premoga

Velenjčani protestirali: 'Položnice bodo ljudi pahnile v revščino'

24. 01. 2024 17.23

Ljudska iniciativa Velenje je na Titovem trgu v Velenju zaradi visokih cen ogrevanja izvedla protest. Zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. V Termoelektrarni Šoštanj so ob tem napovedali znižanje cene toplotne energije.

Velenjčani zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje

22. 01. 2024 11.01

Občane Velenja so v začetku leta presenetile občutno višje cene položnic, decembrski računi so pri nekaterih stanovalcih dosegali celo vrtoglavih 430 evrov. Občani, povezani v Ljudsko iniciativo Velenje, so za sredo napovedali tudi protest za nižje cene komunalnih storitev z naslovom 'Spust cene al pa stolček'. Nanj so povabili tudi direktorja Komunalnega podjetja Velenje Gašperja Škarjo in tehničnega direktorja Komunalnega podjetja Velenje Janeza Ramšaka, ki pa se shoda ne bosta udeležila. Iniciativa zahteva, da velenjska komunala prekliče januarske položnice za ogrevanje in prepolovi cene toplote. Če se to ne bo zgodilo, bodo zaostrovali proteste, napovedujejo.

HSE vrnil dodatnih 100 milijonov evrov državne pomoči

21. 12. 2023 10.56

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra lani vrnil dodatnih 100 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 342 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 150 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili v letu 2024.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?

13. 12. 2023 07.19

"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije

13. 12. 2023 12.45

Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv

11. 12. 2023 10.01

Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev

05. 12. 2023 08.16

Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Umetno sonce: Na Japonskem odprli največji delujoči fuzijski reaktor

01. 12. 2023 09.32

Na Japonskem so uradno odprli največji delujoči eksperimentalni jedrski fuzijski reaktor na svetu. Tehnologija je sicer še v povojih, a jo mnogi obravnavajo kot odgovor na naraščajoče potrebe človeštva po energiji. Japonska projekt izvaja v sodelovanju z EU.

Tarča ruskih napadov na vzhodu Ukrajine bolnišnica, najmanj dve smrtni žrtvi

21. 11. 2023 09.25

V ruskih napadih na vzhodni ukrajinski regiji Doneck in Harkov sta bila ubita dva človeka, še šest je bilo ranjenih, so sporočili iz Kijeva. Pri tem sta bila poškodovana bolnišnica v kraju Selidove in rudnik premoga v regiji. Ruske sile so v napadih uporabile rakete in brezpilotne letalnike. V Ukrajini medtem obeležujejo 10. obletnico začetka prodemokratičnih protestov na trgu Majdan, ki jih je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski označil za prvo zmago v vojni z Rusijo.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Odkop premoga v Premogovniku Velenje bo zaključen 2033

17. 10. 2023 18.28

Uradna letnica prenehanja odkopa premoga v Premogovniku Velenje še naprej ostaja leto 2033, je na Šaleškem razvojnem forumu v Velenju zatrdil generalni direktor družbe Marko Mavec. Napovedal je, da bodo letos proizvedli 2,5 milijona ton premoga, potem ko so nekaj let nazaj letno odkopali 3,5 milijona ton lignita.

Finančni Popkast: Svet Portfelj, nova naložba!

12. 10. 2023 06.00

Minevajo trije tedni od začetne naložbe v Svet Portfelj. Analizirali smo dosedanjo investicijo in razpravljali o novih zanimivih delnicah, ki bi jih lahko vključili v naš portfelj. 10 odstotkov sredstev smo vložili v svetovni dividendni ETF, ki sledi 1762 delnicam.

Kriminalisti v Premogovniku Velenje, osumljen nekdanji direktor

11. 10. 2023 14.54

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so zaradi gospodarskih kaznivih dejanj obiskali Premogovnik Velenje in na območju Celja, Maribora, Ljubljane in Kopra izvedli 13 hišnih preiskav. Iskali naj bi dokaze o domnevno spornih javnih razpisih. Med osumljenimi je po naših informacijah nekdanji direktor Ludvik Golob.

IEA: Takojšnje zmanjšanje emisij metana je nujno

11. 10. 2023 13.20

Emisije metana iz fosilnih goriv je treba takoj zmanjšati, če želimo omejiti globalno segrevanje ozračja, je poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Znatna zmanjšanja naj po navedbah agencije ne bi bila draga, dosežemo pa jih lahko z že obstoječo tehnologijo.

V Premogovniku Velenje uspešno sanirali posledice stebrnega udara

01. 10. 2023 08.44

Premogovnik Velenje je uspešno saniral posledice lanskega stebrnega udara, v katerem je bilo poškodovanih 14 zaposlenih. Zaradi uspešne sanacije so prvotni proizvodni načrt za letos dvignili za dobrih 230.000 ton, tako da letos načrtujejo proizvodnjo dobrih 2,49 milijona ton premoga.

Aktivisti z gasilnimi aparati nad znamenitost: 'Znebimo se fosilnih goriv'

17. 09. 2023 18.52

Podnebni aktivisti skupine Zadnja generacija so vseh šest stebrov Brandenburških vrat v Berlinu poškropili z oranžno barvo. S tem nemško vlado pozivajo k opustitvi fosilnih goriv ter večjemu ukrepanju na področju podnebnih sprememb. Policija je v povezavi z incidentom pridržala 14 ljudi.

Finančni Popkast: surovine in delnice

14. 09. 2023 07.22

V ponedeljek je delnica Tesle (TSLA) poskočila za 10 odstotnih točk, ko je banka Morgan Stanley zvišala bonitetno oceno na podlagi pozitivnega mnenja o superračunalniku Dojo, ki bi lahko vplival na nadaljnji razvoj avtonomne vožnje.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk

11. 09. 2023 18.47

Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Toplarna bo poskusila Ljubljančane ogrevati z zemeljskim plinom

05. 09. 2023 14.59

V Termoelektrarni-toplarni Ljubljana (Te-TOL) v Mostah so začeli vroče zagonske preizkuse nove plinsko-parne enote. Gre za prve poskuse obratovanja z zemeljskim plinom. Preizkusi naj bi trajali nekaj tednov, nato bo steklo najprej preizkusno, pozneje pa tudi redno obratovanje ogrevanja s plinom. To je načrtovano za prihajajočo ogrevalno sezono.

V Turčiji namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija

16. 08. 2023 14.24

V osrednjem turškem mestu Eskisehir so v torek namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija, je na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju, zapisal turški okoljski minister Mehmet Özhaseki in opozoril na posledice podnebnih sprememb. Pred tem so najvišjo izmerjeno temperaturo v državi zabeležili julija 2021, in sicer 49,1 stopinje.

Julij najtoplejši v zgodovini meritev: 'Nastopilo je obdobje globalnega vretja'

27. 07. 2023 17.58

Letošnji julij bo najtoplejši mesec v zgodovini meritev in verjetno brez primere v zadnjih tisočletjih, so sporočili Združeni narodi. Generalni sekretar ZN Guterres pa je opozoril, da rekordne julijske temperature kažejo, da je Zemlja iz faze segrevanja prešla v "obdobje globalnega vretja". Globalne odločevalce je zato pozval k takojšnjemu ukrepanju.

16 pridržanih policistov v BiH suspendiranih, zaradi korupcije prijeli še dva

20. 07. 2023 14.00

V Bosni in Hercegovini nadaljujejo z aretacijo policijskih uslužbencev. Kot so sporočili iz državne agencije za preiskave in zaščito Sipa, so poleg 16 policistov zdaj prijeli še dva uslužbenca Uprave BiH za koordinacijo policijskih organov, ki je pristojna za varovanje pomembnih institucij in političnih predstavnikov ter diplomatskih predstavništev. Aretirali so ju zaradi suma korupcije oziroma prejemanja podkupnin.

V EU lani proizvedli manj elektrike in dobavili precej manj plina

05. 07. 2023 15.56

Proizvodnja elektrike v Evropski uniji je lani, ko se je evropski energetski sektor soočal s številnimi šoki, po prvih podatkih Eurostata dosegla nekaj manj kot 2,8 milijona gigavatnih ur, kar je tri odstotke manj kot v 2021. Količina dobavljenega plina v uniji je medtem ob pretresu zaradi ruskega napada na Ukrajino padla za skoraj 14 odstotkov.

Vlada z zeleno lučjo drugemu predlogu NEPN

22. 06. 2023 14.25

Vlada je potrdila drugi predlog posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), ki so ga oblikovali po spomladanskem javnem posvetovanju in bo zdaj romal v presojo na Evropsko komisijo, je na novinarski konferenci dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Predlog prinaša nekaj bolj ambicioznih ciljev.

Daleč najdražji projekt v zgodovini Slovenije

19. 06. 2023 23.23

Ni jasno, kdaj bo začetek gradnje, ni jasno, koliko bo stal, niti kakšna bo kapaciteta. Ni časovnice, ni jasnih zavez. Drugi blok Jedrske elektrarne Krško ostaja le skupek ugibanj. Za zdaj. Znano je le to, da ga potrebujemo, še preden leta 2043 dokončno ustavijo NEK. K sreči Sloveniji letos zagnan finski jedrski blok lahko služi za vzor, kako se tak projekt ne pelje. Olkiluoto 3, reaktor podobnih kapacitet, kot ga omenjajo v naših energetskih krogih, je Finsko stal 12 milijard evrov namesto štiri, gradnja pa se je podaljšala za 13 let.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država

16. 06. 2023 17.03

Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

Prihajajo deindustrializacija in nemiri

23. 04. 2023 11.09

Nemčija je odločena, da bo svetilnik zelene transformacije – pa naj bo to v energetiki, prometu, industriji ali še kje drugje. A vse več je opozoril, da bo imel zeleni eksperiment, ki mu sicer sledi tudi preostanek EU, hude gospodarske in ekonomske posledice ter da bi lahko še povečal družbeno neenakost.

Ministri G7 so s zavezali k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040

16. 04. 2023 15.08

Ministri skupine G7, pristojni za energetiko in okolje, so se na zasedanju na Japonskem zavezali k pospešitvi prizadevanj za postopno opuščanje uporabe premoga in drugih fosilnih goriv, vendar za to niso določili novih rokov, poročajo tuje tiskovne agencije. Zavezali so se tudi k odpravi onesnaževanja s plastiko do leta 2040.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Znanstveniki izdali 'zadnje opozorilo'

20. 03. 2023 15.50

Človeška dejavnost je nedvoumno segrela planet za 1,1 stopinje Celzija glede na predindustrijsko raven. Vsaj 3,3 milijarde ljudi je zelo ranljivih za vplive podnebnega segrevanja. Ranljive skupnosti, ki so v preteklosti prispevale najmanj, so v podnebni krizi najbolj prizadete. To je le nekaj ugotovitev težko pričakovanega poročila IPCC, v katerem pa poudarjajo, da je resničnost zaskrbljujoča, vendar upanje še vedno ostaja. "Človeštvo je na tankem ledu in ta led se hitro tali," je ob izidu poročila dejal generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.