predsednik parlamenta

Poljski socialdemokrati brez absolutne večine
26. 09. 2001 00.00
Kljub prepričljivi zmagi levega pola na nedeljskih parlamentarnih volitvah na Poljskem, socialdemokrati po napovedih ne bodo imeli absolutne večine v parlamentu.

Drnovšek pisal Bushu
24. 09. 2001 00.00
Premier Drnovšek je v pismu ameriškemu predsedniku Bushu zagotovil trdno privrženost Slovenije mednarodni protiteroristični koaliciji.

Arnold Ruutel novi estonski predsednik
21. 09. 2001 00.00
Estonska posebna volilna skupščina je za novega estonskega predsednika izvolila 73-letnega Arnolda Ruutela. Ruutel, nekdanji komunist in estonski predsednik, je postal predsednik potem ko estonski parlament po več poskusih ni uspel izvoliti predsednika po normalni proceduri.

Arnold Ruutel novi estonski predsednik
21. 09. 2001 00.00
Estonska posebna volilna skupščina je za novega estonskega predsednika izvolila 73-letnega Arnolda Ruutela. Ruutel, nekdanji komunist in estonski predsednik, je postal predsednik potem ko estonski parlament po več poskusih ni uspel izvoliti predsednika po normalni proceduri.

Absolutne varnosti ni moč zagotoviti
12. 09. 2001 00.00
Po mnenju članov Sveta za nacionalno varnost RS je neposredna ogroženost Slovenije pred tovrstnimi terorističnimi dejanji v tem trenutku nizka.

10 let samostojne Makedonije
08. 09. 2001 00.00
Makedonski predsednik Boris Trajkovski je ob današnji 10. obletnici neodvisnosti Makedonije v pogovoru za Radio Skopje napovedal, da bo Varnostnemu svetu ZN predlagal oblikovanje regionalnega protiterorističnega pakta.

Nihče si ne želi protektorata
06. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je sinoči ponovno prekinil maratonsko razpravo o začetku spremembe ustave. Predsednik parlamenta Andov naj bi danes sklical sestanek predsednikov parlamentarnih strank, da bi jim predlagal kako čimprej končati razpravo.

Georgievski vztraja pri začetku postopka
05. 09. 2001 00.00
Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Parlamentarci ZRJ v Sloveniji
03. 09. 2001 00.00
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi jugoslovanska parlamentarna delegacija, ki se bo s slovensko delegacijo pogovarjala o dvostranskih vprašanjih.

Makedonski parlament prekinil sejo
02. 09. 2001 00.00
Makedonski parlament je včeraj prekinil sejo, na kateri bi morali potrditi ohridski mirovni sporazum o pravicah albanske manjšine, .

Sobranje o ustavnih spremembah
31. 08. 2001 00.00
Kot poroča naš dopisnik, je makedonski parlament kljub protestom le začel s sejo, na kateri obravnavajo ustavne spremembe, ki dajejo več pravic albanski skupnosti.

DOS o krizi v vladi
29. 08. 2001 00.00
Večina vodij srbske vladajoče koalicije Demokratične opozicije Srbije je izrazila zadovoljstvo nad načinom pogovora na sinočnjem sestanku vodstva DOS o krizi v srbski vladi.

Povračilni ukrepi izraelske vojske
24. 08. 2001 00.00
Izraelska vojska je z oklepnimi vozili, tanki in ob podpori helikopterjev vdrla v palestinsko četrt v mestu Hebron na Zahodnem bregu. Ponovno je šlo za povračilni ukrep.

10-letnica državnega udara
19. 08. 2001 00.00
Kakih sto starejših oseb, večinoma nekdanjih aktivistov ruske opozicije, se je zbralo na kraju, kjer so se pred desetimi leti uprli vodjem državnega udara.

Napete razmere v Indoneziji
12. 07. 2001 00.00
Indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid, ki se bori za svoj politični obstoj, je danes odredil aretacijo direktorja indonezijske policije, generala Bimantora, ki je zavrnil, da bi odstopil s položaja. Wahid je njegovo aretacijo ukazal, da bi tako preprečil "širjenje neposlušnosti". Bimamtoro je zatrdil, da je zavrnil odstop, ker mora njegovo zamenjavo potrditi parlament, ki je generala medtem že javno podprl. Sicer bo indonezijski parlament 1. avgusta razpravljal o morebitnem postopku odstavitve Wahida, ki mu očitajo podkupovanje.

Predsednik bežal pred protestniki
26. 06. 2001 00.00
Pred stavbo makedonskega parlamenta se je sinoči zbralo okoli pet tisoč protestnikov, ki so zahtevali predsednikov odstop. Po Skopju so se slišali posamezni streli. Protestnikom naj bi se pridružilo vsaj petdeset makedonskih vojakov in nekaj policistov. Protestnike je razjezila vladna odločitev o prekinitvi spopadov z albanskimi uporniki in še posebej to, da so uporniki pri umiku iz skopskega predmestja Aračinovo lahko odnesli tudi orožje. Protestniki tudi nasprotujejo prevelikemu vplivu mednarodne skupnosti v zadevah makedonske notranje politike.

Na lokalnih volitvah zmaguje desnica
25. 06. 2001 00.00
V prvem krogu lokalnih volitev, ki so včeraj potekale na Siciliji, je bila najuspešnejša desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija. Na prvih neposrednih volitvah predsednika pokrajine se je največ volilcev odločilo za kandidata Berlusconijeve desnosredinske koalicije Dom svoboščin, Salvatoreja Cuffara, ki je po začasnih neuradnih podatkih prejel 58,4 odstotka glasov. Zmaga Cuffara pomeni hud poraz za nekdanjega župana Palerma Leoluco Orlanda, kandidata leve sredine, ki je zbral 37,4 odstotka glasov.

Politična kriza v Litvi
22. 06. 2001 00.00
Politična kriza v Litvi se je še zaostrila, potem ko so propadla pogajanja med glavnima strankama vladajoče koalicije Liberalno unijo in stranko Nova unija. Litovski premier Rolandas Paksas, sicer predsednik Liberalne unije, je v sredo zaradi razkola med omenjenima strankama odstopil, po neuspešnih pogajanjih pa izjavil, da so pogajanja s stranko Nove unije postala nesmiselna. Dodal je, da Nove unije sploh ne obravnavajo več kot koalicijske partnerice.

Poziv k odpravi smrtne kazni
22. 06. 2001 00.00
Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je ob robu prvega svetovnega kongresa o odpravi smrtne kazni, ki se danes končuje v Strasbourgu, pozvala ameriškega predsednika Georgea Busha, naj v svoji državi odpravi smrtno kazen, četudi jo večina Američanov podpira. "Politika dela velikega to, da zna prepričati ljudi, naj stopijo iz svoje kože," je še dejala Fontainova.

Glasovanje o Haagu prestavljeno
21. 06. 2001 00.00
Sejo jugoslovanskega parlamenta na kateri naj bi sprejeli zakon o sodelovanju s haaškim sodiščem so preložili na petek. Predsednik parlamenta Dragoslav Mičunović je povedal, da bodo koalicijski partnerji DOS-a in Socialistične narodne stranke (SNP) ponovno poskušali uskladiti stališča. Če jim to ne bo uspelo naj bi zakon umaknili s skupščinske procedure. Medtem ko Mičunović meni, da bi sporazumno rešitev lahko predstavljala tudi ratifikacija nekaterih mednarodnih dokumentov, pa je predsednik Koštunica dejal, da bo storjeno vse, da bi zakon sprejeli do konca junija.

Svetovni kongres o smrtni kazni
21. 06. 2001 00.00
V poslopju Sveta Evrope (SE) v Strasbourgu se je danes začel prvi svetovni kongres o smrtni kazni, na katerem sodeluje približno 110 udeležencev iz vseh petih celin. Kongres sta odprla generalni sekretar SE Walter Schwimmer in predsednik francoskega združenja Skupaj proti smrtni kazni Michel Taube.

Mesić v Teheranu
19. 06. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je prvi dan uradnega obiska v Teheranu zatrdil, da si Hrvaška želi zbližanja z islamskimi državami. "Ob izboljšanju odnosov s sosedami in hitri vključitvi v Evropsko unijo, je naša prioriteta tudi zbližanje z neevropskimi državami, najprej z islamskimi," je dejal Mesić po srečanju z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem. Iran je označil kot prijateljsko državo, Hatamija pa povabil na obisk v Zagreb.

Odmevi na vrh v Sloveniji
18. 06. 2001 00.00
Ruski mediji so pozdravili prisrčen, pragmatičen ton, ki sta ga ubrala predsednika ZDA in Rusije, George Bush in Vladimir Putin, na srečanju v Sloveniji, obenem pa posvarili, da je srečanje naredilo malo za odpravo dolgotrajnih razlik. "Vrh je odprl možnost za izgradnjo pozitivnih odnosov na poslovni in konstruktivni osnovi, kjer ni prostora za ideološke razprtije," je povedal politični analitik Vjačeslav Nikonov. Obenem je opozoril, da sta se voditelja, čeprav sta se razumela, v javnosti izognila govoru o temah, ki ju ločujejo, kot je na primer ruski vojaški poseg v Čečeniji.

Putin obiskal Kosovo
18. 06. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je po pogovorih s predsednikom ZRJ in premierom Srbije, Vojislavom Koštunico in Zoranom 195144inđićem, v Beogradu popoldne obiskal Prištino. Po sprejemu na prištinskem letališču Slatina, kjer ga je skupaj z zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom pozdravila ruska častna garda sil KFOR, je Putin s sodelavci odšel v vas Vrelo, kjer je sedež ruskega kontingenta v okviru sil KFOR. Med nekaj urnim obiskom na Kosovu se je Putin srečal s poveljnikom sil KFOR, generalom Thorsteinom Skiakerjem, pa tudi vodjo misije UNMIK Hansom Haekkerupom ter s 15-člansko delegacijo Varnostnega sveta ZN, ki je od sobote na obisku na Kosovu.

Mandatar bo Berlusconi
08. 06. 2001 00.00
Urad italijanskega predsednika Carla Azeglia Ciampija je sporočil, da bo predsednik mandat za sestavo vlade ponudil Silviu Berlusconiju, vodji italijanske desnice, ki je zmagala na volitvah 13. maja. Ciampi je po dvodnevnih posvetovanjih s predstavniki parlamentarnih strank, predsednikoma obeh domov parlamenta in nekdanjimi predsedniki, sporočil, da je ugotovil večinsko strinjanje s programom nove vlade in imenovanjem Berlusconija za novega premiera.

Češki parlamentarci v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Na štiridnevnem obisku v Sloveniji se mudi delegacija odbora za javno upravo, regionalni razvoj ter okolje in prostor češkega parlamenta pod vodstvom Liborja Kratkyja. Gostitelj, predsednik odbora DZ za notranjo politiko Maksimilijan Lavrinc, je češkim gostom predstavil lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Sloveniji. Češka delegacija je včeraj obiskala Ormož, danes pa je češke parlamentarce sprejel tudi predsednik DZ Borut Pahor. Beseda je tekla o vstopu Slovenije in Češke v Evropsko unijo ter slovenski kandidaturi za članstvo v zvezi NATO.

Vojno stanje ni rešitev
07. 06. 2001 00.00
Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem
06. 06. 2001 00.00
Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Kučan v Grčiji
06. 06. 2001 00.00
Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Vahid zavrača odstop
01. 06. 2001 00.00
Indonezijski predsednik Abdurahman Vahid, ki se mu zaradi domnevne vpletenosti v dve korupcijski aferi maje stolček, je danes napovedal sprejem trdnih ukrepov in ponovil, da ne namerava odstopiti. Indonezijski parlament je v sredo odločil, da se bo 1. avgusta sestala Posvetovalna narodna skupščina, ki bo glasovala o Vahidovi odstavitvi.