obdobja

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Sindikalni partnerji o delavski ustavi
06. 06. 2001 00.00
Socialni partnerji - sindikati, delodajalci in vlada - se bodo danes znova srečali na usklajevanjih o predlogu novega zakona o delovnih razmerjih. Potem ko so minuli teden sklenili pregled vseh členov zakonskega predloga - teh je 238, se bodo zdaj vrnili k tistim določilom, ki so najbolj problematična. Vlada želi, da bi predlog t.i. male delavske ustave uvrstili že na julijsko sejo državnega zbora, kako uspešni bodo socialni partnerji pri zbliževanju stališč, pa je težko napovedati.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Verheugen o širitvi EU
31. 05. 2001 00.00
Trenutno obstaja nevarnost upočasnitve širitvenega načrta glede dveh pomembnih področij - pretoka kapitala in prostega pretoka delovne sile, je v pogovoru za zadnjo številko avstrijskega tednika Profil dejal evropski komisar za širitev Günter Verheugen in dodal, da glede prehodnih obdobjih za prost pretok delovne sile načrt sicer ne predvideva, da bi moral biti rezultat pogajanj znan že v prvem polletju 2001, pač pa da naj bi dosegli skupno pogajalsko stališče vseh držav EU. "In tega bomo imeli," je prepričan Verheugen.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Razstava Jamesa Browna v Kopru
24. 05. 2001 00.00
V koprski galeriji Loža so odprli razstavo Dela na papirju uveljavljenega ameriškega slikarja Jamesa Browna. V Loži bo razstavljen izbor iz potujoče razstave Brownovih del na papirju, ki je med predlanskim marcem in lanskim novembrom obiskala že več evropskih okolij. Razstava zajema Brownove risbe, gvaše, akvarele in dela v kombiniranih tehnikah iz obdobja med letoma 1981 in 1988, ko se je Brown posvečal študijam Nub, figur, črnih aktov, študijam bogov in boginj ter Manieristične zapiske, cikle Klobuki, Modre korale, Mehika in številna druga dela.

Knjiga Jurijevih karikatur
22. 05. 2001 00.00
Skupni založniški podvig izobraževalnega založništva DZS in Dnevnika, knjiga Na dvoru prinaša 141 izbranih karikatur Franca Jurija, ki, kot pravi v uvodu, kljub svojemu pestremu diplomatskemu urniku v zadnjih osmih letih ni opustil izražanja s politično karikaturo. Karikature, v večini že objavljene v dnevniku Dnevnik, želijo "osvežiti zgodovinski spomin tistih, ki stvari poznajo, a jih tudi neizbežno sproti pozabljajo, in osveščati tiste, ki časopisov ne berejo, ker pazijo na zdravje". Ob izidu knjige Na dvoru bodo v pritličju Kresije na Stritarjevi 1 v Ljubljani jutri, 23. maja, ob 19.30 odprli razstavo Jurijevih satiričnih domislic, objavljenih v knjigi.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Drnovšek o nesprejemljivosti omejitev EU
18. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju in predsednikom vlad vseh 15 držav članic EU opozoril, da bi morala biti Slovenija ob dosledni individualni in pravični obravnavi držav kandidatk na podlagi objektivnih meril izvzeta iz prehodnih omejitev prostega pretoka delovne sile po vstopu vanjo.

Kmalu nova letna poročila
18. 05. 2001 00.00
Udeleženci finančno-borzne konference, ki se je včeraj začela v Portorožu, so se dopoldne seznanili z nekaterimi aktualnimi zakonodajnimi novostmi, med njimi z novelo zakona o gospodarskih družbah in načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini. Člene novele zakona o gospodarskih družbah, ki zadevajo trg vrednostnih papirjev, je predstavil profesor z mariborske pravne fakultete Marijan Kocbek, državni sekretar na ministrstvu za finance Darko Končan pa je udeležencem konference povedal, da vlada pripravlja kar šest novih oz. dopolnjenih sistemskih zakonov s področja davkov. Zadržal se je predvsem pri zakonu o dohodnini, ki ga bo potrebno sestaviti na novo, predvideval pa bo obdavčitev tudi nekaterih prihodkov, ki doslej niso bili obdavčeni, denimo obresti na bančne vloge in štipendije.

EU diskriminira delavce
17. 05. 2001 00.00
Uvedba prehodnih obdobij za delovno silo iz bodočih novih članic Evropske unije, za katero se zavzemajo nekatere od starih članic, bi pomenila diskriminacijo državljanov EU, je na novinarski konferenci opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Izrazil je tudi prepričanje, da EU ne bi smela enačiti vseh kandidatk in, če to morda velja za nekatere druge države, uvajanje prehodnih obdobij za Slovenijo nikakor ni upravičeno.

Mednarodni dan družin
15. 05. 2001 00.00
Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

EU brez skupnega stališča
14. 05. 2001 00.00
Zunanji ministri EU se na zasedanju v Bruslju niso dogovorili o skupnem nastopu glede prehodnih obdobij, s katerim se želijo članice zaščititi pred morebitnim valom poceni delovne sile iz novosprejetih držav. Najostrejše zahteve- sedemletno omejitev - postavljata Nemčija in Avstrija. Komisija pa medtem predlaga različno dolga, vendar največ sedemletna prehodna obdobja.

V EU z rešitvijo vprašanja pregnancev?
13. 05. 2001 00.00
Društvo nemških pregnancev je danes nemško vlado pozvalo, da pri pristopnih pogajanjih vzhodnoevropskih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji odpre tudi vprašanje kršitve človekovih pravic pri izgonu nemškega prebivalstva iz teh držav po drugi svetovni vojni. Društvo je ob tem pozvalo tudi EU, naj nove članice medse sprejme šele, ko bodo te odpravile odloke, ki kršijo človekove pravice in so omogočili izgon nemškega prebivalstva.

Poljska podpira vstop Slovenije v Nato
10. 05. 2001 00.00
Poljski zunanji minister Wladyslaw Bartoszewski je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da so odnosi s Slovenijo brez odprtih vprašanj in zelo prijateljski, s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom pa sta največ pozornosti namenila predlogu uvedbe sedemletnega prehodnega obdobja pri prostem pretoku delovne sile po širitvi EU ter pobudi Dunaja o strateškem partnerstvu s srednje- in vzhodnoevropskimi državami. Wladyslaw Bartoszewski je tudi ponovil odločitev Poljske, da podpre vstop Slovenije v Nato na vrhunskem srečanju zveze novembra prihodnje leto.

Madžarska za konkretno stališče EU
09. 05. 2001 00.00
Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.

Prehodna obdobja za nakup kmetijskih zemljišč
04. 05. 2001 00.00
Evropska komisija je danes predlagala večletna prehodna obdobja, ko tuja podjetja ne bodo mogla kupovati kmetijskih zemljišč v kandidatkah za članstvo v Evropski uniji po njihovem vstopu v povezavo. Kandidatke se namreč bojijo množičnega prihoda špekulantov iz EU, ki bi utegnili kupiti kmetijska zemljišča po zelo nizki ceni. Za nakup kmetijskih in gozdnih površin naj bi veljalo sedemletno prehodno obdobje, uvedli pa naj bi tudi petletno prehodno obdobje za nakup počitniških hišic, je pojasnil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za širitev Guenterja Verheugna Jean-Christophe Filori.

Prehodno obdobje za nepremičnine?
04. 05. 2001 00.00
Evropska komisija je predlog za začasno prepoved nakupa kmetijskih zemljišč v državah kandidatkah izdala na zahtevo Poljske, Češke, Madžarske in Romunije. Tako naj bi za nakup kmetijskih in gozdnih površin veljalo 7-letno, za nakup počitniških hišic pa 5-letno prehodno obdobje. Omenjene kandidatke za članstvo v Uniji se bojijo predvsem množičnega prihoda špekulantov, ki bi utegnili poceni kupovati kmetijska zemljišča. V uradu evropskega komisarja za širitev EU Günterja Verheugna pravijo, da je ukrep namenjen predvsem proti velikim agroživilskim podjetjem. Poljska je zahtevala kar 18-letno prehodno obdobje.

Direktor noče plače
01. 05. 2001 00.00
Direktor podjetja Cisco System, John Chambers, se je zaradi slabih poslovnih rezultatov podjetja odpovedal plači, ki znaša kar 157 milijonov ameriških dolarjev. Chambers sicer ne bo ostal povsem brez plače, simbolično si je namreč dodelil en dolar letnega dohodka, ker je vrednost delnice podjetja v zadnjem letu iz kar 77-ih dolarjev padla na vsega 13 dolarjev in 18 centov. Zato se bo zaradi slabih poslovnih rezultatov Chambers odpovedal kar 26 milijonom nemških mark vsak mesec v letu.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Razstava Ljubljana 1941-1945
17. 04. 2001 00.00
V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Ljubljana 1941-1945, likovni odmevi. Avtor razstave, ta bo na ogled do 6. maja, je umetnostni zgodovinar Iztok Durjava. Na razstavi si bo moč ogledati 114 slik, risb in kipov iz zbirke Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani in iz zasebnih zbirk. Gre za likovno ustvarjalnost v okupirani Ljubljani. Prireditev zaznamuje tudi 60-letnico ustanovitve Osvobodilne fronte.

Sedem let zaščite trgov članic EU
11. 04. 2001 00.00
Evropska komisija je članicam EU predlagala, naj nacionalna tržišča delovne sile pred delavci iz prihodnjih članic ščitijo največ sedem let.

Razstava Lovra Inkreta
11. 04. 2001 00.00
V ljubljanski Gruberjevi kiparski galeriji so odprli razstavo monumentalne plastike akademskega kiparja Lovra Inkreta. Ljubitelji umetnosti ga poznajo po mali plastiki, predvsem harlekinih iz patinirane žgane gline. Ob tokratni razstavi na prostem umetnik s pomočjo opek podaljša stoječi kvader v neke vrste stelo ali menhir, navezujoč na eno redkejših, celo eksperimentalnih oblik iz preteklega obdobja, hkrati pa tudi prvič komponira posamezne objekte v ambientalno instalacijo, posegajoč izjemoma v domeno monumentalne plastike, je v katalogu zapisal umetnostni kritik Mario Berdič.

Usklajevanje zakona o telekomunikacijah
04. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina SLS+SKD je po besedah njenega vodje Janeza Podobnika koalicijskim partnerjem predlagala usklajevanje o predlogu zakona o telekomunikacijah, ki čaka na tretje parlamentarno branje. Koalicijske partnerice naj bi se tako v petek pogovarjale zlasti o vprašanju oblikovanja cen telekomunikacijskih storitev in investicijskih vlaganj v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zlasti na podeželju. Podobnik pa se je na novinarski konferenci dotaknil tudi strokovnega mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve k predlogu poslovnika državnega zbora. "Kot predlagatelji sprememb poslovnika moramo te opombe in pomisleke, ki so predstavljeni na kar 19 straneh, pozorno preučiti," je poudaril in napovedal, da bodo do aprilske seje DZ našli ustrezne rešitve.

V Bahariyi odkrili mumije
26. 03. 2001 00.00
Arheologi so med izkopavanji na grško-rimskem najdišču v oazi Bahariya odkrili zlat nakit in štirinajst mumij, med njimi tudi mumijo triletnega otroka z masko, ki predstavlja objokan obraz. Eden izmed arheologov je pojasnil, da so masko s takšnim izrazom odkrili prvič, njeno sporočilo pa naj bi bilo, da so otrokovi starši umrli pred njim. Med mumijami je tudi maska, ki predstavlja žensko z dolgim vratom, našminkanimi ustnicami in obarvanimi trepalnicami, kar govori o bogastvu te regije. Mumije naj bi sicer bile stare več kot 1800 let.

Zaščitno-reševalna vaja na Postojnskem
24. 03. 2001 00.00
Pripadniki Slovenske vojske in Gasilske zveze Postojna so na osrednjem vojaškem poligonu Poček izvedli skupno zaščitno-reševalno vajo. Na njej so preventivno z nadzorovanim ognjem požgali deset hektarjev trave.

V BiH odkrili ostanke rimske nekropole
24. 03. 2001 00.00
Bosanskosrbski arheologi so v kraju Gornje Kladare na severu BiH odkrili ostanke rimske nekropole. Po prvih ocenah arheologov nekropola izvira iz obdobja med 2. in 4. stoletjem po Kristusu. Strokovnjaki so našli tri grobnice, doslej pa so odprli le eno.

Sporen nakup računalnikov
23. 03. 2001 00.00
Pogodba, v kateri se je skrivalo 10 pogodb, vrednih skupno približno 90 milijonov tolarjev, naj bi bila nepopolna. Gospodarsko ministrstvo naj bi pod vodstvom Jožeta Zagožna kupilo računalniško opremo pri najdražjem ponudniku. Vsota je bila plačana z avansom, večina opreme pa je še vedno v skladiščih Iskre računalniki. Podpisnik pogodbe Drago Bitenc zaenkrat zadeve ne komentira. Center vlade za informatiko vidi razlog za te in morda še druge nepravilnosti, ki pa niso prišle na dan, v ukinitvi njihovega nadzora nad posli, povezanimi z informatizacijo v državni upravi, konec leta 1999.