predsednik parlamenta

Mir bodo najverjetneje uničili 23. marca

19. 03. 2001 00.00

Ruski center za nadzor vesoljskih poletov (TSOUP) je sporočil, da bodo Rusko vesoljsko postajo Mir uničili najverjetneje 23. marca. Operacijo, ki je bila sicer predvidena v noči s srede 21. marca na četrtek 22. marca, so preložili za 24 ur, saj se Mir Zemlji približuje počasneje, kot so predvidevali, so sporočili strokovnjaki TSOUP.

Kacin odpotoval v ZRJ

19. 03. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes odpotoval na tridnevni delovni obisk v ZRJ, kjer bodo od 20. do 24. marca v Novem Sadu dnevi slovenskega gospodarstva. Kacin naj bi se danes v Beogradu srečal s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta (zbora državljanov) Dragoljubom Mičunovićem (DOS). Skupaj s slovenskimi poslovneži se bo Kacin med obiskom v Beogradu in Novem Sadu seznanil z vsemi odprtimi vprašanji, ki jih bo treba v prihodnje urediti, da bi Slovenija in ZRJ lahko uspešno sodelovali, so sporočili iz DZ.

Obisk Kacina v Beogradu

19. 03. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin se je v Beogradu s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta Dragoljubom Mičunovićem (DOS) pogovarjal o normalizaciji odnosov med državama in sodelovanju med parlamentoma. Kacin jih je obvestil o pozivu, ki ga je OZP že naslovil na slovensko vlado, naj čimprej v obravnavo posreduje pobudo za podpis tega sporazuma. Na srečanju se Kacin in Mičunović nista mogla izogniti niti napetosti v Makedoniji in na jugu Srbije. Kacin je izrazil željo Slovenije, da bi se razmere na območju čimprej uredile. Kacin se je z Mičunovićem pogovarjal tudi o načinih za hitrejše razvijanje trgovine in gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in ZRJ.

Siloviti spopadi na območju Tetova

19. 03. 2001 00.00

Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Drnovšek na Dunaju

16. 03. 2001 00.00

Slovenija in Avstrija sta dosegli napredek na večih področjih, nedavno sklenjen dogovor glede kulturnega sporazuma pa kaže na željo obeh strani, da uredita odprta vprašanje, je skupaj z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom na Dunaju poudaril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Schüssel je ponovno zagotovil avstrijsko podporo Sloveniji pri njenem vključevanju v EU, saj je po njegovih besedah v interesu Avstrije, da Slovenija čimprej postane članica Unije.

Pahor na Dunaju

15. 03. 2001 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se je na povabilo predsednika Socialdemokratske stranke Avstrije (SPOe) Alfreda Gusenbauerja danes na Dunaju udeležil četrte konference SPOe, so sporočili iz ZLSD.

Pahor bo skrajšal obisk

13. 03. 2001 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se zaradi protokolarnih obveznosti ob smrti nekdanjega podpredsednika Skupščine Republike Slovenije Vitodraga Pukla v četrtek ne bo udeležil četrte konference avstrijske Socialdemokratske stranke (SPOe) na Dunaju. Pahorjev obisk sicer ni odpovedan v celoti, saj se bo na povabilo predsednika SPOe Alfreda Gusenbauerja in predsednika avstrijskega parlamenta ter podpredsednika SPOe Heinza Fischerja jutri udeležil uradne delovne večerje, so sporočili iz ZLSD.

Študenti proti predsedniku Vahidu

12. 03. 2001 00.00

Pred predsedniško palačo v indonezijski prestolnici Džakarta je danes protestiralo več kot 10.000 študentov, ki so zahtevali odstop predsednika Abdurahmana Vahida in pozivali k splošni stavki. Predsednik indonezijskega parlamenta Amien Rais je dejal, da se bo zavzel za sklic posebne seje, na kateri bi razpravljali o morebitni zamenjavi predsednika države. Na pozive študentov je Vahid odgovoril, da ne namerava odstopiti. "Ne bom odstopil, ker želim ohraniti celovitost države," je dejal.

Vojaška pomoč Bolgarije

08. 03. 2001 00.00

Bolgarski minister za obrambo Boiko Noev je danes sporočil, da bo Bolgarija v Makedonijo poslala več ton streliva in druge vojaške opreme, s čimer ji želi pomagati pri zaustavitvi vdorov albanskih skrajnežev s Kosova. Natančne količine pomoči ni izdal, dejal je le, da v pošiljki ni tankov. Bolgarski tovornjaki, ki bodo peljali vojaško pomoč, naj bi v Makedonijo predvidoma odpeljali danes, načrt poti in točen čas prevoza tovora pa sta tajna. Državi sta sicer včeraj v Sofiji podpisali tajni dvostranski sporazum, ki ga je danes enoglasno potrdil tudi bolgarski parlament.

Kneset potrdil Šaronovo vlado

08. 03. 2001 00.00

Izraelski parlament (kneset) je z 72 glasovi za in z 21 glasovi proti podprl vlado narodne enotnosti novoizvoljenega izraelskega premiera Ariela Šarona, ki je ob zaprisegi pozval Palestince, da prenehajo z uporom in da skupaj poiščejo pot do miru. Sharon je od leta 1948, odkar se je judovska država ustanovila, postal 11 izraelski predsednik vlade.

Premier Drnovšek sprejel Lipiča

08. 03. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je sprejel novega načelnika GŠ SV brigadirja Ladislava Lipiča, obrambnega ministra Antona Grizolda ter nekdanjega načelnika GŠ SV generalpodpolkovnika Iztoka Podbregarja, se je slednjemu zahvalil za dosedanje delo in izrazil pričakovanje, da bo na novem delovnem mestu s svojimi izkušnjami prispeval k utrjevanju mednarodnega ugleda SV in ministrstva.

Na makedonski meji zaenkrat mirno

06. 03. 2001 00.00

Poročila številnih medijev, da ob kosovsko makedonski meji potekajo hudi spopadi, so po trditvah makedonskih in ameriških virov neresnična. Razmere v vasi Tanuševci so mirne, a še vedno napete. Makedonska vojska in policija pa sta vpoklicali manjše število rezervistov.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja

05. 03. 2001 00.00

Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Bosanski Hrvati razglasili avtonomijo

03. 03. 2001 00.00

Hrvaški narodni zbor je v Mostarju razglasil začasno hrvaško samoupravo na območjih z večinskim hrvaškim prebivalstvom v BiH, spremembo bosansko-hercegovske ustave in reorganizacijo ustroja BiH v tri entitete. V zaključnem dokumentu je zapisano, da hrvaška samouprava ne priznava oblasti BiH in muslimansko-hrvaške federacije.

Predsednik Kučan sprejel Sokolova

01. 03. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel predsednika bolgarskega narodnega sobranja Jordana Sokolova, ki se na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru predsednika Kučana s predsednikom bolgarskega parlamenta Sokolovim je bil največji poudarek dan izmenjavi pogledov na institucionalne reforme in procesu širitve EU, kot tudi aktualnemu dogajanju v Srbiji, na Kosovu in v Makedoniji.

Veleposlanik Vajgl o širitvi EU

01. 03. 2001 00.00

Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl se je na vabilo poslanske skupine Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ) na Dunaju udeležil pogovora o širitvi Evropske unije, na katerega so povabili še veleposlanike Madžarske, Češke, Slovaške in Poljske. Veleposlaniki so poslancem največje avstrijske parlamentarne frakcije predstavili stališča svojih vlad o širitvi EU in glavne dosežke na različnih področjih. Veleposlanik Vajgl je poudaril, da Slovenija pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU, nenazadnje zaradi tesnih gospodarskih vezi.

Na obisku predsednik bolgarskega parlamenta

28. 02. 2001 00.00

Na povabilo predsednika DZ Boruta Pahorja je na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik bolgarskega parlamenta Jordan Sokolov z delegacijo.

Madžarska zahteva več sedežev

27. 02. 2001 00.00

Madžarski predsednik Ferenc Madl je danes napovedal, da bo Madžarska zahtevala več sedežev v Evropskem parlamentu, kot je predvideno v pogodbi iz Nice, ki so jo sinoči slovesno podpisali zunanji ministri držav članic povezave. Madžarska bo imela po vstopu v EU v Evropskem parlamentu 20 poslanskih sedežev, torej dva manj kot Belgija, Grčija in Portugalska, ki pa imajo približno enako število prebivalcev kot Madžarska, je pojasnil Madl, ki se je v Budimpešti udeležil zasedanja pridružitvenga odbora madžarskega in Evropskega parlamenta. "Prepričan sem, da bomo to anomalijo rešili med pogajanji o institucijah," je še dejal madžarski predsednik.

Na kosovsko-makedonski meji noč minila mirno

27. 02. 2001 00.00

Na kosovsko-makedonski meji je noč na torek minila mirno, potem ko je blizu vasi Tanuševci v ponedeljek popoldne prišlo do večurnega streljanja med oboroženimi Albanci in makedonskimi varnostnimi silami. Kot je danes izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug pri pristojnih makedonskih ministrstvih, so se oboroženi Albanci umaknili v notranjost Kosova, v smeri proti vasi Debelde.

V Nici podpis nove pogodbe EU

26. 02. 2001 00.00

Evropska petnajsterica se bo sestala v Nici, kjer se je 11. decembra lani dogovorila o novi pogodbi, s katero je prenovila skupne institucije in tako odprla pot za izvedbo širitve. Tokrat se bodo na francoski Rivieri srečali zunanji ministri EU, ki bodo zvečer podpisali novo pogodbo. S podpisom bo pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Podpisana nova pogodba o EU

26. 02. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so danes v Nici podpisali novo pogodbo o EU. O vsebini pogodbe, s katero je unija v pripravah na širitev reformirala skupne institucije, so se decembra lani, prav tako v Nici, dogovorili voditelji petnajsterice. S podpisom je pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih držav članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Italija in Slovenija naravni zaveznici

23. 02. 2001 00.00

Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

Rim potrdil podporo Sloveniji

20. 02. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha

15. 02. 2001 00.00

6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Carla Del Ponte v Črni gori

14. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na obisk v Črno goro, v okviru katerega bo izdala zaporne naloge za obtožene iz te jugoslovanske republike. Po poročanju beograjskega radia B92 naj bi predala zaporne naloge za tri osebe, vpletene v jugoslovansko bombardiranje Dubrovnika leta 1991.

Program Evropske komisije za leto 2001

13. 02. 2001 00.00

Članice EU in evropske insitutcije so v nekem trenutku izgubile rdečo nit, ki naj bi ji sledile pri izgradnji unije, je danes v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Prodi je v parlamentu predstavljal program komisije za leto 2001.

Knjiga o zločinih avstrijskih nacistov

06. 02. 2001 00.00

V avstrijskem parlamentu na Dunaju so predstavili knjigo, ki ponuja nova zgodovinska dejstva in raziskave o zločinih avstrijskih nacistov na območju Slovenije. Trije koroški zgodovinarji so dve leti analizirali arhive slovenskega notranjega ministrstva in zbrali podatke o poteku sodnega procesa proti šestim avstrijskim nacistom, obtoženim za hude zločine nad slovenskim prebivalstvom med drugo svetovno vojno. Knjigo Mohorjeve založbe je predstavil predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer, iz Slovenije pa je na Dunaj prispela delegacija državnega sveta pod vodstvom njegovega predsednika Jožeta Hrovata. Fischer je na predstavitvi poudaril, da je v bistvu najbolj šokantno dejstvo, ki ga odkriva nova knjiga, da so največ zločinov v Sloveniji zagrešili prav avstrijski nacisti. Med obtoženimi in kasneje obsojenimi na smrt je bil tudi zloglasni nacistični zločinec Friedrich Rainer.

Landaburu v Sloveniji

05. 02. 2001 00.00

Na vabilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo danes prispel vodja pogajalske ekipe Evropske unije s kandidatkami za članstvo Eneko Landaburu. S predstavniki slovenske vlade, parlamenta in gospodarstva se bo pogovarjal o slovenskih pripravah na članstvo v uniji ter trenutnem stanju v pristopnih pogajanjih, v tem okviru torej tudi o vseh odprtih vprašanjih.

Otroški parlament o težavah otrok

05. 02. 2001 00.00

Pod motom Hočem, torej zmorem, v veliki dvorani državnega zbora v Ljubljani zaseda 11. nacionalni otroški parlament, ki se ga udeležuje 144 otrok iz vse Slovenije. Med uvodnimi razpravami so otroci predstavili težave, s katerimi se srečujejo. Tako jih moti preobremenjenost v šoli, psihično in fizično nasilje v njihovem okolju, ki so ga večkrat deležni tudi sami, pomanjkanje primernih prostorov za mlade, želijo pa si tudi več možnosti za pridobitev štipendij, ki jim lahko omogočijo nadaljnje šolanje. Poleg tega si želijo dobrih odnosov v šolah, boljšo komunikacijo med otroci in učitelji ter uvedbo varuha otrokovih pravic. Ob začetku zasedanja sta udeležence parlamenta pozdravila predsednik DZ Borut Pahor in predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije ter ljubljanska županja Vika Potočnik, ki sta jim zaželela uspešno delo, navzoči pa so bili še šolska ministrica Lucija Čok, obrambni minister Anton Grizold in minister za delo Vlado Dimovski.

V Indoneziji demonstrirajo privrženci Wahida

05. 02. 2001 00.00

Na tisoče privržencev indonezijskega predsednika Abdurahmana Wahida je danes napadlo dva urada nekdaj vladajoče stranke Golkar in ju sežgalo. Tako so protestirali proti odločitvi parlamenta, da predsedniku države zaradi njegove domnevne vpletenosti v korupcijske škandale izreče ukor, kar je prvi korak na poti do njegove morebitne odstavitve. Okoli 10.000 demonstrantov je od parlamenta zahtevalo, da prekliče odločitev o ukoru.