premoga

190 držav se je zavezalo za opustitev premoga, Indije, ZDA in Kitajske ni med njimi
04. 11. 2021 06.54
Nekatere velike porabnice premoga, med njimi tudi Poljska, Vietnam in Čile, so se na COP26, ki poteka v Glasgowu, prvič zavezale k odmiku od fosilnih goriv. Med njimi ni ključnih onesnaževalk Kitajske, ZDA in Indije. V Greenpeaceu niso najbolj optimistični in opozarjajo, da je v dogovoru veliko manevrskega prostora za države.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana
02. 11. 2021 06.34
V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem
01. 11. 2021 18.01
Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Poljski pravosodni minister: Varšava ne more in ne sme plačati glob EU
28. 10. 2021 17.57
Poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro je dejal, da Poljska ne bi smela plačati kazni, ki ji jih je naložilo Sodišče Evropske unije zaradi kontroverzne reforme pravosodja in ker Varšava ni zaprla rudnika premoga Turow.

'EU bo leta 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19'
28. 10. 2021 15.35
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da bo Evropska unija v letu 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19. Prav tako bo unija v prihodnjih mesecih pol milijarde odmerkov namenila najrevnejšim državam.

'Stanovanje ogrevam le, ko sta otroka pri meni, ko sem sama, pač ne'
22. 10. 2021 06.05
Več kot sto klicev na dan prejmejo v Verigi dobrih ljudi, saj številne družine in posamezniki s strahom pričakujejo zimo, ker ne bodo zmogli plačevati za ogrevanje. Anita Ogulin zato pristojno ministrstvo poziva, naj socialno ogroženim pomaga s subvencijo za ogrevanje, a tam pravijo, da je v veljavni ureditvi že ustrezno zagotovljena pomoč.

V Ljubljani ta vikend lahko motena ali celo prekinjena oskrba s toploto
21. 10. 2021 11.41
Zaradi posega pri gradnji plinsko-parne enote bo lahko ta konec tedna v Ljubljani, še posebej na območju Šentvida, Viča, severnega Bežigrada in Most, motena ali celo prekinjena oskrba s toploto, so sporočili iz Energetike Ljubljana. Poseg bo potekal od petka ponoči do nedelje zjutraj, so pojasnili in uporabnike prosili za razumevanje.

Von der Leynova: Eden od ukrepov ob energetski krizi znižanje davka na elektriko
20. 10. 2021 16.29
Eden od ukrepov, s katerimi bi lahko države zelo hitro odgovorile na rast cene plina, je znižanje davka na ceno električne energije, je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je opozorila, da se Rusija letos še ni odzvala na večje povpraševanje EU po plinu.

Z načrtovano rabo fosilnih goriv podnebni cilji nedosegljivi
20. 10. 2021 10.41
Načrtovana proizvodnja premoga, nafte in plina, ki jo v tem trenutku načrtujejo svetovna gospodarstva, več kot dvakrat presega količine, ki bi bile skladne z dosego podnebnih ciljev, svarijo Združeni narodi. Poudarili so, da mora svet emisije do leta 2030 prepoloviti, do leta 2050 pa morajo biti te ničelne, če želimo omejiti segrevanje.

Bliža se težko pričakovana podnebna konferenca v Glasgowu
18. 10. 2021 14.40
V Glasgowu se bodo na težko pričakovani podnebni konferenci COP26, ki so jo lani zaradi pandemije prestavili, zbrali predstavniki in odločevalci skoraj 200 svetovnih držav. Namen pa: podnebni pogovori za krepitev zavez boja proti podnebnim spremembam, ki so jih države določile v Pariškem podnebnem sporazumu.

Scholz: Cilj je, da vlado sestavimo pred božičem
15. 10. 2021 15.54
Prvak nemških socialdemokratov (SPD) in aktualni finančni minister Olaf Scholz je še korak bližje temu, da na čelu vlade v Berlinu nasledi dosedanjo kanclerko Angelo Merkel. Po dobrih dveh tednih uvodnih pogovorov so pogajalci SPD namreč z Zelenimi in liberalci (FDP) dosegli dogovor o začetku uradnih koalicijskih pogajanj. Kot je še dejal Scholz, je cilj, da vlado sestavijo pred božičem.

V Nemčiji znižanje prispevka na ceno elektrike
15. 10. 2021 12.05
Nemška vlada bo občutno znižala prispevek, ki ga porabniki električne energije plačujejo za podporo proizvodnji iz obnovljivih virov. S tem naj bi razbremenila porabnike v času, ko se cene energije po Evropi močno zvišujejo.

Putin: Pripravljeni smo okrepiti izvoz plina v Evropo
13. 10. 2021 16.40
V tej težki situaciji je zelo pomembno vzpostaviti dolgoročen mehanizem za stabilizacijo energetskega trga, je ocenil ruski predsednik Vladimir Putin. Na očitke Evrope, da Kremelj ne želi pomagati v evropski plinski krizi, je Putin dejal, da je Rusija pripravljena okrepiti izvoz plina v EU.

Cene nafte v nebo, dosegle so nove večletne vrhe
11. 10. 2021 10.19
Pri cenah nafte se nadaljujejo podražitve, ki so pripeljale do novih večletnih vrhov. Severnomorska nafta brent je najdražja v zadnjih treh letih, cena teksaške lahke nafte pa je na najvišji ravni zadnjih sedmih let. Razlog za rast cen nafte je splošna napetost na trgu energentov. Cene plina in premoga so se v zadnjih mesecih namreč močno okrepile, s tem pa se je povečalo tudi povpraševanje po nafti kot eni od možnih alternativ.

Poplave na Kitajskem prizadele več kot 1,7 milijona prebivalcev
11. 10. 2021 09.12
Zaradi poplav v kitajski provinci Šanhi so morale oblasti evakuirati več kot 120.000 prebivalcev. Poplave so skupno prizadele okoli 1,76 milijona ljudi, ki živijo v 76 okrožjih in mestih. Poplave, ki jih je povzročilo močno deževje, so uničile okrog 190.000 hektarjev pridelovalnih površin in zrušile več kot 17.000 domov. Sprožali so se tudi številni plazovi.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Turčija pred novembrsko podnebno konferenco ratificirala pariški sporazum
07. 10. 2021 10.12
Turčija je pred podnebno konferenco COP26, ki jo bo novembra gostil Glasgow, ratificirala pariški podnebni sporazum. Ta države podpisnice spodbuja k ukrepom, s katerimi bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim časom.

Nobelova nagrada za kemijo za razvoj asimetrične organokatalize
06. 10. 2021 12.03
Letošnja prejemnika Nobelove nagrade za kemijo sta Nemec Benjamin List in britansko-ameriški znanstvenik David MacMillan, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Prestižno odlikovanje, ki ga spremlja slab milijon evrov denarne nagrade, sta si prislužila z razvojem "genialnega" orodja za gradnjo molekul, imenovanega asimetrična organokataliza.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki
28. 09. 2021 18.00
Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko
25. 09. 2021 21.45
Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

Komunalno podjetje Velenje v ozelenitev sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline
25. 09. 2021 09.17
Komunalno podjetje Velenje je pričelo izvajati projekt Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline. V njegovem okviru naj bi s predvideno vključitvijo alternativnih virov do leta 2024 na letni ravni dosegli še do okoli 20 odstotkov toplote, proizvedene posredno ali neposredno iz obnovljivih virov energije.

Protestniki spet zavzeli slovenske ulice: Oblast naj končno prizna podnebno krizo
24. 09. 2021 17.15
Protesti za okolje so potekali v petih mestih po vsej Sloveniji – v Ljubljani, Ljutomeru, Mariboru, Kamniku, Kopru in Gorici. Globalni podnebni protesti so potekali pod geslom 'izkoreninimo sistem' in poskušali podnebni boj povezati z družbenimi problemi, kot so neenakost, rasizem, seksizem, zapostavljenost določenih skupnosti ter lokalni okoljski in zdravstveni problemi. Podprli so jih tudi petkovi protestniki, ki sporočajo, da ne bodo ustanovili stranke, s katero bi nastopili na naslednjih volitvah.

Počivalšek šmarskim podjetnikom predstavil načrt za okrevanje in odpornost
14. 09. 2021 06.41
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je v okviru vladnega obiska savinjske regije v Šmarju pri Jelšah predstavil načrt za okrevanje in odpornost. Kot je potem dejal v izjavi za medije, bo gospodarsko ministrstvo iz tega načrta, ki je težak 2,5 milijarde evrov, prejelo 427 milijonov evrov, denar pa bo šel za spodbujanje podjetništva.

Vrtovec: Če država ne bo ukrepala, bi lahko šel Teš prihodnje leto v stečaj
13. 09. 2021 18.48
Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je obiskal Šaleško dolino, kjer je z vodstvom Termoelektrarne Šoštanj, Premogovnika Velenje in HSE govoril o prihodnosti tamkajšnjega energetskega gospodarstva, ki se nahaja v težkih razmerah. Napovedal je konec uporabe premoga za proizvodnjo elektrike do leta 2033.

Kdo ne bi višal davkov, kdo bi višal plače in kdo uvedel delno obvezno cepljenje?
12. 09. 2021 17.38
Trije nemški kanclerski kandidati so se soočili še na drugem od treh velikih soočenj. Glavne razlike med njimi so doslej jasne, zato so tokrat štele podrobnosti. Znova je imel največ dela Armin Lachet (CDU/CSU), ki po anketah sodeč caplja daleč za Olafom Scholzem (SPD). Čeprav mu je uspelo blesteti na bolj "tehničnih vprašanjih", pa znova ni očaral volivcev.

Odbor DZ zavrnil zakonsko ureditev brezplačnega lokalnega prevoza za upokojence
08. 09. 2021 11.59
Člani odbora DZ za infrastrukturo so s sedmimi glasovi za in 10 proti zavrnili predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, s katerim so želeli v SAB sistemsko zagotoviti brezplačen prevoz za upokojence v mestnem potniškem prometu. Predlogu je nasprotovala vlada, saj da že dosedanja ureditev daje zadostno pravno podlago za takšno ureditev.

Na Švedskem izdelali prvo jeklo brez uporabe fosilnih goriv
19. 08. 2021 19.28
Švedska družba SSAB je sporočila, da jim je uspelo proizvesti "prvo jeklo na svetu brez fosilnih goriv". Dobavili so ga Volvu. Dosežek je rezultat projekta Hybrit, ki ga je SSAB, ki je v lasti energetskega podjetja Vattenfall in LKAB, skupine za rudarstvo in minerale, vzpostavil leta 2016. Tako Vattenfall kot LKAB sta v lasti švedske države. Ideja, na kateri temelji Hybrit, je uporaba vodika namesto premoga in koksa pri proizvodnji jekla.

Ognjeni zublji v predmestju Aten: evakuirali prebivalce, poginilo na tisoče živali
05. 08. 2021 10.13
V najhujšem vročinskem valu zadnjih 30 let, ki je zajel jug Evrope, temperature ne padajo. Številne države se ob tem borijo s požari, ki so zajeli več pokrajin in povzročili večjo gmotno škodo. Pred ognjem bežijo turisti in domačini, ki še v zadnjih trenutkih skušajo na varno spraviti živino in rešiti premoženje. Samo v Grčiji divja več kot 40 požarov, z ognjem se še naprej bori tudi Turčija, kjer so plameni zajeli termoelektrarno.

Avstrija zaskrbljena: Potresno ogroženost lokacije za JEK 2 naj preverijo mednarodni strokovnjaki
21. 07. 2021 10.39
Po tem, ko je Slovenija z izdajo energetskega dovoljenja storila prvi korak k postavitvi drugega bloka nuklearke v Krškem, je avstrijska ministrica za okolje Leonore Gewessler vnovič izrazila "velike pomisleke Avstrije" glede teh načrtov. V torek se je o tem pogovarjala s slovenskim kolegom Andrejem Vizjakom.

'Drugi blok potrebujemo, da ne ogrozimo energetske neodvisnosti Slovenije'
20. 07. 2021 06.00
Gradnja drugega bloka Jedrske elektrarne Krško je le vprašanje časa. Infrastrukturno ministrstvo je državni družbi GEN Energija izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok JEK. Podjetje je tako dobilo zeleno luč za začetek postopkov za umeščanje v prostor in pridobivanje gradbenega dovoljenja. Kdaj bi drugi blok nuklearke začeli graditi, koliko časa bi trajala gradnja in kako komentira očitke dela opozicije, da so poslanci, ko so potrdili resolucijo o podnebni strategiji, Slovenijo po tihem in brez ustrezne razprave zavezali jedrski energiji, nam je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.