predelave

Bruselj hrvaškemu poslovnežu Vujnovcu odobril prevzem Fortenove
12. 06. 2024 18.19
Evropska komisija je hrvaškemu poslovnežu Pavlu Vujnovcu odobrila prevzem Fortenova grupe, ki je med drugim lastnica slovenskega trgovca Mercatorja. Ko bo posel dokončan, Fortenova grupa v svoji lastniški strukturi ne bo imela več sankcioniranih lastnikov – ruskih bank VTB in Sberbank.

Konoplji v medicinske namene se obeta podpora, tesno glede osebne rabe
09. 06. 2024 21.12
Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelovanje konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta bili dve vprašanji glede konplje, o katerih so volivci odločali na posvetovalnih referendumih. Po preštetih več kot 99 odstotkov glasov so volivci podprli rabo konoplje v medicinske namene. Bolj na tesno pa je šlo pri referendumu o konoplji za osebno rabo, a tudi tu se je tehtnica prevesila v podporo.

Zdravstvena ministrica zadržana do gojenja in posedovanja konoplje za osebno rabo
07. 06. 2024 13.29
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je do gojenja in posedovanja konoplje za osebno rabo zadržana, so pojasnili na ministrstvu. Ker gre za široko in kompleksno družbeno vprašanje, ministrica poudarja, se je treba o tej temi pogovarjati, upoštevati različne vidike in poiskati konsenz. Pri tem je treba prisluhniti stroki.

Španski Gonvarri pred popolnim prevzemom lastnice Hidrie
05. 06. 2024 15.41
Španska družba Gonvarri, lastnica 43 odstotkov podjetja H&R, je tik pred popolnim prevzemom tega krovnega lastnika avtomobilskega dobavitelja Hidria. Ostali delničarji na čelu s konzorcijem menedžerjev, ki ga sestavljajo Iztok Seljak, Dušan Lapajne, družina Rejc in podjetnik Alex Luckmann, so se namreč odločili, da Špancem prodajo svoje deleže.

Olivno olje – kako ga uporabiti za hitrejšo porjavitev
05. 07. 2022 00.15
Ste vedeli, da je olivno olje bolj zdravo za vašo kožo kot katerokoli drugo olje? Bogato z antioksidanti globinsko nahrani vašo kožo, hkrati pa ji omogoča hitrejšo porjavitev! A le, če ga znate pravilno uporabiti.

Odkrijte skrivnost pristnega okusa
18. 05. 2024 00.15
Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

Dragocena pijača, ki dviguje odpornost in jo dobro poznajo oboleli z rakom
18. 10. 2017 06.30
Ljudje si že tisočletja do zdravja in boljšega počutja pomagajo s pomočjo zdravilnih rastlin, ki so jih najprej nabirali v naravi, nato pa celo začeli gojiti. Stoletja so njihove blagodejne učinke na telo in duha raziskovali izkustveno, izsledke pa iz roda v rod prenašali ustno, kasneje pa tudi zapisali.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50
Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Evropski čebelarji so se zbrali v Sloveniji, najbolj čebelarski državi v EU
16. 03. 2024 15.25
Na celjskem sejmišču poteka 47. sejem čebelarstva ApiSlovenija, ki je po navedbah organizatorjev največji strokovni čebelarski dogodek v Evropi. Pričakujejo 51 razstavljavcev, ki prihajajo iz devetih držav. Obiskovalci se lahko seznanijo z najnovejšo opremo, materiali in tehnologijami s področja čebelarstva.

Svoboda še z dvema predlogoma za posvetovalni referendum
15. 03. 2024 13.39
V parlamentarnem postopku je trenutno več predlogov posvetovalnih referendumov, največja koalicijska stranka Gibanje Svoboda pa je vložila še dva, so potrdili v izjavi za medije. Preverjali bi naklonjenost medicinski pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje ter spremembam volilne zakonodaje, med drugim uvedbi preferenčnega glasu.

BLOG: Zakaj so sirotkine beljakovine tako priljubljene?
25. 02. 2024 07.00
Prihaja pomlad, fitnes centri pokajo po šivih in številni posamezniki se zavzeto lotevajo preoblikovanja postave, pridobivanja mišic in izgube odvečnih kilogramov. V tem obdobju mnogi iščejo učinkovite načine za doseganje zastavljenih ciljev, med številnimi možnostmi, ki jih ponuja prehranski svet, pa izstopajo sirotkine beljakovine, ki so postale pravi fenomen v svetu športne prehrane.

NSi za nujno sejo pristojnega odbora o novi viziji kmetijske politike
20. 02. 2024 12.46
V NSi zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, saj menijo, da je skrajni čas za pogovore o novi viziji kmetijske politike. Kot je novinarjem pojasnila njihova poslanka Vida Čadonič Špelič, želijo opozoriti tako na sedanje zahteve kmetov kot pogledati v prihodnost, v novo kmetijsko politiko.

Avtorskih pravic za prvega Mikija Miško ni več, prihaja prva grozljivka o njem
03. 01. 2024 07.00
Napovednik za grozljivko Mickey's Mouse Trap v glavni vlogi prikazuje priljubljeni lik Mikija Miške, a ta ni takšen, kot ga je javnost navajena.

Ob začetku 2024 se iztečejo avtorske pravice za prvega Mikija Miško
29. 12. 2023 16.04
Skoraj stoletje po svojem debiju na velikih platnih bo Miki Miška v ponedeljek postal javna last, kar pomeni, da ne bo več zaščiten z zakonodajo o intelektualni lastnini in bo postal dostopen javnosti brez omejitev. Hkrati se bodo takrat odprla vrata za morebitne predelave, nove projekte, adaptacije in tudi pravne bitke z Disneyjem.

Kaj nas je v letošnjem letu najbolj nasmejalo?
21. 12. 2023 07.00
Leto 2023 so zaznamovali številni odmevni dogodki. In kjer so odmevni dogodki, so tudi viralne šale. Katere so nas v letošnjem letu najbolj nasmejale?

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso
09. 12. 2023 15.00
"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Sting konec maja 2024 v Stožicah
20. 11. 2023 16.02
Gordon Sumner, svetu bolje poznan kot Sting, bo 29. maja prihodnje leto nastopil na posebnem koncertu v dvorani Stožice v Ljubljani. Pri nas je nazadnje gostoval leta 2019, na odru pa se mu bo tokrat pridružila čistokrvna rock zasedba.

Nenavadna in nerodna premierjeva čestitka Ani Roš: tehnika 'šlepanja na zvezde'
22. 09. 2023 19.46
Na domačem političnem parketu prah še vedno dviguje zelo nenavadna in nerodna čestitka predsednika vlade Roberta Goloba dobitnici treh Michelinovih zvezdic Ani Roš Stojan. "Posnetek je neverodostojen in nepristen," čestitko ocenjujejo komunikologi, ki hkrati menijo, da gre za klasično metodo "šlepanja na zvezde," ki jo je v slovensko zabavno umetnost prvi vpeljal kralj samopromocije Damjan Murko. Posnetek je že doživel številne komične predelave, na vladi pa mu zaradi velikega uspeha na družbenih omrežjih napovedujejo celo nadaljevanje.

Več let zastrupljena zemlja, ki je Mežico spremenila v 'dolino smrti'
03. 09. 2023 16.31
Strah prebivalcev Mežiške doline po silovitih poplavah, ki so v začetku avgusta pustošile po Sloveniji, je seveda na mestu. Domačini se namreč še predobro zavedajo, da živijo v t. i. dolini smrti. V dolini, kjer zemlja zaradi preteklega večstoletnega rudarjenja v sebi še vedno nosi strupene težke kovine, kjer so imeli otroci tudi desetletje po opozarjanju pristojnih v krvi povečano vsebnost svinca, 15-letni program za reševanje območja pa je z namenom sanacije območja izvedel vrsto ukrepov. So stoletne poplave odplaknile tudi vsa ta leta truda in Mežiško dolino vrnila desetletja nazaj v nevarno preteklost?

Kako to jesen in zimo ugodno na sanjski Mauritius?
21. 08. 2023 00.15
Mauritius se zagotovo nahaja na seznamu želja številnih ljubiteljev počitnic. Naj sanje to jesen in zimo postanejo resničnost – s pravočasno rezervacijo je sanjski Mauritius namreč dostopnejši, kot si morda mislite!

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58
Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Nazaj v prihodnost ali Indiana Jones – petič!
03. 07. 2023 09.05
Na peti film Indiana Jones in artefakt usode smo morali čakati kar petnajst let, hkrati pa drži, da je celotna filmska serija prisotna že vse od leta 1981, ko je Steven Spielberg ponudil prvi film. Režijo petega je Spielberg prepustil Jamesu Mangoldu, debeli dve uri in pol filma pa ponudita več kot dovolj razlogov, da Indyjevi oboževalci ne bodo razočarani.

Torbica, vidna le pod mikroskopom, prodana za slabih 59 tisoč evrov
30. 06. 2023 10.05
Na dražbi podjetja MSCHF, znanega po nenavadnih modnih kosih, je kupec za mikroskopsko torbico, vidno le pod mikroskopom, odštel 58.698,45 evra. Predmet, ki meri 657 x 222 x 700 mikrometrov, je dovolj majhen, da gre skozi uho igle. Torbica je opremljena z logotipom modne hiše Louis Vuitton, vendar z blagovno znamko ni povezana.

Zakaj je pomembno vprašati o poreklu mesa v restavracijah?
27. 06. 2023 00.15
V zadnjih letih se vse več ljudi zanima za kakovost mesa, ki ga uživajo. To zavedanje se je razširilo tudi na gostinske obrate, hotele in druge ponudnike hrane, ki postajajo vse bolj osredotočeni na ponudbo slovenskega mesa.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'
11. 06. 2023 09.11
Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Nakupujejo v Sloveniji, ker jih 'špecerija' doma stane dvojno
03. 06. 2023 20.10
Inflacija na Hrvaškem je trenutno najnižja po lanskem marcu in hkrati nižja kot v Sloveniji. Padla je tik pod osem odstotkov. Kljub temu pa so cene hrane pri južnih sosedih še bolj podivjane kot pri nas. Zato mnogi prihajajo po nakupih čez mejo. Kot pravijo, bi za mesečno špecerijo doma odšteli dvojno. In medtem, ko premier Plenković poziva vse k racionalnemu oblikovanju cen, pred sezono vse bolj razburjajo tudi gostinci. V Dalmaciji je denimo gost za tonik odštel sedem evrov.

Da bodo gostje v restavracijah vedeli, kakšno meso imajo na krožniku
30. 05. 2023 16.06
Označba izbrana kakovost, po kateri potrošniki kakovostne slovenske izdelke v trgovinah prepoznavajo od leta 2016, se širi tudi v gostinske obrate. Gostinci bodo lahko z njo označili jedi, pripravljene iz mesa, ki je vključeno v shemo Izbrana kakovost. S kampanjo želi država spodbuditi goste, da povprašajo o izvoru mesa in da pri naročanju jedi izberejo slovensko meso. Da bi pridobilo pravico do označbe, mora meso zadostiti strogim pogojem v celotni verigi. Živali morajo biti rojene, rejene in predelane v Sloveniji, krmljene s kakovostno krmo.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke
20. 05. 2023 00.15
Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Novogoričane čakajo višje položnice za komunalo
25. 05. 2023 22.00
Mestni svetniki Mestne občine Nova Gorica so potrdili dvig cen zbiranja in odlaganja komunalnih odpadkov. Ker se cene niso povišale že tri leta, bodo s 1. julijem cene višje kar za 20,5 odstotka. Mnogi svetniki so menili, da je to preveč, vendar so pri glasovanju tak sklep večinsko podprli.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov
25. 05. 2023 00.15
Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".