pšenice

Ukrajina zadela poveljstvo črnomorske flote v Sevastopolu

20. 08. 2022 08.58

Potem ko je nekaj noči in večerov zapored ruska protiletalska obramba merila v tarče nad Krimom, je Ukrajina zadela poslopje poveljstva ruske črnomorske flote v Sevastopolu. Iz objavljenih posnetkov je mogoče sklepati, da so napad izvršili z brezpilotnim letalnikom. O eksplozijah poročajo tudi iz Melitopola. Medtem v neposredni okolici Bahmuta potekajo srditi boji, prav tako zahodno od Donecka.

Lahko v kratkem pričakujemo znižanje cen moke in kruha?

16. 08. 2022 18.51

Cene kruha se še naprej dvigujejo, v trgovinah lahko po podražitvi za hlebec odštejemo tudi štiri evre, v pekarnah še vedno nekoliko manj. Cene pšenice so najbolj poskočile meseca maja in junija, glede na lanski junij za kar 44 odstotkov. Temu primerno sta se podražila tudi kruh in moka. Na svetovnih borzah je sledil tudi padec cene pšenice. Julija se je cena pšenice znižala za 20 odstotkov, a cene temu niso sledile. Kako se s cenami na trgu borijo manjše pekarne?

Na razpis za odkup pšenice se je odzval le en ponudnik

16. 08. 2022 17.13

Na javno naročilo Zavoda za blagovne rezerve RS za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano je prispela ena ponudba, so sporočili iz zavoda. Ta bo ponudbo zdaj pregledal in se odločil o oddaji naročila. Podrobnosti o ponujenih količinah niso razkrili. Premier Robert Golob meni, da je to tako dobra kot slaba novica.

Gospodarica Nada Zorec

16. 08. 2022 15.35

Tudi letos bo nad kmeti bdela izkušena Nada Zorec, ki pravi, da bo do kmetov poštena, saj je to pomembna vrednota kmetije. "Jaz sem zelo kritična do sebe, tako da bom takšna tudi do njih. Seveda pa bom tudi zelo poštena," nam je povedala.

Po koruzi iz Ukrajine končno tudi pšenica

12. 08. 2022 15.32

Iz ukrajinskega pristanišča Črnomorsk je proti Turčiji izplula prva tovorna ladja s pšenico od začetka ruske invazije na Ukrajino. Od ponovne vzpostavitve izvoza ukrajinskega žita čez Črno morje so namreč ladje doslej tovorile le koruzo in sončnične izdelke. Od podpisa sporazuma o izvozu žita je avgusta ukrajinska pristanišča zapustilo že 14 ladij.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve

12. 08. 2022 11.25

Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

'Pohlep je grotesken, vlade naj dobičke obdavčijo'

04. 08. 2022 07.46

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je kritiziral naftna in plinska podjetja po svetu, ki kujejo velike dobičke zaradi krize z visokimi cenami energentov. Dejal je, da je njihov pohlep naravnost grotesken, vlade pa je pozval, naj dobičke obdavčijo.

Ladja z ukrajinsko koruzo prestala inšpekcijski nadzor

03. 08. 2022 09.16

Prva ladja z žitom, ki je zapustila Ukrajino po ruski invaziji, je v torek prispela v turško Bosporsko ožino. Ladjo Razoni, ki prevaža 26.000 ton koruze, so pregledali uradniki iz Rusije, Ukrajine, Turčije in Združenih narodov. Zgodaj popoldne so turške oblasti sporočile, da je ladja prestala inšpekcijski pregled v turškem Istanbulu. Ladja, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli.

Ukrajinsko žito doseglo obalo Turčije, pot bo nadaljevalo po pregledu

02. 08. 2022 16.00

Prva ladja, ki je v skladu z dogovorom o izvozu ukrajinskega žita v ponedeljek zjutraj izplula iz Odese, je že zaplavala v turške vode in dosegla obalo Turčije. Preden bo lahko nadaljevala pot, bodo ladjo, ki nosi 26.000 ton koruze, v Istanbulu pregledali. Ladja Razoni, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli, bo besedah strokovnjaka na Mednarodnem raziskovalnem inštitutu za prehransko politiko v Washingtonu Davida Labrodeja pa naj bi bila na njej pravzaprav le krma za piščance.

Iz Ukrajine krenila prva ladja: v smeri Libanona pluje koruza, ne pšenica

01. 08. 2022 08.52

V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Iz Odese je zdaj končno izplula prva ladja z ukrajinskim žitom v skladu z dogovorom, ki sta ga pred dobrim tednom dni ob posredovanju ZN in Turčije podpisali Rusija in Ukrajina. Čeprav so tuje tiskovne agencije sprva poročale, da je tovorna ladja Razoni naložena s pšenico, je na njej očitno koruza. Ladja je preko Črnega morja odplula v smeri Libanona, je sporočilo turško obrambno ministrstvo. Izplutje prve ladje so pozdravili tako Združeni narodi kot Ukrajina in Rusija.

Tik pred drugo obletnico eksplozije v pristanišču zrušenje silosa

31. 07. 2022 19.21

Le nekaj dni pred drugo obletnico silovite eksplozije, ki je zahtevala več kot 200 smrtnih žrtev, se je v pristanišču v Bejrutu zrušil del silosa za skladiščenje žita. Iz libanonske prestolnice poročajo o ogromnem oblaku prahu in dima.

Golob: Ukrepi bi se morali pri inflaciji poznati septembra

29. 07. 2022 16.38

Ukrepi za omilitev draginje, ki jih sprejema vlada, bodo začeli veljati s septembrom, tako da bi se moralo to takrat poznati pri inflaciji. Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je dejal premier Robert Golob.

Kako bo rusko-ukrajinski pakt o izvozu žita vplival na Slovenijo?

28. 07. 2022 20.17

Bo Ukrajina po podpisu dogovora z Rusijo res lahko neovirano izvažala kmetijske pridelke v tujino? V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Ladje kljub dogovoru o nenapadanju za zdaj ostajajo zasidrane. Cena pšenice na svetovni borzi ostaja visoka, prav tako se draži hrana. Se bodo z izvozom ukrajinskih pridelkov te cene umirile? Rusko-ukrajinski pakt vsaj kratkoročno slovenskim potrošnikom ne bo prinesel prihrankov, ugotavljajo ekonomisti, bodo pa morali dogajanje na trgu spremljati naši kmetje, ki še iščejo kupce za svoj pridelek.

V Istanbulu odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju

27. 07. 2022 06.11

V Istanbulu so Združeni narodi skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Glavna naloga bo spremljanje varne plovbe ukrajinskih ladij z žitom po ustaljenih poteh in nadzor nad tovorom, da bi preprečili prevažanje orožja. Ukrajinske oblasti so medtem sporočile, da so v treh črnomorskih pristaniščih že pričeli z delom, da bi obnovili izvoz žita.

V Istanbulu bodo odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju

26. 07. 2022 18.13

Združeni narodi in Turčija bodo v Istanbulu skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa se namerava 5. avgusta v ruskem črnomorskem letovišču Soči sestati s svojim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.

Kdo si bo upal pluti v Ukrajino po žito v (ne)varna pristanišča?

25. 07. 2022 21.42

Ukrajinske oblasti pričakujejo, da bodo prve pošiljke žita ukrajinska pristanišča vseeno zapustile še ta teden. Izjava prihaja po ruskem raketnem napadu na pristanišče Odesa ob Črnem morju, ki je vzbudil dvom v zavezanost Rusije podpisanemu dogovoru z Ukrajino o izvozu žita. Cene pšenice na borzi so zaradi napada spet poskočile, saj trgovce skrbi, da lastniki tovornih ladij ne bodo hoteli pluti na nevarno območje. Izvoz žita sicer ovirajo tudi številne mine, ki so jih postavile ukrajinske sile za zaščito pred ruskimi napadi.

Ukrajina in Rusija podpisali sporazum o izvozu žita

22. 07. 2022 08.46

Rusija in Ukrajina sta danes v Istanbulu podpisali ločena, a enaka sporazuma o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. Skladno z dogovorom bo ladje pregledovala Turčija, ki bo tako zagotovila, da te ne prevažajo orožja. EU je medtem pozvala k čimprejšnjemu uresničevanju dogovora, poročajo tuje tiskovne agencije.

Golob napovedal nadomestilo za prostovoljne gasilce s Krasa

21. 07. 2022 23.04

Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER napovedal, da nameravajo prostovoljnim gasilcem, ki se borijo z požarom na Krasu, priznati nadomestilo. Vlada se je z jesenjo odločila tudi za omejitev maloprodajnih cen zemeljskega plina, za katerega premier sicer napoveduje, da ga ne bi smelo zmanjkati za nikogar. Z vladnimi ukrepi nameravajo poskrbeti tudi, da se družba zaradi koronavirusnega vala ne bo ustavila, z ukrepi stroke pa nameravajo zaščititi najranljivejše.

Ukrepi za blažitev draginje: Golob napovedal znižanje DDV za vse energente

20. 07. 2022 07.21

Posvet o ukrepih za blažitev draginje, na katerem so med drugim sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, je bil po besedah premierja Goloba konstruktiven in "morda dober temelj za prihodnje, tudi za kakšna druga področja". Vlada namerava interventno zakonodajo opoziciji predstaviti na naslednjem posvetu, predvidoma konec avgusta. Vlada bo predvidoma v četrtek potrdila tudi ukrepe za pomoč socialno ogroženim prebivalcem v času draginje, med katerimi bodo enkratni dodatki, s katerimi bi pokrili razliko med dohodki in pragom tveganja revščine, je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Vrednost izplačil bo skupno okoli devet milijonov evrov.

Zavod za blagovne rezerve objavil naročilo za razširjen odkup pšenice

19. 07. 2022 20.52

Zavod za blagovne rezerve je objavil razpis za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano. Naročilo, objavljeno na portalu javnih naročil, se nanaša na nakup do 14.000 ton pšenice in do 26.000 ton pšenice z obveznostjo skladiščenja na območju Slovenije.

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam

18. 07. 2022 20.03

Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

Golob: Vlada bo regulirala tudi cene plina, razliko v ceni bo pokrila država

14. 07. 2022 21.52

Vlada je sprejela paket ukrepov proti prehranski in energetski draginji in tako po 13 letih prvič regulirala cene elektrike in določila najvišjo ceno elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Predsednik vlade je po seji vlade napovedal, da bo Slovenija napolnila svoje kašče in podvojila prehrambene blagovne rezerve ter napolnila skladišča z gorivom. V oddaji 24ur zvečer je povedal, da bo vlada nadalje regulirala tudi cene plina. Bo treba sprejeti še kakšne ukrepe, da nas to zimo ne bo zeblo?

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv

14. 07. 2022 17.08

Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.

Vse višje cene hrane: cena kruha ponekod tudi dvakrat višja

13. 07. 2022 19.45

Ne le, ko točimo gorivo na črpalkah ali ko plačujemo položnice za plin ali elektriko. Slovenci draginjo že nekaj časa vse bolj občutimo tudi, ko polnimo nakupovalne vozičke s hrano. Ta se je v zadnjem letu v povprečju povečala kar za desetino, določeni osnovni prehrambeni izdelki celo več. Za kilogram kruha, ki je denimo še pred tremi leti stal približno dva evra, danes odštejemo tri, ponekod celo štiri evre. Pa sta za to res kriva ukrajinska kriza in pomanjkanje surovin?

Ukrajinci udarili po ruskem skladišču orožja na okupiranem jugu

12. 07. 2022 16.08

Ukrajinska vojska je res začela protinapad proti ruskim silam v pokrajini Herson, a za zdaj sicer v neznatnem obsegu v primerjavi z napovedmi, da nameravajo po okupiranem jugu države udariti z "vojaško silo, ki jo bo sestavljalo milijon ljudi". So pa vseeno uspeli uničiti skladišče orožja v Novi Kahovki, ob tem pa trdijo tudi, da so ruske sile v napadu izgubile več kot 50 vojakov. Proruske oblasti v mestu pa poročajo tudi o ubitih civilistih in uničenih hišah.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'

10. 07. 2022 12.45

Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

08. 07. 2022 16.34

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice

07. 07. 2022 16.38

Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Ukrajinci na Kačjem otoku izobesili zastavo, sledilo rusko bombardiranje

07. 07. 2022 14.34

Kljub umiku ruskih sil s Kačjega otoka na 662 metrov dolgi 'pusti skali' v severzahodnem delu Črnega morja kot kaže še nekaj časa ne bo miru. V zgodnjih jutranjih urah so namreč na otok prispeli ukrajinski vojaki in na zapuščenih objektih izobesili ukrajinske zastave. Nato pa je sledil ruski letalski napad. Moskva trdi, da naj bi v bombardiranju umrlo več ukrajinskih vojakov, vendar zaenkrat teh informacij ni mogoče neodvisno preveriti. Uničen pa naj bi bil pomol na otoku.