pšenice

IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka
19. 04. 2022 15.19
Mednarodni denarni sklad (IMF) Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,7-odstotno rast BDP. Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra. Napoved za prihodnje leto je s 3,0 odstotka slabša za 0,6 odstotne točke. Povprečna inflacija naj bi medtem letos dosegla 6,7 odstotka.

FAO: Cene hrane so marca dosegle rekordno vrednost
08. 04. 2022 11.05
Cene živil po svetu so marca močno poskočile in dosegle rekordno raven, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo. Podražitve hrane so predvsem posledica vojne v Ukrajini, ki je močno vplivala predvsem na cene pšenice, koruze in rastlinskih olj. Indeks cen hrane je tako dosegel najvišjo raven od začetka meritev.

Zelenski nagovoril Varnostni svet ZN: Svet lahko zdaj vidi, kaj so storili v Buči
05. 04. 2022 06.28
V svetu še vedno močno odmeva poboj več kot 300 civilistov v kijevskem predmestju Buča. Ruski veleposlanik pri Združenih narodov Vasilij Nebenzija trdi, da so poročila o tem le provokacija Ukrajine, dokaze pa da bo predstavil Varnostnemu svetu "takoj, ko bo to mogoče". Priložnost ima sicer že na tokratnem zasedanju Združenih narodov. Zasedanja se je prek videoklica udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je nagovoril navzoče ter opisal "pošastna dejanja" ruskih sil, ki jih je razkril umik vojske iz Buče. "Opravka imamo z državo, ki veto v Varnostnem svetu spreminja v pravico do smrti," je opozoril. ZN je postavil pred izbiro - izključitev Rusije ali razpustitev.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih
05. 04. 2022 12.37
Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

Stopnja samooskrbe z žiti pri 88 odstotkih, uvozimo polovico zelenjave
31. 03. 2022 12.40
Slovenija je v 20 letih precej izboljšala samooskrbo z žiti, saj je stopnja samooskrbe med letoma 2001 in 2020 poskočila s 46 na 88 odstotkov. Po podatkih statističnega urada se je hrana v zadnjih petih letih podražila za skoraj 15 odstotkov, najbolj so se zvišale cene sadja.

'Vojna v Ukrajini bi lahko povzročila največjo lakoto po drugi svetovni vojni'
30. 03. 2022 15.27
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je opozorila, da bi lahko nadaljevanje vojne v Ukrajini še dodatno zvišalo cene energije in življenje stroške Evropejcev. Lagardova je med obiskom Cipra dejala, da je ruska invazija, ki se je začela februarja, v gospodarstvo Evropske unije vnesla veliko negotovosti. Prvi mož Svetovnega programa za hrano pri Združenih narodih, David Beasley, pa je ocenil, da bomo zaradi vojne v Ukrajini soočeni z največjo prehransko krizo po drugi svetovni vojni.

Žito: Odpuščanja bodo, vendar o številkah še ne moremo govoriti
28. 03. 2022 07.45
Podjetje Žito, v lasti hrvaške družbe Podravka, bo zaradi vse višjih cen pšenice in drugih surovin primorano ukinjati delovna mesta in zapirati proizvodne obrate v Sloveniji. Kot navaja, se zapirata dva obrata, v Novem mestu in v Ljubljani za Bežigradom. "Za nekatere zaposlene bo to rezultiralo tudi v odpovedih delovnega razmerja," priznavajo na Žitu, a konkretne številke, koliko ljudi bo ostalo brez dela, še ne želijo razkrivati.

Varuh konkurence preiskuje usklajeno delovanje pri določanju odkupnih cen pšenice
21. 03. 2022 12.06
Agencija za varstvo konkurence je konec februarja proti Mlinu Korošec, Mlinopeku, Mlinotestu, Panviti in Žitu uvedla postopek ugotavljanja kršitve prepovedi omejevalnih sporazumov in usklajenega ravnanja. Izkazana je verjetnost, da so si izmenjali informacije o odkupni ceni pšenice in usklajeno ravnali pri določanju odkupnih cen pšenice.

Na Hrvaškem razmišljajo o omejitvi nakupov jedilnega olja
20. 03. 2022 08.29
Hrvaška skupina Fortenova, kamor spadata tudi Konzum in Mercator, bo verjetno uvedla omejitve pri nakupih jedilnega olja. O tem razmišljajo zaradi povečane potrošnje, ne pa zato, ker olja ne bi imeli, je za hrvaško televizijo povedal direktor Fortenove Fabris Peruško.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41
Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Potrošniki kupujejo na zalogo. Trgovci mirijo: Dobava je nemotena
14. 03. 2022 19.41
Vztrajno se draži tudi hrana. Cene določenih izdelkov so se zvišale že med epidemijo, zdaj dobavitelji napovedujejo nove podražitve zaradi vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Med njimi je tudi Madžarska, iz katere uvozimo največ žita. V strahu, da bo hrane zmanjkalo, veliko potrošnikov tako že kupuje na zalogo, trgovci pa mirijo, da je dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih.

Na kmetijskem ministrstvu krizni sestanek zaradi dobave pšenice
11. 03. 2022 14.50
Razmere na trgu s pšenico so pri nas negotove, potem ko je Madžarska sprejela odlok o uveljavljanju predkupne pravice za izvoz te žitarice in je izvoz iz države praktično ustavljen. Na kmetijskem ministrstvu, kjer so v rednih stikih z madžarsko stranjo, je bil zato po neuradnih informacijah sklican krizni sestanek.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30
Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01
Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Vse več držav se odloča za prepoved izvoza hrane
09. 03. 2022 11.34
Vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na svetovno oskrbo s hrano. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Tudi Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke. Za podoben korak so se pred dnevi odločile tudi Madžarska, Turčija, Argentina, Moldavija in nekatere druge države.

Podražitve bodo po žepih udarile tudi kmete
08. 03. 2022 18.45
Višja cena goriva se bo prelila v ostale podražitve, ki smo jih že deležni in jih še bomo. Dogajanje v Ukrajini in Rusiji največ skrbi povzroča na trgu hrane. Cene gnojil so podivjale, prav tako je vprašanje, kaj bo s krmili. Ukrajina in Rusija sta namreč državi, ki pridelata 30 odstotkov pšenice za celotni svet. Države že omejujejo prodajo lastne pšenice, ker se zavedajo, da je treba imeti hrano najprej za domači trg. Kaj pravijo naši kmetje?

Prehranske verige: 'Vprašanje ni, ali kriza bo. Vprašanje je, kako huda bo'
07. 03. 2022 15.05
Vse več je opozoril, da bodo vojna v Ukrajini in sankcije proti Rusiji močno pretresle svetovno oskrbo s hrano. Obe sta pomembni dobaviteljici pšenice, kar 57 odstotkov vse koruze, ki jo uvozi EU, pa pride iz Ukrajine. Zdaj se je Kijev odločil omejiti izvoz nekaterih kmetijskih proizvodov. Marsikje po državi namreč že močno primanjkuje hrane.

Pšenica zaradi vojne v Ukrajini najdražja v 14 letih
04. 03. 2022 13.16
Vojna v Ukrajini navzgor potiska tudi cene pšenice, tako da nekatere vrste te žitarice beležijo najvišje ravni po letu 2008. Rusija in Ukrajina sta namreč zelo pomembni izvoznici in skupaj skrbita za skoraj 30 odstotkov vsega svetovnega izvoza pšenice.

Cena sodčka nafte v evrih še nikoli tako visoka, tona koruze v enem dnevu dražja za 27 evrov
03. 03. 2022 18.43
Mednarodni sklad za razvoj kmetijstva je sporočil, da z zaskrbljenostjo spremlja vojaški konflikt v Ukrajini, ki bi lahko omejil svetovno oskrbo s pšenico, koruzo in sončničnim oljem, kar bi dvignilo cene in povzročilo socialne nemire predvsem v državah Afrike in bližnjega vzhoda. Ampak cene nekaterih surovin so se že močno dvignile od začetka ukrajinske krize. Kako lahko to vpliva na cene končnih izdelkov?

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano
02. 03. 2022 12.55
Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07
Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

Globalna podražitev hrane lani kar 28-odstotna
06. 01. 2022 16.48
Hrana se je lani na globalni ravni podražila za 28 odstotkov, je sporočila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. V letu 2022 ob tem strokovnjaki še ne računajo na občutno izboljšanje razmer na trgih.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Bagete se dražijo, to ne pomeni nič dobrega
28. 10. 2021 06.00
Vsesplošne podražitve bodo po žepu udarile tudi Francoze. Ker je 67 milijonov prebivalcev nenasitnih porabnikov legendarne francoske bagete, za številne Francoze cena te ikonične bele štručke predstavlja merilo zdravja francoskega gospodarstva. Zaradi divje rasti cen pšenice pekarne po Franciji že zdaj z napisi obveščajo kupce, da bo priljubljena bageta od prvega novembra dražja. Čeprav gre le za pet centov, je v francoskih gospodinjstvih zazvonil alarm. Ker cene letijo v nebo, namreč nihče ne ve, kje se bo ustavila in ali bo presegla mejo enega evra.

Kakšno hrano jemo?
28. 08. 2021 08.48
Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

Tipske kmetije Srbije - od salaša do vajata – spoznajte drugo stran Srbije
16. 06. 2021 00.15
Naši vzhodni sosedje so odlični gostitelji, ki so nas že velikokrat gostili in priredili vrhunsko zabavo, ki se je spominjamo vse življenje. Ne glede na to, ali ste se s prijatelji odpravili v Beograd, na EXIT v Novi Sad ali smučati na priljubljeni Kop, vas Srbija zagotovo ni pustila ravnodušne!

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto
03. 04. 2021 06.00
Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Krajani rešili osem ton krompirja
20. 10. 2020 09.44
Zaradi razmer s covidom je šlo letos v prodajo manj krompirja, zato ga je veliko ostalo nepobranega v zemlji, kjer zgnije. V oddaji Preverjeno smo spremljali zgodbo, kako je okoli 100 ljudi rešilo osem ton nepobranega krompirja.

Aleksandra P. Lukašenko
04. 10. 2020 08.54
Odločitev dr. Aleksandre Pivec, da po izraženi nezaupnici s strani poslanske skupine stranke DeSUS, kljub vsemu vztraja na položaju ministrice v vladi, kaže na uzurpacijo demokratičnih mehanizmov. Otopelost političnega instinkta jo je pripeljala v pozicijo, v kateri se vede podobno kot beloruski diktator Lukašenko, za nobeno ceno ne želi zapustiti položaja, ki ga zaseda. Ministrica svojo odločitev zagovarja s tezo, da gre za njeno ”politično in medijsko diskreditacijo”. Žalostni dnevi za slovensko demokracijo, kot sama pravi, naj bi bili uperjeni v končni cilj in sicer v rušenje vlade Janeza Janše. Ampak - ali je zares tako?