predsednik unije

Otto Von Habsburg za hitro širitev EU
16. 02. 2000 20.34
- Predsednik Panevropske unije Otto von Habsburg se je v današnjem predavanju v Ljubljani zavzel za hitro širitev Evropske unije, saj je razširjena unija edini porok za ohranitev mednarodnega miru. Vstop Slovenije v EU je pri tem ključnega pomena, saj so ''možnosti za mir večje, bolj kot je njegova meja porinjena na Vzhod'', je poudaril.

Wolfgang Schaeuble odstopil
16. 02. 2000 19.54
Predsednik nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) Wolfgang Schaeuble je zaradi finančne afere njegove stranke odstopil s položaja predsednika CDU in vodje poslanske skupine CDU/CSU v bundestagu.

Predsednik Panevropske unije na obisku v Sloveniji
15. 02. 2000 14.42
Predsednik Panevropske unije Otto von Habsburg bo od 15. do 19. februarja na obisku v Sloveniji. Gostil ga bo predsednik državnega zbora Janez Podobnik, so sporočili iz državnega zbora.

Češka bo prekinila odnose z Avstrijo
11. 02. 2000 18.41
Češka bo prekinila odnose z Avstrijo na najvišji ravni, potem ko je v novo avstrijsko vlado vstopila desničarska svobodnjaška stranka (FPOe) Joerga Haiderja, je danes dejal češki premier Miloš Zeman. Češka je že pred časom sporočila, da program nove avstrijske vlade, ki jo vodi kancler Wolfgang Schuessel, postavlja pod vprašaj avstrijsko predanost širitvi Evropske unije.

Avstrijska koalicija še buri duhove
10. 02. 2000 21.20
Črno-modra koalicija še naprej vznemirja svetovno javnost, predvsem v državah evropske unije.

Optimistični evropski podjetniki
10. 02. 2000 17.54
Redna letna raziskava o gospodarskih izgledih, ki jo vsako leto med podjetniki Evropske unije izvede združenje evropskih trgovinskih in gospodarskih zbornic Eurochambres, je pokazala, da so podjetniki v leto 2000 vstopili z velikim optimizmom - raziskava je pokazala na najbolj optimistična pričakovanja v minulih sedmih letih. Razprave, ki jo je o rezultatih raziskave Economic Survey 2000 danes v Bruslju pripravilo združenje Eurochambres, se je udeležil tudi predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk.

Vranitzky izstopil iz komisije EU
09. 02. 2000 19.58
Nekdanji avstrijski kancler, socialdemokrat Franz Vranitzky, je v znak protesta proti novi avstrijski vladi, v kateri sodelujejo svobodnjaki (FPOe) Jörga Haiderja, danes odstopil s položaja avstrijskega predstavnika v eni izmed komisij Evropske unije.

Drnovšek sprejel madžarskega zunanjega ministra
09. 02. 2000 16.22
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes sprejel madžarskega zunanjega ministra Janosa Martonyija. Sogovornika sta odnose med Slovenijo in Madžarsko ocenila kot zelo dobre in poudarila, da obstaja še veliko možnosti za krepitev in širitev gospodarskega sodelovanja, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Nova pravila v EU pred širitvijo proti Vzhodu
09. 02. 2000 11.43
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je včeraj izjavil, da se mora Evropska unija odpreti proti Vzhodu, še pred tem pa določiti nova pravila, ki bi omogočila krepitev unije. Le na podlagi novih pravil se bo EU lahko širila proti Vzhodu in vključila v svojo skupnost nove države članice.

Švica ne bo osamila Avstrije
08. 02. 2000 15.33
Švica se ne bo pridružila odločitvi štirinajsterice držav Evropske unije o osamitvi nove avstrijske vlade, ki jo sestavljata ljudska stranka (OeVP) in svobodnjaki (FPOe).

Dunaj ne bo blokiral odločitev EU
05. 02. 2000 22.17
Dunaj ne bo blokiral odločitev Evropske unije, je danes izjavila tiskovna predstavnica avstrijskega zunanjega ministrstva, ki ga po novem vodi Benita Ferrero-Waldner (OeVP). Vodja svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider je namreč sinoči na nemški televiziji ARD izjavil, da bo Avstrija s pravico do veta paralizirala sprejemanje odločitev v uniji in da bodo morali evropski partnerji sesti za isto mizo z Avstrijci, če bodo želeli odločati o Evropi.

O turizmu kot generatorju zaposlovanja
03. 02. 2000 20.04
V hotelu Piramida v Mariboru se je popoldne končalo dvodnevno strokovno srečanje o turizmu kot generatorju zaposlovanja v 3. tisočletju, ki ga je pripravilo Nacionalno turistično združenje, na njem pa je okoli 60 turističnih strokovnjakov iz vse Slovenije skupaj z gosti iz držav Evropske unije razpravljalo o pomenu izobraževanja in usposabljanja za povečanje konkurenčne sposobnosti ter za hitrejši razvoj turizma.

Višje obrestne mere ECB
03. 02. 2000 18.38
Evropska centralna banka (ECB) je danes zvišala ključne obrestne mere za 0,25 odstotne točke. Najpomembnejša obrestna mera v državah članicah evropske denarne unije, obrestna mera za refinanciranje bank pri centralni banki, po novem znaša 3,25 odstotka. Po oceni sveta ECB so se namreč tveganja v zvezi z ohranjanjem stabilnosti cen povečala bolj od pričakovanj.

Strokovno srečanje o turizmu
03. 02. 2000 15.17
V hotelu Piramida v Mariboru poteka danes strokovno srečanje o turizmu kot generatorju zaposlovanja v 3. tisočletju, na katerem teče beseda zlasti o tem, kako z izobraževanjem in usposabljanjem zaposlenih izboljšati konkurenčno sposobnost slovenskega turizma in doseči njegov hitrejši razvoj.

Protesti proti novi koaliciji
02. 02. 2000 21.40
Kljub odločnemu nasprotovanju držav Evropske unije in Združeni držav, so svobodnjaki in ljudska stranka pozno sinoči javnosti predstavili svoj skupni politični program. Haider in Schuessel sta bila tudi pri predsedniku Klestilu, ki se bo o podelitvi mandata odločil do jutri.

Kritike avstrijske koalicije
02. 02. 2000 14.38
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes še zaostril grožnjo EU z diplomatsko osamitvijo Avstrije, potem ko so svobodnjaki in ljudska stranka sinoči dosegli dogovor o oblikovanju koalicije. Vedrine je dejal, da bi bila vključitev desničarske FPOe v novo avstrijsko vlado huda napaka, odnosi med Dunajem in Parizom pa bi bili v tem primeru na najnižji možni ravni, je opozoril. Po njegovih besedah bo Francija v EU skrbela za spoštovanje EU pogodb. Vedrine je opozoril, da je Avstrija sama zaprosila za sprejem v unijo, zdaj pa bo morala spoznati, da je EU nosilka določenih vrednot in skupnih projektov.

Avstrijsko vodstvo o grožnjah EU
01. 02. 2000 14.23
Avstrijski politični voditelji se bodo danes sestali na pogovorih o grožnjah Evropske unije za zamrznitev dvostranskih odnosov, če bo voditelju avstrijskih svobodnjakov Joergu Haiderju uspelo vstopiti v novo vlado. EU je namreč včeraj zagrozila s politično osamitvijo Avstrije, če v vlado vstopijo Haiderjevi svobodnjaki, kar bi pomenilo tudi največjo evropsko politično krizo po drugi svetovni vojni. O nastali situaciji bo danes na izrednem sestanku razpravljala tudi Evropska komisija.

Kučan se je sestal z latvijsko kolegico
28. 01. 2000 07.42
Predsednik republike Milan Kučan je sinoči sklenil dvodnevni obisk v Stockholmu, kjer se je udeležil mednarodnega foruma o holokavstu. Pred vrnitvijo v domovino se je skupaj z drugimi vodji delegacij 45 sodelujočih držav udeležil spominske slovesnosti v stockholmski Veliki sinagogi, kjer ga je sprejel tudi švedski kralj Karl Gustav. Popoldne se je ob robu foruma srečal tudi z latvijsko kolegico Vairo Vike-Freiberga.

Sporazum o rusko-beloruski uniji stopil v veljavo
26. 01. 2000 21.59
V veljavo je danes stopil sporazum o uniji med Rusijo in Belorusijo. Vršilec dolžnosti ruskega predsednika Vladimir Putin je dogodek označil za zgodovinski.

Zamejski Slovenci pri Ciampiju
26. 01. 2000 18.50
Predsednik italijanske republike Carlo Azeglio Ciampi je danes sprejel enotno delegacijo Slovencev iz zamejstva, tj. predstavnike vseh političnih komponent, v katerih se prepoznavajo Slovenci v Italiji, ter predstavnika obeh krovnih organizacij. Člani delegacije so srečanje pozitivno ocenili in menili, da je italijanski predsednik dokazal iskreno zanimanje za vprašanje zaščite Slovencev, poleg tega pa tudi poznavanje sedanje problematike manjšin v Italiji ter v evropskem merilu. Dejstvo, da je predsednik Ciampi delegacijo sprejel v tako pomembnem trenutku, dokazuje željo po aktualiziranju vprašanja zaščite Slovencev v Italiji.

Kanther se odpoveduje mandatu
18. 01. 2000 10.25
Nekdanji nemški notranji minister Manfred Kanther, sicer član krščanskih demokratov (CDU), ki jih pretresa afera nepravilnega financiranja stranke, je sinoči dejal, da se namerava odpovedati svojemu mandatu v bundestagu. Kanther, nekdanji predsednik CDU v zvezni deželi Hessen, je minuli petek priznal, da je deželna stranka v začetku 80. let na račun v Švici naložila od sedem do osem milijonov mark, vendar pa tega ni navedla v poročilih. Vodstvo CDU pa namerava spričo naraščajočega pritiska zaradi afere na današnjem izrednem zasedanju, ki ga je nenapovedano sklical predsednik nemške krščansko-demokratske unije Wolfgang Schaeuble razpravljati o morebitnih kadrovskih ukrepih.

Kohl ne bo sprejel evropske nagrade
16. 01. 2000 17.21
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl se jutri ne bo udeležil slovesnosti, na kateri naj bi mu nekdanji predsednik Evropske komisije Jacques Delors podelil nagrado Adolph-Bentinck za zasluge za Evropo. Kot je za nemški časnik Bild am Sonntag povedal vodja Kohlovega kabineta Michael Roik, ''za sprejem nagrade to ni primeren čas''.

Schreiber pomagal tudi drugim strankam
16. 01. 2000 10.21
Bavarski trgovec z orožjem Karlheinz Schreiber, ki je v javnosti postal znan tudi kot glavni sponzor v finančnem škandalu nemško Krščansko demokratske unije (CDU), je izjavil, da je v 30 letih denar nakazoval tudi drugim strankam in ne samo CDU.

Imenovana komisija za preučitev finančne afere
15. 01. 2000 09.36
Vodja nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) Wolfgang Schaeuble je včeraj imenoval neodvisno komisijo, ki naj bi preučila potek nepravilnega financiranja stranke, v katerega je vpleten nekdanji nemški kancler in vodja CDU Helmut Kohl. Medtem ko je nekdanji tiskovni predstavnik Kohlove vlade in sedanji poslanec bundestaga Friedhelm Ost ponovno zahteval, naj Schaeuble odstopi, so vodjo CDU podprli številni vodilni pripadniki stranke.

Schaeuble ne vidi razloga za odstop
11. 01. 2000 14.17
Predsednik nemške Krščansko demokratske unije (CDU) Wolfgang Schaeuble je v pogovoru za nemški tednik Stern ocenil, da njegovo priznanje, da je stranka kot darilo prejela 100.000 mark, ni razlog za odstop.

Podkupovalna afera pretresa CDU
10. 01. 2000 21.05
Predsednik nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) Wolfgang Schaeuble je danes priznal, da je stranka soodgovorna za afero o sprejemanju domnevnih podkupnin. Po njegovih besedah je danes jasno, da bi v stranki morali izvajati večji nadzor nad prejemki, ''ampak tega nismo storili'', je poudaril. Kot je še dodal, so sedaj zagotovili, da se kaj podobnega ne bi več zgodilo.

Kohl ostaja v politiki
09. 01. 2000 10.05
Predsedstvo nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) je v mestu Nordestedt v nemški zvezni državi Schleswig-Holstein v petek začelo dvodnevno zasedanje. Na dnevnem redu je razprava tekla o davčnih vprašanjih in izobraževalni politiki, podkupovalni aferi nekdanjega kanclerja in predsednika stranke Helmuta Kohla pa niso posvečali večje pozornosti. Kohl se zasedanja ni udeležil.

Kohl bi moral zapustiti bundestag
04. 01. 2000 14.33
Častni predsednik nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) in nekdanji nemški kancler Helmut Kohl bi moral po mnenju večine Nemcev zaradi vpletenosti v podkupovalno afero v svoji strani odložiti svoj mandat v bundestagu in se tako dokončno umakniti iz politike, je pokazala javnomnenjska raziskava Forsa, ki jo je objavil časnik Die Woche.

Demirel proti uporabi kurdskega jezika
26. 12. 1999 16.21
Turški predsednik Suleyman Demirel je v pogovoru, ki ga danes objavlja dnevnik Milliyet, uvedbo kurdskega jezika v izobraževalnem sistemu in medijih označil kot ''neprimerno za narodno enotnost''.

Kohl noče razkriti idenititete donatorjev
24. 12. 1999 19.50
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl v pogovoru za petkovo številko časnika Bild vnovič ni hotel razkriti identitete donatorjev, ki so nakazovali denar na skrivne račune nemških krščanskih demokratov (CDU) v času, ko je bil Kohl predsednik CDU.