posledice epidemije

Mufti Porić ob bajramu opozoril na posledice epidemije
02. 05. 2022 07.22
V Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana je potekala bajramska molitev, ki jo je vodil mufti Nevzet Porić. Ta je v nagovoru vernikom izpostavil, da je epidemija covida-19 v zadnjih dveh letih prinesla na površje vse slabosti naše družbe. Opozoril je, da Islamska skupnost v Sloveniji ni bila deležna protikoronske pomoči.

'Boj za delavske pravice ostaja nadvse aktualen'
01. 05. 2022 07.43
Praznik dela po več kot dveh letih ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 znova obeležujemo v skladu z dolgoletno dediščino prvomajskih praznovanj, za katera so značilni rdeči nageljni in rdeče zastave kot simbol delavstva, mlaji, prvomajske budnice in proslave. Predsednik DZ Igor Zorčič je v poslanici poudaril, da so vse pomembne vrednote, ki jih imamo za samoumevne, plod stalnih prizadevanj in predmet nenehnega boja. "Kresovi, ki zagorijo na predvečer 1. maja, ne preganjajo le teme, marveč prinesejo tudi svetlobo upanja," pa je zapisal premier Janša.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka
28. 04. 2022 06.17
Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30
Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze
11. 04. 2022 06.00
Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Pomoč po epidemiji: za podjetja iz prizadetih panog na voljo 10 milijonov evrov
08. 04. 2022 17.57
Za osem v pandemiji covida prizadetih gospodarskih panog bo na voljo 10 milijonov evrov težak razpis. Ukrep bo namenjen pomoči mikropodjetjem ter malim in srednje velikim podjetjem pri ponovnem zagonu dejavnosti po sprostitvi ključnih ukrepov na podlagi sofinanciranja stroškov dela za ohranjene zaposlitve med 1. avgustom 2021 in 31. januarjem 2022.

Državljani EU od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila
07. 04. 2022 14.15
Hrvate je razveselila novica, da bodo od sobote ukinjeni skoraj vsi covidni ukrepi. Za gostinske objekte tako ne bo več veljala prepoved delovanja po 2. uri zjutraj, maske pa bodo obvezne le še v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Sproščanje je medtem nasmeh na obraz priklicalo tudi državljanom EU, saj jim za vstop v državo ne bo več treba predložiti covidnega potrdila.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

V UKC predstavili nov pristop zdravljenja bolezni srčne zaklopke
05. 04. 2022 14.10
V ljubljanskem kliničnem centru so predstavili zelo uspešno metodo novega pristopa zdravljenja bolezni srčne zaklopke, po kateri so konec marca uspešno izvedli zdravljenje dveh bolnikov. Gre za nekirurško zdravljenje puščanja trikuspidalne zaklopke, in sicer s postavitvijo posebne sponke. Bolnikom, ki potrebujejo ta poseg, se zdravje brez posega progresivno slabša in vodi v prezgodnjo smrt. V UKC Ljubljana načrtujejo do 15 posegov letno.

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice
28. 03. 2022 10.56
Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

SAB
28. 03. 2022 14.31
Stranko je leta 2014 ustanovila prva predsednica vlade Republike Slovenije mag. Alenka Bratušek s takratnimi somišljeniki, ministri, poslanci in ostalimi ustanovnimi člani. Sprejeli so socialno-liberalni program. Leta 2018 je stranka vstopila v vlado Marjana Šarca, dobili so tri ministrska mesta. Po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade je stranka odšla v opozicijo.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52
Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Pediatrična klinika organizira četrti dobrodelni tek Hop na grad
23. 03. 2022 18.29
Zdi se, kot da smo v začaranem krogu. Dve leti epidemije, zdaj še vojna. Na številnih vse to žal pušča posledice na duševnem zdravju, tu pa ne smemo pozabiti na najmlajše, ki se jih je vse to prav tako dotaknilo. Tega se zavedajo tudi na ljubljanski Pediatrični kliniki, kjer želijo svojim najmlajšim bolnikom omogočiti še boljše zdravljenje na področju duševnega zdravja in pri tem jim lahko pomagamo prav vsi. Tako da 10. aprila pripravite svojo športno opremo, takrat namreč pediatrična klinika organizira dobrodelni tek Hop na grad, že četrti po vrsti, s katerim bodo zbirali sredstva za napravo Biofeedback, ki bo pomagala otrokom z duševnimi težavami.

'V zraku je ves čas tudi stavka, ki si je ne želimo'
22. 03. 2022 13.18
Reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva so poudarili, da bodo nadaljevali z zahtevami po vladni ureditvi plačnih nesorazmerij. Po oceni sindikatov se vladna stran izmika in želi težave preložiti na prihodnjo vlado, zato ne izključujejo možnosti ponovne stavke zaposlenih v teh dejavnostih.

Zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo zastalo, vse več duševnih stisk
22. 03. 2022 13.57
Epidemija covida-19 je močno posegla tudi v življenje bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih družin, so na novinarski konferenci opozorili strokovnjaki. Zaradi omejitvenih ukrepov proti širjenju koronavirusa je zdravljenje bolnikov zastalo. Posledice, ki jih je pustila epidemija, pa niso le telesne, temveč je vse več tudi duševnih stisk.

MRI posnetki razkrili morebitne posledice prebolelega covida na naše možgane
09. 03. 2022 08.50
Znanstveniki Univerze v Oxfordu so opravili obsežno študijo, s katero so prišli do spoznanja, da okužba s koronavirusom lahko povzroči spremembe v naših možganih. Analizirali so MRI posnetke pacientov pred in po prebolelem covidu-19 ter ugotovili, da so se bolnikom, ki so preboleli covid-19, nekoliko skrčili možgani. V študiji, ki so jo objavili v znanstveni publikaciji Nature, so zapisali, da so se možgani skrčili predvsem v delu, ki je povezan z vonjem in spominom.

Banka Slovenije: Zaradi vojne v Ukrajini se tveganja za slovensko gospodarstvo povečujejo
04. 03. 2022 17.36
Na podlagi visoke gospodarske rasti konec leta 2021 in dodatnih ukrepov vlade bi lahko Banka Slovenije občutno zvišala napovedi za letos, toda nadaljnji razvoj gospodarskih gibanj je zaradi dogajanja v Ukrajini zelo nepredvidljiv. Za zdaj je njegov vpliv na slovensko gospodarstvo in inflacijo še razmeroma omejen, se pa tveganja povečujejo.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00
Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Revoz bo na eno delovno izmeno prešel mesec dni predčasno
22. 02. 2022 21.41
Revoz, ki je novembra lani proizvodnjo zmanjšal na poldrugo izmeno in nato januarja letos za april napovedal njeno dodatno krčenje, bo na napovedano eno delovno izmeno prešel mesec dni predčasno. Ker se težave z oskrbo polprevodnikov na globalnem trgu nadaljujejo, bo Revoz na obratovanje v eni izmeni prešel že v ponedeljek, 28. februarja.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo
21. 02. 2022 07.31
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Odpadejo nekateri pregledi, del dneva bodo odprte le dežurne lekarne
15. 02. 2022 16.31
Ker pogajanja z vlado niso bila uspešna, bo stavka v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva v sredo vplivala tudi na vsakodnevno življenje. Lekarne po državi se bodo za nekaj časa zaprle oziroma bodo delovale po posebnem režimu. Med 10. in 16. uro bodo odprte le dežurne enote lekarn, ki bodo izdajale le določena zdravila, ostalih pripravkov pa ne. Med drugim v tem času ne bo mogoče dobiti potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT. V zdravstvu bodo lahko odpovedane nenujne storitve, v UKC Ljubljana pa napovedanih obravnav ne odpovedujejo. Delo v vseh socialnovarstvenih zavodih bo potekalo kot na dan nedelje, opustili bodo nenujne storitve, kot so posteljne kopeli in delovna terapija.

Fides v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike ne vidi prihodnosti
15. 02. 2022 20.40
V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides menijo, da sindikati in del politike zdravnike in zobozdravnike potiskajo iz javnega zdravstvenega sistema. Po seji glavnega stavkovnega odbora so v sporočilu za javnost poudarili, da v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike in zobozdravnike ne vidijo več prihodnosti. Opozorili so tudi, da zdravniki že več let delajo v kriznih razmerah, ki jih je epidemija covida-19 še bolj poglobila. Minister za zdravje Janez Poklukar glede enotnega plačnega sistema v javnem sektorju meni, da potrebuje konkretne spremembe, a dodaja, da te niso možne čez noč, če hočejo pripraviti dobre rešitve.

Samozaposleni v kulturi: odbor DZ ni sprejel predlaganih sklepov Levice
14. 02. 2022 21.45
Odbor DZ za kulturo se je na zahtevo poslanske skupine Levice seznanil s položajem samozaposlenih v kulturi v razmerah po epidemiji in ukrepih za okrevanje. Predlaganih sklepov Levice, ki je pozvala k podpori sektorju, ni sprejel.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva
14. 02. 2022 18.30
Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

'Moje bolečine so bile nevzdržne, včasih sem omedlela'
12. 02. 2022 17.23
"Moje bolečine so bile nevzdržne. Včasih sem omedlela," nam je zaupala 24-letna Jasna Klemenčič, ki je na operacijo endometrioze (bolezen, pri kateri se maternično tkivo razrašča po drugih organih), ker je njena ginekologinja ignorirala prvoten izvid, čakala vse od maja 2020. Ko so jo septembra lani končno naročili na operacijo, pa je nanjo, kljub hudim bolečinam, čakala še štiri mesece.

Dvig zdravniških plač na noge spravil ostale sindikate
01. 02. 2022 10.10
Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Ostali sindikati, ki zastopajo največ delavcev v javnem sektorju, so nad "enostranskimi potezami" vlade ogorčeni.

Na Nizozemskem bolnik ne more ostati brez osebnega zdravnika
24. 01. 2022 14.19
Pred konferenco Javno zdravstvo v EU in Sloveniji so zdravniki Matej Beltram, Zoran Erjavec in Andrej Vranič, ki delajo v tujini, predstavili nekaj predlogov za rešitev slovenskega zdravstva. Poudarili so, da naj bo javno zdravstvo vključujoč sistem, pomembna pa je tudi možnosti izbire med javnimi in zasebnimi izvajalci zdravstvenih storitev.