oskrba na domu

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

'Prepričanje, da je paliativna oskrba namenjena samo umirajočim bolnikom, je zmotno'
08. 10. 2022 19.22
Kot vsako leto drugo soboto v oktobru praznujemo svetovni dan hospica in paliativne oskrbe. Ta dan nas opominja, da paliativna oskrba pomembno izboljša kakovost življenja bolnikov z neozdravljivo boleznijo in da mora biti kot temeljna pravica dostopna vsem. Ob tej priložnosti smo opravili intervju z Majo Kolšek Šušteršič, družinsko zdravnico in članico Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe, katerega predsednica je Maja Ebert Moltara, ki je tudi vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo. V sredo se je na temo paliativne oskrbe odvila tudi novinarska konferenca, na kateri so predstavili izkušnje z mobilnimi paliativnimi timi ter vlogo družinskega zdravnika kot temelja paliativne oskrbe.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'To je politični maček, brez repa in glave'
07. 10. 2022 06.00
Zakon o dolgotrajni oskrbi je vsebinsko bolj zahteven, potrebnega je nekaj premisleka in smiselno je vedeti, kaj sploh zakon prinaša, predvsem pa, kaj bo prinesel oskrbovancem domov za starejše. Če morajo za oskrbo v domu danes nekateri odšteti tudi krepko čez 1000 evrov, bi z njihovih pleč, po zakonu, odpadel strošek za oskrbo, ki bi ga po noveli zakona krila državna blagajna – oskrbovanec bi plačeval samo stroške nastanitve. Koliko naj bi ta znašala, v zakonu ni jasno določeno.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00
Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

'Delo osebnega asistenta je premalo plačano, zato nas tudi primanjkuje'
25. 08. 2022 19.48
Ob hudi bolezni, negibljivosti oz. slabši gibljivosti in starosti je življenje veliko lažje in tudi dostojno, če imate pomoč. A včasih družinska pomoč ni dovolj, saj so ljudje v službah, mnogi pa tudi fizično niso zmožni pomagati. In tu nastopi osebni asistent, njegovo delo plača država. A problem je, da je osebnih asistentov premalo. Torej, tudi če bi ga želel imeti, moraš imeti srečo, da ga dobiš. Eden od razlogov, da jih je tako malo, pravi Primož Jelenc, ki delo osebnega asistenta opravlja v Mariboru, je tudi plačilo. Za izjemno odgovorno in težko delo je plača res slaba. Na drugi strani pa Vanja Ropič razlaga, kakšno trnovo pot je morala prehoditi, da je za svojega sina po več mesecih vendarle našla primerno pomoč.

Jeseni dražje oskrbnine za starejše? 'Nekateri nimajo niti za kavo'
03. 08. 2022 19.57
Ne le zaradi hrane, elektrike in plina, za katere bomo prav vsi državljani morali odšteti več, za najstarejše in najranljivejše, ki že tako v žepih nimajo prav veliko, bodo mesečni stroški poskočili tudi zaradi neenotnosti politikov. Nova vlada je namreč zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Se torej tako levica kot desnica borita za dobrobit starejših ali gre le za politične igre in nabiranje točk na njihovih plečih?

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Urad za oskrbo migrantov: Azilni dom na Viču v zadnjem času povečal zmogljivosti
27. 07. 2022 16.39
Urad za oskrbo in integracijo migrantov se je odzval na opozorila nevladnih organizacij in civilnih pobud o tem, da naj bi bile razmere v azilnem domu na Viču zaskrbljujoče in da so zmogljivosti močno presežene. Kot so pojasnili, so te v zadnjem obdobju povečali na okoli 350 oseb, saj so organizirali dodatne prostore za nastanitev.

Morali so zapustiti domove: 'Preprosto se ni dalo dihati'
20. 07. 2022 16.20
Zaradi nevarne bližine ognjenih zubljev in gostega dima so evakuirali prebivalce petih kraških vasi. Zanje so pripravili prireditveni prostor v Opatjem selu, občinska civilna zaščita je postavila začasne nastanitve. Ker se je požar razširil proti Mirnu, so se tudi tam oglasile sirene za splošno nevarnost. Evakuacijski center za Miren so pripravili v telovadnici v Biljah, vendar si je večina prebivalcev morebitno namestitev poiskala pri sorodnikih in prijateljih. Do večera so se razmere sicer toliko umirile, da so se lahko Mirenčani vrnili tudi na svoje domove. Prebivalce na območju požara v regijskem štabu civilne zaščite sicer pozivajo, naj ob zvoku siren zaprejo okna in brez panike čakajo na evakuacijo. Ljudje pa želijo pomagati tudi gasilcem: ti bodo veseli pijače in energijskih ploščic.

'Obstoječi zakon o dolgotrajni oskrbi z vseh vidikov ni izvedljiv'
22. 06. 2022 13.16
Po opozorilih, da zaradi kratkih rokov in vsebinskih neskladnosti zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo možno pravočasno uvesti, bodo odločevalci pristojnost za njegovo uresničevanje z ministrstva za zdravje prenesli na ministrstvo za delo, nato pa na ministrstvo za solidarno prihodnost. Medtem bo delovna skupina iskala način, da izvajanje zakona ustavi.

Dan beguncev: Slovenija za humanitarno in varno migracijsko politiko
20. 06. 2022 08.19
Ministrica Tatjana Bobnar je v poslanici ob svetovnem dnevu beguncev zapisala, da si Slovenija prizadeva za oblikovanje učinkovite humanitarne in varne migracijske politike. Pri nastajanju nove nacionalne migracijske strategije pa jih po njenih besedah vodi spoštovanje temeljnih svoboščin in človekovih pravic ter zagotavljanje varnosti vsem. Združeni narodi opozarjajo na visoko število beguncev, ki je preseglo 100 milijonov ljudi. V luči vojne v Ukrajini, množičnih pregonov in kršitev človekovih pravic letošnji svetovni dan beguncev v ospredje postavlja pravico do iskanja varnosti.

Raziskava računskega sodišča: dostop in razlike v cenah občinskih storitev
15. 06. 2022 10.48
Računsko sodišče je med 212 slovenskimi občinami izvedlo raziskavo o težavah njihovih prebivalcev pri dostopanju do storitev splošnega pomena. Izkazalo se je, da največ težav zaznavajo na področjih, na katera nimajo neposrednega vpliva (ukinjanje bankomatov), področjih, kjer to zahteva velike finančne vložke v infrastrukturo (slabe cestne povezave), in na področjih, ki so sistemsko pomanjkljivo urejena (težave pri izbiri osebnega zdravnika). Raziskava o cenah storitev in pristojbinah, ki jih zaračunavajo občine, pa je pokazala, da so največje razlike na področju komunalnega prispevka in odvajanja ter čiščenja komunalnih odpadnih voda.

Mesec: Ob dvigu cen se morajo višati tudi pokojnine in plače
31. 05. 2022 14.18
Pred odborom za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je uspešno predstavil kandidat za ministra Luka Mesec. "Če pogledamo zadnja leta, bomo videli zelo jasne signale in znake, da se naša socialna država in socialna ureditev krhata," je opozoril. Med glavne prioritete ministrstva je uvrstil boj proti revščini, prekarnosti in birokratizaciji državne uprave. Napovedal je dvig najnižjih pokojnin na vsaj 700 evrov mesečno, spodbujal pa bi tudi prehod na krajši delovnik.

Kaj bo prineslo novo ministrstvo za solidarno prihodnost?
16. 05. 2022 19.23
Imeli bomo novo ministrstvo za solidarno prihodnost, minister pa bo koordinator Levice Luka Mesec. Ključne naloge bodo stanovanjska politika in dolgotrajna oskrba ter ekonomska demokracija. Koalicijska pogodba obljublja 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030 in skrajšanje čakalnih dob za namestitev v domu starejših. Kaj od nove vlade pričakujejo mladi in kaj starejši?

Starejšega moškega pomotoma razglasili za mrtvega in ga odpeljali v mrtvašnico
04. 05. 2022 06.00
V kitajskem Šanghaju so starejšega prebivalca doma za starejše pomotoma razglasili za mrtvega in ga v vreči za trupla odpeljali v mrtvašnico. Da je moški pravzaprav še vedno živ, so mrliški delavci ugotovili med prenosom vreče. Trenutek spoznanja je mimoidoči ujel tudi na videoposnetku, od takrat pa se je hitro razširil po spletu.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Urad o 'krivični' obravnavi beguncev: Gre za dva različna mehanizma pomoči in zaščite
15. 04. 2022 17.07
Prosilci za azil so opozorili na dvojna merila pri obravnavi beguncev iz Ukrajine in tistih iz drugih držav. Na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov odgovarjajo, da so navedbe, verjetno zaradi nerazumevanja statusnih razlik med različnimi oblikami zaščite, neutemeljene. Pojasnili so, da so se prosilci glede pravic, ki jim pripadajo po ZMZ, primerjali z osebo, ki ji je priznana začasna zaščita in ne s prosilci za začasno zaščito. Ukrajinskim beguncem je namreč zaradi sklepa vlade začasna zaščita že priznana.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28
Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva marsikje skoraj niso čutili
16. 02. 2022 13.31
Sredina stavka zdravstvenih delavcev je potekala v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, socialnovarstvenih zavodih, centrih za socialno delo in lekarnah. V zdravstvenih domovih se je stavka v skladu s poprejšnjimi napovedmi odvijala tako, da so zaposleni zagotavljali le nujen obseg zdravstvenih storitev. Marsikje zaradi pozne napovedi stavke že naročenih pacientov niso uspeli prenaročiti in tako stavke skorajda niso čutili. V ZD Murska Sobota pa so se zaposleni stavki sploh odpovedali.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33
DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Podobe zasnežene Slovenije, bela odeja se bo obdržala še nekaj časa
09. 12. 2021 07.55
Večji del Slovenije z izjemo nižjih delov Primorske se je zbudil v belo jutro. Ponoči je obilneje snežilo zlasti na zahodu in v osrednjem delu Slovenije, sporočajo z Agencije RS za okolje (ARSO). Največ snega je po pričakovanjih zapadlo v zahodnem delu Gorenjske in na Idrijskem, v višje ležečih krajih lokalno tudi okoli pol metra. V Ratečah, kjer je ponoči zapadlo 41 centimetrov snega, je skupna snežna odeja visoka že 85 centimetrov, dodaja naš hišni prognostik Rok Nosan. Zaradi sneženja je ponekod na Koroškem in Štajerskem bila ali pa je še motena oskrba z električno energijo. Ves dan je občasno rahlo snežilo, mariborski študenti pa so starejšim znova pomagali pri odstranjevanju snega.

Pobelilo državo, ponekod zapadlo več kot pol metra snega
02. 12. 2021 11.55
Meja sneženja je ponekod dosegla nižine. Največ snega je na Kaninu in Zelenici, 118 cm, na Kredarici 105, v Kranjski Gori in ponekod v sredogorju dobrega pol metra. Zaradi snega in plužnih skupin je promet na posameznih avtocestnih odsekih in na nekaterih državnih cestah upočasnjen, opozarja Prometno-informacijski center. Voznikom priporočajo previdno vožnjo in upoštevanje prometne signalizacije.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo
24. 11. 2021 07.13
Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic
20. 11. 2021 21.05
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

'16 milijonov evrov za dvig plač v DSO iz proračuna, ne pa iz žepov revnih upokojencev'
18. 11. 2021 11.10
Povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše pomeni dvig oskrbnin za 5,6 odstotka. V Levici menijo, da je nesprejemljivo, da se bo del stroška prevalil na starostnike in njihove družine. Predlagajo amandma k spremembi proračuna za leto 2022, ki manjkajočih 16 milijonov evrov za dvig plač v domovih starejših zagotavlja iz proračuna.

Skupnosti socialnih zavodov: Sredstva dviga plač bi morali nujno zagotoviti iz proračuna
12. 11. 2021 16.30
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da bi morala sredstva za pokritje dogovorjenega dviga plač v socialnem varstvu nujno zagotoviti vlada v proračunu in tako preprečiti, da se rast stroškov dela prevali na stanovalce prek višjih oskrbnin. Slednjemu nasprotujejo tudi v Sindikatu upokojencev, kjer sicer dvig plač zaposlenih pozdravljajo. Vlada in reprezentativni sindikati na področju zdravstva in socialnega varstva so namreč parafirali dogovor, ki bo okoli 35.000 zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu prinesel višje plače.

Poplavljena Bosna in Hercegovina, na ceste se zlivajo slapovi vode
04. 11. 2021 19.35
Zaradi obilih padavin so ponekod po Bosni in Hercegovini vodostaji prestopili bregove in poplavili številne ceste. Poplave so tako prekinile povezave do vasi Doljani, težave pa povzročajo tudi na magistralni cesti med Jablanico in Mostarjem. Sprožili so se tudi zemeljski plazovi. Zaradi močnejših sunkov vetra in padavin je za večji del Bosne in Hercegovine razglašen rdeči alarm. Ta je sicer razglašen tudi za določene dele Srbije.

'V zakonu o dolgotrajni oskrbi ni niti ene dobre rešitve'
26. 10. 2021 19.40
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi je, brez opozicije, prestal prvo parlamentarno sito. To pomeni, da je primeren za obravnavo, med katero pa ga, če bodo pristojni držali svojo besedo, očitno čaka še veliko sprememb, saj so stroka, nevladne organizacije in sindikati do predloga zelo kritični. V njem ni niti ene dobre rešitve, je ostra Biserka Marolt Meden iz združenja Srebrna nit.

Zdravljenje je že lahko prilagojeno posamezniku
18. 10. 2021 00.15
Inovacije nam morajo pomagati živeti kakovostno življenje. Roche prinaša rešitve za pravo zdravljenje za pravega posameznika ob pravem času.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00
Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.