oskrba na domu

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02
V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'
02. 07. 2023 19.24
Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

'Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS'
28. 06. 2023 10.13
Zastoj delovanja ESS, do katerega je prišlo, potem ko se premier Robert Golob ni udeležil za petek napovedane seje ESS, bi lahko vlada izkoristila za nadaljnje vlaganje neusklajenih predlogov zakonov, posebej zdravstvenih, v DZ, so opozorili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. "Vlado pozivamo, naj spoštuje pravila o delovanju ESS in omogoči dovolj časa za socialni dialog," je dejal sindikalist in predsednik ESS Jakob Počivavšek, ob tem pa je bil kritičen še do delodajalske strani, ki da "zavira postopek usklajevanja".

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren
28. 06. 2023 06.00
Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'
27. 06. 2023 09.43
Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25
Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS
22. 06. 2023 15.11
Vlada je začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga še pošilja v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS), je po seji vlade pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.

Prihaja Marcelova tržnica: delavnice, Masterchefovci in paliativna oskrba
20. 06. 2023 06.00
Slovenija v svoji dobrodelnosti res ne pozna meja. Maratoni, koncerti, tekme in druge akcije. 27. avgusta pa se bo na Pogačarjevem trgu odvil še en dobrodelni dogodek. Ta nosi ime Marcelova tržnica, za njim pa se skriva ganljiva zgodba. O tem, zakaj so se odločili organizirati dogodek, je za 24UR ZVEČER spregovorila Nika Babić.

Ustanovljena seniorska organizacija Gibanja Svoboda: 'Glas in avtonomija starejših'
12. 06. 2023 17.36
Stranka Gibanje Svoboda (GS) je formalno ustanovila seniorsko organizacijo stranke Gibanje Svoboda Seniorji. Za predsednika so izvolili poslanca Bojana Čebelo, ki med prioritetami izpostavlja medgeneracijsko sodelovanje. Predsednik stranke Robert Golob je izpostavil, da z ustanovitvijo platforme dajejo glas in avtonomijo starejšim.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'
09. 06. 2023 11.23
Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49
Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Si predstavljate, da v 90. letu živite visoko v hribih, sosedov pa skorajda ni?
25. 05. 2023 19.32
Danes 89-letna Milena Koprivnikar že 30 let, vse odkar je upokojena, živi visoko v hribih. Še vedno je vitalna in lahko poskrbi sama zase, za vsak slučaj pa ima na roki tudi zapestnico, s katero lahko kadar koli sproži poziv za pomoč. Obiskala jo je naša novinarka Barbara Bašič.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji
10. 05. 2023 17.48
Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine in le 27 prijav
27. 04. 2023 11.39
Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji petek, se je na skupno 100 razpisnih mest družinske medicine prijavilo 27 kandidatov. Na 18 razpisanih mest v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer v zadnjem času najbolj primanjkuje družinskih zdravnikov, se sicer ni prijavil nihče. Za stabilizacijo razmer na primarni ravni zdravstva bi se moralo na razpise več let zapored letno prijaviti vsaj 100 mladih zdravnikov, ob tem poudarja družinski zdravnik Rok Ravnikar.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje
06. 04. 2023 07.12
Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Kaj se dogaja z Zakonom o dolgotrajni oskrbi? Na vidiku tudi interventni zakon
24. 03. 2023 13.50
Osnutek prenovljenega Zakona o dolgotrajni oskrbi bo pripravljen v dveh mesecih, je po srečanju posvetovalnega telesa, ki bo vključeno v njegovo pripravo, napovedal državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič. Hkrati na ministrstvu pripravljajo interventni Zakon za blažitev kadrovskih težav v oskrbi.

Sum na goljufijo pri porabi evropskih sredstev v domovih za starejše
23. 03. 2023 17.05
Ministrstvo za solidarno prihodnost je ob pregledu izbora zunanjih izvajalcev v okviru sofinanciranih projektov v domovih za starejše ugotovilo vrsto nepravilnosti. Sumijo tudi na goljufijo. Policijo in inšpektorat so o ugotovitvah že obvestili.

Otroci iz luganške sirotišnice bodo v Sloveniji nastanjeni še vsaj eno leto
23. 02. 2023 17.33
Vlada je še za eno leto podaljšala projekt nastanitve otrok iz luganške sirotišnice iz Ukrajine v Dijaškem domu – Srednja gozdarska, lesarska in zdravstvena šola Postojna in v nastanitvenem objektu v naselju Slavina.

Par iz Ljubezni po domače hčerki nadel ime po grški boginji
19. 02. 2023 08.00
Sentya in Matej, ki sta se spoznala v šovu Ljubezen po domače, sta se prejšnji teden razveselila drugega otroka. Na svet sta pozdravila deklico Irino Riano, ki sta jo poimenovala po grški boginji miru. O novorojenki, poteku nosečnosti in porodu je Sentya spregovorila za naš portal.

Najstarejši nekdanji predsednik ZDA v paliativni oskrbi
19. 02. 2023 07.53
Nekdanji predsednik ZDA, 98-letni Jimmy Carter, bo začel na svojem domu prejemati paliativno oskrbo, so v soboto sporočili iz Carterjevega centra. Odločili so se, da v bolnišnico ne gre več, poročajo ameriški mediji.

Konec nadzora na meji prinesel tudi prisilno upokojitev za mačjo 'policistko' Šengi
11. 02. 2023 09.13
Zadnjih sedem let je turiste, ki so na Hrvaško potovali čez mejni prehod Sečovlje, tam pozdravila črna mačka Šengi. Ime je dobila – kot se pošalijo policisti – po šengenski meji, kjer je bila 'zaposlena', v tem času pa je postala že kar nekakšna maskota prehoda. Med opisi delovnih nalog, ki jih je mimogrede jemala skrajno resno, je bilo smukanje po kontrolnih kabinah, poležavanje na tipkovnici in crkljanje pri potnikih. Vstop Hrvaške v schengensko območje pa je spremembe prinesel tudi zanjo. In kaj bo Šengi počela zdaj?

Oddajajo se tudi oskrbovana stanovanja brez vsakršne oskrbe
05. 01. 2023 18.41
Prebivalstvo se stara, stroški vzdrževanja v velikih starejših hišah so previsoki, domovi za starejše pa zasedeni in predragi. Zato se mnogi starejši, ki še lahko skrbijo zase, odločajo za alternativno obliko bivanja – v oskrbovanih stanovanjih. Tam plačujejo najemnino, hkrati pa imajo v sklopu institucionalnega varstva zagotovljeno še osnovno in socialno oskrbo, poskrbljeno je tudi za zdravstveno varstvo in nego stanovalcev. Oddajajo pa se tudi oskrbovana stanovanja brez vsakršne oskrbe. In to celo s strani državnega nepremičninskega sklada. Zavajanje ali zgolj preohlapna zakonodaja?

Obiska, ki nosita simboliko: Stari in mladi moramo delati in dihati skupaj
02. 01. 2023 20.48
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je opravila prva predsedniška obiska pri državljanih. Majhna darila in lepe želje je najprej prinesla v mladinski dom Malči Beličeve, potem pa še v dom upokojencev Tabor. Čeprav sta bila obiska vljudnostna, je z njima nova predsednica napovedala, kaj bo postavila v središče svojih prizadevanj.

Kdo si sploh lahko privošči dom in kdo bo tam še delal?
17. 12. 2022 08.20
Več kot petina prebivalcev Slovenije je starejših od 65 let, živimo vse dlje, v starosti pa vse bolj potrebujemo pomoč. In medtem ko so čakalne vrste za sprejem v domove za starejše vse daljše in oskrba vse dražja, ostajajo postelje celo prazne, ker institucionalno varstvo starejših pesti tako huda kadrovska kriza. Le redki še želijo za minimalno plačo opravljati tako naporno delo, ki zahteva veliko srčnosti, a ima tudi svoje prednosti. Stanovalci teh domov so namreč izjemno hvaležni za vso pomoč, so navdih, so iskrivi, modri in zelo iskreni.

Družinski zdravniki: To lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo
10. 12. 2022 20.28
Predlog reorganizacije nujne medicinske pomoči, s katerim bi ponoči in ob koncih tedna ukinili dežurne ambulante v številnih občinah, je naletel na mnoge kritike. Dostopni časi reševalnih ekip se bodo podaljšali – to pa lahko pomeni tudi razliko med življenjem in smrtjo, odmevajo besede direktorjev nekaterih zdravstvenih domov. Oglasili so se tudi župani, ki so zaradi predlaganih sprememb ogorčeni, saj da bo tako na kocki zdravstvena oskrba 330 tisoč prebivalcev.

'Stanovanja morajo postati ključna dobrina'
06. 12. 2022 09.48
Novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost bo usklajevalo in vodilo politike na področjih dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike, v njegovi pristojnosti pa bodo tudi razvijanje in promocija modelov lastništva zaposlenih in participativnega upravljanja v podjetjih, udeležba delavcev pri dobičku ter ostale politike ekonomske demokracije. Kljub zamiku pri ustanavljanju ministrstva so nekatere rešitve, ki bodo sodile pod njegovo okrilje, že pripravljene, je dejal kandidat za ministra za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Zadnji dan za prijavo posebnih oblik glasovanja na referendumih
23. 11. 2022 07.01
Pred nedeljskimi zakonodajnimi referendumi je le še danes možno oddati prijavo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča, torej na t. i. voliščih omnia, in za glasovanje na domu zaradi bolezni. Volivci, ki se glasovanja v nedeljo ne bodo mogli udeležiti, pa lahko danes in v četrtek svoj glas oddajo na predčasnem glasovanju.

Kaj prinašajo zakoni, o katerih bomo glasovali na trojnem referendumu?
28. 10. 2022 06.00
Začela se je referendumska kampanja. Čez mesec dni boste na trojnem referendumu odločali o treh spremembah zakonov: Zakona o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o javni Radioteleviziji. Kaj prinašajo zakoni?

Mesec: Zaradi novele zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo nihče prikrajšan
25. 10. 2022 14.09
Zakon o dolgotrajni oskrbi radikalno posega v sistem dolgotrajne oskrbe v institucijah in ogroža pravice uporabnikov v domovih za starejše, opozarja minister Luka Mesec. Zato je nujna uveljavitev novele, ki del izvajanja zakona odlaga za eno leto, da bi pripravili ustrezne rešitve, v tem času pa nihče ne bi bil prikrajšan za obstoječe pravice.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.