poezije

Dve novosti pri Baletrini

19. 11. 1999 14.53

Literarni vpogled v sodobno in za ta čas pomembno romanopisje in poezijo je Študentska založba v zbirki Beletrina dopolnila z najbolj znanim romanom francoskega prozaista, misleca in ''zvestega učenca de Sada'' Georgesa Batailla Nebesna modrina (prevod Jaroslav Skrušny).

200. obletnica Puškinovega rojstva

10. 11. 1999 17.37

Ob 200. obletnici rojstva ruskega pesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina so na helsinški univerzi slavnostno odprli razstavo z naslovom Aleksandru Puškinu ob 200. obletnici. Razstava o delu in življenju velikega ruskega pesnika bo odprta približno tri mesece. V času razstave se bodo lahko finski ljubitelji književnosti spoznali z ustvarjanjem genija ruske poezije.

Kravosov pogled na lastno otroštvo

03. 11. 1999 21.01

Slovenski pesnik Marko Kravos, od leta 1967 avtor več kot ducata pesniških zbirk v slovenščini, dveh večjezičnih in ene v italijanščini, je v proznem delu Kratki časi (s podnaslovom Trst iz žabje perspektive), ki je izšlo v letošnjem programu Knjižne zadruge - avtorskega založniškega društva slovenskih pisateljev, popisal svoja najzgodnejša leta, ki jih je preživljal pri sv. Ivanu v Trstu ''skozi otroške oči in dioptrijo žlahtne neposrednosti,'' kot se je izrazil njegov pesniški kolega Tone Pavček na predstavitvi v Društvu slovenskih pisateljev. Avtor pa je o teh ''spominskih slikah'' ali kratkih črticah dejal, da so ''zmes mnogih spominov in nekaj domišljije'' in ''pričevanje o nekdanjem koščku slovenske zemlje.'' To pisanje je zanj dragoceno tudi zato, ker je z vrnitvijo v otroštvo na novo ugledal tudi pot svoje poezije.

Pesniška zbirka Borisa A. Novaka

20. 10. 1999 15.49

Ob novi, že deseti pesniški zbirki Borisa A. Novaka, naslovljeni Alba, ki je v založbi Mladinska knjiga izšla v zbirki Nova slovenska knjiga, je čutiti, da je nastajala v obdobju, ko se avtor, tudi prevajalec in preučevalec starejših zvrsti poezije, poglobljeno ukvarja s provansalsko trubadursko liriko, o kateri je osebno tudi prepričan, da je najpomembnejši temelj evropske ljubezenske poezije.

Izbor poezije Karola Wojtyle v slovenščini

08. 09. 1999 16.13

Pod naslovom Ljubezen mi je vse razodela je v slovenščini v dneh pred ponovnim papeževim obiskom v Sloveniji izšel izbor poezije Karola Wojtyle. Pesmi poznejšega poglavarja Rimskokatoliške cerkve so nastale v času, ko je bil še študent, fizični delavec, duhovnik, nadškof in kardinal. V slovenski jezik jih je prelil polonist Niko Jež.

Poezija Wojtyle v slovenščini

02. 09. 1999 12.23

Društvo slovensko-poljskega prijateljstva bo počastilo obisk papeža Janeza Pavla II. in beatifikacijo Antona M. Slomška s posebnim knjižnim izborom poezije Karola Wojtyle v slovenščini.

Končani Dnevi poezije in vina

29. 08. 1999 08.17

S četrtim in sklepnim branjem pesnikov sinoči ob 21. uri se je v Medani in Dobrovem končalo četrto srečanje mladih pesnikov Evrope, t.i. Dnevi poezije in vina v pripravi Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, občine Brdo ter vinarjev in krajanov Medane - rojstnega kraja Alojza Gradnika.

Struški večeri poezije

27. 08. 1999 16.41

V Strugi na obalah Ohridskega jezera in reke Črni Drim poteka mednarodni festival poezije, že 38. Struški večeri poezije, ki se jih udeležuje kakih sto pesnikov iz Makedonije kot države gostiteljice ter iz 40 držav na drugih meridijanih, med njimi tudi iz Slovenije.

Poezija in vino na spletu

26. 08. 1999 13.04

Letošnje že četrto mednarodno srečanje Dnevi poezije in vina - Medana '99, na katerem so se zbrali mladi pesniki z različnih koncev sveta, je dostopno tudi na spletni strani na internetu. V sodelovanju z družbo za interaktivno komuniciranje Profano so namreč izdelali spletno stran srečanja, ki prinaša nekaj tudi za tiste, ki se druženja s pesniki ne morejo osebno udeležiti.

Veronikina nagrada za Josipa Ostija

23. 08. 1999 14.11

Za najboljšo pesniško zbirko leta v Sloveniji je žirija za dodelitev Veronikine nagrade v sestavi Jurij Hudolin, Jurij Kovič in France Vurnik kot predsednik proglasila zbirko Kraški narcis avtorja Josipa Ostija. Veronikino nagrado v vrednosti 600.000 tolarjev in posebno listino mestne občine Celje so lavreatu izročili nocoj v Celjskem domu na večeru poezije pod naslovom Križemsvet gredo stopinje in v organizaciji Društva slovenskih pisateljev, mestne občine Celje in podjetje Fit media.

Dnevi poezije in vina v Medani

18. 08. 1999 13.34

Od 24. do 28. avgusta bo v Medani v Goriških Brdih četrto srečanje mladih pesnikov z vsega sveta, ki bo potekalo pod naslovom Dnevi poezije in vina '99. V Brdih letos pričakujejo 23 gostov iz 17 držav. Slovenijo bodo predstavljali Primož Repar, Jurij Hudolin in Primož Čučnik.

Veronikina nagrada letos v Celju

17. 08. 1999 12.37

V okviru prireditev Poletje v Celju, knežjem mestu bodo 23. avgusta podelili letošnjo Veronikino nagrado za najboljšo pesniško zbirko leta v Sloveniji. Ob tem kulturnem dogodku bodo Društvo slovenskih pisateljev, mestna občina Celje in podjetje Fit media v Celjskem domu organizirali večer poezije pod naslovom <I>Križemsvet gredo stopinje</I>.

''Ženska'' poezija in proza pri Mladinski knjigi

17. 08. 1999 11.47

Založba Mladinska knjiga je v zbirki Nova slovenska knjiga izdala pesniško zbirko Taje Kramberger z naslovom <I>Spregovori morje</I>, v zbirki Prvenci pa pesniško zbirko Barbare Korun pod naslovom <I>Ostrina miline </I>ter roman <I>Dan Brezumja</I>, ki ga je napisala Mila Jakopič. To ''žensko'' branje je danes v Ljubljani predstavil urednik Aleksander Zorn, Krambergerjeva in Jakopičeva pa sta prebrali tudi odlomke iz svojih del.

Prva konferenca o preventivi na področju aidsa

24. 07. 1999 11.32

Ministrstvo za zdravstvo, Inštitut za varovanje zdravja in Zavod za zdravstveno varstvo Nova Gorica bodo 3. septembra letos v Novi Gorici pripravili prvo slovensko konferenco o preventivi na področju aidsa z naslovom Mladi lahko ustavimo aids. Namen konference je seznaniti strokovno in širšo javnost s fenomenom aidsa ter prispevati k širšemu razumevanju te problematike med strokovnjaki in kakovostnejšemu delu z mladimi, so sporočili iz novogoriškega zavoda za zdravstveno varstvo.

Umrl španski pesnik Claudio Rodriguez

22. 07. 1999 17.33

Španski pesnik Claudio Rodriguez, eden najvidnejših sodobnikov španske poezije, je danes umrl v Madridu. Iz krogov njegove družine so sporočili, da je 65-letni Rodriguez umrl za posledicami dolgotrajnejše bolezni. Rodriguez velja za najpomembnejšega preporoditelja španske poezije. Za svojo ustvarjanje je prejel številne nagrade, med drugim tudi špansko nagrado Princ Asturije.

Na vlaku v spremljavi poezije

18. 07. 1999 08.34

Potniki na vlakih v severni Angliji bodo odslej potovali bolj ''poetično''. Družba Northern Spirit, ki upravlja železniški promet na tem območju, je sklenila dogovor s pesnikom Ianom Macmillanom, ki bo delavnike preživljal v potniških vagonih s prebiranjem svoje poezije.

Literarna šola v Čatežu

28. 06. 1999 15.51

Sklad Republike Slovenije za ljubiteljske kulturne dejavnosti od 28. junija do 3. julija v Čatežu pri Trebnjem pripravlja literarno šolo.

Antologija sodobne slovenske poezije v angleščini, za povrh še knjižice Dekleve, Ostija, Kocbeka

12. 05. 1999 12.02

Pod mentorskim vodstvom ameriškega pesnika, prevajalca in profesorja literature na Univerzi v Chattanoogi Richarda Jacksona je nedavno izšla antologija sodobne slovenske poezije z naslovom The Fire Under the Moon v prevodu več prevajalk in prevajalcev. Poleg antologije so izšle še knjižice pesmi Milana Dekleve (Cantos), Josipa Ostija (The Vineyard Path) in makedonske pesnice Ljiljane Dirjan (Cocoons). Pesmi v prvih dveh omenjenih in del poezije v antologiji je prevedla Mija Dintinjana.

Sloviti Vran pesnika Teda Hughesa v slovenščini

05. 05. 1999 19.33

Študentska založba ŠOU je v zbirki Beletrina kot 29. knjigo objavila pesniško zbirko Vran kultnega angleškega avtorja Teda Hughesa. Hughesa, rojenega leta 1930, so ob njegovi smrti oktobra lani proglasili celo za največjega angleškega pesnika druge polovice XX. stoletja, vsekakor pa za enega naizvirnejših pesniških peres na Angleškem po Yeatsu in Eliotu.

Igralsko-plesna predstava Federico drevi v MGL

21. 04. 1999 17.03

Za Mali oder Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) je režiser Diego de Brea z igralko Majdo Grbac, plesalko Jeleno Marković in drugimi sodelavci postavil ''ugledališčeno poezijo'' Federica Garcie Lorce z naslovom Federico - telesnost besede. Premiera bo drevi ob 21.30.

Podarimo knjigo! - začetek slovenskih dnevov knjige

19. 04. 1999 14.34

Star katalonski običaj - lahko bi mu rekli ''pomladno knjižno valentinovo'', ki se je z geslom Podarimo knjigo! razširilo po večini držav Evrope, se je dodobra uveljavil tudi v Sloveniji; v prestolnici in vseh večjih mestih so dnevi pred 23. aprilom, Svetovnim dnevom knjige, že četrto leto zapored posvečeni popularizaciji knjige, te ''posode duha'', h kateri se zatekamo po odgovore na vprašanje o pomenu svojega bivanja. Slovenske dneve knjige so dopoldne v parku Zvezda, med stojnicami knjigotržcev in založb, ki ponujajo knjige po občutno nižjih cenah, odprli in z nagovori počastili predsednik države Milan Kučan, minister za kulturo Jožef Školč, ljubljanska županja Vika Potočnik in predsednik društva pisateljev Evald Flisar. Prireditev ob slovenskih dnevih knjige je toliko, da jih vseh preprosto ni mogoče našteti. Razen sejemske prodaje knjig po znižanih cenah v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Piranu, Sežani, Krškem in mnogih drugih mestih, predstavitev programov založb, knjižnih novosti in problemskih pogovorov bodo dogajanje dnevov popestrila še srečanja pesnikov in pisateljev z njihovim občinstvom, literarne matineje in večeri avtoric in avtorjev samih oz. taki, ko bodo umetniško besedo interpretirali gledališki igralci, nastopi glasbenikov, ki v svojem ustvarjanju ne pozabljajo na pomen besede, koncerti uglasbene poezije, srečanja mladih literarnih ustvarjalcev itd. itd. Ob vsem naštetem, kar se iz leta v leto sicer ponavlja, zbujajo pozornost še nekatere širše oz. vzporedne akcije.

Petindvajsetletnica Sveta knjige

24. 03. 1999 14.57

Prvi in največji slovenski knjižni klub Svet knjige, ki ga je ustanovila Založba Mladinska knjiga, praznuje letos petindvajsetletnico svojega delovanja. V tem času je z njegovo pomočjo v slovenske domove prišlo več kot 17 milijonov knjig, od tega je kar tretjina slovenskih, kar daje klubu širši nacionalni pomen.

Glazerjeva nagrada za življenjsko delo Francetu Forstneriču

22. 03. 1999 14.51

Glazerjevo nagrado mestne občine Maribor za ustvarjalce v kulturi je letos za življenjsko delo dobil pesnik, pisatelj, esejist, novinar in urednik France Forstnerič, Glazerjevo listino pa dramski igralec Alojz Svete. Podelitev nagrad je bila nocoj v mariborskem Narodnem domu.

Novosti založbe Karantanija - pesmi Frančiča in Novakoviča

09. 03. 1999 15.14

Zbirki otroške poezije Imej se rad književnika Franje Frančiča z ilustracijami Adriana Janežiča in Nekaj čisto pravih avtorja Novice Novakovič z ilustracijami Darje Malarič sta dve knjižni novosti, ki ju je danes v prostorih Društva pisateljev Slovenije v Ljubljani predstavila založba Karantanija. Knjigi je uredil Dušan Čater.

Glazerjeva nagrada za življenjsko delo Francetu Forstneriču

08. 03. 1999 17.51

Glazerjevo nagrado, ki jo mestna občina Maribor podeljuje ustvarjalcem na področju kulture, bo letos za življenjsko delo dobil pesnik, pisatelj, esejist, novinar in urednik France Forstnerič.

Večer uglasbene Prešernove poezije

05. 02. 1999 11.32

V počastitev slovenskega kulturnega praznika bo v ponedeljek, 8. februarja, ob 20. uri v klubu Lili Novy v Cankarjevem domu večer uglasbene poezije Franceta Prešerna.

Literarno-glasbeni recital na Vrhniki

05. 02. 1999 11.17

V počastitev slovenskega kulturnega praznika bo v mali dvorani Cankarjevega doma na Vrhniki nocoj ob 20. uri literarno-glasbeni recital, posvečen pesnici Lili Novy (1885-1958). Pripravila in izvedla ga bosta dramska igralka Lenča Ferenčak in glasbenik Lado Jakša.

Tudi v Parizu so obeležili slovenski kulturni praznik

05. 02. 1999 11.13

Slovensko veleposlaništvo v Parizu je ob slovenskem kulturnem prazniku tudi letos pripravilo tradicionalni kulturni večer z gosti iz Slovenije.

Ostijeve pesmi tudi v italijanščini

26. 01. 1999 14.24

Bosanski pesnik, pisatelj in prevajalec Josip Osti, ki že dalj časa živi v Sloveniji in piše tudi v slovenskem jeziku, je te dni dočakal nov prevod svoje poezije v italijanščino.

Pesniku Kravosu italijanska nagrada astrolabio

10. 12. 1998 16.54

Na slovesnosti v italijanski Pisi bodo 23. januarja prihodnje leto slovenskemu zamejskemu pisatelju in pesniku Marku Kravosu iz Trsta izročili letošnjo veliko nagrado za pesništvo, imenovano astrolabio. Kravos jo je dobil za antologijo svoje poezije Kukavičji klic (Il richiamo del cuculo). Že leta 1994 jo je v italijanskem prevodu izdala založba Campanotto iz Vidma.