premoga

'Drugi blok potrebujemo, da ne ogrozimo energetske neodvisnosti Slovenije'

20. 07. 2021 06.00

Gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško je le vprašanje časa. Infrastrukturno ministrstvo je državni družbi GEN Energija izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok JEK. Podjetje je tako dobilo zeleno luč za začetek postopkov za umeščanje v prostor in pridobivanje gradbenega dovoljenja. Kdaj bi drugi blok nuklearke začeli graditi, koliko časa bi trajala gradnja in kako komentira očitke dela opozicije, da so poslanci, ko so potrdili resolucijo o podnebni strategiji, Slovenijo po tihem in brez ustrezne razprave zavezali jedrski energiji, nam je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Kitajska zaostruje omejevanje kriptovalut, vrednosti pa še naprej padajo

22. 06. 2021 10.02

Kitajska, kjer narudarijo približno 65 odstotkov vseh kriptovalut na svetu, vse ostreje zatira možnosti rudarjenja, posledično pa tudi vlagatelji postajajo vse bolj negotovi glede prihodnosti bitcoina, vodilne kriptovalute. Njegova vrednost je namreč padla pod psihološko mejo 30.000 dolarjev (trenutno je – preračunano – vreden 24.878 evrov). Njegova cena je tako najnižja v zadnjih petih mesecih, kar pa je za sabo povleklo tudi vrednosti drugih kriptovalut.

Skupina HSE z visoko izgubo, samo Teš z 280 milijoni evrov

22. 06. 2021 14.34

Skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE) je lansko poslovno leto sklenila s 184,1 milijona evri čiste izgube, potem ko je leto prej imela za 29,7 milijona evrov čistega dobička. Samo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) je lani pridelala 280,4 milijona evrov čiste izgube. Prihodki od prodaje skupine so sicer dosegli rekordnih 1,8 milijarde evrov.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Musk: Tesla bo sprejemala bitcoine, ko bodo rudarji uporabljali več čiste energije

14. 06. 2021 07.28

Izvršni direktor Tesle Elon Musk je sporočil, da bo ameriško podjetje znova omogočalo nakup vozil z bitcoini, ko se bodo rudarji preusmerili na obnovljive vire energije. Musk, sicer velik zagovornik kriptovalut, je maja oznanil, da plačila z bitcoini ne bodo več mogoča zaradi dolgoročnih vplivov rudarjenja na okolje. Proizvodnja kriptovalut ja namreč v nasprotju s poslanstvom podjetja, ki stremi k prihodnosti brez emisij.

G7 bo daroval milijardo odmerkov cepiva, zaveza o ogljični nevtralnosti do 2050

13. 06. 2021 14.22

Voditelji skupine G7 želijo svoj prvi vrh po dveh letih končati z udarnimi obljubami. Revnejšim državam sveta bodo tako darovali najmanj milijardo odmerkov cepiva. Voditelji so podprli tudi pospešitev ukrepanja proti podnebnim spremembam in se zaobljubili, da bodo zbrali 100 milijard dolarjev za zmanjšanje emisij ogljika. V končni izjavi so se zavezali k podnebni nevtralnosti čim hitreje oz. do leta 2050. Napovedali so tudi, da bo morala Rusija odgovarjati zaradi kibernetskih napadov, ostri so bili do Kitajske.

Muskovi tviti še dodatno povzročajo nihanja bitcoina

17. 05. 2021 11.07

Elon Musk je dal kripto trgom znova nov zagon. Izvršni direktor Tesla zdaj namreč pravi, da njegovo podjetje ni prodalo nobenega bitcoina, potem ko se je prej zdelo, da govori nasprotno. Njegov prvi tvit je namreč privedel do padca vrednosti bitcoina.

Zaradi skrbi glede podnebja Tesla ne bo več sprejemala bitcoinov

13. 05. 2021 09.33

Tesla je zaradi zaskrbljenosti glede podnebnih sprememb začasno prekinil možnost nakupa vozil z uporabo bitcoinov, je v tvitu dejal izvršni direktor podjetja Elon Musk. Vrednost bitcoina je po objavi tvita padla za več kot 10 odstotkov, padla je tudi vrednost delnic Tesle.

Podjetniški pospeševalnik Katapult svoja vrata odprl tudi v Ljubljani

07. 05. 2021 06.00

Podjetniški pospeševalnik Katapult je v Ljubljani odprl vrata novim idejam in vsem pogumnim, ki začenjajo svojo poslovno pot. Pod streho zasavske gazele Dewesoft že leta domuje trboveljski Katapult z najmanj 16 uspešnimi podjetniškimi zgodbami. Ti posamezniki se lahko pohvalijo ne le s svojim podjetjem, ampak tudi s številnimi priznanji, predvsem pa z inovativnostjo, ki oživlja prekarne poklice, povezuje znanost z gospodarstvom ter iz premoga celo ustvarja nekaj najbolj zaželenega. Kdo si upa, kdo zmore in komu je uspelo?

Skrbi, da bodo razmere Teš v zaustavitev prisilile že leta 2024, vse večje

06. 05. 2021 13.31

Generalni direktor direktorata za energijo Hinko Šolinc je izrazil zaskrbljenost, da bo ekonomska situacija zaradi cen emisijskih kuponov prisilila Teš, da se bo zaustavil bistveno prej, kot predvidevajo scenariji v osnutku strategije za izstop iz premoga.

Nobelovi nagrajenci pozvali vlade sveta: 'Fosilna goriva naj ostanejo pod zemljo'

22. 04. 2021 19.04

Več kot sto Nobelovih nagrajencev, na čelu z Dalajlamo, je vlade sveta pozvalo, da se pridružijo zavezi o neuporabi fosilnih goriv, da tako pomagajo v boju proti podnebnim spremembam. Ob svetovnem dnevu Zemlje pa je slišati tudi opozorila, da bodo letošnji izpusti, tudi na račun povečane uporabe premoga v Aziji zaradi prizadevanj po gospodarskem okrevanju zaradi svetovne pandemije, izničili rezultate, dosežene v koronski krizi, ki je ustavila gospodarstva po svetu.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050

22. 04. 2021 06.53

Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'

17. 04. 2021 11.13

146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Mladi za podnebno pravičnost o strategiji za izstop iz premoga: Bogati naj za prehod plačajo več

15. 04. 2021 14.12

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost so ob koncu javne obravnave osnutka strategije za izstop iz premoga k dokumentu vložili vrsto pripomb. Strategija se jim zdi z vidika reševanja podnebne krize razmeroma zadovoljiva, a opozarjajo, da je na socialnem in zdravstvenem področju nesprejemljiva.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza

13. 04. 2021 17.24

Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

Načrt za okrevanje naj bi bil bistveno drugačen od prvotnih osnutkov

26. 03. 2021 17.16

Pahor je na Brdu pri Kranju pripravil konferenco o osnutku načrta za okrevanje in odpornost. Po besedah pristojnih je trenutna različica dokumenta bistveno drugačna od prvotne, umaknjene so nekatere za del javnosti sporne vsebine. Na posvetu je bilo slišati npr. pozive k večji ambicioznosti dokumenta.

Cigler Kralj predlagal podaljšanje protikoronskih ukrepov na področju trga dela

19. 03. 2021 15.39

Ministri iz vrst NSi so na današnji novinarski konferenci predstavili ključne načrte in projekte NSi do konca vladnega mandata. Minister za delo Janez Cigler Kralj, ki je ponoči prestal glasovanje o interpelaciji, je ob tem pojasnil, da je zaradi epidemioloških razmer vladi ta teden predlagal podaljšanje nosilnih ukrepov za trg dela.

Okrevanje gospodarstva po pandemiji: za zelene naložbe od 1600 milijard le 268 milijard evrov

10. 03. 2021 18.59

Le 18 odstotkov sredstev, ki so jih vlade namenile gospodarskemu okrevanju po pandemiji covida-19, je mogoče obravnavati kot zelene naložbe, so opozorili v Programu Združenih narodov za okolje (UNEP). To je po njihovih besedah bistveno premalo za uresničitev zelenega okrevanja.

Huawei se po padcu prodaje pametnih telefonov usmerja k prašičereji

19. 02. 2021 09.34

Po tem, ko je Trumpova administracija kitajskega telekomunikacijskega velikana označila za grožnjo ameriški nacionalni varnosti, so mu onemogočili tudi dostop do osnovnih komponent. Kot odgovor na težave s prodajo pametnih telefonov tako Huawei išče druge vire prihodkov za svojo tehnologijo. Poleg tega, da za prašičerejce razvija tehnologijo na področju umetne inteligence, sodeluje tudi s premogovniško industrijo.

Rudarjenje bitcoinov v enem letu porabi več elektrike kot Argentina

10. 02. 2021 17.48

Glede na analizo Univerze v Cambridgeu rudarjenje bitcoina letno porabi več električne energije kot celotna Argentina. Rudarjenje kriptovalute je med uporabniki zelo zaželeno, a vključuje težke računalniške izračune za preverjanje transakcij, posledično pa porabi ogromno energije.

Francija pozvala Nemčijo k opustitvi plinovoda Severni tok 2

01. 02. 2021 10.49

Francija je pozvala Nemčijo k opustitvi plinovoda Severni tok 2 z Rusijo zaradi pripora vodje ruske opozicije Alekseja Navalnega in represije nad protestniki. Francoski minister za evropske zadeve Clement Beaune je za radio France Inter dejal, da so v tem okviru že izrazili dvome v ta projekt in pozvali Berlin k njegovi ustavitvi. Nemčija vztraja pri projektu.

TEŠ bo zaustavil aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov

28. 01. 2021 08.26

Svetniki Občine Šoštanj so se opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ, vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov v TEŠ 6. A kot kaže, obljuba ni bila tako trdna, kot se je sprva zdelo, saj je v javnost prišla izjava, da bo TEŠ od projekta odstopil le, če se bosta proti sosežigu odločili tudi Občina Šmartno ob Paki in Mestna občina Velenje. V Šaleškem EKO gibanju tako od članov uprav in nadzornih svetov Slovenskega državnega holdinga, Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ zahtevajo uradno izjavo o odstopu od projekta sosežiga odpadkov.

Petrinjci z dežja pod kap, po vaseh hodijo 'vojni dobičkarji'

06. 01. 2021 16.51

Devet dni po rušilnih potresih na območju Petrinje na Hrvaškem še vedno ocenjujejo škodo. Mnogi so še vedno brez strehe nad glavo, brez elektrike in sanitarij. Tudi tisti, ki so dobili bivalne zabojnike, pa v njih ne morejo spati, saj ti puščajo. Po vaseh pa se pojavljajo tudi "vojni dobičkarji", ki želijo od prizadetih kmetov precej pod ceno odkupiti živino.

Poročilo hrvaških geologov pojasnjuje vzroke rušilnega potresa

05. 01. 2021 14.21

Strokovnjaki hrvaškega geološkega inštituta o potresu, ki je prizadel območje siško-moslavške županije, pravijo, da je potres v Petrinji posledica premika medsebojno pravokotnih tektonskih prelomnic. Že predhodno deformacijo površine na območju potresa pa so po njihovih ugotovitvah povzročili rudniki rjavega premoga, ki so tam obratovali v prvi polovici 20. stoletja in niso bili pravilno sanirani.

Družba Inkos v stečaj, okoli sto delavcev brez dela

16. 12. 2020 10.13

Kovinarska družba Inkos iz Krmelja je v postopku stečaja. Brez dela bo ostalo 91 zaposlenih, ki jih je novica zelo presenetila. V začetku tedna so prejeli odločbe o čakanju na delo in pričakovali so, da se bo po novem letu proizvodnja vendarle zagnala. Stečaj Inkosa pomeni hud udarec za spodnje Posavje.

Vrh EU dosegel dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030 za najmanj 55 odstotkov

11. 12. 2020 08.39

Po celonočni razpravi so evropski voditelji le dosegli dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030. Kot je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel, "Evropa vodi v boju proti podnebnim spremembam", voditelji pa so se zavezali, da bodo v naslednjem desetletju dosegli cilj zmanjšanja izpustov na najmanj 55 odstotkov glede na leto 1990. Slovenski premier je vrh opisal kot zelo uspešen ter dokaz, da ko "gre zares članice EU stopijo skupaj in najdejo rešitve".

Teš bi odpadke sežigal že 2021. Kaj pa zdravje ljudi in okolja?

14. 11. 2020 09.10

Termoelektrarna Šoštanj namerava poskusni sosežig goriva SRF, pridobljenega iz nenevarnih odpadkov, zagnati s koncem leta 2021, redni sosežig pa predvideva od začetka leta 2022. Stališča okoljskega ministrstva, ki se bolj nagiba k sežigu in ne sosežigu odpadkov, pa ne komentira.

Mladi podnebni aktivisti s protestom in transparenti: 'Manj ogljika, več kisika'

25. 09. 2020 08.21

Mladi podnebni aktivisti, združeni pod okriljem pobude Petki za prihodnost, znova po vsem svetu pripravljajo množične proteste. Gre za prvo takšno akcijo od izbruha globalne pandemije covid-19. Nekaj več kot sto mladih se je zbralo na shodu v Ljubljani. Glasno so opozorili na katastrofalne posledice podnebnih sprememb po svetu in na premalo ambiciozne, celo škodljive vladne načrte za prehod v brezogljično družbo. Zavzeli so se za ohranitev narave in za podnebno pravičnost.

Prekinili govor ministra Vizjaka: 'To je strategija za podnebni zlom'

18. 09. 2020 14.23

Mladi za podnebno pravičnost so prekinili govor ministra za okolje Andreja Vizjaka med predstavitvijo osnutka Dolgoročne podnebne strategije. Kot pravijo, so njegov govor prekinili tudi zaradi ignoriranja njihovih pripomb pri preteklih dokumentih. Opozorili so na nekatere težave osnutka krovnega državnega dokumenta na področju spopadanja s podnebno krizo. Kot menijo, nas ta vodi v podnebni zlom, pospešuje betoniranje narave in povečuje revščino. Okoljski minister je bil do početja mladih kritičen in je med protestom zapustil svoj sedež.

Kaj pomeni zastrupitev Navalnega za Severni tok 2?

08. 09. 2020 10.52

Bo zastrupitev ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega zadnji žebelj v krsto izgradnji plinovoda Severni tok 2, ki bo povezoval rusko in nemško obalo? Gradnji nasprotuje več vzhodnoevropskih držav ter ZDA, predvsem zaradi povečanja odvisnosti Evrope od ruskega plina. Po zastrupitvi Navalnega pa sedaj omahujejo tudi v Nemčiji, ki je vse do sedaj podpirala projekt.