obdobja

Najbogatejši Srb je težak 5 milijard mark

07. 11. 2001 00.00

Medtem ko so bili tisti, ki so obogateli v času Miloševićevega režima, do vratu vpleteni v politiko, pa je nova garda bogatašev prepričana, da je politika zabava za reveže in bedake.

Razstava del Andyja Warhola

07. 11. 2001 00.00

V Moderni galeriji so sinoči odprli razstavo Andy Warhol - življenje in delo. Na ogled je sedemdeset risb, grafik, objektov in slik, ki ponujajo celovit vpogled v slikarski del Warholovega bogatega multimedijskega opusa.

But o označevanju govedi

05. 11. 2001 00.00

Minister za kmetijstvo Franci But je predstavil slovenski sistem označevanja in registracije govedi, ki hkrati z državami članicami Evropske unije zagotavlja sledljivost goveda in s tem povezanim varstvom potrošnika.

V smučanju najdem toliko veselja, kot že dolgo ne

30. 10. 2001 00.00

Jure Košir je v svoji karieri spoznal vse plati vrhunskega šport. Kot meteor je zasijal v času, ko je mlada Slovenija tudi s pomočjo športnih dosežkov skušala opozoriti nase. Po hitrem vzponu je sledil globok padec. Izgubil je mesto med najboljšimi člani smučarske karavane, hkrati pa so ga odpisali tudi mnogi mediji. Po vrnitvi med najboljše se zdaj pripravlja na drugi vrhunec svoje kariere.Z njim se je pogovarjal <strong>Boštjan Belčič</strong>.

Začetek konca Karićevega imperija

19. 10. 2001 00.00

Lastnik BK Skupine in najbogatejši Srb, sedeminštiridesetletni Bogoljub Karić, je prejšnjo nedeljo v skrivnostnih okoliščinah pobegnil iz Beograda. Prah se še ni polegel, ko se je v torek že vrnil domov.

Britanci uresničujejo zahteve IRA

24. 10. 2001 00.00

Začetek razoroževanja IRA je mirovnemu procesu na Severnem Irskem dal nov zagon. Britanska vlada je napovedala, da bo zaprla štiri vojaška oporišča, med njimi stražne stolpe na meji z Republiko Irsko.

Vinska klet iz grško-rimskega časa

18. 10. 2001 00.00

V Egiptu, blizu obalnega mesta Marsa Matruh, so arheologi odkrili vinsko klet iz grško-rimskega obdobja.

Odkritje grških arheologov

03. 10. 2001 00.00

Grški arheologi so prepričani, da so na obrobju Pindskega gorstva na severovzhodu države odkrili ostanke antičnega mesta, ki ni omenjen v nobenem antičnem viru.

Britanci najbolj depresiven narod

01. 10. 2001 00.00

Britanci so najbolj depresiven narod v Evropi. To je na podlagi raziskave, ki so jo opravili na Univerzi v Liverpoolu, v ponedeljkovi izdaji zapisal britanski časnik British Journal of Psychiatry. Najmanj depresivni so Španci.

Rupel o odnosih z ZRJ

22. 09. 2001 00.00

Slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je v pogovoru za beograjski časnik Danas izpostavil, da sta Slovenija in ZRJ na dobri poti, da nadaljujeta tradicijo prijateljstva.

V spopadih ubit Palestinec

18. 09. 2001 00.00

Izraelski premier Šaron je zatrdil, da bo dovolil srečanje med Peresom in Arafatom, če bo 48 ur vladal popoln mir. Na severu Nablusa pa je že izbruhnil nov spopad, v katerem je bil ubit en Palestinec.

Slovenski policisti na Vzhodnem Timorju

09. 09. 2001 00.00

Z Vzhodnega Timorja sta se vrnila slovenska policista, ki sta tam sodelovala v mirovni misiji Združenih narodov.

Dogovor o prekinitvi ognja

29. 08. 2001 00.00

Palestinska stran in predstavniki izraelske vojske so se dogovorili o prekinitvi ognja na območju Beit Džale na Zahodnem bregu.

But proti suši

22. 08. 2001 00.00

Kmetijski minister Franci But je zaradi posledic suše obiskal Posavje in pozval k večji pomoči kmetom ter poudaril, da bi morala biti že izplačana vsaj sredstva za posledice lanskoletne suše.

Tudi borzi prija pivo

13. 07. 2001 00.00

V četrtek so borzniki sklenili za 10.057 milijonov tolarjev prometa in mirno lahko rečemo, da je četrtek rekorden po doseženem prometu. Zaslugo za to si lastijo delnice Pivovarne Union, saj je bilo z njimi sklenjeno 7 milijard tolarjev prometa, sledijo pa jim delnice Pivovarne Laško s katerimi je bilo sklenjeno za slabi 2 milijardi tolarjev prometa. Slovenski borzni indeks je pridobil dober odstotek in je vreden 1.839,85 točk in se približuje 1850 točkam, kjer so nekateri borzni analitiki predvidevali vrh za letošnje poletje, vendar takrat še niso vedeli za dogajanje z obema pivovarnama. Slovenski borzni indeks pa je višje za 0,5% in je vreden 1.364 točk.

Kučan sprejel osamosvojitelje

04. 07. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Zemin bi bil Mao

01. 07. 2001 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Socialni incest

30. 06. 2001 00.00

Tožilec v francoskem mestu Draguignanu je sprožil postopek proti dvainšestdesetletni ženski, ki je maja rodila zdravega otroka. Postopek so sprožili potem, ko so spoznali, da je genetski oče brat te ženske po imenu Jeanine. Otroka je rodila "nadomestna mati" iz ZDA s pomočjo sperme Jeanininega brata. Tožilec je sprožil postopek za dodelitev socialne pomoči za dva otroka, ki živita s to žensko in njenim bratom. Tožilec Christian Girard je opisal ta primer kot "incest" in to ne biološki, temveč socialni incest. Primer je predal preiskovalnim sodnikom, ki morajo čez nekaj tednov sprejeti odločitev. Sprožitev postopka je podprl tudi francoski minister za zdravje Bernard Kouchner, ki je dodal, da je ta upokojena učiteljica prekršila zakon. Umetna oploditev v Franciji ni dovoljena ženskam, ki so že preko obdobja plodnosti. Francoski mediji so odkrili, da je upokojena učiteljica Jeanine uporabila spermo svojega brata za oploditev podarjenega jajčeca. Jeanine je izbrala svojega brata, ker meni, da je sama že prestara, da bi na otroka prenesla svoje genetsko nasledstvo. "Na ta način sem želela podaljšati naše družinsko drevo", je še povedala Jeanine.

Mobitel ponuja GPRS

27. 06. 2001 00.00

Operater mobilne telefonije Mobitel od danes svojim naročnikom komercialno ponuja tehnologijo GPRS, ki temelji na paketnem prenosu podatkov po več kanalih radijskega vmesnika. Z uvedbo omenjene tehnologije, ki bo Mobitelovim naročnikom do oktobra letos na voljo brezplačno, največji slovenski mobilni operater - po besedah direktorja družbe Antona Majzlja - pospešeno stopa v smeri vzpostavitve tretje generacije mobilne telefonije, sistema UMTS, ki naj bi ga v Mobitelu testno preizkusili že konec leta. V Mobitelu pričakujejo, da bodo do konca leta v sistemu GPRS imeli približno 3000 naročnikov.

Nemški kancler v Sloveniji

25. 06. 2001 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Paul McCartney &amp

24. 06. 2001 00.00

Računalniško podjetje Microsoft je pretekli teden na internetu objavilo doslej še neizdane pesmi, filmske odlomke in razne pogovore Paula McCartneya iz obdobja, ko je deloval s skupino The Wings. Uporabniki interneta bodo lahko prvič spoznali podrobnosti o tem, kako si je McCartney takoj po razpadu Beatlesov predstavljal svojo prihodnjo pot.

Pred volitvami v Albaniji

23. 06. 2001 00.00

Vodilni albanski stranki, vladajoča Socialistična stranka (SP) in opozicijska Demokratska stranka (DP) Salije Beriše, sta sinoči z dvema velikima zborovanjima končali volilno kampanjo pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami. Na trgu Skenderbeg v središču albanske prestolnice se je zbralo več tisoč privržencev nekdanjega predsednika Beriše, ki je zbrane pozval, naj glasujejo "proti komunistom, ki so državo popeljali v korupcijo, organiziran kriminal in revščino". Nedaleč od demokratov pa so na univerzitetnem trgu svoj shod pripravili socialisti. Premier Ilir Meta je zbrane nagovoril z "Albanija sodi v Evropsko unijo. Albanija je prekinila izolacijo iz obdobja Beriše in se pripravlja na vstop v unijo".

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize

21. 06. 2001 00.00

V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

Spet na referendum

19. 06. 2001 00.00

Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Potočnik na Danskem

15. 06. 2001 00.00

Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

Göteborg mora biti prepričljiv

10. 06. 2001 00.00

Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Težave so premagljive

09. 06. 2001 00.00

Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Slovenija v EU ''po načrtu''

08. 06. 2001 00.00

Verheugen se je v okviru obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovori so tekli o vključevanju Slovenije EU in o slovenskih stalilščih do odločitev petnajsterice v zvezi s širitvijo. Po besedah Verheugna je evropska komisija zadovoljna s potekom pristopnih pogajanj s Slovenijo in z napredkom, ki ga je država naredila, saj je Slovenija ena najbolje pripravljenih kandidatk za članstvo v EU. V pogajanjih s Slovenijo sicer obstaja nekaj težav, ki pa niso nepremagljive. Med temi je komisar omenil dve, prostocarinske prodajalne (PCP) in vprašanje prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile. Glede PCP je Verheugen izrazil prepričanje, da bodo slovenske oblasti problem, ki naj ne bi vplival na proces širitve, rešile, saj gre nenazadnje za kredibilnost in ugled Slovenije, ki se je zavezala, da bo PCP zaprla.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju

08. 06. 2001 00.00

V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Sindikalni partnerji o delavski ustavi

06. 06. 2001 00.00

Socialni partnerji - sindikati, delodajalci in vlada - se bodo danes znova srečali na usklajevanjih o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih. Potem ko so minuli teden sklenili pregled vseh členov zakonskega predloga - teh je 238, se bodo zdaj vrnili k tistim določilom, ki so najbolj problematična. Vlada želi, da bi predlog t.i. male delavske ustave uvrstili že na julijsko sejo državnega zbora, kako uspešni bodo socialni partnerji pri zbliževanju stališč, pa je težko napovedati.