odpadne

'Domačo, slovensko hrano naj kot vrednoto sprejmejo naši otroci in odločevalci'
29. 09. 2020 11.12
Deležniki iz celotne prehranske verige – od države, gospodarskih in podjetniških zbornic do potrošniške organizacije – so podpisali izjavo o sodelovanju za zmanjševanje izgub in odpadne hrane. S tem je narejen korak "v smer, ki bo pripeljala do spoštovanja hrane in tistih, ki to hrano pridelujejo", je poudarila ministrica Aleksandra Pivec.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov
29. 09. 2020 06.00
Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Stekla akcija E-cikliraj mimovrste: zbirajo odslužene aparate in baterije
02. 09. 2020 08.11
Imate doma neuporabne aparate, baterije ali sijalke, pa ne veste, kam z njimi? Do konca novembra jih lahko pripeljete na eno od zbirnih mest spletne trgovine Mimovrste, kjer jih boste lahko brezplačno oddali in s tem preprečili, da bi se ti nevarni odpadki znašli v zabojnikih za mešane odpadke, kamor ne sodijo.

Ekološka bomba v Ljubljani: pogoreli odpad in skrivnostni Nigerijci
24. 08. 2020 11.55
Kaj se je dogajalo na avtoodpadu na obrobju Ljubljane, ki ga je konec tedna uničil ogenj? Prizorišče so si ogledali kriminalisti, tam pa so se – znova – mudili tudi okoljski inšpektorji. Odlagališče je sicer pod njihovim drobnogledom že nekaj let, brezposelni "lastnik", ki ob številnih priložnostih ni imel niti ključa, s katerim bi inšpektorjem odprl pot za ogrado, pa trdi, da tam delujejo skrivnostni Nigerijci. Zaradi obremenjevanja in uničevanja okolja so proti njemu letos vložili obtožnico.

Slovenija pristala v samem vrhu največjih onesnaževalcev morij in oceanov
19. 08. 2020 18.47
Ste vedeli, da Slovenija v svetovna morja odvrže največ plastične embalaže na prebivalca med vsemi državami Evropske unije? To nas pravzaprav uvršča v neslavni vrh onesnaževalcev morij in oceanov. Tako vsaj ugotavljajo irski znanstveniki. Gre za odpadno plastiko, ki jo države Evropske unije ne reciklirajo ali sežgejo, ampak izvozijo v Azijo, od tam pa končajo na prenatrpanih odlagališčih in v morju. Zakaj Slovenija prednjači in kakšni so primeri dobre prakse, da ta odtis zmanjšamo?

Na Kitajskem v restavraciji želeli, da se gosti na vhodu stehtajo
15. 08. 2020 21.25
Restavracija na Kitajskem se je opravičila, ker so ob vhodu predlagali gostom, da se, preden naročijo svojo porcijo hrane, stehtajo. Za takšen 'ukrep' so se odločili, ker je Kitajska začela kampanjo, s katero želi zmanjšati število odpadne hrane. Na družbenih omrežjih pa so tako razjezili številne uporabnike.

Divji svinji, ki je ukradla prenosnik, grozi odstrel
14. 08. 2020 16.42
Drzna divja svinja, ki je prejšnji teden na priljubljenem berlinskem kopališču nudistu ukradla torbo z njegovim prenosnim računalnikom vred, je na seznamu za odstrel. Na območju so se namreč divje svinje močno namnožile, kar povzroča skrbi za morebitne incidente in prenose bolezni. Omenjena svinja bo med prvimi za odstrel, zato da se izognejo morebitnim novim incidentom, saj je več kot očitno, da se ne boji ljudi.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'
13. 08. 2020 13.51
Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Kemis in vrhniška občina različnega mnenja o stanju Tojnice
27. 07. 2020 08.01
Velik požar v vrhniškem Kemisu maja 2017 je močno obremenil potok Tojnica. Kakšno je danes stanje potoka, se v Kemisu in na Občini Vrhnika ne strinjajo. V Kemisu zatrjujejo, da vpliva požara na kakovost vode v Tojnici ni več zaznati, občina pa opozarja na domnevne nepopolne in nepravilne meritve in teste. Te dni sicer potekajo nove analize.

Ideja o kopanju v Ljubljanici na Špici še živa
23. 07. 2020 08.06
Kemijsko stanje Ljubljanice je dobro, občasno pa vsebnost bakterij v njej preseže dovoljeno vrednost. To onemogoča pridobitev statusa kopalne vode za reko, ki teče skozi prestolnico. Na Molu vztrajajo pri cilju, da bo tudi na Špici v Ljubljani možno kopanje. Za potrebno izboljšanje kakovosti vode pa bo nujna izgradnja manjkajoče kanalizacije.

Podpisali pismo o nameri za vzpostavitev mreže brezogljičnih šol
01. 07. 2020 17.57
Slovenija bo kmalu dobila prve brezogljične šole. Minister Vizjak je namreč z ravnateljema osnovnih šol iz Dola pri Ljubljani in Celja podpisal pismo o nameri za projekt vzpostavitve mreže brezogljičnih šol. Namen projekta je oblikovanje mednarodne mreže brezogljičnih šol ter sistematičen način zmanjševanja ogljičnega odtisa šol in vzgoja mladostnikov.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje
21. 06. 2020 08.08
Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Novi koronavirus je bil v Italiji prisoten že decembra lani
19. 06. 2020 11.40
Novi koronavirus je bil v najmanj dveh večjih mestih na severu Italije prisoten že decembra lani, več kot dva meseca pred prvim potrjenim primerom okužbe v državi, kaže raziskava odpadnih voda italijanskega nacionalnega inštituta za zdravje ISS. Izsledki raziskave bodo pomagali bolje razumeti začetek kroženja virusa v Italiji, so dodali pri ISS.

'Zadostiti Michelinovim pričakovanjem je hudičevo težka naloga'
18. 06. 2020 11.13
Slovenija je dobila Michelinov vodič in vanj se je s priznanjem 'The Plate Michelin' uvrstil tudi Dvor Jezeršek, ki ga vodi Luka Jezeršek. Med dobitniki posebnega priznanja za trajnost v kulinariki pa je Monstera bistro, na čelu katere je Bine Volčič. Bine in Luka – oba sta sodnika priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija – sta nam razkrila, kakšno težo ima ta nagrada in kaj jima pomeni.

Dvojno triglavsko jezero po 30 letih dobilo priložnost, da se povrne v naravno stanje
10. 06. 2020 06.00
V Dvojnem triglavskem jezeru so se zaradi jezerskih zlatovčic, ki so pojedle plankton, alge tako razrasle, da jezero gnije. V skoraj 30 letih, odkar je človek vanj vnesel invazivno ribo, razen posamičnih poskusov biologov in ribičev prave sanacije še ni bilo. In to kljub temu, da so rešitve bile na dlani, a se zanje denar nikoli ni našel. Zdaj se bo le premaknilo – zlatovčico in pisanca, ki so ga naknadno v jezeru odkrili pred nekaj leti, bodo ribiči začeli izlavljati še ta mesec.

K dogovoru, da na dogodkih ne uporabljajo plastičnega pribora, pristopilo že 48 občin
03. 06. 2020 14.31
Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za okolje in prostor sta podelila plakete 48 občinam, ki so pristopile k dogovoru, da v okviru svojih aktivnosti organizirajo različne oblike javnih ali internih prireditev in sestankov, kjer ne nudijo plastičnega pribora – plastičnih slamic, krožnikov, lončkov ali jedilnega pribora.

Nezakoniti prevoz odpadkov: v Italiji končali tudi odpadki iz Borovnice
20. 05. 2020 09.50
Italijanska finančna policija in karabinjerji so zaradi nezakonitega prevoza odpadkov aretirali šest oseb, pri tem so zasegli milijon evrov. Šesterica je v hišnem priporu. V zapuščenem skladišču v Mošu naj bi po ugotovitvah preiskovalcev končali tudi odpadki z zapuščenega območja pri Borovnici.

Kako porabiti ostanke hrane?
14. 05. 2020 05.00
Zadnji tedni so bili tako ali drugače kulinarično obarvani. Pa ne le zato, ker smo se več zadrževali doma in bili bodisi primorani več kuhati bodisi smo za pripravo najrazličnejših jedi preprosto imeli več časa. Pač pa tudi zato, ker so nas s kreiranjem svojih kulinaričnih mojstrovin med drugim razveseljevali, presenečali in hkrati navdihovali tekmovalci šova Mali šef Slovenije. S sicer hudo konkurenco sta na koncu pometla simpatična Nik in Nika, ki sta tako osvojila laskavi naziv Mali šef Slovenije in svoji šoli zagotovila najvišjo denarno podporo. Tudi zaradi priljubljenega šova si je marsikdo (prvič) nadel predpasnik in se preizkusil za štedilnikom. A čeprav je kuhanje lahko prava umetnost in odličen način sproščanja, se ga moramo lotiti odgovorno in premišljeno, saj lahko v nasprotnem primeru po nepotrebnem veliko hrane zavržemo, kar je današnjem času zelo pereč problem. Zato smo za vse kuharske navdušence pripravili nekaj nasvetov, kako lahko s pametnim pristopom in recikliranjem hrane ravno tako pripravite okusne in inovativne obroke, ki bodo navdušili celo družino.

Dodatek 150 evrov bodo prejeli tudi izredni študenti, sodišča tudi o nenujnih zadevah
23. 04. 2020 09.44
Veljati je začel sklep o izmenjavi podatkov o karanteni med NIJZ in policijo. Odslej lahko dobite zdravila na recept za več kot mesec dni. Minister za delo je napovedal tudi nove ukrepe za pomoč državljanom med epidemijo, med njimi tudi začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve v času epidemije. Krog upravičencev do enkratne solidarnostne pomoči so še razširili. Sodišča bodo kmalu spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah.

Ali v školjko mečete robčke, zdravila, igrače ...? Letno v Sloveniji 3,5 milijona evrov za sanacijo škode
21. 04. 2020 12.25
"Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak," opozarjajo komunalna podjetja. Komunalna podjetja, ki upravljajo javne kanalizacijske sisteme in čistilne naprave, v zadnjih letih v sistemih zaznavajo čedalje večje količine odpadkov, ki tja ne sodijo, saj povzročajo veliko škodo infrastrukturi in okolju ter dodatne stroške pri vzdrževanju kanalizacijskih sistemov. V straniščne školjke nekateri med epidemijo mečejo tudi maske in rokavice. Te pa tja, kot tudi vlažilni robčki, cigaretni ogorki, zdravila, lasje, ne sodijo. Rešitev je izjemno preprosta, prihrani pa enormne stroške. V kopalnico poleg stranišča namestite koš za odpadke.

Okoljski alarm: po državi že 16.000 ton odpadne embalaže
08. 04. 2020 17.20
Po zadnjih ocenah je na začasnih skladiščih za odpadke po državi že 16.000 ton odpadne embalaže. Ob normalnem obratovanju bi je komunalna podjetja skladiščila največ 2000 ton. "Kaos", trenutne razmere z eno besedo povzema predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Sebastjan Zupanc.

Kako ravnati z odpadki pri okuženih z novim koronavirusom?
18. 03. 2020 11.12
Če imate potrjeno okužbo ali ste zaradi suma na okužbo z novim koronavirusom v domači oskrbi, potem morate upoštevati posebna navodila tudi za ravnanje z odpadki. Uporabljene robčke, rokavice, maske in krpe za čiščenje prostorov je treba zbirati v posebni vrečki. Ko je ta polna, jo namestite v še eno vrečo in jo v zunanji zabojnik odložite šele po treh dneh.

Ministri predajajo posle in pozivajo k spoštovanju navodil vlade glede koronavirusa
14. 03. 2020 12.15
Vrstijo se predaje poslov med nekdanjimi in novimi ministri. Vlada Janeza Janše je bila v državnem zboru potrjena v petek pozno zvečer. Slovenija je tako dobila 14. vlado, ki jo sestavljajo stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS, njena prednostna naloga pa je spopadanje z epidemijo novega koronavirusa.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena
10. 03. 2020 14.14
Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

Država obljubila, da bo za nakopičeno odpadno embalažo poskrbljeno. Pa bo res?
03. 03. 2020 19.48
Podjetje Surovina je le eden od številnih centrov za odpadke, ki poka po šivih zaradi nakopičene odpadne embalaže. Novi požari so tako po mnenju Zbornice komunalnega gospodarstva zgolj vprašanje časa. Izračunali so, da bi za odvoz embalaže, ki se bo nakopičila v letošnjem letu, potrebovali slabih devet milijonov evrov, država pa obljublja, da bo poskrbela za nakopičeno embalažo, zaradi katere vse pogosteje prihaja do požarov.

Požar v Surovini: Tezenčani s peticijo proti onesnaževanju okolja
03. 03. 2020 07.18
Mariborski gasilci so uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil v Surovini. Po prvih podatkih je prišlo do samovžiga, požar pa je povzročil za nekaj milijonov evrov škode. Do nadaljnjega na objektu ostaja požarna straža z gasilskimi vozili. Na spletu se je medtem pojavila peticija proti onesnaževanju okolja v Teznem.

Občinske komunale in regijski centri pokajo po šivih zaradi nakopičene odpadne embalaže
01. 03. 2020 18.11
V zbornici komunalnega gospodarstva svarijo, da Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti. Ob centrih za ravnanje z odpadki namreč nenadzorovano rastejo kupi odpadne embalaže, ki je nihče noče ali ne more odpeljati. Na ministrstvu za okolje odgovornost prelagajo na komunalna podjetja, komunalna podjetja pa bi lahko odgovornost preložila na gospodinjstva in podražila položnice.

V Ljubljani in okoliških občinah od marca nekoliko dražja oskrba s pitno vodo
27. 02. 2020 14.15
Cena oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode se bo v ljubljanski in še šestih občinah, kjer za to javno službo skrbi družba Voka Snaga, s 1. marcem zvišala. Položnica za enodružinsko hišo bo v povprečju višja za 13 centov, za uporabnike v večstanovanjskih enotah pa za 31 centov.

Nekatere družbe pobrale embalažnino, a embalaže niso odpeljale
21. 02. 2020 13.21
Inšpektorat za okolje in prostor je lani proti družbam za ravnanje z odpadno embalažo podal tri kazenske ovadbe, so povedali na inšpektoratu. Kot je na četrtkovi novinarski konferenci pojasnil minister za okolje in prostor Simon Zajc, so nekatere družbe po ugotovitvah inšpektorjev pobrale embalažnino, a niso odpeljale embalaže.

'Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti'
20. 02. 2020 06.00
"Če se situacija na področju ravnanja z odpadki v Sloveniji zaostruje že vse od leta 2009, je v letu 2020 dosegla nov vrh, saj Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti," so v izjavi za medije navedli v Zbornici komunalnega gospodarstva, kjer vlado pozivajo, da takoj sprejme intervencijske ukrepe za odstranitev vse nakopičene embalaže.