pšenice

Nižje cene na trgih, visoke na policah: Ali bomo kdaj jedli cenejši kruh?

18. 04. 2023 18.45

To se upravičeno sprašujejo potrošniki, saj cene žit na svetovnih trgih že nekaj mesecev padajo, cene kruha in drugih izdelkov iz žit pa ostajajo ves ta čas nespremenjene, torej visoke. Po drugi strani pa so Poljska, Madžarska in Slovaška začasno prepovedale uvoz cenejšega žita iz Ukrajine, da bi zaščitili svoje kmete pred nelojalno konkurenco. Glede na to, da smo potrošniki podražitve lani občutili zelo hitro, ali se bodo cene kruha in pekovskih izdelkov tako hitro, kot so se podražile, tudi pocenile?

Po Poljski in Slovaški uvoz ukrajinskega žita prepovedala tudi Madžarska

16. 04. 2023 15.22

Po zgledu Poljske in Slovaške je tudi Madžarska začasno prepovedala uvoz žita iz Ukrajine zaradi domnevne nelojalne konkurence. "Nadaljevanje sedanje tržne dinamike bi madžarskemu kmetijstvu povzročilo tako veliko škodo, da je treba sprejeti izredne ukrepe," so sporočili s kmetijskega ministrstva v Budimpešti.

Skoraj polovica medu na evropskih trgih je ponarejena

29. 03. 2023 13.03

Preiskava EU je pokazala, da je skoraj polovica medu, uvoženega v Evropsko unijo, ponarejena. Največ ponarejenega medu pripeljejo iz Turčije (93 odstotkov) in Kitajske (74 odstotkov). Prav tako testov ni prestal niti eden od 10 vzorcev medu, ki so uvoženi prek Združenega kraljestva.

Igralka Iger lakote: Nekdo, s komer sem delala, me je spolno napadel

02. 03. 2023 13.00

Igralka Jena Malone je v iskrenem zapisu na družbenem omrežju razkrila, da jo je med snemanjem zadnjega dela franšize Igre lakote sodelavec, ki ga ni imensko izpostavila, spolno napadel. Dejala je, da je potrebovala veliko časa, da se je naučila, kako z napadalcem skleniti mir, a sedaj je pripravljena iti naprej.

Vojna v Ukrajini prizadela tudi slovensko gospodarstvo

24. 02. 2023 15.39

Ukrajina ima 10-odstotni delež na svetovnem trgu pšenice, 15-odstotnega na trgu koruze in 13-odstotnega na trgu ječmena. Pred vojno je bila Ukrajina s 33 milijoni ton sedma največja proizvajalka pšenice na svetu, zato se je ob začetku vojne kmalu pojavila skrb, kaj se bo zgodilo s ceno krmil v Evropi. A vpliv vojne se je poznal tudi pri manku steklenih kozarcev za slovenske čebelarje in steklenic za mikro pivovarje. Leto je torej prineslo precej sprememb tako za mini podjetja kot tudi naša največja podjetja, kot sta na primer Acroni in Talum. Cene energentov pa so povzročile, da so se ugasnile tudi peči.

Cena vojne: kako močno je Putinova invazija prizadela gospodarstvo

22. 02. 2023 19.53

Leto dni po ruskem napadu na Ukrajino je nemški ekonomski inštitut izračunal vpliv vojne na svetovno gospodarstvo. Ocene so zaskrbljujoče. Prav tako pa zaenkrat nič ne kaže na konec vojne. So pa analitiki prepričani, da se bodo začeli kazati dolgoročni učinki sankcij na rusko gospodarstvo.

Vrnitev med ruševine: učiteljica predaja glasbeno znanje na daljavo

12. 02. 2023 12.14

Osnovnošolska učiteljica Natalija Sidor je ena prvih in redkih, ki so se vrnili v domačo vas Novogrigorivka v ukrajinski regiji Mikolajev. Takoj ko so znova dobili elektriko, je v poškodovani hiši sedla za prenosni računalnik in nadaljevala svoje poslanstvo – poučevanje glasbe.

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

'Cena pšenice bo tako visoka, da bo raje človek pojedel človeka'

28. 12. 2022 17.13

Po številnih vzponih in padcih, ki jih je človeška rasa preživela v zadnjih letih, se mnogi sprašujejo, kaj nam pripravlja leto 2023. Leto se namreč bliža koncu, zatorej je čas, da spregovorimo tudi o dogodkih, ki nas čakajo.

Božič daleč stran od doma: brez 'kutije', pompa, a srečni, da so pobegnili

25. 12. 2022 15.35

Kako bodo Ukrajinci preživeli praznike daleč stran od svojega doma? Medtem ko beremo o tisočih Ukrajincih, ki bodo praznike preživljali v luči ruskega terorja, brez elektrike in v nenehnem strahu pred novimi napadi, se spomnimo še tistih, ki so pobegnili pred morijo. Ukrajinci, ki so uspeli zbežati iz svojega rodnega mesta in države, so zdaj naseljeni po različnih evropskih državah. Kako pa oni preživljajo praznike?

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Rusija požela skoraj šest milijonov ton ukrajinske pšenice

04. 12. 2022 11.11

Rusija je na ukrajinskih poljih letos požela približno 5,8 milijona ton pšenice v vrednosti okoli 950 milijonov evrov, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Kljub bojaznim, da letos ukrajinski kmetje zaradi ruske agresije ne bodo poželi pšenice, se je žetev približala petletnemu povprečju.

Francoska bageta uvrščena na seznam svetovne dediščine

01. 12. 2022 10.23

Skromna bageta, ki predstavlja temelj znane francoske peke po vsem svetu, je uradno dodana na seznam kulturne dediščine Združenih narodov. Gre za cenjeno tradicijo, ki jo mora človeštvo ohraniti, so prepričani v ZN.

Slovenija s humanitarno pomočjo Ukrajini in državam v razvoju

25. 11. 2022 15.53

Ministrstvo za zunanje zadeve je podprlo projekt za dokončanje obnove doma za rehabilitacijo v Ukrajini. Slovenija bo s tem projektom pomagala zagotoviti zmogljivosti za primerno oskrbo in rehabilitacijo 90 otrok, invalidov in mladih s posebnimi potrebami. Slovenija se prav tako pridružuje pobudi ukrajinskega predsednika Zelenskega in bo namenila znatna sredstva za humanitarno pomoč v hrani najbolj prizadetim državam v razvoju.

Pekel v Pavlovki: eksplozije, smrt in miši, ki jedo vse – od smodnika do cigaret

10. 11. 2022 13.32

Majhna in odročna donbaška vas Pavlovka se je spremenila v eno največjih in najbolj krvavih bojišč na svetu. Nenaden ruski poskus preboja fronte jugozahodno od Donecka v režiji 155. mornariške brigade je v vas "privabil" tudi več ukrajinskih brigad, ki so udarile po napadalcih. Ti pa so poleg tega v samem središču Pavlovke naleteli na zasedo, ki jo opisujejo kot "pravi mini Grozni". Obe strani, ki se bojujeta tudi proti neusmiljeni 'rasputici', poročata o izgubah.

'Civilne tovorne ladje ne smejo biti niti vojaške tarče niti talke'

31. 10. 2022 13.45

Ukrajinska pristanišča je zapustilo najmanj šest ladij z žitom. Skupno naj bi jih sicer po navedbah skupnega koordinacijskega centra v Istanbulu, ki skrbi za uresničevanje rusko-ukrajinskega dogovora o izvozu žita, iz Ukrajine odplulo 12, tja naj bi prispele štiri. Ukrajina je sicer zagotovila, da je vseh 12 ladij že na poti, ki se zaradi umika Rusije iz dogovora za izvoz ukrajinskega žita, v izpostavljajo nevarnosti, že na poti. A čeprav je Moskva v soboto sporočila, da bodo popolnoma ustavili sodelovanje v sporazumu za izvoz žita, pa je Putin zdaj dejal, da Rusija ne bo prekinila sodelovanja, temveč da bo prekinitev začasna.

Ukrajinski traktorji spet v akciji: tokrat namesto tankov vlečejo tramvaje

22. 10. 2022 13.31

Že od začetka vojne se na spletu pojavljajo fotografije in videoposnetki ukrajinskih traktorjev, ki vlečejo tanke, tovornjake in ostala vozila, ki so obtičala na blatnih poljih in cestah. V zadnjih tednih so traktorji nepogrešljivi tudi v mestih. Zaradi raketnih napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo je oskrba z električno energijo večkrat prekinjena, pozivajo tudi k varčevanju. Tokrat traktorji zato pomagajo pri obratovanju javnega prevoza, in sicer z vlečenjem tramvajev.

FAO: svetovne cene hrane upadle šesti zaporedni mesec

07. 10. 2022 13.29

Svetovne cene hrane so se po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) septembra znižale šesti mesec zapored, potem ko so rekordne ravni dosegle po ruski invaziji na Ukrajino. Vrednost indeksa košarice osnovnih prehrambenih izdelkov je na mesečni ravni upadla za 1,1 odstotka na 136,3 točke, na letni ravni pa zrasla za 5,5 odstotka.

Peter: To bo epski boj alfa samcev in starlet

30. 09. 2022 17.53

Usoda dvobojevalcev je v rokah gospodarice Nade. V areno bosta morda morala oba Jana, morda pa bo pri tedenski nalogi manj uspešna družina Anete in Jožice. Izzivalci pa bodo imeli zadnjo možnost, da si priborijo mesto na posestvu.

Solze v gozdu: 'Lepo bi jih bilo slišati'

29. 09. 2022 21.18

Po štirih tednih bivanja na posestvu tekmovalci že pošteno pogrešajo svoje najdražje. Aleš je bil tako povsem raznežen ob sporočilu svoje hčerkice, Monika se je zjokala ob prebiranju sporočila svoje sestre, Karin pa je točila solze že samo ob misli na svoje najbližje.

Aljaž in Maja pri ograji kot pes in mačka

28. 09. 2022 16.36

Da bi prišla do pšenice ali moke svojih sosedov, Danijelina družina postavlja pogoje, na katere Ivan ne želi pristati. Na trnih bodo tudi izzivalci, saj so vrata na posestvo zanje odprta samo še v tem tednu.

Ivan ni podlegel skušnjavi: Nisem neumen

27. 09. 2022 21.11

Danijelina družina je poskušala krivdo za moker mlin zvaliti na Ivanovo, a se slednji ni dal. Kmalu zatem je Tom po tleh stresel pšenico, do katere so nato hoteli priti z menjavo, a jim ni uspelo. Družini sta ta dan za prva dvobojevalca določili Moniko in Petra.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi

27. 09. 2022 06.00

Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Ne moški, za motorno žago je poprijela Manja

26. 09. 2022 21.16

Nov teden na Kmetiji je postregel s presenetljivimi novostmi. Novi glava družine, sicer razboriti Ivan je presenetil z dobrim vodenjem družine, Andrea se je vsa olajšana prelevila v inštruktorico za kokoši, Manja pa je namesto fantov poprijela za motorno žago.

Kruh v EU v povprečju dražji za 18 odstotkov

19. 09. 2022 13.37

Poleg energentov v luči vojne v Ukrajini v nebo rastejo tudi cene hrane. Kot ugotavljajo evropski statistiki, se je med drugim precej podražil kruh. Ta je bil avgusta letos v EU v povprečju za 18 odstotkov dražji kot avgusta lani. Podobno podražitev so zaznali v Sloveniji, kjer je bilo treba za kruh v povprečju odšteti 18,8 odstotka več kot lani. Avgusta lani se je kruh na letni ravni v EU v povprečju podražil za tri odstotke.

Rade Šerbedžija o Racu: Ne, ne verjamem, da je umrl. Nesmrtni ne umirajo

16. 09. 2022 09.12

Igralec, režiser in glasbenik Rade Šerbedžija se je na svojem profilu na Facebooku odzval na smrt dobrega prijatelja in igralskega kolega Radka Poliča Raca. Šerbedžija je o slovenski legendi filma in gledališča med drugim zapisal: "Imel je nekaj posebnega. Nekaj, česar se ne da naučiti in kar imajo le redki na svetu – božanski navdih!"

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?

13. 09. 2022 16.14

Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

'Ne vem, kdaj bo priplula naslednja ladja in kdaj se bom lahko vrnil k družini'

03. 09. 2022 14.30

V novih poplavah v južni pakistanski provinci Sindh je umrlo več kot 50 ljudi, je v petek sporočila tamkajšnja nacionalna agencija za obvladovanje nesreč. S tem je skupno število žrtev v srednjeazijski državi, ki so jo prizadele najhujše poplave v več kot treh desetletjih, naraslo na 1265. Veliko škodo so poplave prizadejale tudi pakistanskim kmetom, posledice pa bodo dolgoročne. Iz Irana in Afganistana je v Pakistan prispelo 50 tovornjakov z zelenjavo.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.