oskrba na domu

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Referendumsko soočenje štirih največjih parlamentarnih strank

06. 06. 2024 06.00

Koalicija namesto stanovanj ponuja mladim konopljo, namesto ustrezne dolgotrajne in paliativne oskrbe ponuja evtanazijo, trdijo v opoziciji. V vladajoči koaliciji pa jim odgovarjajo: cilj je varnejša osebna uporaba konoplje in tistim, ki ob umiranju neznosno trpijo in želijo to agonijo zaključiti v miru in v svojem okolju, zgolj omogočamo ustrezno pomoč. To sta samo dva argumenta za in proti pri referendumu o uzakonitvi pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki najbolj razburja. O referendumskih vprašanjih so mnenja soočili Zvone Černač iz SDS, Janja Sluga iz Gibanja Svoboda, Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije in Matevž Frangež SD.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci

30. 05. 2024 21.33

Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

V Idriji julija in avgusta zgolj nadomestne ambulante

24. 05. 2024 11.01

V ZD Idrija bodo julija in avgusta zaradi pomanjkanja zdravnikov družinske medicine začasno reorganizirali delo splošnih ambulant. Kot so se dogovorili na četrtkovem sestanku vodstva ZD z zaposlenimi zdravniki, bodo v tem času odprte le nadomestne ambulante. Upajo, da bodo tako bolniki v času dopustov čim manj občutili pomanjkanje zdravnikov.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi

15. 02. 2024 13.32

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'

14. 02. 2024 16.41

Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Zakaj je trajalo tako dolgo, da je 59-letnik dobil potrebno pomoč?

30. 01. 2024 19.04

Kako je mogoče, da odrasel moški iz postelje po bolezni ne vstane štiri mesece, leži v svojem domu in to v človeka nevrednih razmerah, pa se zdi, da se nanj ni spomnila nobena institucija v državi, pa jih nimamo malo? S tem vprašanjem smo se odpravili na teren in znova obiskali 59-letnega Andreja iz Kočevja. V kako boljših razmerah živi le dan po veliki čistilni akciji?

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'

15. 01. 2024 07.14

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Skupaj za kakovostnejše staranje

01. 12. 2023 09.59

Projekt izgradnje družbenega gibanja: starejšim prijazna točka za kakovostnejšo reintegracijo starejših.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Italija hudo bolni deklici, ki jo želijo odklopiti z aparatov, podelila državljanstvo

07. 11. 2023 08.50

Bolnišnica v britanskem Nottinghamu namerava hudo bolno osemmesečno deklico odklopiti z aparatov, ki jo ohranjajo pri življenju. Njihovi odločitvi je prikimalo tudi sodišče, ki meni, da je v "najboljšem interesu" otroka, da se njegovo življenje konča. Starša deklice temu nasprotujeta in jo želita odpeljati v Rim, italijanska vlada pa je v ta namen dojenčici podelila italijansko državljanstvo. Vendar pa je sodstvo odločilo, da je preveč nevarno, da bi deklico odpustili iz bolnišnice.

Migranti v Sloveniji: Večina odide, tisti, ki ostanejo, tukaj delajo

05. 11. 2023 09.35

V Slovenijo je letos nezakonito vstopilo več kot kot 44.000 ljudi, kar je skoraj trikrat toliko kot v enakem obdobju lani. Ob nadzorih na slovensko-hrvaški meji policisti zato poostreno nadzirajo tudi t. i. zeleno mejo med državama. Naša ekipa se je policistom pridružila v Rigoncah, kjer prestrežejo največ beguncev. Kaj pa se s pribežniki pravzaprav zgodi, ko jih Policija ujame? Koliko jih v Sloveniji, ki sicer nujno potrebuje tuje delavce, sploh ostane? Ima država zanje rešitve?

Starša zdravniku na pediatrični nujni pomoči grozila s smrtjo

19. 10. 2023 10.38

Na Pediatrični nujni medicinski pomoči ljubljanskega zdravstvenega doma se je nedavno zgodil nasilen dogodek. Starša sta napadla zdravstveno osebje, ki je obravnavalo njunega otroka, zdravniku sta celo grozila s smrtjo. Zdravniška zbornica ob dogodku ponovno opozarja, da je nasilje nesprejemljivo.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne

06. 08. 2023 06.08

Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi

03. 08. 2023 06.07

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Golob o škodi po neurjih, dolgotrajni oskrbi, odstopu ministra in Tini Gaber

27. 07. 2023 06.00

V Sloveniji so se pokazale vse razsežnosti neurij v zadnjih dveh dneh, škoda, ki so jo neurja povzročila v zadnjih 14 dneh, je enormna. Mnogi so ostali brez vsega, kmetje obupujejo nad škodo, ki so jo neurja povzročila v vinogradih, na poljih in travnikih. Kako bo ukrepala vlada? O tem je spregovoril premier Robert Golob, prav tako pa je komentiral Zakon o dolgotrajni oskrbi in nedavni odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Stopil pa je tudi v bran svoji partnerki Tini Gaber.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi

21. 07. 2023 06.55

DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Še zadnja možnost za tiste, ki so zašli

21. 07. 2023 06.00

Več kot 30 let že dala v zaporskem sistemu, a na snemanje za Popkast generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij RS, ki je svojo karierno pot začel v največjem moškem zaporu na Dobu, pride veder in nasmejan. Očitno delo v slovenskih zaporih le ne more biti tako slabo, pomislim ob tem. In očitno delo z ljudmi, ki so izvrševali kazniva dejanja, tudi tista najbolj zavržna in obsojanja vredna, ni nujno tako zelo stresno, da ga nihče ne bi želel opravljati.

Julija se bodo podražile oskrbnine v domovih za starejše

19. 07. 2023 13.24

Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti. Ministrstvo za solidarno prihodnost jim je določilo zgornjo mejo dovoljene podražitve.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?

18. 07. 2023 18.59

Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Varčevanje z vodo

17. 07. 2023 00.15

Trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja vse bolj pomembno, zato premislimo o ukrepih za varčevanje s pitno vodo. Veliko je povpraševanja po alternativnih virih vode in preudarni rabi te dragocene tekočine.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'

14. 07. 2023 06.53

Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku

13. 07. 2023 15.25

DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.