poezije

Večmedijski projekt Antonin Artaud, kdo si?
04. 12. 1998 12.58
Večplastnega francoskega umetnika Antonina Artauda (1896-1948) so pred objavo njegovih zbranih tekstov v 28 knjigah pri pariškem Gallimardu poznali večidel predstavniki sodobnega teatra kot avtorja sintagme ''gledališče krutosti'', v Sloveniji pa se je Cankarjev dom skupaj z avtorjem idejne zasnove oziroma komisarjem projekta Andrejem Medvedom pol stoletja po njegovi smrti odločil za večmedijski dogodek, ki bo v dneh od 8. do 16. decembra predstavil Artauda kot filmskega igralca, pisca poezije in besedil za gledališče, risarja in kritičnega misleca. Najpomembnejši med večdisciplinarnimi programskimi sklopi osrednjega ljubljanskega kulturnega hrama v letu 1998 je nastal v sodelovanju s francoskim inštitutom Charles Nodier iz Ljubljane, glavni pokrovitelj pa je novomeški Revoz d.d.. Projekt so danes predstavili v Klubu Lili Novy v Cankarjevem domu.

Faksimile zbirke Temna vrata pesnice Lili Novy
02. 12. 1998 13.53
Ob obletnici smrti slovenske pesnice in prevajalke poezije Lili Novy (1885-1958) je njen vnuk Dušan Petek v samozaložbi izdal faksimile pesničine knjige Temna vrata, ki je leta 1941 izšla pri Akademski založbi v Viru pri Domžalah. Za to potezo se je, kot je povedal na današnji predstavitvi v klubu Lily Novy Cankarjevega doma, odločil zato, ker je ob štiridesetletnici smrti ugotovil, da v domačih knjigarnah pravzaprav ni mogoče najti niti ene same njene knjige. Ponatis prinaša tudi reprodukcije lesorezov Božidarja Jakca, s katerimi je bila knjiga poezije Novyjeve opremljena tudi v originalu. Knjigo, ki že na prvi pogled verno razkriva skoraj šestdesetletno ''patino'', je natisnila Tiskarna Simčič.

Mallarmejev večer v ljubljanskem Francoskem inštitutu
29. 11. 1998 11.03
Ob stoletnici Mallarmejeve smrti bo Francoski inštitut v Ljubljani jutrišnji (30. 11.) večer posvetil temu velikanu francoske poezije. V prostorih inštituta na Bregu 12 si bo ob 18.30 moč ogledati dokumentarec o pesniku in pol ure kasneje prisluhniti predavanju Borisa A. Novaka.

Četrti ponatis zbirke Pesmi štirih
27. 11. 1998 13.44
Predstavitev zbirke Pesmi štirih, ki jo je ob izidu faksimilirane izdaje na svojem razstavnem prostoru danes pripravila Cankarjeva založba, je naletela na velik odziv predvsem mlajših obiskovalcev Slovenskega knjižnega sejma. Gneča na predstavitvi, ki so se je udeležili vsi štirje pesniki - Kajetan Kovič, Ciril Zlobec, Janez Menart in Tone Pavček -, je nedvomno dokaz, da je leta 1953 prvič objavljena zbirka še vedno priljubljena.

CZ: Antologija nemške poezije 20. stoletja
17. 11. 1998 16.16
Pri Cankarjevi založbi v Ljubljani je izšla Antologija nemške poezije 20. stoletja. Antologija zajema 37 avtorjev in obdobje slabih sto let, od Stefana Georgeja (1868-1933) do Horsta Bieneka (1930-1990), uredila sta jo in del prevodov prispevala Niko Grafenauer in Kajetan Kovič.

Slovenski knjižni sejem; nagrada za najboljši knjižni prvenec
22. 10. 1998 15.52
V Ljubljani bo od 24. do 29. novembra potekal tradicionalni Slovenski knjižni sejem, na katerem bo posebna žirija tudi letos podelila nagrado za najboljši knjižni prvenec.

Ocean v kaplji - pesniški prvenec Marka Novaka
06. 10. 1998 15.59
Mladi pravnik in pesnik Marko Novak, ki ima za seboj že dobrih pet let ustvarjanja, objavljanja v revijah in nastopanja na literarnih prireditvah doma in na tujem, je svojo prvo pesniško zbirko z naslovom Ocean v kaplji izdal pri Literarnem društvu Ilirska Bistrica. Urednik zbirke Jonatan Vinkler je ob današnji predstavitvi v klubu Lili Novy Cankarjevega doma povzel, da ''Novak piše lepe pesmi, ki sežejo k srcu''; del te poezije, pri katere metaforiki si avtor pomaga z antičnimi junaki in pojmi, je sicer po meri zahtevnejšega bralca, kar pa po urednikovem mnenju ne vpliva na berljivost pesmi. Stostransko zbirko s skupaj 45 pesmimi, ki je izšla v 350 izvodih, dopolnjujejo ilustracije Ksenije Čerče.

Pesniki bodo razgalili dušo in telo
01. 09. 1998 15.05
Nekateri pesniki so se odločili, da bodo, da bi pritegnili poslušalce, razgalili ne le dušo, ampak tudi telo. To bodo v praksi izvedli na prvem Festivalu gole poezije, ki ga bo ta mesec pripravil londonski <A HREF=http://www.newmediacentre.com/ica.html TARGET=_BLANK>Institut modernih umetnosti</A> (ICA). Novo ''razgaljeno'' literarno gibanje se je v Evropi že precej razširilo, posebej po spektaklu, ki sta ga letos spomladi v St. Peterburgu pripravila pesnika Tim Gadaski in Vladimir Jaramenko. Gadaski je ustanovitelj skupine Ruski goli poeti in avtor knjige ''Poezija in golota'', v kateri je med drugim zapisal: ''Danes čutimo, da se mora pesništvo vrniti v svoje začetno stanje. Treba je odvreči obleke kot verige, pesniki pa morajo postati svobodni in potentni.'' Vodja britanskega združenja Poetry Society Chris Meade pa je ob novem pojavu izrazil zaskrbljenost, saj bi se po njegovem mnenju lahko zgodilo, da ''bo golota odvrnila pozornost s poezije''.

Dnevi poezije in vina '98 v Medani
23. 08. 1998 10.31
V Medani v Goriških Brdih se bodo jutri zvečer s koncertom Briškega Noneta začeli Dnevi poezije in vina '98. V okviru III. mednarodnega festivala mladih pesnikov Evrope se bo na Gradnikovi domačiji z branjem lastne poezije predstavilo skupno 29 pesnikov iz 19 držav, med njimi tudi Esad Babačić, Aleš Šteger in Robert Titan -Felix iz Slovenije. Vseh pet večerov pa bodo popestrili tudi glasbeni dogodki ter pokušine vrhunskih vin.

Struški večeri poezije
21. 08. 1998 14.21
V makedonskem mestu Struga se je včeraj pričela mednarodna pesniška prireditev 37. Struški večeri poezije, ki se je letos udeležuje sto pesnikov iz 40 držav. Pesniško sporočilo človeštvu o miru, ljubezni in razumevanju je posredoval španski pesnik, lanski dobitnik priznaja Struški večeri poezije, Husto Horte Padron. Osrednji dogodek letošnje prireditve je portret kitajskega pesnika Vu Juana, dobitnika letošnjega venca Struških večerov poezije.

Umrla najstarejša Japonka
04. 08. 1998 07.54
Najstarejša Japonka Asa Takii je nedavno v 114. letu starosti umrla v domu za ostarele. Takii, ki se je rodila 28. aprila 1884 v Hirošimi, je doživela mnoge spremembe, pa tudi razvoj Japonske v sodobno državo. Spremljala je razvoj Japonske v imperialno silo, njen poraz med drugo svetovno vojno ter njen ponovni razcvet v drugo svetovno gospodarsko silo. V eksploziji atomske bombe, ki so jo Američani 6. avgusta 1945 vrgli na Hirošimo, je Takii izgubila moža, družino ter vse sorodstvo. Rada je imela književnost, predvsem haiku - posebno obliko japonske poezije; slednjo je pisala vse do svojega 106. leta.

V Berlinu bo za ''dolgo noč muzejev'' odprtih 50 muzejskih in galerij
03. 08. 1998 13.48
V Berlinu bodo 22. avgusta ob četrti ''dolgi noči muzejev'' odprli približno 50 muzejev in galerij. Poleg nočnega obhoda muzejev bo obiskovalcem na voljo še precej dodatnih prireditev, med drugim branje poezije in koncerti.

Canterburyjske zgodbe ostajajo v Veliki Britaniji
11. 07. 1998 09.19
- Na dražbi londonske hiše Christie´`s so za rekordno ceno 13,8 milijona mark prodali prvo izdajo poezije Canterburyjske zgodbe (Canterbury Tales), katere srečni lastnik je postal milijarder Sir Paul Getty. V Veliki Britaniji živeči ameriški ljubitelj umetnosti je pojasnil, da je ''že od nekdaj občudoval'' angleškega pesnika Geoffreya Chaucerja. Seveda pa ''si ni upal niti pomisliti'', da bo knjiga ostala v Veliki Britaniji. Po besedah knjigarnarjev Maggs Brother, ki so se za Gettyja na dražbi potegovali za dragoceno knjigo, bodo to več kot 500 let staro izdajo pesmi zdaj shranili na Gettyjevem posestvu v južnoangleški grofiji Buckinghamshire. Kdaj jo bodo predstavili tudi širši javnosti, se še niso odločili.

Založba Sanje: nove posthumne izdaje pesmi, songov, pravljic in humoresk Franeta Milčinskega - Ježka; napovedana tudi plošča šansonov Duše Počkaj
07. 07. 1998 12.05
Izšla je druga, dopolnjena izdaja knjige pesmi Franeta Milčinskega - Ježka z naslovom Preprosta ljubezen, saj je prva naklada, natisnjena in izdana lani, 14. decembra 1997, na Ježkov rojstni dan, sila hitro pošla, so sporočili iz založbe Sanje; urednik Rok Zavrtanik ob tem napoveduje za september še tri avdio izdaje Ježkovega ustvarjanja: ploščo songov in popevk ter fonograma pravljic in Ježkovih recitacij lastne poezije, poleg tega še knjigo 13 plus osem z razširjenim izborom humoresk ter serijo treh plakatov. Založba Sanje ob tem napoveduje za jesen še ploščo s šansoni v izvedbi znamenite slovenske gledališke in filmske igralke, pokojne Duše Počkajeve.

Verona leta 2000 - svetovna prestolnica opere in poezije
17. 06. 1998 14.01
Verona naj bi bila po odločitvi Unesca v poletju 2000 svetovna prestolnica opere in poezije, že prihodnje leto pa naj bi bilo v tamkajšnji areni mogoče občudovati Placida Dominga v slovitem Verdijevem opernem delu Aida v režiji Franca Zeffirellija. V jubilejnem letu 2000, ko bo svet praznoval dve tisočletji krščanstva, v veronski areni med drugim načrtujejo uprizoritev treh oper, nastalih po bibličnem izročilu, in sicer Nabucco, Samson in Dalila ter Mojzes.

Baudelairove Rože zla na dražbi
29. 04. 1998 15.30
Po napovedih naj bi na dražbi 17. junija v Parizu ponudili tudi enega prvih primerkov tiskarskih odtisov pesniške zbirke Rože zla (Les Fleurs du Mal) začetnika moderne evropske poezije Charlesa Baudelaira (1821-1867). Dokument iz leta 1857 s pesnikovimi lastnoročnimi popravki in opombami je bil last Baudelairovega prijatelja in založnika Augusta Pouleta-Malassisa, njegova vrednost pa naj bi po ocenah strokovnjakov znašala 500.000 dolarjev.

Večer mlade srbske poezije
27. 04. 1998 11.47
V Društvu slovenskih pisateljev bo jutri, 28. aprila, v organizaciji ljubljanske študentske organizacije oziroma njenih Študentske založbe in Enote za kulturo večer mlade srbske poezije, na katerem se bosta predstavila Ana Ristović in Saša Jeleković.

V torek večer mlade srbske poezije v Ljubljani
24. 04. 1998 17.06
V Društvu slovenskih pisateljev bo v torek, 28. aprila, v organizaciji Študentske založbe ter Enote za kulturo Študentske organizacije univerze (ŠOU) večer mlade srbske poezije, na katerem se bosta predstavila Ana Ristović in Saša Jeleković.

Predstavitev Prešernove poezije v Tel Avivu
19. 02. 1998 12.04
Sinočnji literarni večer na slovenskem veleposlaništvu v Izraelu je bil med drugim namenjen predstavitvi poezije Franceta Prešerna. Po uvodnem nagovoru slovenske veleposlanice v Izraelu Darje Bavdaž Kuret je pesnik Iztok Osolnik skupaj z dramsko igralko Darjo Reichman izraelski publiki in slovenski skupnosti predstavil Prešernove pesmi, prevedene v angleški jezik. Literarni večer se je nadaljeval z nastopom izraelskega pesnika Arie Sivana ter predstavitvijo Osolnikovih pesmi Upokojen in Berlin v angleščini.

Prešernova pot v svet - kranjski projekt v počastitev Prešernovih obletnic
05. 02. 1998 11.48
Ob letošnjem kulturnem prazniku in bližnjih obletnicah smrti in rojstva Franceta Prešerna (1840-1849) so si v Kranju zastavili pomemben, zahteven in večplasten projekt z naslovom Prešernova pot v svet.

Prireditve v okviru Prešernovega tedna v Ljubljani
03. 02. 1998 18.03
V Prešernovem tednu oz. tednu slovenske kulture na različnih prizoriščih v Ljubljani poteka več prireditev, in sicer na Prešernovem trgu, Starem trgu, pred Trnovsko cerkvijo, pred gostilno Figovec, v KUD-u France Prešeren, pred SAZU in drugod.

Poezija v britanskih veleblagovnicah
15. 12. 1997 08.20
"Prodajalci blagovnice, združite se, čas je za poezijo!", je novo geslo britanske verige veleblagovnic Marks and Spencer, kjer so nedavno najeli hišnega pesnika, da bi zaposlenim približal lepote poezije. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik veleblagovnice, ki svoje kupce med drugim oskrbuje s spodnjim perilom in volnenimi jopicami, želijo tako spodbuditi ustvarjalno plat svojih uslužbencev. 31-letni pesnik Peter Sansom je začel voditi pesniške delavnice za zaposlene v blagovni hiši. "Poezija je podobna plesu. Vsi ne moremo biti baletniki, vendar pa lahko vsi plešemo," je svojo novo zaposlitev komentiral Sansom.