odpadne

Država bo za energetsko učinkovitost podjetij namenila pet milijonov
30. 08. 2022 18.47
Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025 uvrstila več projektov, med njimi projekt za povečanje energetske učinkovitosti podjetij, za katerega bo prek Eko sklada na voljo pet milijonov evrov.

Skrivnostni pogin rib: 'Reka Odra bo potrebovala leta, da si opomore'
14. 08. 2022 11.42
Vzdolž več sto kilometrov reke Odre se od konca prejšnjega meseca pojavlja na tisoče mrtvih rib. Domneva se, da je v vodo prišla strupena snov, čeprav testiranje rečne vode ni pokazalo konkretne snovi, ki bi to povzročila. Nemška vlada svari pred okoljsko katastrofo in ljudem priporoča, naj se reki izogibajo.

V reki Odri po množičnem poginu rib odkrili živo srebro
12. 08. 2022 16.38
V reki Odri, ki teče vzdolž dela nemško-poljske meje, so odkrili več tisoč mrtvih rib. Nemške oblasti so prebivalce opozorile, naj se njihovi hišni ljubljenčki in živina ne dotikajo vode, saj so vzorci pokazali znatno onesnaženje z živim srebrom. Poljski premier Mateusz Morawiecki pa je že napovedal preiskave.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'
05. 08. 2022 17.55
V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Vročina bo popustila, krajevne nevihte prinašajo tudi točo
04. 07. 2022 08.11
Hladna fronta se pomika severno od Alp proti vzhodu, kar ob veliki pregretosti ozračja obeta pestro vremensko dogajanje. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe, večji nevihtni sistemi se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Na Arsu so opozorili, da se nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Ponedeljek nam je sicer prinesel še drugi vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala – v Biljah se je živo srebro povzpelo kar do 38,4 stopinje Celzija.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja
02. 07. 2022 11.35
Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Konjeniški center Brdo pri Ihanu naj bi smeti odvažal kar v gozd
10. 06. 2022 17.03
Krajani Brda pri Ihanu in okoliških vasi s prstom kažejo na Konjeniški center Brdo pri Ihanu, od koder naj bi smeti odlagali kar v gozd ter s tovornjaki uničevali ceste. Lastnik Konjeniškega centra te očitke zanika in pravi, da so mu vse podtaknili. Krajani so javno objavili posnetke, na katerih je razvidno, da tovornjaki v gozd odvažajo zemljo in odpadne materiale, a na inšpektoratu za okolje in prostor pravijo, da niso prejeli nobene prijave in da bo dejansko stanje ugotavljal inšpektor v inšpekcijskem postopku. Splošna Uredba o odpadkih sicer določa, da je odpadke prepovedano puščati v okolju, jih odmetavati ali z njimi nenadzorovano ravnati.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje
31. 05. 2022 06.41
Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Še ena napovedana podražitev: Več bomo plačevali za komunalne storitve
26. 05. 2022 11.37
V GZS, Zbornici komunalnega gospodarstva, napovedujejo povišanje cen komunalnih storitev po občinah. Kot pravijo, z zaskrbljenostjo spremljajo inflacijska gibanja in podražitve goriv, energentov, materialov ter storitev, ki so pomembni za izvajanje obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.

Malček padel v jašek, mama skočila za njim
25. 05. 2022 10.13
V Združenem kraljestvu je ženska skočila v jašek, da bi rešila svojega 18-mesečnega sina, ki je padel skozi odprtino. Dogodek, ki ga je posnela kamera, nameščena v bližini, je hitro zakrožil po spletu.

Večji industrijski požari v Sloveniji
12. 05. 2022 11.01
Slovenijo je v zadnjih letih prizadelo več industrijskih požarov, ki so povzročili veliko škode, večinoma pa so minili brez žrtev. Eksplozija in požar v kočevskem Melaminu pa sta terjala zelo visok davek, saj je bilo po dosedanjih podatkih poškodovanih več kot 20 ljudi. Objavljamo kronologijo večjih industrijskih požarov po letu 1995.

Sij Acroni v poročilu: Odpraševalne naprave, manj porabe vode, zamenjava vrat
23. 04. 2022 15.33
V podjetju Sij Acroni so na podlagi poziva krajevne skupnosti Slovenski Javornik – Koroška Bela izdelali poročilo o zmanjševanju vplivov na okolje. S tem odgovarjajo na pomisleke krajanov o onesnaževanju in pojasnjujejo, kako s številnimi naložbami zmanjšujejo negativne vplive na okolje. Kot navajajo, so v zadnjih 12. letih v najsodobnejšo tehnologijo, kar ima pozitiven vpliv na okolje, vložili 348 milijonov evrov. Med drugim so namestili odpraševalne naprave, zmanjšali so porabo vode, na vseh proizvodnih obratih so namestili industrijska rolo vrata.

Lastniki zemljišč morajo kupe sadre odstraniti v treh tednih
21. 04. 2022 15.49
Šest lastnikov zemljišč na Koroškem je že prevzelo odločbe, ki jim jih je v zvezi s kupi sadre prejšnji teden izdala okoljska inšpekcija. Kupe morajo odstraniti v 21 dneh po prevzemu odločb in material oddati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov. Na slovenjgraški občini medtem od pristojnih pričakujejo akcijski načrt.

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26
Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Nemci zaradi Dodika ustavili za 100 milijonov evrov projektov
15. 04. 2022 20.09
Nemčija ustavlja pripravo štirih velikih infrastrukturnih projektov v Republiki Srbski v skupni vrednosti 105 milijonov evrov. Gre za vetrno elektrarno Hrgud in sistem komunalne odpadne vode v Bosanski Gradiški, dva projekta pa sta povezana s hidroelektrarno Trebinje. Gre za ukrep, ki je usmerjen proti srbskemu članu predsedstva BiH Miloradu Dodiku in vodstvu Republike Srbske, ki mu očitajo separatistične težnje.

V šestih vzorcih na Koroškem potrdili prekomerno vrednost svinca
12. 04. 2022 17.05
Potem ko so inšpekcijske službe posumile, da so nekateri kmetje na območju Koroške na kmetijskih zemljiščih posipali odpadne sadre, so odvzeli vzorce in jih analizirali. Rezultati doslej prejetih sedmih analiz vzorcev so v kar šestih primerih pokazali bistveno presežene vrednosti svinca. V vseh primerih je bil prisoten tudi krom, so sporočili z inšpektorata za kmetijstvo, ki nadaljuje z nadzorom na več območjih po državi.

Slovenija bo junija poslala prošnjo za prvi obrok iz mehanizma za okrevanje
06. 04. 2022 07.15
Slovenija bo prošnjo za izplačilo prvega obroka nepovratnih sredstev iz mehanizma za okrevanje po koronski krizi Evropski komisiji poslala predvidoma do konca junija, so povedali v uradu za okrevanje in odpornost. Predvidena višina obroka je nekaj nad 57 milijonov evrov. Prvi zahtevek za posojilo iz mehanizma pa je predviden prihodnje leto.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij
05. 04. 2022 15.16
Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca
31. 03. 2022 15.49
Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Farmacevtski izdelki v rekah ogrožajo svetovno zdravje
15. 02. 2022 10.22
Onesnaženje svetovnih rek z zdravili in farmacevtskimi izdelki predstavlja "grožnjo okolju in globalnemu zdravju", kaže nova študija Univerze v Yorku, ki sodi med najobsežnejše v svetovnem merilu. Paracetamol, nikotin, kofein ter zdravila za epilepsijo in sladkorno bolezen so snovi, ki so najbolj prisotne v svetovnih vodah. Med najbolj onesnaženimi so bile reke v Pakistanu, Boliviji in Etiopiji. Najbolje so se odrezale reke na Islandiji, Norveškem in v amazonskem pragozdu.

Premagajmo zaprtost na naraven način
02. 02. 2022 00.15
Mnogim med nami v primežu hitrega življenjskega tempa kronično primanjkuje časa za zdrave, uravnotežene obroke, da o novoletnih zaobljubah v zvezi z redno vadbo niti ne govorimo. Posebej pri tistih, ki tudi službeno veliko časa preždijo pred ekrani, po možnosti še v “varnem mehurčku” domače pisarne, vse pogosteje nastopi zaprtost. Ta namreč preglavic nikakor ne povzroča le starejšim; za funkcionalnim zaprtjem naj bi po zadnjih podatkih trpelo med 2 do 30 odstotkov odraslih prebivalcev, v Evropi pa se s to težavo srečuje kar 17 odstotkov prebivalcev.

Mlad podjetnik služi z odkupom in prodajo odpadnih sekundarnih surovin
01. 02. 2022 19.12
21-letni Mark Nikolić je pred slabim letom zagnal podjetje, ki zbira, odkupuje in prodaja vse vrste odpadnih sekundarnih surovin. Njegov potencial so prepoznali v Nemčiji in Avstriji, od koder so mu donirali dve napravi za razgradnjo avtomobilskih katalizatorjev. Za tovrstno delo ga je navdušil oče, ki se je že pred dvajsetimi leti ukvarjal s katalizatorji. Prve je kupil z odškodnino, ki jo je prejel po prometni nesreči. Temu bi res lahko rekli sreča v nesreči.

Osumljenca za uboj policistov v Nemčiji sta krivolovca
01. 02. 2022 16.00
Dan po smrti dveh policistov na zahodu Nemčije so preiskovalci predstavili več podrobnosti o dogodku. Osumljenca za uboj sta krivolovca, v prtljažniku njunega vozila so odkrili mrtvo divjad, je na novinarski konferenci v Kaiserslauternu povedal višji državni tožilec Stefan Orthen. Pri dejanju so ju po naključju odkrili.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk
27. 01. 2022 09.55
Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Proizvajalci pijač za kavcijski sistem zbiranja odpadne embalaže
26. 01. 2022 13.46
Predstavniki slovenske industrije pijač so na okoljskega ministra naslovili pobudo za uveljavitev kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže, kakršnega med drugim poznajo na Hrvaškem. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke in pločevinke plačal določen znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Ob tem so spomnili na evropsko direktivo, ki države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 odstotkov odpadnih plastenk pijač, že do leta 2029 pa naj bi ta delež narasel na 90 odstotkov.

Predela se zgolj četrtina gospodinjske embalaže
24. 01. 2022 18.43
Koliko plastike, ki je romala v koš, ste imeli danes v rokah? Kar težko je vedeti, katera embalaža vsebuje plastiko, sploh mikroplastiko. Morda bi bilo dobro, da bi se začeli s tem vprašanjem bolj ukvarjati. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bo leta 2030 v svetovnih morjih več plastike kot pa rib. Zdaj je to razmerje ena proti tri. Problem odpadne plastike je iz leta v leto večji, zato se tudi posamezna podjetja aktivno ukvarjajo z njeno predelavo. Kaj vse se predela in kaj nastane?

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane
19. 12. 2021 09.52
Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

Ljubljanski svetniki še naprej razdeljeni glede kanala C0
13. 12. 2021 20.04
Nadzorni odbor ljubljanske občine mestni upravi priporoča, naj računskemu sodišču posreduje pobudo za preveritev zakonitosti odločb glede okoljevarstvenega soglasja in sklepa o ustavitvi izvajanja projekta kanal C0. Poročilo nadzornikov je na današnji seji obravnaval mestni svet, omenjeni projekt pa je ponovno razdelil svetnike.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45
V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.