premoga

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja

12. 07. 2022 14.02

Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

06. 07. 2022 18.31

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Evropski poslanci podprli umestitev jedrske energije med zelene dejavnosti

06. 07. 2022 15.50

Evropski poslanci so na glasovanju podprli vključitev jedrske energije in plina v t. i. taksonomijo, s čimer so podprli opredelitev jedrske energije in plina kot prehodni zeleni dejavnosti, ki naj bi olajšali zeleni prehod. Predlog je močno razdelil članice in javnost, kar se je pokazalo tudi pri glasovanju.

Janković: Plin za Ljubljančane bo, cena je neznanka

28. 06. 2022 15.34

V jesensko-zimski sezoni bo po besedah ljubljanskega župana plin za prebivalce mesta zagotovljen. Vseeno cena plina zaenkrat ostaja neznana. Projekt gradnje plinsko-parne enote v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana bo zaključen, prestolnica pa v prihodnje načrtuje zmanjšanje tako uporabe premoga kot plina, tudi s sežigalnico.

Svet rekordno investira v čisto energijo, a še vedno premalo za boj s podnebno krizo

26. 06. 2022 08.33

Obseg investicij v čisto energijo bo letos rekorden, vendar še prenizek, da bi zadoščal za soočanje s podnebno krizo, potem ko se povečuje uporaba premoga, je opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Agencija je posvarila tudi pred višjimi stroški, ki bi lahko preprečili določena vlaganja.

Šef IEA Evropo opozarja, naj se pripravi na zimo brez ruskega plina

22. 06. 2022 18.01

Evropa se mora takoj pripraviti na možnost, da bo Rusija prihodnjo zimo ustavila ves izvoz plina v regijo, je opozoril šef Mednarodne agencije za energijo. Evropske vlade je pozval, naj delajo na zmanjšanju povpraševanja po plinu in vzdrževanju jedrskih elektrarn.

Energetska kriza: manj elektrike za Avstralce

16. 06. 2022 16.41

Avstralija se zadnji mesec spopada z energetsko krizo, zato je avstralski operater energetskega trga odredil začasno ustavitev trga. Osem milijonov avstralskih prebivalcev pa je bilo pozvanih, naj z elektriko varčujejo. Z ukrepom operater želi energetski trg ponovno stabilizirati in zmanjšati tveganje za izpade električne energije.

Rusija prvih 100 dni vojne v Ukrajini zaslužila 93 milijard evrov

13. 06. 2022 09.22

Center za raziskave energije in čistega zraka (CREA) je s podrobnim sledenjem ruskih pošiljk nafte, plina in premoga razkril obseg prihodkov od fosilnih goriv, ki financirajo rusko nezakonito invazijo na Ukrajino.

V Energetiki Ljubljana potrdili, da NPU preiskuje njihov projekt

09. 06. 2022 13.51

Sredine hišne preiskave Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so potekale tudi v družbah Javni holding Ljubljana in Energetika Ljubljana, so potrdili v Energetiki. Preiskovalci so zbirali dokumentacijo v zvezi s projektom izgradnje plinsko-parne enote, so pojasnili in zagotovili, da je projekt od začetka voden zakonito. Iz NPU-ja pa so sporočili, da so bile v sredo hišne preiskave zaključene in pridržanje ene osebe odpravljeno. Preiskovalci NPU zdaj pregledali zasežene elektronske naprave in dokumentacijo.

Hrvaški okoljevarstveniki proti podaljšanju delovanja Neka

07. 06. 2022 18.06

Okoljska organizacija s sedežem v Zagrebu Zelena akcija nasprotuje izdaji soglasja za podaljšanje življenjske dobe Nuklearne elektrarne Krško (Nek) s 40 na 60 let, so sporočili iz organizacije. Kot argument so navedli odsotnost ustrezne ocene vpliva podaljšanja delovanja Neka na okolje.

Nam poleti grozi pomanjkanje goriva?

07. 06. 2022 06.00

Bomo tudi leta 2022 priča krizi, ki smo jo lahko spremljali v 70. letih prejšnjega stoletja, ko so se pred bencinskimi servisi zaradi pomanjkanja bencina vile dolge kolone vozil? Iz mednarodne agencije za energijo namreč prihajajo opozorila – ne le o visokih cenah, ampak tudi o možnosti pomanjkanja goriva. Vlada danes začenja z iskanjem rešitev za draginjo, hkrati pa bo morala pri snovanju finančnih ukrepov bolj natančno opredeliti, koliko nas bo kaj stalo.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'

06. 06. 2022 14.18

V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Kumer uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo

31. 05. 2022 10.39

Kandidat za ministra za infrastrukturo Bojan Kumer je uspešno prestal zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Po prestrukturiranju vlade bo predvidoma prevzel vodenje ministrstva za podnebje in energijo, infrastrukturni resor pa bo vodila Alenka Bratušek. Slednja bo do prestrukturiranja na infrastrukturnem ministrstvu državna sekretarka.

Zelenski: Kijev bo storil vse za obrambo Donbasa

28. 05. 2022 11.53

Ruske sile krepijo ofenzivo na vzhodu Ukrajine, razmere v regijah Lugansk in Doneck pa so izjemno težke, je v videonagovoru opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajinska vojska brani državo z vsemi razpoložljivimi sredstvi, Kijev pa bo storil vse za obrambo Donbasa, je zatrdil.

Tudi Energetika Ljubljana zavrača opozorila zdravnikov glede sežigalnic

27. 05. 2022 15.22

Opozorila zdravniške zbornice, da uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, zavračajo tudi v Energetiki Ljubljana. Če bi na javnem razpisu pridobili koncesijo, bi v Ljubljani zgradili najsodobnejši objekt, so zatrdili in poudarili, da bi pri tem zasledovali tako okoljske kot zdravstvene cilje.

Putin: Evropska energetska politika je gospodarski samomor

17. 05. 2022 19.44

Ruski predsednik Vladimir Putin je evropsko energetsko politiko označil za "gospodarski samomor". Tako je dejal na videokonferenci na temo aktualnega dogajanja v naftni industriji, na katerem so bili prisotni ruski ministri in predstavniki velikih energetskih podjetij. Po Putinovih besedah bo opuščanje ruskih energentov privedlo do tega, da bo Evropa postala regija z najvišjimi energetskimi stroški na svetu. V EU sicer še vedno skušajo najti soglasje glede naftnega embarga, ki mu najglasneje nasprotuje Madžarska.

Preostali kandidati za ministre so Vrečkova, Maljevac in Šinkova

17. 05. 2022 13.37

V stranki Levica so potrdili, da sta njihova kandidata za ministra Asta Vrečko za resor kulture in Simon Maljevac za resor dela, sociale in družine. Kandidata mora sicer potrditi še svet stranke, odločitev bo znana predvidoma v petek. Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v novi vladi pa je Irena Šinko iz vrst Gibanja Svoboda.S temi odločitvami so se tako popolnila še zadnja mesta na ministrskem seznamu

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Von der Leynova in Macron za spremembo pogodb EU

09. 05. 2022 06.50

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in Emmanuel Macron, predsednik Francije, ki predseduje Svetu EU, sta na sklepnem dogodku konference o prihodnosti Evrope v Strasbourgu podprla spremembe pogodb Evropske unije. Podprla sta sklic konvencije za revizijo pogodb, za katero se je zavzel Evropski parlament.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?

05. 05. 2022 15.36

Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Nemčija naj bi podpirala embargo EU na rusko nafto

01. 05. 2022 11.07

Nemčija naj bi bila po novem pripravljena podpreti prepoved uvoza ruske nafte v EU. Berlin se je namreč v najnovejših pogajanjih o šestem paketu sankcij proti Rusiji jasno izrekel za uvedbo tovrstnega embarga, navedbe virov v Bruslju navaja nemška tiskovna agencija dpa.

V Indiji vročinski val, temperature tudi nad 47 stopinj Celzija

30. 04. 2022 19.54

Milijoni Indijcev se spopadajo z vročinskim valom, ki je zajel severni in osrednji del države. Živo srebro se je ponekod povzpelo nad 45 stopinj Celzija. Na številnih območjih je prišlo do izpada elektrike zaradi pomanjkanja premoga, ki ga v Indiji uporabljajo za proizvodnjo električne energije.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Britanska vojaka na ruski televiziji prosila za zamenjavo s proruskim politikom

18. 04. 2022 15.21

Vojna v Ukrajini vihra že 54. dan, napadi pa se znova vrstijo tudi na zahodnih območjih Ukrajine. Spopadi pa se še vedno nadaljujejo tudi v pristaniškem mestu Mariupol. Prav v tem mestu so ruske sile zajele tudi britanskega vojaka Aidna Aslina, zdaj pa se je na ruski televiziji pojavil še en britanski vojak Shaun Pinner. Oba zajeta vojaka sta na televiziji Ukrajino in Veliko Britanijo prosila, naj z Rusijo izpeljejo izmenjavo zapornikov. Pozvala sta prav k izmenjavi s proruskim politikom Viktorjem Medvedčukom. Družini zajetih Britancev medtem poudarjata, da vojaka nista "tuja plačanca" ter da ju morajo zato obravnavati v skladu z Ženevsko konvencijo.

Odgovor na predlog Zelenskega: Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik

13. 04. 2022 09.47

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo predlagal zamenjavo visokega proruskega politika Viktorja Medvedčuka za vojne ujetnike, ki jih zadržujejo moskovske sile. Vendar pa Kremelj na predlog Ukrajine odgovarja: "Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik." Kot kaže torej do zamenjave ne bo prišlo. V Mariupolu naj bi se medtem po navedbah ruskega obrambnega ministrstva predalo več kot 1000 borcev 36. brigade mornarice ukrajinskih oboroženih sil. Ukrajina je sicer predajo svojih vojakov zanikala.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

V Ukrajini aretirali vplivnega proruskega politika Viktorja Medvedčuka

12. 04. 2022 21.46

"Ukrajinska varnostna služba je uspešno izvedla posebno operacijo. Bravo! Podrobnosti bom objavil pozneje. Slava Ukrajini," je na družbeno omrežje Instagram zapisal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in priložil fotografijo vklenjenega Viktorja Medvedčuka. Medvedčuk je sicer v tesnih odnosih z ruskim predsednikom Putinom, ki je med drugim boter njegovi hčeri.

Europol v preiskavo Rusov, ki so bili sankcionirani zaradi Ukrajine

12. 04. 2022 13.30

Evropska policijska agencija Europol je v ponedeljek začela operacijo, katere cilj je podpora preiskavam držav članic EU, ki so usmerjene v kriminalno premoženje ruskih posameznikov in podjetij, sankcioniranih zaradi vojne v Ukrajini. Operacijo Oskar so zagnali skupaj z državami članicami EU ter agencijama Eurojust in Frontex.

'Tako poceni energije ne bo več'

09. 04. 2022 09.51

Tako nizkih cen energije, kot smo jih poznali do zdaj, ne bo več, pravi novi generalni direktor Gen energije Blaž Košorok. Kot jamstvo za zanesljivo in cenovno dostopno energetsko oskrbo vidi drugi blok krške nuklearke, očitke o političnem kadrovanju na položaj pa označuje za del folklore v volilnem letu.