obdobja

Tudi Greenspan za zmanjševanje davkov

03. 03. 2001 00.00

Predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan je na petkovem zaslišanju pred odborom za proračun predstavniškega doma kongresa ponovno zatrdil, da je po njegovem mnenju denarja dovolj za zmanjševanje davkov in odplačevanje nacionalnega dolga. Greenspan je s tem znova razveselil republikance predsednika Georga Busha, ki zagovarjajo obsežno zmanjševanje davkov, in znova razočaral demokrate, ki Bushev davčni načrt razglašajo za neodgovornega. Greenspan je moral tokrat poslušati kritike, da je njegova politika zviševanja obrestnih mer lani in predlani morda prispevala k sedanjemu gospodarskemu zastoju.

Slike Karen Soklič v Vodnikovi domačiji

01. 03. 2001 00.00

V galeriji Vodnikova domačija bodo jutri, 1. marca, odprli razstavo slik akademske slikarke Karen Soklič. Pričujoče slike Sokličeve so v glavnem iz njenega zadnjega obdobja, nekatere so nastale tik pred razstavo. Za motive si je slikarka izbrala golobe, okna, interierje, tihožitja, ples in omizje z dvema sedečima figurama. Za kulturni program bosta na odprtju poskrbela harfistka Ruda Kosi in violinist Mile Kosi. Razstava bo odprta do 3. aprila.

Na podražitev je vplivalo več dejavnikov

27. 02. 2001 00.00

Vodstvo javnega podjetja Energetika Ljubljana, ki v prestolnici ogreva 60 odstotkov vseh objektov, je na orisalo razmere, ki so v drugi polovici leta 2000 in v začetku tega leta vplivale na oblikovanje cene daljinskega ogrevanja in oskrbe s plinom, ter pojasnilo vzroke višjih računov, ki so jih uporabniki prejeli januarja in februarja. Poleg zakonodajnih zapletov pri uveljavitvi novega cenika, ki so se prek sodišča rešili šele konec leta 2000, so se cene daljinskega ogrevanja in dobave plina po njihovem pojasnilu spreminjale zaradi zvišanja nabavne cene zemeljskega plina in vrednosti dolarja.

Odkrili grobove iz obdobja kulture mochika

26. 02. 2001 00.00

Ameriški znanstveniki so na severu Peruja odkrili tri pomembne grobove iz obdobja kulture mochika. Mochika je indijanska kultura iz obdobja okrog 200 pr. n. št in je bila prisotna na obalnem ozemlju Peruja. Velja za predhodnico chimujske kulture. Znanstveniki so grobove, v njih so našli številne pridatke, odkrili v 32 metrov visoki piramidi na območju regije Dos Cabezas.

Zasedanje ministrov EU v Bruslju

26. 02. 2001 00.00

Na črni listi, ki je prej zajemala več kot 600 nezaželenih Jugoslovanov, jih zdaj ostaja le še trinajst z nekdanjim jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem na čelu.

Letos še več stare glasbe

25. 02. 2001 00.00

Petič zapored bo v okviru Festivala Brežice drugo polovico letošnjega julija potekal pester program stare glasbe. Umetniški vodja in direktor festivala Klemen Ramovš zagotavlja, da je vse nared za 16 koncertov, ki bodo obogatili poletno kulturno ponudbo v regijah med Ljubljano in Zagrebom. V Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, v kostanjeviški Samostanski cerkvi in na gradu Mokrice bodo od 14. do 28. julija nastopili priznani umetniki iz Nizozemske, Velike Britanije, Avstrije, Češke, Italije, Nemčije in Belgije, poseben program pa pripravljajo še slovenski in avstrijski glasbeniki. Letos bo država partnerica brežiškega festivala Nizozemska, zato bodo največ koncertov izvedle prav njihove skupine. Posebnost bo svetovna premiera nizozemskih del iz arhivov v Parizu in Zürichu na otvoritvenem večeru. Osrednji koncerti bodo letos še vedno v drugi polovici julija, že leta 2002 pa jih bodo zaradi poslovnih interesov ter želja obiskovalcev dokončno prestavili na prvo polovico julija.

Saša Dobrila v Kinoteki

24. 02. 2001 00.00

Letos Slovenska kinoteka v sklopu ciklusa Animateka enkrat mesečno obuja spomin na slovenske pionirje animacije. Za petdeseti jubilej, ki ga bomo praznovali naslednje leto, pa pripravlja Filmografijo slovenskega animiranega filma. Najprej so bili na vrsti filmi prvoborca slovenskega stripa in animiranega filma, Saša Dobrila. Prikazali so 15 njegovih "filmčkov" iz obdobja 1952 - 1976. O njegovem delu je sicer ohranjenih le malo zapisov in dokumentov, poudarja Igor Prassel iz kinoteke.

Vlada o spremembah zakona o osnovni šoli

22. 02. 2001 00.00

Vlada je na današnji seji na predlog ministrstva za šolstvo, znanost in šport sprejela Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o osnovni šoli.

Višje cene naftnih derivatov

20. 02. 2001 00.00

Od danes dalje veljajo v skladu z Uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov na vseh maloprodajnih mestih Petrola spremenjene cene bencinov, plinskega olja in kurilnega olja. Za liter bencina boste odšteli povprečno tri tolarje več. Tako je nova cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina skoraj 163 tolarjev za liter, dizel pa po novem stane nekaj manj kot 149 tolarjev. Višja je tudi cena kurilnega olja, za katerega je treba odšteti dobrih 91 tolarjev za liter. Razlog za podražitev so višje svetovne cene pogonskih goriv v zadnjih dveh tednih.

Minister Presečnik v Posočju

12. 02. 2001 00.00

Minister za promet in zveze Jakob Presečnik je obiskal posoške občine, kjer se je z župani pogovarjal o državni cestni mreži v tem delu države. Prednostna tema obiska pa je bila cesta skozi vas Log pod Mangartom in čez Predel, ki je zaprta zaradi novembrskega plazu. Po ministrovih besedah naj bi bila v dveh dneh dokončana dodatna alarmna naprava in do konca tedna še prometna signalizacija, tako da bi lahko cesto odprli že do konca tega tedna ali najkasneje v začetku prihodnjega. Na cesti naj bi poskrbeli še za nekaj usadov in z ustrezno prometno signalizacijo uredili polovično zaporo ceste, kjer bo to potrebno.

Zbrana dela Christa v Berlinu

11. 02. 2001 00.00

Moderni umetnik Christo, ki je v preteklosti "zavil" že več znanih stavb po svetu, bo skupaj z ženo Jeanne Claude v Berlinu postavil svojo najobsežnejšo razstavo doslej. Razstavo bodo odprli 8. septembra letos, obsegala pa bo predvsem dela iz zgodnejšega obdobja umetnika, od leta 1958 do 1969. Dela bodo prispevali muzeji in zasebni zbiratelji z vsega sveta. Christo je povedal, da bo tako obsežno razstavo mogoče videti le v Berlinu.

Slavnostna akademija SDS

10. 02. 2001 00.00

Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se mora zaradi neštetih sprememb, ki se obetajo v prihodnosti, socialnih posledic teh sprememb ter zaradi razmer, ki so nastale po zadnjih volitvah, precej spremeniti. Odgovornosti posameznih delov stranke so doslej kljub jasnim statutarnim določbam večkrat živele svojo prakso, informiranje v stranki je bilo preveč zanemarjeno in nezadostno razvito, ustanoviti pa bo treba tudi dodatne mehanizme, preko katerih bo mogoče oblikovati nove alternative, je na včerajšnji slavnostni akademiji ob 12. rojstnem dnevu SDS, ki se je je udeležil tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, dejal njen predsednik Janez Janša. SDS bo o teh spremembah govorila na kongresu, ki bo predvidoma maja letos.

Gore in Clinton naj bi se sporekla

09. 02. 2001 00.00

Nekdanji predsedniški kandidat demokratske stranke Al Gore naj bi se po poročanju več ameriških časopisov po priznanju poraza na volitvah spustil v oster prepir z nekdanjim predsednikom Billom Clintonom glede tega, kdo je kriv za poraz. Gore naj bi Clintonu zabrusil, da so bili za neuspeh krivi njegovi osebni škandali zaradi česar ga ni mogel koristneje uporabiti med kampanjo. Clinton pa naj bi mu odvrnil, da Gore ni znal obrniti v svoj prid gospodarskih in drugih dosežkov Clintonovega obdobja. Clinton naj bi svojim svetovalcem po volitvah dejal, da se je počutil osebno prizadetega, ker ga podpredsednik Gore med kampanjo ni bolj uporabljal. Seme razdora med nekoč obetajočim političnim parom naj bi vzklilo v času škandala z Monico Lewinsky, ko je Clinton vsem osebnim sodelavcem v obraz lagal glede razmerja z nekdanjo pripravnico v Beli hiši. Gore mu je verjel in ga večkrat branil pred kamerami, dokler ni bil Clinton prisiljen priznati razmerje, ker je preiskovalec Ken Starr dobil v roke znamenito modro obleko s sledovi predsednikove sperme. Gore je takrat, skupaj s Hillary Clinton in drugimi, izpadel milo rečeno neumno, kar je Clintonu hudo zameril. Po poročilih v Washington Postu in New York Timesu glede povolilnega prepira med Gorom in Clintonom so se že oglasili številni predstavniki demokratske stranke, ki skušajo pomiriti položaj in odpraviti morebitni razdor v stranki. Po njihovih trditvah naj bi mediji prepir prenapihnili.

Popis prebivalstva drugo leto

08. 02. 2001 00.00

Popis prebivalstva, ki se je v Sloveniji že od leta 1961 izvajal v prvem letu desetletja in je bil prvotno predviden za 31. marec letošnjega leta, bo zaradi pomanjkanja proračunskih sredstev šele naslednje leto, predvidoma na isti datum. Popis, ki bo stal okoli 2,5 milijarde tolarjev, v njem pa bo sodelovalo od 10 do 12 tisoč ljudi, bo zaradi napredujoče informatizacije in s tem večje ažurnosti in povezanosti baz podatkov tokrat zadnji v doslej znani obliki. Prav zaradi tega bodo v tem popisu tudi nekatere novosti. Poleg podatkov o osebah in gospodinjstvih bodo tokrat popisovalci, bistveno bolj natančno kot leta 1991, zbirali tudi podatke o lastništvu stavb in stanovanj, ki jih bodo uporabili za vzpostavitev registra stanovanj, je povedal državni podsekretar Tomaž Smrekar. Register stanovanj bo omogočil večjo varnost prometa z nepremičninami, služil pa bo tudi za njihovo obdavčenje.

Novosti Mohorjeve družbe Celje

06. 02. 2001 00.00

Kerst per Savizi/Krst pri Savici Franceta Prešerna in Izbrane pesmi Franceta Papeža sta leposlovni novosti, ki jih je danes predstavila Mohorjeva družba Celje. Obenem je razglasila tudi izid nagradnega natečaja za dramsko umetniško besedilo ob 150. obletnici ustanovitve najstarejše slovenske knjižne založbe ter tretjega nagradnega natečaja Moj čopič je beseda, ki ga prireja skupaj z Radiem Ognjišče.

Srečanje Drnovška in Koštunice

28. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu 31. Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu prvič po spremembi režima v Beogradu oktobra lani, srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. V pogovoru, ki je potekal v pozitivnem vzdušju, sta govorila o poglobitvi odnosov med državama, srečanje pa oba izpostavila kot začetek novega obdobja v teh odnosih. Izmenjala sta si vabila za obisk v Ljubljani oziroma v Beogradu in izrazila željo, da se bosta prihodnjič srečala v kateri od omenjenih prestolnic.

Sproščanje trgovine z ribami

24. 01. 2001 00.00

Slovenija je neto uvoznica rib in ribiških izdelkov. Če po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano posamezni prebivalec na leto poje v povprečju pet kilogramov rib, to pomeni na državni ravni letno porabo v višini 10.000 ton. Pri lastni letni proizvodnji približno 4000 ton, od katerih je polovica namenjena izvozu, to pomeni v povprečju 8000 ton uvoza na leto. Pogajanja o nadaljnji sprostitvi trgovine z ribami in ribiškimi izdelki med Slovenijo in Evropsko unijo, ki so potekala lani, so bila uspešno sklenjena 28. novembra 2000 v Bruslju, veljati pa bodo začela, ko bosta opravljena postopka verifikacije tako na slovenski kot tudi na evropski strani, oziroma po objavi v obeh uradnih listih. Poročilo o končanih pogajanjih o nadaljnji liberalizaciji trgovine z ribiškimi proizvodi je ministrskemu kabinetu predstavil kmetijski minister Franc But na prvi seji vlade v tem letu, 4. januarja. Vlada je poročilo potrdila.

Madeleine Albright in ovca Dolly

22. 01. 2001 00.00

Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je priznala, da se bo morala po več letih, ko je imela na voljo šoferja in telefonistko, ponovno privaditi na stvarno življenje. "Začelo se bo novo življenje, ponovno se bom morala naučiti šofirati, pripraviti telefonske pogovore in si organizirati urnik". Albrightova se je ob odhodu iz Bele hiše spomnila najzanimivejših trenutkov štiriletnega obdobja načelovanja ameriški zunanji politiki, med katerimi je izpostavila petje šaljive pesmice z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom na vrhu Združenja držav jugovzhodne Azije. Albrightova se bo med drugim opravljanja funkcije državne sekretarke lahko spomnila tudi potem, da jo je neka revija uvrstila na seznam 25 najbolj "presenetljivih" bitij na planetu. Na seznam so sicer uvrstili tudi klonirano ovco Dolly. Med resnejše dogodke je Albrightova uvrstila srečanje z mladimi Izraelci in Palestinci, ki so izrazili željo, "da bi skupaj rasli v večjem dostojanstvu", izrazila pa je zadovoljstvo nad beograjskimi protesti proti njenemu "zapriseženemu sovražniku", nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. 63-letna Albrightova, katere družina je po drugi svetovni vojni emigrirala v ZDA, namerava napisati knjigo, nedavno pa so jo izvolili na čelo Nacionalnega demokratičnega inštituta, sklada, ki je blizu ameriški Demokratski stranki.

Muzeju vrnili ukradene dragocenosti

20. 01. 2001 00.00

Arheološkemu muzeju v Korintu so vrnili 284 predmetov, ki so jih iz muzeja ukradli aprila 1990, je sporočil ameriški preiskovalni urad FBI. Vrednost predmetov naj bi presegala dva milijona ameriških dolarjev, pri ropu pa naj bi sodelovali štirje moški. Preiskovalni urad FBI je lani dobil namig, da naj bi ukradene predmete prodali na dražbi pri Christie's, kasneje pa so jih odkrili v nekem skladišču v Miamiju na Floridi.

Prednostne naloge ministrstev

19. 01. 2001 00.00

Danes sta na novinarskih konferencah predstavila svoje sodelavce in prednostne naloge ministrstev ministra Vlado Dimovski in Anton Grizold. Kot je poudaril obrambni minister Anton Grizold je strateški cilj ministrstva za obrambo izboljšanje strukture in delovanja nacionalnega obrambnega sistema ter njegov nadaljnji razvoj v skladu s standardi zveze NATO in pripomnil, da bo prilagajanje obrambnega sistema temeljilo na doslednem izvajanju programa za uresničitev akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO.

Clinton oddal zadnje poročilo

13. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Pravoslavni božič po svetu

07. 01. 2001 00.00

Sveti večer pred pravoslavnim božičem je po svetu minil brez incidentov. Betlehem je bil zaradi nasilja na Bližnjem vzhodu sinoči skoraj popolnoma prazno mesto. V cerkvi kristusovega rojstva je bila sicer sveta maša, ki se je je udeležil tudi palestinski vodja Jaser Arafat, vendar pa je prišlo veliko manj ljudi kot običajno. Kljub majhnemu številu obiskovalcev pa so izraelske oblasti poostrile varnostne ukrepe v Betlehemu. Izraelski pravoslavni kristjani so praznik letos preživeli doma v molitvi, ker so menili, da se po treh mesecih nasilja ne spodobi praznovati.

Odkrili del rokopisa Svetega pisma

05. 01. 2001 00.00

Avstrijski znanstveniki so v avstrijski narodni knjižnici na Dunaju odkrili delček papirusa z rokopisom iz Svetega pisma, ki naj bi izviral iz 4. stoletja našega štetja. Znanstvenika s salzburške univerze Michael Ernst in Peter Arzt-Grabner sta na odkritem kosu papirja razbrala besedilo dveh psalmov. Po njunem mnenju je ta košček nekdo iztrgal iz originala in ga uporabljal kot talisman. Iz istega obdobja sta doslej na svetu poznana le dva primerka svetopisemskih tekstov - gre za Codex Vaticanus in Codex Sinaiticus. V Dunajski narodni knjižnici je sicer največja zbirka papirusov na svetu, ki pa je znanstveniki še vedno niso uspeli v celoti pregledati. V arhivih knjižnice ostaja še približno 180 tisoč nepregledanih in neraziskanih rokopisov iz antičnega obdobja in starega veka.

Slovenska Göthe in Luther

30. 12. 2000 00.00

Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v sobotni izdaji obsežno predstavlja življenje in delo pesnika Franceta Prešerna in začetnika slovenske književnosti Primoža Trubarja, ki sta po navedbi avtorja postavila temelje slovenski nacionalni kulturi.

Nove pridobitve Goethejevega nacionalnega muzeja

20. 12. 2000 00.00

V Goethejevem nacionalnem muzeju v Weimarju so od tega tedna na ogled najlepše pridobitve muzeja zadnjih dveh let. V nekdanjem prostoru za služinčad v Goethejevi rojstni hiši je razstavljenih kakih 20 od 240 novih razstavnih eksponatov, ki so neposredno povezani z Goethejem. Na ogled je med drugim tudi pesnikova risba iz leta 1787 z italijansko pokrajino. Razstavljen je tudi Goethejev portret Carla Josepha Raabeja, ki je bil naslikan leta 1814 na pesnikovem domu in je še do pred nekaj tedni veljal za pogrešanega. Novopridobljeni eksponati izvirajo iz obdobja med koncem 18. in 20. stoletjem.

Leto 2000 eno najtoplejših

19. 12. 2000 00.00

Leto 2000 je bilo eno najtoplejših od začetka beleženja temperature pred 140 leti. Kot je zapisano v najnovejšem poročilu o podnebju v letu 2000, ki ga je danes objavila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) v Ženevi, je temperatura na zemeljskem površju znašala 0,32 stopinje Celzija nad povprečjem obdobja med letoma 1961 in 1990.

Podelili Severjeve nagrade

17. 12. 2000 00.00

Na Loškem odru so podelili Severjeve nagrade, ki so jih prejeli: za igralske dosežke v slovenskih poklicnih gledališčih Gregor Bakovič, član SNG Drame iz Ljubljane in Gašper Tič, član Mestnega gledališča ljubljanskega, za študenta dramske igre si nagrado delita Iva Krajnc in Mateja Pucko, študentki dramske igre na AGRFT, za dosežke na ljubiteljskih gledaliških odrih za življenjsko delo pa Jože Sodja, ljubiteljski igralec iz Bohinjske Češnjice.

Labus o delitvi premoženja

10. 12. 2000 00.00

Podpredsednik jugoslovanske vlade Miroljub Labus je za današnjo Politiko povedal, da bo vlada ZRJ v teh dneh oblikovala komisijo za nasledstvo, nato pa sprejela izhodišča o razdelitvi premoženja nekdanje SFRJ. Vlada ZRJ si želi nadaljevati pogovore o nasledstvu, zato bi rada z novo državno politiko tudi jasno pokazala, da bi rada čimprej nadomestila zaostanek iz minulega obdobja ter da ni več ona tista, ki pogovore zavira.

Dobiček v Atomskih toplicah

08. 12. 2000 00.00

V zdravilišču Atomske toplice so s poslovanjem v prvih enajstih mesecih zelo zadovoljni, saj so zabeležili kar 12,6-odstotno rast nočitev. V obdobju od januarja do oktobra so ustvarili za 1,267 milijarde tolarjev prihodkov, kar je 12,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani, uspeli pa so tudi zaustaviti negativen trend hitrejše rasti stroškov kot prihodkov.

Razstava voščilnic v Arhivu RS

07. 12. 2000 00.00

Del narodne kulturne dediščine, ki jo hrani Arhiv Republike Slovenije (ARS), je tudi bogata zbirka razglednic, voščilnic in fotografij. Božične in novoletne voščilnice 20. stoletja so na ogled v prostorih ARS na Zvezdarski 1 v Ljubljani. Razstava je razdeljena na posamezna obdobja. Prvo obdobje predstavljajo voščilnice od leta 1900 do druge svetovne vojne. To so razglednice in fotografije z voščili v nemščini in italijanščini, motivi pa so različni. V obdobju po drugi svetovni vojni se začnejo postopoma pojavljati razglednice, ki predstavljajo voščilnice ob prehodu v novo leto. V zadnjem obdobju, v času samostojne Slovenije, se pojavljajo številne izvirne voščilnice s posvetno in nabožno vsebino, ki jih posamezniki naredijo sami.