predelave

Hiša na kolesih

18. 06. 2022 14.17

Avtodom ni le način preživljanja prostega časa, ki privlači vse več ljudi, je tudi način življenja. V Sloveniji je registriranih skoraj 8000 avtodomov, samo lani več kot 400 novih. Imamo tako močno proizvodnjo kot predelavo. Zaradi visokih cen nakupa, vsaj v Sloveniji, pa mnogi avtodome še vedno raje najemajo.

Rusija zaradi 'velikega' tihotapljenja konoplje Američanu naložila 14 let zapora

18. 06. 2022 10.21

Rusko sodišče je ameriškega diplomata in učitelja angleščine Marca Fogla obsodilo na 14 let zaporne kazni. Takšno kazen je dobil zaradi tihotapljenja konoplje "v velikem obsegu", je sporočilo sodišče. V njegovi prtljagi so namreč odkrili okoli 17 gramov konoplje, to pa naj bi 60-letnemu Američanu po operaciji hrbtenice pripisal zdravnik. Konoplja je sicer zakonita v številnih zveznih državah ZDA, v Rusiji pa ostaja nezakonita.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic

27. 05. 2022 15.22

Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Bo vojska za nove podatkovne centre plačala še več kot 30 milijonov?

20. 05. 2022 07.30

Kako se je lahko zgodilo, da je cena nakupa premestljivih komunikacijsko-informacijskih sistemov za Slovensko vojsko nenadoma poskočila za več kot dvakrat – z 12,8 na 30,4 milijona evrov (z DDV)? Sredstva je potrdila vlada z obrazložitvijo, da je bila prvotna vrednost projekta pripravljena na podlagi grobe ocene vrednosti projekta, kasneje pa so ugotovili, da so stroški krepko večji. Da gre za končno vrednost, ni zagotovila, cene bi lahko zaradi nestabilnosti na svetovnih trgih še zrasle.

Vlada bi sežigalnicam komunalnih odpadkov podelila koncesije za 30 let

10. 05. 2022 17.48

Vlada je izdala uredbo o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let.

Obnova: Koraki za prenovo hiše ali stanovanja (+ cene +izvajalci)

06. 05. 2022 12.14

Obnova hiše ali stanovanja je obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika kot z vidika obsega del. Potrebe vas in vaše družine se z leti spreminjajo, stanovanjska oprema, talne in stenske obloge so z leti vse bolj odslužene in neprivlačne. Pride čas, ko si boste zaželeli moderne, nove opreme, več udobja in funkcionalnosti v vašem domu.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

'Podjetja, ki poslujejo z Ukrajino in Rusijo, smo opozorili na morebitne težave v poslovanju'

23. 02. 2022 16.01

Slovenska podjetja so pomemben partner v Ukrajini in Rusiji, saj s prvo naredijo nekaj manj kot 300 milijonov evrov letnega prometa, z drugo pa 1,35 milijarde, je ob obisku v Mariboru povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ker gre za pomembne številke, so že pred časom stopili v stik s podjetji, ki bi jih kriza lahko prizadela. Medtem pa so v slovenskih podjetjih, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini, še previdni glede ocen posledic rusko-ukrajinskega spora.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Se pokojni režiser obrača v grobu ob petem Kriku?

24. 01. 2022 07.00

Režiser Wes Craven je umrl leta 2015, peti film Krik pa je prvi, ki ni nastal v njegovi režiji. Četudi so ga njegovi nasledniki posvetili njemu, se zastavlja vprašanje, ali bi bil z najnovejšo stvaritvijo zadovoljen, ali se, hote ali ne, obrača v grobu ...

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?

22. 01. 2022 13.07

Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

Videoigre: kaj smo igrali v 2021?

26. 12. 2021 09.00

Leto 2021 morda ni ponudilo toliko novih izidov iger kot leta poprej, zagotovo pa so navdušenci kljub vsemu imeli pestro izbiro vsakovrstnih iger, s katerimi so se zabavali, si krajšali čas ali si pač kravžljali živčne končiče. V iztekajočem se letu si poglejmo izbor nekaterih.

Da bi lažje prišli do osebnega zdravnika, so razvili novo aplikacijo

27. 12. 2021 11.21

Pot do našega zdravja se začne z izbiro osebnega zdravnika, a je njihova dostopnost tudi zaradi pomanjkanja pravih podatkov pogosto pomanjkljiva in otežena, ugotavljajo v Znanstvenem društvu Sledilnik. Zato so se odločili, da razpoložljive podatke o dostopnih osebnih zdravnikih predstavijo v uporabnikom in uporabnicam prijaznejši obliki z imenikom in iskalnikom, kjer lahko hitro vidimo dostopnost zdravnikov na primarnem nivoju v naši bližini.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?

11. 12. 2021 16.45

V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati

20. 11. 2021 09.23

V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Taylor Swift z novim starim albumom in kratkim filmom

13. 11. 2021 15.58

Ameriška glasbenica Taylor Swift se je odločila, da bo po vzoru nove različice albuma Fearless na novo izdala tudi album Red iz leta 2012. Nova različica albuma, ki ga je podnaslovila enako kot prejšnji projekt (Taylor's Version) bo vsebovala 30 skladb, med katerim bo tudi daljša, desetminutna različica uspešnice All Too Well. Ob tej priložnosti je pevka za oboževalce režirala tudi 15-minutni film o svojem razmerju s starejšim igralcem. Mnogi so zgodbo že povezali z njenim bivšim partnerjem, igralcem Jakom Gyllenhaalom.

Kako poteka forenzična analiza avdio posnetkov?

05. 11. 2021 17.32

Posnetek Vizjakovega pogovora s Petanom so analizirali forenzični strokovnjaki. Ti so po neodvisni preiskavi, ki je trajala več kot 14 dni, v poročilu, dolgem kar 58 strani, zapisali, da so prepričani, da nobena od obravnavanih zvočnih datotek ni bila vsebinsko spremenjena. Pri tem so uporabili profesionalno forenzično orodje za analizo govornih signalov, ki ga uporabljajo v 350 forenzičnih laboratorijih po svetu. A kako sploh poteka zajemanje avdio zapisa? Kako je forenzično možno analizirati avdio posnetke? In kdaj imajo avdio posnetki lahko dokazno vrednost?

Tradicija: Hausbrandt®

06. 10. 2021 00.15

V nemškem jeziku Haus pomeni dom, prostor, ki nam nudi varnost, zaščito in toplino. Hausbrandt® je ustanovil skupino blagovnih znamk Hausbrandt®, Theresianer® in Col Sandago®, ki so združena pod eno samo "streho", "eno samo hišo" in eno samo podjetje, Hausbrandt Trieste 1892 S.p.A.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih

08. 10. 2021 17.03

Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Prebivalci Slovenije lani zavrgli še več hrane kot leto prej

27. 09. 2021 11.13

Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kilogramov hrane, kar je kilogram več kot leto prej. Več odpadne hrane je po podatkih statističnega urada nastalo tudi v gospodinjstvih in trgovini z živili, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj. Največ odpadne hrane je bilo predelane v bioplinarnah. Skupna količina v Sloveniji nastale odpadne hrane je bila lani 143.570 ton, kar je dva odstotka več kot leta 2019.