeljave našli nekropolo iz 12. stoletja s posmrtnimi ostanki vitezov redu Svetega Janeza Jeruzalemskega in človeška okostja, ki izvirajo iz grobnice bolnišnice za gobavce. Strokovnjaki ne izključujejo možnosti, da posmrtni ostanki vitezov omenjenega redu izvirajo iz obdobja Karolingov in Merovingov. Poškodbe na kosteh umrlih kažejo na to, da so žrtve umrle za gobavostjo.

Dokumentacijski center o Hitlerju

23. 10. 1999 09.49

V gorskem letovišču Berchtesgaden so odprli nov dokumentacijski center o Hitlerjevem življenju in delu. Namen dokumentacijskega centra, ki ga je zgradila bavarska vlada, je ohraniti opomin na grozote nacističnega obdobja. Zaposleni pričakujejo, da bo center, v katerega s o vložili štiri milijone mark, letno obiskalo kakih 300.000 obiskovalcev. Hitler je omenjeno letovišče uporabljal kot vojaški in vladni center. V luksuznem hotelu so se med leti 1933 in 1945 zbirali nacistični voditelji. Večino stavb so uničili leta 1945. Odprtje dokumentacijskega centra je med drugimi pozdravil tudi vodja berlinske judovske skupnosti Andreas Nachama.

V Zagrebu Dragocenosti otomanske umetnosti

15. 10. 1999 10.46

Ob 700-letnici osmanske kulturne in znanstvene dediščine so v zagrebškem galerijskem centru Klovičevi dvori sinoči odprli razstavo Dragocenosti otomanske umetnosti s 150 predmeti iz najplodnejšega obdobja turške ustvarjalnosti, obdobja osmanskega carstva od začetka 15. pa vse do 19. stoletja. Razstava je uvrščena v koledar UNESCO za proslavo omenjene obletnice in bo odprta do 30. novembra.

Novi publikaciji iz serije Razprave FF

13. 10. 1999 18.11

Znanstveni inštitut filozofske fakultete je izdal dve novi publikaciji iz serije Razprave FF. Monografija Franca Zadravca o pesniku Alojzu Gradniku (1882-1967) ob temeljiti analizi Gradnikove lirike v osrednjem delu na novo osvetljuje pesnikova socialnam slovstvena in duhovna izhodišča in zveze. Bibliografija slovenske kratke pripovedne proze iz obdobja med obema svetovnima vojnama, ki zajema prek 13.000 enot, je po besedah Gregorja Kocjana prvi korak k monografiji tudi o tem obdobju kratke proze, ki ji je Kocjan posvetil vse svoje raziskovalne moči.

Filmi režiserja Ademirja Kenoviča

13. 10. 1999 11.33

Slovenska kinoteka je v sodelovanju z Bošnjaško kulturno zvezo Slovenije, federalnim ministrstvom za izobraževanje, znanost, kulturo in šport BiH, slovenskim ministrstvom za kulturo ter bosanskohercegovsko kinoteko pripravila retrospektivo filmov vodilnega bosanskega režiserja mlajše generacije Ademirja Kenoviča. Pod naslovom Malo duše Ademirja Kenoviča bodo od 18. do 27. oktobra predvajali njegove filme Popolni krog, To malo duše, Kuduz, MGM Sarajevo: Človek, Bog, Monstrum ter izbor dokumentarnih del, posnetih med obleganjem Sarajeva, pod skupnim naslovom Iz vojnega obdobja (1992-1995).

Nova Microsoftova miška - IntelliMouse Explorer

12. 10. 1999 10.58

Microsoft je sporočil, da je v prodaji IntelliMouse Explorer, ki pomeni najbolj radikalen tehnološki in oblikovalski napredek v 30-letnem življenju miške. S svojo novo tehnologijo optičnega sledenja, dodatnimi gumbi in elegantno obliko je IntelliMouse Explorer začetek novega obdobja te skromne naprave.

Avstralija je za pogovore

11. 10. 1999 19.02

Avstralski premier John Howard je danes povedal, da se Avstralija zavzema za pogovore z Indonezijo, da bi preprečili nove spopade na meji med Vzhodnim Timorjem in zahodnim, indonezijskim delom otoka.

DDV zmanjšal prodajo v trgovini na drobno

11. 10. 1999 16.03

Prihodek od prodaje blaga v trgovini na drobno se je julija zaradi uvedbe davka na dodano vrednost po pričakovanju realno zmanjšal. Najbolj se to pozna v primerjavi z junijem: skupni prihodek od prodaje se je zmanjšal za 30,2 odstotka, v trgovini z motornimi vozili pa kar za 65 odstotkov. Nasprotno so v prodaji motornih goriv zaradi uvedbe trošarine za mineralna olja in plin, ki je vsebovana v julijskem prihodku, vsi indeksi glede na predhodna obdobja visoki, ugotavlja državni statistični urad.

Ruski eksperiment - grafika na poti do avantgarde

10. 10. 1999 18.19

Razstava ''Chagall, Kandinski in ...'' je do 21. novembra na ogled v Zgodovinskem muzeju na Dunaju. Moskovski muzej Puškin gostuje z grafikami iz obdobja 1900-1930. Iskanje novih form je dalo ruski umetnosti prvih treh desetletij oznako ruski eksperiment. Močno se čutijo zahodnoevropski vplivi od Cezanna do kubizma, kljub temu pa se je razvili prepoznaven in edinstven slog, kot sta ruska veja konstruktivizma - suprematizem - in neoprimitivizem. V 20. letih je avantgardo zaustavila država in jo leta 1932 prepovedala ''v dobro'' socialistični umetnosti. Številni ruski umetniki so zato odšli v tujino. Na Dunaju se predstavlja približno 100 del 41 umetnikov; večina je prvič na ogled v avstrijski prestolnici. Poleg znanih imen, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Kazimir Malevič, bodo predstavili tudi manj znane umetnike.

Janez Pirnat v Jakopičevi galeriji

06. 10. 1999 19.39

Pregledna kiparska razstava Janeza Pirnata, ki bo od 7. do 31. oktobra postavljena v ljubljanski Jakopičevi galeriji, bo zajela kar štiri desetletja umetnikovega ustvarjanja, ki svoj največji navdih najde v kamnu. Razstavo je avtor poimenoval ''6 krat 9'', naziv pa zajema prelomne letnice v njegovem ustvarjanju - od prvega ohranjenega dela iz leta 1949, prve samostojne razstave leta 1959 do tokratne predstavitve v letu 1999.

Razprodaja kostumov v Pariški operi

23. 09. 1999 14.24

Zaradi prostorske stiske se je Pariška opera odločila, da bo prvič v zgodovini ponudila naprodaj 10.000 gledaliških kostumov. Za kreacije iz obdobja med letoma 1927 in 1993 bo potrebno odšteti od 20 do tisoč francoskih frankov. Prodajna akcija bo potekala od 22. do 24. oktobra v Parizu. Med drugim naj bi prodali kostume iz oper Leteči Holandec Richarda Wagnerja ter Hoffmanove pripovedke Jocquesa Offenbacha, ki jo je režiral Roman Polanski. Pariška opera sicer premore približno 70.000 kostumov.

Obnovljena londonska Narodna galerija

22. 09. 1999 15.54

Narodna galerija v Londonu je končala desetletno obnovo osrednje zgradbe, vključno z obnovo originalnih okraskov na pročelju. Galerijo, ki jo je oblikoval William Wilkins in ki je obrnjena proti Trafalgar Square, so prvič odprli leta 1838. V njej je shranjena narodna zbirka 2300 najlepših evropskih slik iz obdobja od 1260 do 1900. Vsa dela si je mogoče ogledati brezplačno, kar običajno stori do petih milijonov ljudi letno. Zasebni donatorji so prispevali približno 20 milijonov funtov (32 milijonov ameriških dolarjev) za stroške obnovitvenih del.

Posledice eksplozije na Kosovu

21. 09. 1999 20.52

Na Kosovu so v kraju Megane na vzhodu pokrajine v eksploziji razpršilne bombe umrli štirje otroci, eden je hudo ranjen.

Prodi za določitev datuma širitve EU

14. 09. 1999 16.22

Novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je v današnjem nastopnem govoru pred Evropskim parlamentom v Strasbourgu zavzel za določitev datuma širitve Evropske unije z ''najbolje pripravljenimi kandidatkami''.

120 let podjetja Delamaris, 130 let Radenske

10. 09. 1999 21.07

V Izoli danes pranujejo. Pred 120-timi leti so namreč v podjetju Delamaris napolnili prvo konzervo z ribami. Potem je šlo podjetje skozi različna obdobja vzponov in padcev; Delamaris je bil celo druga največja tovarna ribjih konzerv v nekdanji Jugoslaviji. Zdaj se uspešno znova postavlja na noge; 360 delavcev zdaj izdela letno že skoraj 23 milijonov pločevink, proizvodnjo pa nameravajo v naslednjih letih kar podvojiti in se približati nekdanjim najboljšim časom.