obdobja

Začetek novega obdobja med ZDA in Hrvaško

10. 08. 2000 00.00

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se je danes v Washingtonu sestala s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, premierom Ivico Račanom in zunanjim ministrom Toninom Piculo. Mesić je ob tej priložnosti Albrightovi izročil visoko hrvaško odličje za njen prispevek k demokratičnim spremembam in reševanju krize v Jugovzhodni Evropi. Albrightova je dejala, da pomeni obisk hrvaških predstavnikov začetek novega obdobja v odnosih med ZDA in Hrvaško.

Virus Life Stages tudi v Sloveniji

08. 08. 2000 00.00

Računalniški virus Life Stages, ki se je prejšnji teden širil na Japonskem in v ZDA, se je začel v teh dneh razmnoževati tudi po slovenskih računalnikih. Širi se z elektronsko pošto, vendar ne poškoduje arhivov na trdem disku in tudi sicer ne naredi večje škode, so sporočili iz podjetja Siol. Virus Stages oziroma Life Stages, kar v prevodu pomeni življenjska obdobja, se je prvič pojavil 19. junija v programu Microsoft Outlook v ZDA.

Odprli razstavo v spomin na Anno Frank

02. 08. 2000 15.57

V spomin na judovsko deklico Anno Frank, ki je napisala dnevnik o svojih grozljivih izkušnjah holokavsta, Dnevnik Anne Frank, bodo 10. avgusta v muzeju v Vatikanu odprli že enajsto razstavo, namenjeno vsem žrtvam holokavsta. Namen razstave je med drugim tudi okrepiti dialog med Judi in katoliki, so sporočili iz sveta za kulturo v Vatikanu. Na razstavi so slike iz obdobja rasističnega preganjanja in vsi deli Anninega dnevnika, ki je postal glas šestih milijonov Judov, umrlih v holokavstu. Družina Frank se je med 2. svetovno vojno 25 mesecev skrivala v podstrešju neke hiše v Amsterdamu, dokler jih niso nemški vojaki leta 1944 našli in jih odpeljali v koncentracijsko taborišče. Anno so odpeljali v taborišče Bergen-Belsen, kjer je umrla, stara 15 let. Dnevnik Anne Frank so prodali v več kot 25 milijonih izvodov.

Siemens ustvaril rekordni dobiček

26. 07. 2000 17.18

Nemški elektronski gigant Siemens je v tretjem četrtletju poslovnega leta 1999/2000, ki se bo končalo 30. septembra letos, ustvaril rekordnih 832 milijonov evrov čistega dobička in s tem več kot podvojil dobiček iz enakega obdobja lani. Prihodki od prodaje so se v četrtletju, ki se je končalo 30. junija letos, povečali za 19 odstotkov, na 18,8 milijarde evrov in to kljub temu, da so ukinili program podjetniškega svetovanja. Sicer pa je neobdavčeni dobiček podjetja v prvih devetih mesecih poslovnega leta 1999/2000 dosegel 2,2 milijarde evrov in s tem za 110 odstotkov presegel dobiček, ki so ga ustvarili v prvih devetih mesecih lanskega poslovnega leta. Siemens se trenutno povezuje z japonskim elektronskim koncernom Casio in hongkongškim HutchinsonTelecommunications, s katerima pripravlja skupen projekt, ki bi omogočil dostop do interneta z mobilnim telefonom. Uporabniki mobilnih telefonov v Hong Kongu bodo lahko mobilne telefone za brskanje po internetu uporabljali že do srede prihodnjega meseca.

ZDU znova piše Bajuku

26. 07. 2000 14.27

Združenje družb za upravljanje investicijskih skladov (ZDU) je znova pisno zaprosilo predsednika vlade Andreja Bajuka, naj se zavzame za čimprejšnjo razrešitev problema privatizacijske vrzeli.

Compaq zabeležil dobiček

26. 07. 2000 13.13

Največji proizvajalec osebnih računalnikov na svetu Compaq je v drugem četrtletju tega leta zabeležil dobiček, medtem ko je lani posloval z izgubo. Čisti dobiček družbe je dosegel 387 milijonov dolarjev, izguba iz enakega obdobja lani pa je znašala 184 milijonov dolarjev. Od aprila do junija so prihodki od prodaje družbe porasli za osem odstotkov na 10,1 milijarde dolarjev.

Ukradene umetnine vrnili Grčiji

25. 07. 2000 12.05

Več kot 30 umetnin, ki naj bi jih neki tihotapec pred petimi leti ukradel v Grčiji in pretihotapil v Avstralijo, so vrnili Grčiji, so povedali na grškem kulturnem ministrstvu. Gre za ročno izdelano orodje, ki večinoma izvira iz obdobja od 6. stoletja pred našim štetjem do rimskega obdobja. Umetnine so leta 1994 ukradli iz nekega skladišča, kjer so jih shranili, potem ko so jih izkopali med gradnjo atenske podzemne železnice, so še pojasnili v kulturnem ministrstvu. Umetnine so zaplenili leta 1995 po aretaciji avstralskega Grka Panagiotisa Pilarinosa, ki naj bi predmete pretihotapil iz Grčije v Avstralijo. Gre za 33 umetnin, predvsem amfore in posode za vino, med njimi pa sta tudi ikoni iz bizantinskega obdobja.

Commerzbank podvojila dobiček

24. 07. 2000 16.17

Četrta največja nemška banka Commerzbank je v prvi polovici letos ustvarila 1,76 milijarde dolarjev dobička in s tem podvojila dobiček iz enakega obdobja lani. Banka je s tem za 38 odstotkov presegla tudi dobiček iz celotnega lanskega leta.

Merkur prestal certifikacijsko presojo

24. 07. 2000 14.05

Kranjski Merkur je nedavno uspešno prestal 2. certifikacijsko presojo višjega ranga in tako izpolnil pogoje za pridobitev mednarodnega spričevala kakovosti ISO 9001:1994, ki velja do konca junija 2003. S strani certifikacijske ustanove Bureau Veritas Quality International (BVQI) podeljeno spričevalo pomeni zaključek obdobja uvajanja in uveljavljanja modela zagotavljanja kakovosti v vse dele in področja delovanja družbe. Začetek organiziranega dela na področju kakovosti v Merkurju sega v leto 1992, ko so v družbi prejeli odločitev o začetku projekta ISO 9000 in pridobitvi ustreznega spričevala. BVQI je prvo spričevalo kakovosti ISO 9002:1988 za dejavnost trgovine na debelo Merkurju podelila že junija 1994, čez tri leta pa še spričevalo kakovosti po standardu ISO 9001:1994. Konec junija je Merkur veljavnost spričevala razširil na celotno družbo, ki poleg Veleprodaje in Nabavnodistribucijskega centra vključuje še Maloprodajo in Storitve.

Rusi dobili odlog plačila dolga

23. 07. 2000 12.23

Nemška vlada se je odločila, da bo Rusiji reprogramirala dolgove v višini 3,8 milijarde dolarjev. Dolg izhaja iz obdobja Sovjetske zveze, povrnjen pa naj bi bil do konca leta 1999. Po odločitvi nemške vlade bo Rusiji plačilo dolga omogočeno do leta 2016.

Ivanušič o proračunski seji vlade

21. 07. 2000 10.04

Vlada je na včerajšnji proračunski seji obravnavala le prvo točko dnevnega reda, tj. obravnava ukrepov za znižanje proračunskega primanjkljaja v letošnjem letu, do druge točke, kjer naj bi se člani vlade lotili obravnave proračuna za naslednje leto, pa zaradi pestre razprave pri prvi točki ni prišla, je pojasnil finančni minister Zvonko Ivanušič. Vlada se je po ministrovih besedah tudi odločila, da letos rebalansa proračuna ne bo.

Italijani sprejeli zaščitni zakon

13. 07. 2000 12.29

Italijanska poslanska zbornica je v sklepnem glasovanju potrdila zakon o zaščiti slovenske manjšine. Preden bo stopil v veljavo, ga bo moral potrditi še senat, kjer ima vladna koalicija močnejšo večino, zato bo postopek sprejemanja zakona predvidoma hitrejši. Pričakujejo, da bo zakon uvrščen na dnevni red senata letos jeseni.

SLS+SKD o jesenskih volitvah

07. 07. 2000 21.33

Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in predsednik strankinega volilnega štaba Janez Podobnik sta na prvi novinarski konferenci stranke po aprilski združitvi predstavila prednostne cilje stranke do volitev in osnovne poudarke, s katerimi bodo nastopili na jesenskih parlamentarnih volitvah.

Poplave na Kitajskem

06. 07. 2000 17.53

Poplave na Kitajskem so v prvih tednih deževnega obdobja terjale že najmanj 410 življenj, lokalne oblasti pa so pripravljene na posredovanje ob novih, hujših poplavah, je poročal uradni kitajski časopis China Daily. Časopis poroča tudi, da je v zadnjih poplavah v kitajski pokrajini Sečuan deževje odneslo cela pobočja, pri čemer je umrlo deset ljudi.

Brez konkretnih datumov za razpis volitev

06. 07. 2000 14.00

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji izredni seji pripravila mnenje, ki naj bi ga državni zbor posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev. Državni zbor ne predlaga konkretnih datumov za razpis in izvedbo volitev v letu 2000, pričakuje pa, da bo predsednik republike pri svoji odločitvi o razpisu volitev v DZ upošteval vse relevantne politične okoliščine ter dejstvo, da v DZ še vedno potekajo tako postopki kot tudi širše razprave v zvezi s spremembami volilnega sistema, ki naj bi veljale za letošnje parlamentarne volite, piše v predlogu mnenja, ki ga je z glasom večine sprejela komisija, DZ pa naj bi o njem odločal na izredni seji prihodnji teden.

Liverpool bo dobil hotel Beatlov

06. 07. 2000 08.13

Ljubitelji glasbene skupine Beatles bodo lahko v Liverpoolu stanovali ''svojemu stanu primerno''. Po poročanju britanske glasbene revije Q naj bi osem milijonov britanskih funtov vreden hotel s štirimi zvezdicami postavili zraven kluba Cavern, kjer je član skupine Beatles Paul McCartney decembra lani praznoval svojo vrnitev v domovino. Vsaka soba bo urejena na ''temo Beatlov'', je povedal turistični delavec Steve McGriskin. V sobah bodo odsevala vsa obdobja Beatlov: od začetkov v 50. letih do McCartneyjeve vrnitve.

Predsedniške volitve v Mehiki

02. 07. 2000 20.15

V Mehiki so se danes začele predsedniške volitve, ki bodo morda pomenile spremembo na oblasti in konec najdaljšega obdobja enostrankarske vladavine na svetu. Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale, da ima vladajoča Institucionalna revolucionarna stranka (PRI) le še za las prednosti pred opozicijo.

Poletna delavnica Praznični krog

01. 07. 2000 15.24

V organizaciji celjskega Muzeja novejše zgodovine se bo jutri v Domu svetega Jožefa v Celju pričela osma muzejska poletna delavnica Praznični krog, v kateri bodo študentje in dijaki iz vse Slovenije pod vodstvom mentorjev raziskovali praznovanje koledarskih praznikov in dnevov življenjskega ciklusa prebivalcev iz Celja in okolice iz obdobja pred drugo svetovno vojno in po njej. Tabor mladih raziskovalcev bo zaključen 7. julija s predstavitvijo rezultatov raziskovalnega dela v Muzeju novejše zgodovine Celje. V delavnici bo delo potekalo v treh skupinah, in sicer s temami Cerkveno leto v celjski dekaniji, Življenjski krog praznikov in Državni prazniki.

Razstava Božič-Langusovih zbirke

22. 06. 2000 13.32

Minister za kulturo Rudi Šeligo bo drevi ob 20. uri v Narodni galeriji slovesno odprl razstavo, na kateri si bo moč do konca avgusta ogledati 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama, ki tvorijo t.i. Božič-Langusovo zbirko. To je najpomembnejša donacija Narodni galeriji v zadnjem desetletju. Darovalca del sta - danes že pokojna - Zora Božič in Milan Langus iz Argentine, ki sta slike Mateja Sternena, Gojmira Antona Kosa, Riharda Jakopiča, Franceta Pavlovca, Franceta Miheliča, Matije Jame, Franceta Kralja, Rajka Slapernika, Maksima Sedeja, Franceta Godca, Aleksandre Ivanc Oliveri in neznanega slikarja zapustila Republiki Sloveniji.

Pridobitev Narodne galerije

19. 06. 2000 14.13

<A HREF=http://www.ng-slo.si/ target=_blank> Narodna galerija </A>v Ljubljani je pridobila 29 del najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov iz obdobja med obema vojnama. Gre za t.i. Božič&#64979;Langusovo zbirko, najpomembnejšo donacijo Narodni galeriji v zadnjih desetih letih. Darovalca del, med katerimi so platna impresionistov Jakopiča, Jame in Sternena, sta Zora Božič in Milan Langus. Zbirka bo na ogled od 22. junija do 31. avgusta. Razstavo bo ta četrtek ob 20. uri odprl minister za kulturo Rudi Šeligo.

Retrospektiva Cerminove v Pragi

17. 06. 2000 16.11

V Pragi so postavili obsežno razstavo del češke avandgardne slikarke Marie ''Toyen'' Cerminove (1902 - 1980). To je prva retrospektiva slikarkinih del, razstavljene pa so številne slike, grafike in skice umetnice. Razstavljena so dela, ki so nastala v 30. letih pod vplivom francoskega nadrealizma in dela, ki so nastala v času nemške okupacije.

Monterova in Rushdie v slovenskem prevodu

06. 06. 2000 18.42

Urednik Aleš Berger je za zbirko Zenit založbe Mladinska knjiga izbral Kanibalovo hči, roman 49-letne španske pisateljice Rose Montero v prevodu Barbare Vuga, ki je v letu izida, 1997, postal najbolje prodajana leposlovna knjiga v Španiji, ter roman Mavrov poslednji vzdih 53-letnega preganjanega pakistansko-indijsko-britanskega pisatelja Salmana Rushdieja. Po vsebini in slogu ''velik zalogaj'' je na 532 straneh v slovenščino prevedla Ksenija Dolinar.

Odkrili ukraden rokopis korana

30. 05. 2000 13.27

Turška policija na Cipru je nedavno aretirala tri osebe, pri katerih je našla zelo dragocen rokopis korana iz 11. stoletja, ki so ga lani septembra ukradli iz muzeja Topkapi v Istanbulu. Kriminalci so hoteli koran pretihotapiti v Veliko Britanijo, kjer bi ga prodali preprodajalcem z umetninami. Rokopis korana izvira iz leta 1091, iz obdobja turške dinastije Seldžuki, ki je v zahodni Aziji vladala med 11. in 13. stoletjem.

Maja Pohar z olimpijsko normo

28. 05. 2000 18.11

Mednarodna badmintonska zveza je objavila prvi seznam z vsemi 172 udeleženci olimpijskega turnirja v Sydneyu. Edini kriterij je bila svetovna olimpijska lestvica iz obdobja med majem 1999 in aprilom 2000, z 48. mestom med posamezniki in povprečjem 110,83 točk pa si je nastop zagotovila tudi Ljubljančanka Maja Pohar.

Banke zavrnile pobudo trgovcev o čekih

25. 05. 2000 13.45

Banke ne bodo podaljšale prehodnega obdobja za jamčenje nekritih čekov, saj ugotavljajo, da imajo v svoji ponudbi zadovoljive nadomestne instrumente oz. storitve. S tem zavračajo pobudo zborničnega Združenja za trgovino, da bi prehodno obdobje s prvotno predlaganega 1. julija letos podaljšali do konca leta.

Usoda plačevanja s čeki

22. 05. 2000 13.14

Nadzorni svet Združenja bank Slovenije (ZBS) bo v sredo, 24. maja, znova obravnaval stališča članic do podaljšanja prehodnega obdobja za jamčenje nekritih čekov. Slovenski trgovci se zavzemajo, da bi prehodno obdobje s prvotno predlaganega 1. julija letos podaljšali do konca leta.

Svet RTV Slovenija sprejel etični kodeks

19. 05. 2000 08.48

Svet RTV Slovenija je na včerajšnji seji v Lendavi sprejel poklicna merila in načela etike v programih RTV Slovenija. Največ energije in časa so svetnikom in novinarjem RTV Slovenija vzele razprave o tem, po kolikšnem času se lahko voljeni ali imenovali politični in državni funkcionar vrne v informativni program nacionalne televizije.

Pukšičeva komisija o zadevi Elan

18. 05. 2000 20.06

Pukšičeva komisija, ki preiskuje zadevo Elan, je zaslišala dva nekdanja predsednika vlad oziroma izvršnega sveta iz obdobja, ko je begunjsko podjetje potonilo. Zanimivo je, da prav danes mineva deset let, odkar je Dušan Šinigoj predal posle drugi priči Lojzetu Peterletu. Nihče od njiju pa naj o zadevi Elan ne bi veliko vedel.

Družine - nosilke razvoja

14. 05. 2000 16.52

Jutri, 15. maja, bo mednarodni dan družin, ki ga je leta 1994 razglasila generalna skupščina Združenih narodov. Slogan letošnjega dneva bo ''družine, nosilke razvoja'', s čimer je družini priznan izjemen pomen in ključna vloga pri socialnem in ekonomskem razvoju.

Razstava slik Mire Narobe

11. 05. 2000 13.39

V Galeriji Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo slik Mire Narobe ''Portreti''. Razstava, na kateri se bo slikarka predstavila z deli iz zadnjih let z motivi portreta in tihožitja ter z nekaj izbranimi abstraktnimi krajinskimi podobami iz prejšnjega obdobja, bo na ogled do 30. maja vsak dan, razen ob sobotah in nedeljah, med 10. in 18. uro.