oskrba na domu

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?

16. 06. 2020 12.46

V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov

16. 06. 2020 06.00

Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?

15. 06. 2020 06.00

Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?

10. 06. 2020 14.41

"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

O obrazcih za oskrbovance domov: Šlo je le za orientacijo zdravnikom

05. 06. 2020 10.09

Koordinacija, ki je domovom starejših pomagala pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa, oskrbovancem ni zapirala poti v bolnišnico, pravi član koordinacije in direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. Obrazce, ki so zaokrožili v javnosti, so po njegovih besedah pripravili za informiranje dežurnih zdravnikov, ki bolnikov niso poznali. Ministrstvo za zdravje je medtem Zdravniški zbornici Slovenije in Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije poslalo zahtevo za takojšnjo izvedbo izrednega strokovnega nadzora s svetovanjem v domovih za starejše.

'Vsi starejši, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, so ga dobili'

27. 05. 2020 10.20

Vsi oskrbovanci domov za ostarele, ki so bolnišnično zdravljenje potrebovali, so ga tudi dobili, so na novinarski konferenci zatrjevali pristojni. Beovičeva je poudarila, da je bolnišnično zdravljenje smiselno le, ko lahko oboleli tam dobi zdravljenje, ki ga drugje ne more prejeti. A tudi zdravljenje v bolnišnici ima svoja tveganja. "Premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom, ni smiselno," je dejala. V domovih za starejše je umrlo 52 odstotkov vseh smrtnih žrtev koronavirusa v Sloveniji.

Socialnovarstveni zavodi spet lahko sprejemajo uporabnike

25. 05. 2020 06.21

V socialnovarstvenih zavodih danes znova začenjajo sprejemati uporabnike, ki so bili med epidemijo covida-19 v domači oskrbi, pa tudi nove oskrbovance. Sprejemali bodo le tiste, pri katerih ni potrjena okužba z novim koronavirusom. V skupnosti socialnih zavodov ob tem opozarjajo na ponekod nejasna navodila pristojnega ministrstva.

Rekordno število okužb v Rusiji in Braziliji. Američani: Smo šele na začetku

07. 05. 2020 07.22

V ZDA je zaradi covida-19 umrlo najmanj 73.431 ljudi, pristojni pa opozarjajo, da se je boj proti pandemiji v državi šele dobro začel. Ameriški predsednik Donald Trump je ob tem dejal, da je koronavirus hujši, kot so bili napad na Pearl Harbour leta 1941 ali teroristični napadi 11. septembra 2001. V Evropi je medtem število žrtev preseglo 150.000. V Rusiji so znova zabeležili rekordno število novih primerov, Brazilija pa postaja novo žarišče koronavirusa.

'Za starejše bolnike je bolje, če lahko ostanejo v domu'

29. 04. 2020 10.33

V zadnjem dnevu je bilo vzetih 1317 brisov za novi koronavirus, pri desetih so potrdili okužbo. 73 oseb je hospitaliziranih, od tega jih je 25 na intenzivni negi. Sedem oseb so odpustili iz bolnišnice, kažejo vladni podatki. "Če ima starostnik v domu za starejše okužbo z novim koronavirusom in nima stanja, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, je zanj veliko bolje, da ostane v domu, kjer mu lahko nudijo več udobja," je o oskrbi starejših dejal predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč.

Nove okužbe v Ljutomeru: še vedno brez dogovora, kam bodo preselili okužene oskrbovance

22. 04. 2020 15.54

Po torkovi izjavi ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da okuženih oskrbovancev doma starejših občanov Ljutomer ne bodo selili v ptujsko bolnišnico, ni jasno, kaj bo zdaj s selitvijo, a je minister povedal, da so pripravljenost za sprejem že izrazile nekatere zdravstvene ustanove. V domu so sicer v torek potrdili še tri okužbe z novim koronavirusom. V Koordinaciji zdravniških organizacij menijo, da bi selitev teh okuženih povečala tveganje za okužbo in razvoj bolezni pri tistih, ki v bolnišnici že ležijo hudo bolni z drugo boleznijo.

Premestitve oskrbovancev na Ptuj ne bo: 'Če v bolnišnici ne želijo razumeti, potem nima smisla'

21. 04. 2020 15.23

Potem ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice, da ju je izbralo za bolnišnici covid-19, je ta odločitev naletela na nasprotovanje tamkajšnjega vodstva in zaposlenih. Minister je zato obupal in povedal, da premestitev 40 oskrbovancev DSO Ljutomer na Ptuj odpade, saj se z bolnišnico ne misli več pogajati. Minister je bil tudi kritičen do vodstva ljutomerskega doma, saj naj tam ne bi upoštevali navodil. Direktor Tomislav Nemec pa odgovarja, da gre za neresnice in ministra poziva k preverjanju dejstev.

Šestan: Nedavne dobave zaščitne opreme le za pokrivanje rednih potreb

04. 04. 2020 16.06

Tudi po dobavah zaščitne opreme v minulih dneh stanje ni bistveno boljše, je ocenil poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Gre za pokrivanje rednih potreb, zalog si še ne moremo ustvarjati," je poudaril. Interesenti, kot so podjetja, zaščitne opreme tako še ne bodo mogli prejeti.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja

02. 04. 2020 08.00

Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?

27. 03. 2020 06.00

Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Kdaj bodo večji trgovci vzpostavili normalno delovanje dostave in kakšne so alternative?

25. 03. 2020 14.53

Kot opozarjajo pristojni, je treba fizične odhode v trgovino, da bi čim bolj učinkovito zajezili širjenje okužb s koronavirusom, omejiti na nujne. Marsikdo te dni, ker se ne želi izpostavljati potencialni okužbi, neuspešno poskuša naročiti živila do svojih vrat. Večji trgovci so na začetku krize zagotovljali, da bodo povečali kapacitete spletne dostave, a kljub temu je naročiti živila v največjih spletnih trgovinah te dni skorajda misija nemogoče. Preverili smo, kdaj si lahko kupci obetajo dostavo živil na dom in kakšne so alternative večjim trgovskim verigam.  

Hojs: Zaostrovanja verjetno ne bo, a če bi bilo, bi bilo gibanje omejeno na pokrajine

21. 03. 2020 09.17

V Sloveniji je potrjenih 383 okužb s koronavirusom. Minister Hojs je omilil napovedi o zaostritvi omejevanja gibanja, češ da to ne bo potrebno, če se bomo le vsi držali navodil. Če pa bi vseeno zaostrili ukrepe, bi bilo gibanje omejeno na pokrajine in ne na občine, je pojasnil. "Ljudje se morajo zavedati, da je vsak premik, vsak stik, vsako srečanje, tveganje za nas, zanje in za vse državljane."

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?

18. 03. 2020 06.00

Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

Nove okužbe v zdravstvu, sum pa tudi med gasilci

17. 03. 2020 09.40

S koronavirusom sta okužena zaposlena v mariborskem in delavec v kamniškem zdravstvenem domu. Pozitivni so tudi štirje zaposleni v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, preventivno so testirali tudi nekaj bolnikov. Sum na okužbo pa imajo tudi v mariborskih gasilskih vrstah.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?

17. 03. 2020 06.00

Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Zaradi novega koronavirusa v več kot 20 državah zaprli vse šole

12. 03. 2020 11.06

Ker so na koronavirus posumili pri ženi kanadskega premierja Justina Trudeauja sta oba v samoizolaciji. Na Hrvaškem so potrdili pet novih primerov, v Braziliji zboleli tiskovni predstavnik predsednika Bolsonara pa je bil v stiku tudi s Trumpom. V Italiji je število mrtvih preseglo 1000, a vlada vseeno trdi, da ukrep splošne karantene učinkuje. V izolaciji je tudi norveški kralj, šole pa so po podatkih Unesca zaprte v več kot 20 državah.

Smo leta 2020 in v Sloveniji še vedno nimamo otroške paliativne oskrbe

22. 02. 2020 07.00

Ko se moraš v situaciji osebnega in čustvenega viharja, izjemne stiske, strahu, žalosti in bolečine znajti sam, je kritičnega pomena paliativna oskrba, pravi Gregor Bezenšek, ki se vse od smrti svojega sina Viljema Julijana bori za pravice otrok z redkimi neozdravljivimi boleznimi.

'Otrok je skrivaj v šoli pobiral kruh in jabolka'

08. 12. 2019 08.51

Če sta mi jutro polepšala dva srčna prostovoljca, ki sta ponudila pomoč v zares napornih dejavnostih tega časa, me je bolela duša ob pogovoru s hudo bolno mamico.

Kavico v domu so si lahko privoščili le redki starostniki s povprečno pokojnino

17. 09. 2019 18.37

Med starostniki s povprečno pokojnino, ki so leta 2016 živeli v domu, je le tistim v javnem domu in z osnovno oskrbo ostalo še nekaj malega od pokojnine. Ostali niso imeli dovolj niti za plačilo doma. Za kavico niso imeli, je dejal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, potem ko so objavili revizijo o storitvah socialnega varstva.

Iniciativa prosilcev za azil sumi, da v azilnem domu organizirano tihotapijo ljudi

06. 08. 2019 10.50

Iniciativa prosilcev za azil Boj za svobodo je opozorila na domnevno nevzdržne razmere v azilnem domu Vič. Izrazili so tudi sum, da se v domu dogaja organizirano tihotapljenje prosilcev, pri čemer naj bi sodelovali varnostniki. Vodstvo azilnega doma je sum koruptivnega dejanja varnostnikov prijavilo policiji. V družbi, ki skrbi za varovanje v domu pa zavračajo očitke glede neprimernega obnašanja varnostnikov.

Zaradi vročine že nekaj zdravstvenih težav

25. 07. 2019 15.26

Visoke temperature zadnjih dni predvsem pri starejših povzročajo nekaj težav. Pomoč v zdravstvenih ustanovah poiščejo predvsem zaradi omotičnosti, utrujenosti ali vrtoglavice. Hujše težave ali zapleti, zaradi katerih bi bila potrebna hospitalizacija, niso pogosti. Težave ob poletni vročini omilimo z zadrževanjem na hladnem in hidracijo.

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'

14. 06. 2019 06.00

"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

Nerealna obljuba NSi o pametnih hišah namesto domov za upokojence

10. 05. 2019 13.28

Nova Slovenija obljublja, da bodo lahko starostniki vse življenje ostali v istem domu zaradi pametnih hiš. Obljuba je vsaj zaenkrat nerealna, saj je to področje izjemno kompleksno. Drage naprave, socialni vidik, neprimerne gradnje hiš, pomanjkanje denarja za kadre na klic, so le nekateri razlogi, zakaj to (še) ni uresničljivo.

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim

13. 04. 2019 06.59

Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.