odpadne

Junaška podgana, ki je odkrivala mine, odhaja v pokoj
05. 06. 2021 10.50
Podgana Magawa, ki je bila za svoje junaštvo ob odkrivanju min nagrajena celo z zlato medaljo, se bo upokojila. V svoji petletni karieri je v Kambodži izvohala 71 min in več deset neeksplodiranih predmetov. V tej državi jugovzhodne Azije naj bi bilo sicer do šest milijonov min.

Slovenska mesta pri rabi drog večinoma pod mednarodnim povprečjem
18. 05. 2021 11.08
Mednarodna raziskava o uporabi prepovedanih drog za leto 2020, opravljena z analizo odpadnih vod, kaže, da je med šestimi slovenskimi mesti najvišja uporaba kokaina, ekstazija in metamfetamina v Ljubljani, amfetamina pa v Velenju. Večina obremenitev biomarkerjev v slovenskih mestih je bila sicer pod povprečjem mednarodne raziskave.

Ljubljanske mlekarne z nadzorovano porabo naravnih virov skrbijo za okolje
15. 05. 2021 00.15
Pri ravnanju z odpadki je ključnega pomena spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri in njihove učinkovite rabe, torej da že v izhodišču ustvarimo manj stvari, ki bi lahko končale med odpadki. Spodbujata se ponovna uporaba in recikliranje. Oboje pomembno zmanjša potrebo po naravnih virih in količino odpadkov, ki pogosto pristanejo v vodah.

Salonit Anhovo ob 100. obletnici delovanja: v naslednjih desetletjih cementarno čaka zeleni prehod
05. 05. 2021 12.45
V cementarni Salonit Anhovo letos praznujejo 100. obletnico delovanja. S proizvodnjo do milijon ton cementnega veziva letno oskrbujejo več kot 300 poslovnih kupcev doma in v tujini. Stalno vlagajo v raziskave in razvoj, saj je beton na cementni osnovi strateški material sedanjosti in prihodnosti. Na današnji novinarski konferenci je uprava družbe predstavila gospodarske, družbene in okoljske temelje svojega delovanja ter razvojne načrte za zeleni prehod cementarne na poti v brezogljičnost.

Ko odpadna plastična embalaža ponovno zaživi
12. 05. 2021 00.15
V naravi plastika ni ogrožena vrsta, ampak se njena razširjenost le še povečuje. Tudi slovenski potrošnik kljub dobri ozaveščenosti o odpadni plastiki, na račun lagodja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja. Ker je plastika ena izmed najbolj razširjenih materialov na svetu, je utopično pričakovati, da bi jo lahko popolnoma nadomestili, zato je pomembno, da krepimo našo odgovornost in zavedanje o njeni uporabi.

Z bakterijami v boj nad mikroplastiko
28. 04. 2021 11.39
Mikrobiologi so zasnovali trajnosten način odstranjevanja mikroplastike iz okolja in za to delo želijo uporabiti bakterije. Omenjeni izum bi lahko dolgoročno odprl pot trajnostnemu zniževanju ravni onesnaženja s plastiko s preprosto uporabo nečesa, kar najdemo v naravi.

Čistilna akcija ob Dravi: 'Hodili smo po plastenkah in pločevinkah'
25. 04. 2021 15.41
Tudi letos je potekala čistilna akcija Moji odpadki – moja skrb. Kopenska in vodna ekipa ekoloških aktivistov sta pobirali smeti ob vodni gladini in v gozdu. Kot so zapisali v sporočilu, odpadkom tudi po dveh urah neutrudnega pobiranja ni bilo videti konca.

Dan brez zavržene hrane: Slovenci v povprečju zavržemo kar tretjino kupljene hrane
24. 04. 2021 08.28
Ali se zavedate, da na leto v smeteh konča za več kot 200 evrov hrane, ki ste jo kupili? Denarja verjetno ne bi kar tako metali stran, zakaj se torej ne potrudimo, da bi tudi kruh, sadje in zelenjavo porabili, če smo ga že plačali, pridelovalci pa so vanje vložili delo in trud?

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Zavržene zaščitne maske s posebno tehnologijo spreminjajo v šolske stole
17. 04. 2021 07.00
Sredi epidemije novega koronavirusa si vsakdana praktično ne moremo več predstavljati brez zaščitne maske. In če si jih na prostem lahko snamemo takrat, ko je možno ohranjati varno razdaljo, nas v zaprtih prostorih spremljajo bolj ali manj od prvega vala naprej. Glede na to, da je tako povsod po svetu, si lahko predstavljamo v kakšno goro odpadkov se spreminjajo uporabljene maske. Boj proti onesnaževanju okolja zaradi nastajanja odpadne embalaže je postal še večji izziv. Eno od podjetij v angleškem Cardiffu se ga je zelo resno lotilo, saj zavržene maske spreminjajo v nove izdelke, kot so šolski stoli in škatle za orodje.

Prisotnost koronavirusa v Sloveniji analizirajo tudi v sedmih čistilnih napravah
13. 04. 2021 16.15
Potek epidemije lahko, sicer ne prav stoodstotno zanesljivo, poskušamo napovedati na več načinov. Med drugim tudi s spremljanjem količine virusa v odpadnih vodah, kot to že od konca lanskega leta počnejo na Nacionalnem inštitutu za biologijo. Z zbiranjem vzorcev voda so prav zaskrbljujoče vrednosti koronavirusa že uspeli zaznati v Kranju, Domžalah in Velenju. V Kopru količina virusa vseskozi počasi konstantno narašča. Kako natančni so ti vzorci in kaj lahko povedo o poteku epidemije?

Vodo iz jedrske elektrarne Fukušima bodo začeli spuščati v morje
13. 04. 2021 08.13
Japonska je potrdila načrt, da bo v morje izpustila več kot milijon ton odpadne vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi. Pred izpustom jo bodo ustrezno obdelali in razredčili, da ta, kot zagotavljajo oblasti, ne bo predstavljala tveganja za zdravje ljudi in okolja. Okoljevarstvene organizacije medtem odločitvi nasprotujejo, odločitev obžalujeta tudi Južna Koreja in Kitajska.

Ukinjen prag 15 ton za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo
08. 04. 2021 15.37
Vlada je sprejela uredbo o embalaži in odpadni embalaži. Z njo se za proizvajalce ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Hkrati se uvaja možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki dajo letno na trg v Sloveniji manj kot eno tono embalaže.

Florida zaradi izlitja odpadnih voda razglasila izredne razmere
04. 04. 2021 11.28
Zaradi izlitja strupenih odpadnih voda v zalivu Tampa je Florida razglasila izredne razmere. Preventivno so evakuirali več kot 300 domov na območju, zaprli so tudi avtocesto v bližini vodnega zbiralnika Piney Point.

Kako bomo gradili in legalizirali po novem?
16. 03. 2021 06.00
Janševa vlada načrtuje lažje in cenejše pridobivanje uporabnih dovoljenj, uvedba manjše rekonstrukcije, ki premošča vrzel med vzdrževalnimi deli in rekonstrukcijo, manj odvozov gradbenega materiala, ker naj bi po novem lahko ponovno uporabili materiale in proizvode, ki so že bili v uporabi, podjetniki pa bi lahko začasno postavljali skladišča na svojih dvoriščih, dovoljenja pa pridobivali vzporedno. Manj naj bi plačevali odvoz smeti, predvsem na račun odpadne embalaže, več državnega denarja bo za poplavno varnost in sanacijo zemeljskih plazov, Slovenija pa naj bi do leta 2050 postala ogljično nevtralna družba.

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...
15. 03. 2021 07.44
Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

V odpadnih vodah na Obali zaznali večjo količino virusa
12. 03. 2021 10.53
Meritve, ki jih na sedmih čistilnih napravah redno izvaja Nacionalni inštitut za biologijo, so pokazale večji skok v prisotnosti novega koronavirusa v odpadnih vodah na Obali. Ali je to indikator za novo rast okužb na tem območju? To bo v naslednjih dneh zanimivo opazovati, pravi Luka Renko iz sledilnika covid-19. Razlog bi po njegovem mnenju lahko bil angleški sev, ki je v tej regiji v porastu.

V potok v Mokronogu se je izlila kri: 'To se dogaja že vrsto let'
11. 03. 2021 07.43
Zaskrbljeni bralec nam je poslal fotografije onesnaženega potoka Stajnik v Mokronogu. Iz Komunale Trebnje, ki je upravljavec čistilne naprave v Mokronogu, so nam pojasnili, da je tja pritekla "večja količina odpadne vode iz mesnopredelovalne industrije, ki je prešla samo mehansko stopnjo čiščenja". Po bralčevih besedah se takšna onesnaženja na tem območju dogajajo že vrsto let, na občini pa pojasnjujejo, da so lastnika klavnice že večkrat opozorili, da zgradi lastno čistilno napravo, a tega še ni storil.

Največ slovenske plastike gre v Malezijo
06. 03. 2021 08.56
Inšpektorat RS za okolje in prostor v svoji analizi uvoza in izvoza odpadkov v letu 2020 ugotavlja, da se je količina izvoženih odpadkov v Sloveniji v primerjavi z letom 2019 povečala skoraj za polovico. Največji porast, kar 30-odstoten, so zaznali pri izvozu odpadne plastike. Uvoženih pa je bilo lani dobrih 83.000 ton odpadkov, kar pomeni 15 odstotkov manj kot leta 2019.

Nizozemska bo zaprtje države zaradi angleškega seva podaljšala do 2. marca
02. 02. 2021 10.35
Kitajska policija je razbila tolpo, ki je izdelovala lažno cepivo proti covidu-19. Nepridipravi so viale polnili s fiziološko raztopino in jo prodajali kot cepivo. V Južni Afriki so medtem sprostili nekatere omejitve. Odpravili so prepoved prodaje alkohola. V ZDA je covid-19 v mesecu januarju zahteval največ žrtev doslej, Nizozemska pa se je odločila za podaljšanje ukrepov do 2. marca.

Sledilnik covid-19
29. 11. 2020 07.00
Ena od lepih, navdihujočih zgodb tega sicer izjemno težkega in groznega časa je zgodba o Sledilniku covid-19. Gre za projekt, ki zbira, analizira in objavlja podatke o epidemiji v Sloveniji in ki nastaja s tako imenovanim 'crowdsourcingom', množičnim prostovoljnim sodelovanjem predvsem znanstvenikov in drugih strokovnjakov.

Kam z odsluženimi mobilnimi telefoni, prenosniki, tablicami?
21. 11. 2020 14.41
Količine odpadne elektronike – odsluženih mobilnih telefonov, prenosnikov, monitorjev, tablic – iz leta v leto rastejo. Na svetu smo lani pridelali več kot 53 milijonov ton tako imenovanih e-odpadkov, 7,2 kilograma na vsakega zemljana. In v prihodnje bo še slabše, za 24UR Inšpektor pojasnjuje dr. Ruediger Huehr z Univerze Združenih narodov, ki vsako leto sodeluje pri pripravi poročila Global E-waste Monitor. "Če ne bomo spremenili načina našega delovanja, ocenjujemo, da bo količina e-odpadkov do leta 2050 narasla na več kot 100 milijonov ton na leto. Do leta 2030, torej zgolj v 10 letih, pa se bo povečala na več kot 70 milijonov ton."

V Avstriji več kot 6000 novih okužb z novim koronavirusom, v Srbiji zaostrujejo ukrepe
21. 11. 2020 07.53
V Avstriji število dnevnih novih okužb z novim koronavirusom ostaja stabilno. V zadnjih 24 urah so potrdili 6611 novih okužb, nekoliko se je povečalo število oseb na intenzivni negi. Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili največ okužb z novim koronavirusom doslej, in sicer 3573. Od nedelje tam veljajo strožji ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Na Slovaškem bodo v 500 občinah ta konec tedna ponovili množično testiranje na novi koronavirus. S krizo v zdravstvu pa se sooča Kanada, ki je napovedala, da bo zaprla Toronto in pozvala prebivalce k upoštevanju vseh ukrepov, v nasprotnem primeru se lahko dnevne okužbe drastično povečajo.

En pametni telefon = 86 kg odpadkov
21. 11. 2020 07.00
Med proizvodnjo pametnega telefona, težkega približno 200 gramov, nastane kar 86 kilogramov odpadkov, ki jih uporabnik ne vidi, a ne gre le za odpadke, za proizvodnjo izdelka se namreč skrivajo tudi poraba vode in energije ter emisije v zrak. Potrošniki se bomo tako morali začeti zavedati teh velikih količin odpadkov, ki nastajajo pri izdelavi novih izdelkov in jih neposredno proizvedemo z nakupom teh izdelkov.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej
20. 11. 2020 06.00
Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

Z odpadno vodo lahko napovemo potek epidemije, širjenje virusa lahko zaznamo zelo zgodaj
19. 11. 2020 14.24
Ker so študije pokazale, da se novi koronavirus sprošča v blato okuženih ljudi in preko kanalizacije zaide v odpadno vodo, so raziskovalke in raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo vse od konca marca razvijali metode ter analizirali vzorce odpadne vode na prisotnost novega koronavirusa, so sporočili z NIB.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi
16. 11. 2020 07.58
Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

Nova jedrska elektrarna
06. 10. 2020 16.42
V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Potrdili predlog novele zakona o varstvu okolja
06. 10. 2020 21.01
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je potrdil predlog novele zakona o varstvu okolja, ki med drugim daje podlago za ureditev ravnanja z odpadno embalažo od prihodnjega leta naprej.

Iz recikliranih ribiških mrež izdelujejo iskalnik ključev
06. 10. 2020 06.00
V oceanih in morjih vsako leto pristane okoli 640.000 ton zavrženih ribiških mrež. Te predstavljajo približno desetino plastičnih odpadkov v oceanih in povzročijo poškodbe in smrti več kot 100.000 morskih živali na leto. Vse več podjetij se zato odloča, da morske odpadke predela v nove izdelke. Tako je tudi slovensko podjetje iz recikliranih ribiških mrež izdelalo pametni obesek za ključe.