odpadne

Lažno zeleno: Greenpeaceov dinozaver v evropski četrti proti jedrski energiji kot trajnostni
07. 12. 2021 14.56
Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so v evropski četrti v Bruslju postavili ogromnega dinozavra, s čimer so protestirali proti morebitni uvrstitvi plina in jedrske energije med trajnostne dejavnosti. Evropska komisija namreč pripravlja predlog glede označevanja trajnostnih naložb, ki bi vključeval tudi plin in jedrsko energijo.

V boj z odpadno embalažo bi šli z vračanjem denarja za plastenke in steklenice
02. 12. 2021 13.04
Društvo Eko krog je okoljskemu ministrstvu in političnim strankam poslalo predlog zakonodajnih sprememb, s katerimi bi v Sloveniji lahko vzpostavili kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke, pločevinke in steklenice plačal znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Tak sistem že poznajo v številnih evropskih državah.

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati
20. 11. 2021 09.23
V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

V poostrenem nadzoru vozil, ki prevažajo odpadke, brez kršitev okoljskih predpisov
19. 11. 2021 14.00
Policisti, kriminalisti, inšpektorji in uslužbenci Fursa so na avtocestnem počivališču Povir v smeri Ljubljane izvedli poostren nadzor nad čezmejnim pošiljanjem odpadkov v cestnem prometu, s poudarkom na problematiki nezakonitih čezmejnih pošiljk odpadkov. Pregledali so 38 motornih vozil, od tega 19 tovornih vozil, ki so prevažala odpadke. Kršitev okoljskih predpisov niso ugotovili.

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov
16. 11. 2021 13.35
Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin
16. 11. 2021 06.00
Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0
09. 11. 2021 15.28
Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev
04. 11. 2021 17.51
Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

5G – mobilno omrežje za neslutene možnosti razvoja
01. 11. 2021 00.15
Svet se razvija s silovito hitrostjo in se bo v prihodnje še hitreje, predvsem zahvaljujoč mobilni tehnologiji pete generacije 5G. Ta prinaša neslutene možnosti napredka in razvoja, ki jih bomo izkoriščali na številnih ravneh. Hitrosti bodo z novo tehnologijo občutno višje, več bo pasovne širine, delovanje bo boljše.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42
V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

V Pekarni SPAR so tokrat iz kruha ustvarili moko!
16. 10. 2021 00.15
Svetovni dan hrane je dan, ko se zavemo, koliko hrane pristane v smeteh in kaj lahko stori čisto vsak posameznik, da pripomore k zmanjšanju količine odpadne hrane. Vas zanima, kako se te problematike lotevajo v SPARU? Berite naprej.

Bruno Šulman: Nagrada je na varčevalnem računu in čaka na kuharsko izobraževanje
11. 10. 2021 08.00
Bruno Šulman se je junija zapisal v zgodovino slovenske MasterChef kuhinje, kot zmagovalec, ki je v finalu osvojil največ točk doslej. Svojo zmago sedaj s pridom izkorišča s kuhanjem na različnih kulinaričnih dogodkih. Pred kratkim je stregel olimpijski meni našim najboljšim atletom, kar je bil zanj še posebej pomemben dosežek, saj je tudi sam letos končal atletsko kariero. Odločil se je namreč, da se stoodstotno posveti kuhanju, svoji največji življenjski strasti.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah
30. 09. 2021 12.44
Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Prebivalci Slovenije lani zavrgli še več hrane kot leto prej
27. 09. 2021 11.13
Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kilogramov hrane, kar je kilogram več kot leto prej. Več odpadne hrane je po podatkih statističnega urada nastalo tudi v gospodinjstvih in trgovini z živili, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj. Največ odpadne hrane je bilo predelane v bioplinarnah. Skupna količina v Sloveniji nastale odpadne hrane je bila lani 143.570 ton, kar je dva odstotka več kot leta 2019.

Preverjanje reciklabilnosti za bolj odgovorno ravnanje z odpadno embalažo
15. 09. 2021 08.27
Povprečen Slovenec letno ustvari več kot 100 kg odpadne embalaže, ki kljub vzpostavljenemu sistemu sortiranja in recikliranja pristane na odlagališčih ali v sežigalnicah. Prepogosto se namreč pozabi, da bi morali za učinkovito recikliranje najprej ločiti posamezne komponente embalaže izdelka. Prvi pogoj je torej ustrezno zbiranje in sortiranje odpadne embalaže, preden se zavrže, nadaljnje možnosti reciklabilnosti pa so odvisne še od značilnosti celotne embalaže.

Zelena luč za montažne objekte za tuje delavce v Orehku
16. 09. 2021 10.02
Postojnski občinski svet je na seji z 11 glasovi za in enim proti potrdil lokacijsko preveritev za omogočanje začasne rabe prostora na območju Orehka za potrebe začasnega nastanitvenega centra za zaposlene pri gradnji drugega tira, je povedal župan Igor Marentič.

Lutka Barbie kot glasbena producentka v podporo ženskam v industriji
15. 09. 2021 16.01
Pri podjetju, ki izdeluje priljubljene 'Barbike', so predstavili novo različico punčke iz serije, s katero skušajo deklicam predstaviti manj znane poklice, ki jih opravljajo tudi ženske, ter jih s tem spodbuditi k izbiri svoje sanjske službe. Tokrat so oblikovali glasbeno producentko Barbie, s katero opozarjajo, da se za ta poklic odloča manj kot tri odstotke žensk.

Minister Vizjak in župan Lenarta zaplesala ob ritmu otroške pesmi
10. 09. 2021 19.52
Minister za okolje, župan Lenarta, državni poslanec in nekaj drugih je ob obisku Lenarta obudilo otroka v sebi. Na jasen sončen dan so se namreč na željo vrtčevskih otrok pridružili otroškemu plesu na pesem A Ram Sam Sam. Njihovo veselo rajanje so ujele tudi kamere. Politiki so se sicer v Lenartu mudili zaradi podpisa pogodbe za gradnjo nove čistilne naprave.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje
19. 07. 2021 08.32
Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'
09. 07. 2021 10.52
Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Za nami ena najtoplejših noči v zgodovini meritev
09. 07. 2021 07.30
Noč, ki je za nami, je bila marsikje ena najtoplejših v zgodovini meteoroloških meritev. Ponekod so se temperature le za krajši čas spustile pod 25 stopinj Celzija, zato lahko govorimo o t. i. tropski noči. Po podatkih Arsa so termometri ob šesti uri zjutraj največ, kar 24 stopinj Celzija, pokazali v Kopru, Slovenskih Konjicah in Jeruzalemu pri Ormožu. Le stopinjo manj so izmerili v Ljubljani, kjer je bila to že četrta tropska noč v letošnjem poletju. K tako visokim temperaturam sta najbolj pripomogla veter in oblačnost, ki se je ponoči pomikala čez Slovenijo.

Inšpekcija v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov sprožila izvršbo
30. 06. 2021 11.54
Inšpekcija za okolje in prostor je v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov v ljubljanskem Zalogu sprožila postopek izvršbe, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Podjetju ML Surovine grozi tudi odvzem okoljevarstvenega dovoljenja. Vizjak se sicer danes z vlado mudi v Podravju. Obiskal je Slovensko Bistrico, kjer so mu predstavili problematiko poplavne varnosti in mešanih komunalnih odpadkov.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?
21. 06. 2021 14.49
Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Med plastiko v oceanih največ odpadne embalaže za hrano in pijačo
13. 06. 2021 17.02
Deset plastičnih izdelkov predstavlja kar 75 odstotkov vseh plastičnih odpadkov v morju. Glede na najobsežnejšo študijo je to plastična embalaža za hrano in pijačo za "take-out", na odprtem morju pa je več tudi materiala za ribolov, kot so mreže in vrvi. Znanstveniki opozarjajo, da je treba onesnaževanje ustaviti že pri samem viru.

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton
09. 06. 2021 15.03
Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Izbruh morske sluzi na turški obali največji do zdaj
05. 06. 2021 12.23
Turčija se na obali Marmarskega morja spopada z največjim izbruhom morske sluzi. Onesnaženje ogroža tako morsko življenje kot tudi ribiško trgovino. Vlada in znanstvena skupnost že iščejo rešitve za ta problem, ki bi lahko močno škodoval tudi njihovemu turizmu. Župan bližnjega mesta Kocaeli Tahir Büyükakın opozarja, da Marmaro že leta obravnavajo kot "greznico".