obdobja

WAP še ni uporaben

06. 12. 2000 00.00

Britanski analitik Jakob Nielsen je objavil raziskavo o uporabnosti tehnologije WAP, katere rezultati so bili precej porazni. Po njegovih besedah bi morala kratica WAP (namesto Wireless Application Protocol) pomeniti Wrong Approach to Portability (napačen pristop k prenosljivosti). V svoji raziskavi je podal tudi mnenje, da naj podjetja ne bi trošila denarja za uvajanje novih WAP uslug, dokler je ta tehnologija tako neuporabna. Namesto tega bi bilo pametneje, če bi ostale pri trenutnih uslugah in pazljivo načrtovale svojo bodočo strategijo na tem področju. Nielsenova raziskava je bila izvedena v Londonu, kjer so vprašani za en teden dobili v uporabo WAP telefon. Po koncu tega poskusnega obdobja je večkot 70 odstotkov vprašanih na vprašanje, če bi si želeli imeti WAP telefon v teku enega leta, odgovorilo z "ne". Večina je kot razlog navedla zapletenost tudi najenostavnejših nalog, zaradi česar se izgubi tudi veliko časa, preden se dokoplješ do želene informacije.

Dražje dizelsko gorivo

28. 11. 2000 00.00

V skladu z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov od danes dalje na vseh maloprodajnih mestih Petrola veljajo nove, višje cene plinskega olja D-2 in ekstra lahkega kurilnega olja KOEL. Maloprodajna cena za liter dizelskega goriva D-2 se je s sedanjih 156,60 tolarja za liter zvišala za 6,1 tolarja oz. 3,9 odstotka na 162,70 tolarja, liter ekstra lahkega kurilnega olja KOEL pa je dražji za devet tolarjev oz. 8,8 odstotka na 111,60 tolarja, so sporočili iz Petrola. Cene bencinov se tokrat niso spremenile.

Dražje dizelsko gorivo

27. 11. 2000 00.00

V skladu z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov bodo od jutri dalje na vseh maloprodajnih mestih Petrola veljale nove, višje cene plinskega olja D-2 in ekstra lahkega kurilnega olja KOEL. Maloprodajna cena za liter dizelskega goriva D-2 se bo s sedanjih 156,60 tolarja za liter zvišala za 6,1 tolarja oz. 3,9 odstotka na 162,70 tolarja, liter ekstra lahkega kurilnega olja KOEL pa bo dražji za devet tolarjev oz. 8,8 odstotka na 111,60 tolarja, so sporočili iz Petrola. Cene bencinov se tokrat ne bodo spremenile.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži

14. 11. 2000 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Sodelovanje znanstvenikov

09. 11. 2000 00.00

Nemško zvezno ministrstvo za izobraževanje in raziskave ter slovensko ministrstvo za znanost in tehnologijo (MZT) pripravljata četrti slovensko-nemški seminar o skupnih projektih v zvezi z materiali s področja znanosti in tehnologije. Seminar bo potekal v Berlinu od danes, 9. novembra, do sobote, 11. novembra, njegov namen pa je predstaviti dosežene rezultate iz prejšnjega obdobja in poglobiti že do zdaj uspešno sodelovanje. Udeležence seminarja bo pozdravil državni sekretar za znanost in mednarodno sodelovanje na MZT Anton Jeglič. Organizacijski komite sestavljajo sodelavci ljubljanskega Inštituta Jožef Stefan, na nemški strani pa v komiteju sodelujejo sodelavci Max Planck Instituta iz Stuttgarta, so sporočili z MZT.

Prostorski plan občine Ljubljana

26. 10. 2000 00.00

Ljubljanska županja Vika Potočnik in predstavnika mestnega oddelka za urbanizem Igor Jurančič in Tomaž Souvan so predstavili novi prostorski plan ljubljanske mestne občine. V Ljubljani je bil celovit in konsistenten prostorski plan sprejet leta 1986. Zaradi družbenih sprememb v začetku devetdesetih let, ki so pomenile tudi konec obdobja družbenega planiranja, so se pospešile potrebe po novem sodobnem prostorskem planu mestne občine, ki bi predstavljal ustrezen instrument za usmerjanje razvoja mesta v prostoru.

Faktorji zaposlovanja v Sloveniji

22. 10. 2000 00.00

Analiza slovenskega trga dela, ki je bila opravljena za potrebe Strategije gospodarskega razvoja Slovenije, je pokazala, da je bil v 90. letih vpliv enakih faktorjev na zaposlenost v industriji in ostalem delu gospodarstva ne le različno močan, pač pa pri deviznem tečaju in investicijah tudi z različnim predznakom.

Vedno lažje do interneta preko televizorja

18. 10. 2000 00.00

Trg dostopa do interneta preko televizijskih sprejemnikov, t.i. set-top boxes, postaja vedno bolj razvit in tudi vedno bolj konkurenčen. Dve podjetji s tega področja, Freebox in Power Channel, bodočim uporabnikom ponujata brezplačne naprave (set-top boxes), če se odločijo za dostop do interneta preko njihovega omrežja. Podjetji tako ponujata set-top boxe, ki omogočajo dostop do interneta in gledanje televizije na eni napravi, njihovi izdelki pa omogočajo tudi predvajanje vsebin, zapisanih v formatu DVD. Strokovnjaki potrošnike opozarjajo, da morajo biti previdni, saj ta tehnologija še ni dovolj razvita. Podjetji pa pravita, da bosta do predbožičnega nakupovalnega obdobja odpravili vse napake, ki bi se utegnile pojaviti. Trg je očitno mamljiv in tudi perspektiven, vendar so v svetu znani številni primeri, ko so podjetja ponujala brezplačen dostop do interneta in v ta namen celo brezplačno razdeljevala računalnike, vendar so do danes preživela le redka. Britanska Zveza za varstvo potrošnikov pa je le-te opozorila, da je ponudba podjetij Freebox in Power Channel izredno mamljiva, vendar njihovi strokovnjaki dvomijo, da sta podjetji sposobni ponuditi vse, kar obljubljata. Ista organizacija ti dve podjetji opozarja, da se spuščata na trg, ki je relativno zaseden, saj je na njem že kar nekaj odličnih podjetij.

22. festival mediteranskega filma

17. 10. 2000 00.00

V francoskem mestu Montpellier se bo 27. oktobra začel 22. mednarodni festival mediteranskega filma, na katerem bodo do 5. novembra prikazali 195 filmov iz 22 držav. Organizatorji bodo v uradnem programu festivala prikazali 13 dolgometražnih in 20 kratkometražnih filmov. Častni gostji festivala bosta Mehika in Italija. Tako bodo predvajali retrospektivo filmov španskega režiserja, ki je živel v Mehiki, Luisa Bunuela in opus Artura Ripsteina. Italijo bodo počastili med drugim z retrospektivo Verdi na filmu in s projekcijo filmov Luchina Viscontija, Bernarda Bertoluccija, Dina Risija, Marca Ferrerija, Tinta Brassa in Giuseppa Tornatoreja. Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi devet "draguljev slovenske kinematografije", med njimi filme iz obdobja od 60-tih let do danes. Ljubitelji filmske umetnosti si bodo lahko ogledali še film ameriškega režiserja nemškega rodu Ernesta Lubitscha z naslovom Ko sem bil mrtev (Als ich tot war) iz leta 1916, ki so ga leta 1994 našli v Novi Gorici.

Predrag Danilovič zaključil kariero

12. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski košarkar Predrag Danilović je dobesedno "šokiral" evropsko košarkarsko srenjo: na uradni predstavitvi italijanskega Virtusa iz Bologne pred začetkom sezone 2000/01 je priljubljeni Saša, kot jugoslovanski ter italijanski mediji kličejo Danilovića, številni množici v bolonjski dvorani Malaguti sporočil, da končuje košarkarsko kariero zaradi pomanjkanja motiva in vse pogostejših poškodb. Košarkarski "tifosi" so s solzami v očeh sprejeli Danilovićevo odločitev, po šokantni novici so jih umirile šele nežne melodije priljubljenega italijanskega pevca in velikega privrženca Virtusa Lucia Dalle.

Andy Warhol in prvi avtomobil v muzeju St. Peterburga

05. 10. 2000 00.00

V več kot 200-letni zgodovini muzeja v St. Peterburgu je v njem prvič na ogled avtomobil. Gre za BMW M1, ki ga je poslikal slavni umetnik pop arta Andy Warhol (1928-1987). Na doslej največji razstavi o življenju in delu Andyja Warhola v Rusiji bo do 28. novembra na ogled več kot 80 njegovih del, predvsem slik iz iz obdobja med 1950 in sredino 80. letih. Direktor muzeja v St. Peterburgu Mihail Pjotrovski je ob odprtju razstave spomnil na slovanske korenine umetnika, čigar starši so v ZDA prišli iz Slovaške. "Andy Warhol bi bil navdušen, da eden največjih muzejev na svetu razstavlja njegovo umetnost," dejal direktor Andy Warhol Museum iz Pittsburgha Thomas Sokolowski. "Če kdo predstavlja ZDA in povojno generacijo, potem je to Andy Warhol. Noben drug umetnik ne izda več o svojem času kot on."

Verheugen bo obiskal Slovenski paviljon

05. 10. 2000 00.00

Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen bo v petek, 6. oktobra, obiskal svetovno razstavo Expo 2000 v Hannovru. Med svojim obiskom bo obiskal tudi paviljone držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo ter se tako ustavil tudi na slovenskem paviljonu.

Delo Paule Vogel v Prešernovem gledališču

04. 10. 2000 00.00

V Prešernovem gledališču Kranj bodo v soboto, 7. oktobra, prvič na Slovenskem uprizorili delo ameriške avtorice in Pulitzerjeve nagrajenke Paule Vogel z naslovom Kako sem se naučila voziti. Delo je prevedel Jure Potokar, zrežirala ga je Mateja Koležnik. Ravnatelj gledališča Tomaž Kukovica je na predstavitvi premiere napovedal tudi obisk avtorice v Kranju. Ker Voglova končuje scenarij za istoimensko nadaljevanko, ki jo bodo snemali v Združenih državah, si bo kranjsko različico svoje igre ogledala predvidoma novembra.

Senjur zaskrbljen nad septembrsko inflacijo

29. 09. 2000 00.00

Bencinska mrzlica se očitno pomirja. Naftni mogotci so prenehali groziti s pomanjkanjem bencina, minister za ekonomske odnose Senjur pa je danes predstavil nov model oblikovanja cen bencinov. Ker bomo imeli za tri osnovne naftnederivate evropske cene, je po prepričanju Senjurja pritoževanje domačih naftnih trgovcev na omenjeni vladni ukrep neupravičeno.

Cook za širitev EU na Vzhod

26. 09. 2000 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je na kongresu britanskih laburistov v Brightonu danes podprl evropsko politiko stranke ter se zavzel za širitev Evropske unije na Vzhod in za pristop Velike Britanije k območju skupne valute evra.

Slovenci v četrtfinalu z Rusi

25. 09. 2000 00.00

Na olimpijskem rokometnem turnirju bo Slovenija v četrtfinalu igrala proti Rusiji, Nemčija se bo pomerila s Španijo, Egipt s Švedsko in Francija z ZR Jugoslavijo. Slovenski rokometaši so v zadnjem krogu v predtekmovalni skupini B na olimpijskih igrah v odločilni tekmi za uvrstitev v četrtfinale dosegli načrtovano zmago proti Tuniziji. Sama rokometna predstava proti aktualnim afriškim prvakom ni bila navdušujoča, zato pa so Slovenci dosegli svoj cilj in so pred novo najpomembnejšo tekmo na turnirju. Zmaga ali poraz v četrtfinalu namreč odloča o tem, ali se bo ekipa borila za medalje, ali pa le za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Nasprotnik Slovenije v torek četrtfinalu bo reprezentanca Rusije, drugouvrščeno moštvo z zadnjega svetovnega in evropskega prvenstva. Medtem, ko je bil razplet v slovenski skupini B načrtovan, je v skupini A, iz katere so bili nasprotniki Slovenije za četrtfinale, prišlo do presenečenja. Nemčija, ki je veljala za favorita v skupini, je po zmagah nad Rusijo in ZR Jugoslavijo namreč presenetljivo izgubila proti Egiptu. O prvem mestu v skupini je zato odločala prav zadnja tekma med Jugoslovani in Rusi, ki so jo slednji dobili brez večjih težav.

Poplave na Indokitajskem polotoku

19. 09. 2000 00.00

Po ocenah predstavnikov Mednarodnega komiteja Rdečega križa so poplave na Indokitajskem polotoku, najhujše v zadnjih 40 letih, prizadele že več kot štiri milijone ljudi, bojijo pa se, da bo število še večje, saj reševalci zaradi težke dostopnosti ne morejo do poplavljenih območji. Ogroženi so predvsem prebivalci v bližini reke Mekong v Kambodži, na Tajskem in v Vietnamu.

Trideset let od smrti Jimmija Hendrixa

17. 09. 2000 00.00

Jimmi Hendrix, rojen v Seattlu v ZDA kot Jimmi James, je bil meteor, ki je na obzorju zgodnje rock glasbe zažarel in se utrnil v kratkem obdobju druge polovice 60. let. Oznake kot "oboževano zlato tele hipijevskega obdobja", "čarodej psihedelične kitare" ali "prevajalec izkušenj mamil v glasbo" povejo več o obdobju, ko so bile izrečene, kot o pomenu njegove glasbe. Dandanes se bolj utrjuje mnenje, da je bil Hendrix novodobni, na pol uresničeni genij, glasbeni revolucionar in mehka umetniška duša. Kljub uspehu na tržišču in pri občinstvu še za svojega življenja, je bil Hendrix tudi žrtev mehanizmov te glasbe.

Pomorska linija med obalnimi mesti

15. 09. 2000 00.00

Danes bi se moral promet na pomorski liniji med Portorožem in Ankaranom s postanki na Barnardinu, v Piranu, Strunjanu, Izoli in Kopru končati, a se je izolski podjetnik, lastnik ladje, Miran Amon odločil, da bo zaradi uspešnega obdobja uvajanja in lepega vremena vožnje opravljal še naprej. Projekt turistične pomorske linije so junija javno in s podpisom izjave podprli županji in župan treh obalnih občin. S podpisom izjave so zagotovili tudi zastavljeno fazno subvencioniranje turistične pomorske povezave, a do danes še nobena od občin ni prispevala obljubljenih 2,5 milijona tolarjev. V projekt je vključeno tudi ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem, ki je odobrilo financiranje projekta v višini 2 milijona tolarjev. Od 15. junija do danes se je z ladjo Big Red na relaciji med Portorožem in Ankaranom prepeljalo več kot 34.000 potnikov. Lastnik ladje je uvajalno obdobje ocenil kot zelo uspešno, saj so poslovni rezultati odlični in presegajo načrte.

V Auschwitzu znova odprli sinagogo

12. 09. 2000 00.00

V bližini nekdanjega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau so danes znova odprli sinagogo Čevra Lomdej Miznajot. Otvoritve se je udeležilo več kot 400 preživelih taboriščnikov in drugih uglednih gostov. Kot je povedal glavni direktor sklada Judovskega centra iz Auschwitza Daniel Eisenstadt, otvoritev sinagoge predstavlja moč življenja na kraju, kjer je bilo vse preveč mrtvih.

Drnovšek pri hrvaškem predsedniku

12. 09. 2000 00.00

Predsednik Liberalne demokracije Slovenije Janez Drnovšek se je v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Govorila sta predvsem o odnosih med Slovenijo in Hrvaško ter o sukcesiji nekdanje Jugoslavije.

Nizozemska za hitro širitev EU

11. 09. 2000 00.00

Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik je bil v okviru serije obiskov držav članic EU danes v Haagu, kjer so mu nizozemski sogovorniki zatrdili, da se njihova država zavzema za hitro in čimprejšnjo širitev povezave, saj se zavedajo, da ta ni le izziv, ampak tudi prednost.

Altman bo snemal nov film

10. 09. 2000 00.00

Potem ko je ameriški filmski ustvarjalec Robert Altman snemal na jugu ZDA, v Nashvillu, Kansas Cityju in Dallasu, bo tokrat kamere namestil v Angliji, kjer bo posnel film z naslovom Gosford Park.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

UNICEF o izobraževanju deklic

08. 09. 2000 00.00

Sklad Združenih narodov za otroke (UNICEF) v New Yorku je v skladu z Vrhom tisočletja priredil interaktivni forum o izobraževanju deklic, ki se ga udeležujejo soproge voditeljev držav udeleženk vrha tisočletja. Med približno 70 udeleženkami foruma je tudi soproga slovenskega predsednika Štefka Kučan. Razpravo na forumu je odprla soproga generalnega sekretarja ZN Nane Annan, ki je tudi častna predsednica. Izvršna direktorica UNICEF Carol Bellamy je v razpravi izpostavila skrb za osebno varnost in otroško delo kot dejavnika ki najpogosteje vplivata na to, da se deklice ne šolajo. Carol Bellamy je pred forumom dejala, da so temeljne pravice deklic in žensk kršene skozi različna obdobja njihovega življenja. Vendar ko je deklicam zanikano izobraževanje je s tem okrnjena njihova celotna življenska pot, zdravje, dohodek in priložnosti. Izobraževanje deklic je ena od glavnih prioritet UNICEF, kot tudi bistveni element zdravega razvoja neke družbe. Izobražene ženske so bolj zdrave ter vzgajajajo bolj zdrave in bolj izobražene otroke kot ženske, ki niso imele priložnosti za šolanje.

Razstava Zmaga Jeraja

02. 09. 2000 00.00

V

Deset let slovenske diplomacije

01. 09. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju je bil sinoči sedmi redni letni posvet slovenske diplomacije. Zunanja politika in diplomacija pa sta ostali v senci predvolilnega obdobja in zapletov med predsednikom države, predsednikom vlade in zunanjim ministrom zaradi zahteve po odpoklicu petih diplomatov. Z liste petih sta na posvet prišla le dva.

Ljubljanska dvojna razstava v Benetkah

30. 08. 2000 00.00

Slovenska galerija A+A v Benetkah bo cel september gostila ljubljansko dvojno razstavo: Fritz Lang - skulpture in Film v slovenskem slikarstvu dvajsetih let.

Pentagon mimo ukazov Nixona

29. 08. 2000 00.00

Nekdanji ameriški obrambni minister James Schleisinger je med vojno v Vietnamu leta 1974 poskrbel, da vojska ni izpolnjevala nobenih neposrednih ukazov tedanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, če jih prej ni odobril tudi sam ali takratni zunanji minister Henry Kissinger, piše irski novinar Anthony Summers v novi Nixonovi biografiji z naslovom Aroganca moči: Skrivnostni svet Richarda Nixona, odlomke iz katere navaja ameriški časnik Sunday's New York Times. Schleisinger naj bi se za takšen ukrep odločil zato, ker ga je skrbelo Nixonovo zdravje. Nekdanji predsednik naj bi namreč po pričevanju njegovih nekdanjih zdravnikov občasno trpel za hudimi depresijami, ki jih je zdravil z močnim zdravilom za duševne bolezni dilantin. Zdravilo mu je leta 1986 predpisal prijatelj Jack Dreyfus, ki je v pogovoru za ameriški časnik povedal, da je Nixonu takrat dvakrat izročil tisoč tablet omenjenega zdravila. To zdravilo pa ima lahko tudi resne stranske učinke, kot so spremembe duševnega zdravja, zmedenost in izguba spomina. Schleisinger je še povedal, da je ponosen na svojo vlogo pri ohranjanju integritete vojaških ukazov iz Bele hiše, ki so bili po njegovih trditvah v skladu z ameriško ustavo. Neizpolnjevanje vojaških ukazov Bele hiše med Nixonovim predsedovanjem med letoma 1969 in 1974 so potrdili tudi nedavno objavljeni tajni dokumenti iz takratnega obdobja. V njih Nixon piše, da je vse, kar je v zadnjih tednih vojne v Vietnamu naredil Pentagon, namerna sabotaža njegovih ukazov.

Tudi Demokratska stranka podpira smrtno kazen

16. 08. 2000 00.00

Ameriška Demokratska stranka je drugi dan nacionalne konvencije v Los Angelesu posvetila predstavitvi in sprejemu strankine platforme, v kateri so navedene prednostne naloge stranke in njenega morebitnega predsednika do konca naslednjega štiriletnega volilnega obdobja. Medtem ko je večina vsebine platforme nesporna, pa je vključitev podpore smrtni kazni v besedilo vnesla nekaj tihega razdora med strankinim levim krilom in večinskim sredinskim delom. Platforma je sestavljena iz treh večjih tematskih sklopov z zvenečimi naslovi - Blaginja, Napredek in Mir. Izpostavljeni so dosežki administracije Billa Clintona in Ala Gora na Severnem Irskem, prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu in zadnji balkanski vojni v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu, kakor tudi zavezanost nadaljnji širitvi zveze NATO. V skladu s potrjenim zanimanjem Gora za probleme okolja je v platformo uvrščeno prizadevanje za ratifikacijo Kjotskega protokola o zmanjševanju emisije škodljivih plinov iz leta 1997, boj proti epidemijam, kot je aids, ter boj proti mamilom in organiziranemu kriminalu. Pozornost je posvečena tudi ameriški vojski, ki je, kot je razvidno iz platforme, najboljša na svetu, vendar je to prednost potrebno ohranjati z dobrimi plačami, urjenjem in izkoriščanjem tehnoloških prednosti.