oskrba na domu

Ministrstvo: Ljudje ne bodo več plačevali visokih oskrbnin, SDS: To so velike obljube
02. 07. 2025 06.00
Nov davek, novo politično obračunavanje in realnost za državljanke in državljane. Ne gre za resno reformo, ampak politični PR, pravijo v SDS. Pristojno ministrstvo pa: gre za največji korak v gradnji socialne države od osamosvojitve. V povprečju bo vsak zaposleni prispeval slabih 300 evrov na leto v državno blagajno. Toda, če že prispevamo, bi morali tudi v praksi koristiti ugodnosti, za katere plačujemo. Tako bi danes denimo morala v praksi zaživeti oskrba na domu, a ne bo. Ni bila izdana še nobena odločba, nekatere občine še nimajo izvajalca, informacijskega sistema ni, potem je tu še težava s kadri. Kaj pravita poslanka SDS Karmen Furman in Luka Omladič z ministrstva za solidarno prihodnost?

Odslej en odstotek bruto plač in neto pokojnin za oskrbo
01. 07. 2025 07.21
Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se bo začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica bo zajemala denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo. Uporabljati se bo začela tudi določba o prispevku za dolgotrajno oskrbo.

ZSSS za čim hitrejši začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu
30. 06. 2025 14.55
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pričakuje, da bodo storitve v okviru dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo kot zakonska pravica začela izvajati v torek, na voljo najkasneje v dveh mesecih. Hkrati želijo, da bo informacijska podpora pripravljena do konca julija, tako da bodo prve odločbe lahko izdane septembra, so povedali v zvezi.

Urno postavko za dolgotrajno oskrbo na domu bodo zvišali na 32,93 evra
18. 06. 2025 12.10
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na posvetu o dolgotrajni oskrbi napovedal zvišanje cene osnovne urne postavke za dolgotrajno oskrbo za nekaj evrov, in sicer na domu na 32,93 evra, v institucijah pa na 26,56 evra. "S tem želimo poslati jasno sporočilo, da ministrstvo ne deluje samovoljno, temveč sodelovalno," je dejal.

Kdo bo še skrbel za planinske koče?
15. 06. 2025 13.00
Slovenske planinske koče so več kot le postojanke za pohodnike. So simboli gorništva, kraji z dušo, ki s toplim obrokom in prijazno besedo sprejmejo vsakega obiskovalca. Zadnje čase pa se soočajo s številnimi izzivi – pomanjkanje kadra, vse zahtevnejši pogoji dela in težavne obnove.

Razprava o dolgotrajni oskrbi: bi morali plačilo prispevka prestaviti?
12. 06. 2025 20.18
Leto in pol po sprejemu zakona o dolgotrajni oskrbi je koalicija v državnem zboru potrdila že drugi paket dopolnil. Po novem bodo s 1. julijem tudi upokojenci lahko oskrbovali svoje družinske člane, kar doslej ni bilo mogoče. Prav tako bo breme izplačevanja dodatkov, s katerimi vodstva domov za starejše zvišujejo plače sicer slabo plačanemu kadru negovalcev, prevzel državni proračun. Kaj pa pomisleki glede obveznega prispevka, ki ga bomo začeli plačevati že prihodnji mesec?

Telefoni klicnega centra pregorevali: oddane prve vloge za oskrbo na domu
02. 06. 2025 19.20
Centri za socialno delo so začeli sprejemati vloge za dolgotrajno oskrbo na domu. Nova pravica naj bi bodočim uporabnikom olajšala vsakdanje življenje in ne bo posegla v njihove mesečne prejemke. Pomoč na domu bo financirana iz posebne blagajne za dolgotrajno oskrbo, sistem pa naj bi v celoti zaživel jeseni. Na 16 vstopnih točkah na območnih centrih za socialno delo sicer še čakajo na vzpostavitev ustreznega informacijskega sistema. Zaradi vprašanj, povezanih z dolgotrajno oskrbo, pa so dopoldne pregorevali telefoni na številki 114 v vladnem klicnem centru.

Možna oddaja vlog za dolgotrajno oskrbo na domu
01. 06. 2025 09.19
Vsi, ki želijo pridobiti pravico do dolgotrajne oskrbe na domu v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi, lahko oddajo vlogo na vstopni točki, torej pri pristojnem centru za socialno delo. Dolgotrajna oskrba na domu je pravica v okviru sistema dolgotrajne oskrbe, ki jo uporabnik prejema na svojem domu. Izvajati se bo začela 1. julija.

Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
15. 05. 2025 07.27
Vlada je na seji za obravnavo v DZ pripravila predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. Po predlogu bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskega člana, je na novinarski konferenci po seji povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Upokojenka ali upokojenec bo kot oskrbovalec dobil nadomestilo v višini 1,2 minimalne plače. Vsak dan bo za vprašanja odprt tudi klicni center 114. Približno 250 klicev pa so dobili že pred uradnim začetkom, med njimi največ z namenom, da bi rešili konkreten primer.

Na številki 114 zdaj informacije tudi o dolgotrajni oskrbi
13. 05. 2025 20.42
Od zdaj naprej je na telefonski številki 114, poznani še iz časov poplav, mogoče dobiti tudi informacije, povezane z dolgotrajno oskrbo. Že v prvih urah je bilo klicev ogromno. Približuje se namreč 1. junij, ko bo mogoče oddati prošnje za uveljavljanje pravice do dolgotrajne oskrbe na domu. A koliko časa bodo morali prosilci čakati na odločbe? Se bodo cene v domovih za starejše res znižale, ker bo breme financiranja dolgotrajne oskrbe padlo na pleča vseh zaposlenih?

Dolgotrajna oskrba: koliko bomo plačevali in kaj bomo za to dobili?
08. 04. 2025 20.22
Čez manj kot tri mesece bomo začeli plačevati obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo, je potrdil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, kljub pozivom gospodarstva, naj se uvedba novega davka časovno zamakne. Gospodarske organizacije so vlado pozvale tudi k ponovnemu izračunu višine prispevka, ki bo sicer odvisen od posameznikovih prihodkov. Opozarjajo tudi, da še vedno ni povsem jasno, kakšne storitve bodo uporabnikom sploh na voljo. V Sindikatu upokojencev Slovenije pa si želijo, da bi se vlada bolj kot novemu prispevku posvečala pravicam uporabnikov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37
Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan brez pitne vode
01. 04. 2025 20.24
V Logatcu je približno 600 prebivalcev že peti dan brez pitne vode. Vzrok: kemično onesnaženje. Zakaj točno, še ni jasno. Policija pa preiskuje sum kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Domačini so razburjeni, saj vode kljub današnjemu rahlo boljšemu rezultatu analize, še vedno ne smejo uporabljati niti za osebno higieno niti za pranje perila. Civilna zaščita je na določenih mestih po Logatcu postavila kontejnerje z vodo. Občina pomaga tudi tako, da lahko prebivalci v bližnji osnovni šoli lahko perejo posodo, tuširajo se lahko v športni dvorani. Brez vode so tudi v domu starejših občanov, vodo jim vozijo gasilci.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04
V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'
28. 02. 2025 15.33
Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Dolgotrajna oskrba: za pomoč občinam bo vzpostavljen tudi klicni center
10. 02. 2025 17.11
Da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče, je ministrstvo za solidarno prihodnost na Brdu pri Kranju pripravilo srečanje z župani. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bodo za pomoč občinam vzpostavili tudi klicni center. V javno obravnavo pa gre predlog novele zakona z dodatnimi rešitvami.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48
S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.00
41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00
Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Interventni zakon v zdravstvu ter noveli o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti stopajo v veljavo
28. 12. 2024 08.04
Z današnjim dnem začenjajo veljati zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu ter noveli zakonov o dolgotrajni oskrbi in o lekarniški dejavnosti. Vse tri zakone je DZ sprejel 19. decembra.

Kočevje za prenos oskrbe na domu na javni zavod
09. 12. 2024 09.52
V občini Kočevje so v nedeljo na referendumu preverili, ali naj občina oskrbo na domu, ki jo s koncesijo zagotavlja zasebni Zavod Jutro, prenese na javni zavod. Referenduma se je udeležilo le 14,93 odstotka volivcev, ki pa so prenos prepričljivo podprli. Zanj je glasovalo 78 odstotkov tistih, ki so prišli na volišče, proti jih je bilo 22 odstotkov.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?
27. 11. 2024 08.38
Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

8. decembra bodo prebivalci Kočevja odločali o usodi oskrbe na domu
06. 11. 2024 19.46
Na volišča bodo 8. decembra znova odšli prebivalci Kočevja. Tokrat zaradi referenduma, kjer bodo odločali, ali naj oskrba na domu ostane v rokah zasebnega zavoda Jutro ali pa se prenese na javni občinski zavod. Občina meni, da bodo oskrbovancem ponudili boljše storitve in da bo s tem tudi manj pritožb nad delom sedanjega izvajalca. Na Zavodu Jutro pa so prepričani, da bi sprememba lahko ogrozila sistem oskrbe in da bi občani lahko celo ostali brez nje.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58
Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci
30. 09. 2024 18.39
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev
25. 09. 2024 08.33
V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Four Paws krivi ministrstvo: Ukrepajte, ali pa bodo umrli tudi Maša, Mici in Tim
25. 09. 2024 10.54
"Zlomljenih src smo in šokirani ob Mitkovi smrti, potem ko smo si dve leti neutrudno prizadevali, da bi mu zagotovili specializirano zdravstveno oskrbo, ki jo je potreboval, in ga pripeljali v dom, primeren za njegovo vrsto. Zdaj je zaradi malomarnosti oblasti in lastnikov v Sloveniji poginil še en medved," so po smrti medveda Mitka sporočili iz mednarodne organizacije Four Paws. Od ministrstva ponovno zahtevajo konkretne ukrepe za premestitev preostalih treh medvedov iz ujetništva v zavetišče v naravi.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00
Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu
29. 06. 2024 12.32
Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

Brezplačna dolgotrajna oskrba po novem tudi na domu
24. 06. 2024 10.25
Kakovostne in dostopne storitve dolgotrajne oskrbe za vse, ki jih potrebujejo, so tu.