premoga

Slovenija opušča premog za proizvodnjo elektrike
13. 01. 2022 15.57
Vlada je na seji sprejela nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Ta določa, da bo Slovenija najpozneje leta 2033 prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Zelena transformacija pred Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnik Velenje postavlja zahtevno in odgovorno nalogo, pa so se odzvali v obeh družbah. V podjetjih pravijo, da že pripravljajo strokovna izhodišča in sodelujejo z relevantnimi deležniki.

Skupina Gen lani z rekordnim dobičkom, v viziji temelj za razogljičenje
06. 01. 2022 13.02
Skupina Gen je predstavila Vizijo 3+1, ki naj bi bila ključ do razogljičenja slovenske energetike, in sicer kot vire predvideva jedrsko, hidro in sončno energijo (3) ter kot rezervo plin (+1). Skupina Gen je po ocenah lani ustvarila rekordnih 80 milijonov evrov čistega dobička oz. okoli četrtino več kot predlani, promet je porasel za 36 odstotkov na tri milijarde evrov. Kljub težkim razmeram so zagotavljali zanesljivo oskrbo z elektriko, poudarjajo in izpostavljajo novo vizijo za razogljičenje, ki vključuje drugi blok nuklearke.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00
Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Nominiranci za nagrade grammy bodo prejeli darila slovenske oblikovalke Marjete Hribar
18. 12. 2021 08.00
Da smo Slovenci tudi kreativni in zelo nadarjeni, vedo marsikje po svetu. Za svetovno prepoznavnost v umetnosti pa skrbijo glasbeni ustvarjalci, modni oblikovalci, arhitekti in drugi umetniki. Mednje se prav gotovo lahko prišteva tudi zasavska oblikovalka Marjeta Hribar, ki je najbolj znana po kolekcijah nakita iz starih rudarskih materialov. Hribarjevo je pred kratkim doletela čast, ki je prišla v obliki povabila ameriške Snemalne akademije, ki podeljuje prestižne glasbene nagrade grammy. Slovenka bo tista, ki bo za nominirance pripravila darila. Kot nam je zaupala, pa se trenutno bolj osredotoča na korektno izpeljano nalogo, kot na to, kdo vse bo nakit prejel.

Odobritev plinovoda Severni tok 2 v Nemčiji verjetno čez več kot pol leta
16. 12. 2021 15.28
Postopek odobritve plinovoda Severni tok 2 iz Rusije v Nemčijo se bo verjetno zavlekel v drugo polovico leta 2022, so sporočili iz nemškega energetskega regulatorja Bnetz. Še vedno čakajo, da jim podjetje Severni tok 2, ki ima sedež v Švici, posreduje vse dokumente, da znova zaženejo postopek odobritve.

Gorski reševalci so se prebili do družin, ki so ostale ujete v snežnem viharju
13. 12. 2021 12.05
V Srbiji še naprej vlada kaos zaradi obilnih snežnih padavin, ki so ohromile državo. Mediji so poročali o "drami na Maljenu". Tam je bilo namreč ujetih 17 ljudi, med njimi tudi otroci. Do njih o se po več urah le prebile ekipe gorske službe, ki sporočajo, da so vsi ujeti že na varnem in na toplem. Še vedno pa so ogromne težave z dobavo elektrike.

Snežni kolaps v Beogradu, sneg lomi električne drogove, nekateri ostali brez ogrevanja
12. 12. 2021 18.08
Pravi snežni kolaps so doživeli v Srbiji, kjer je vreme ohromilo življenje, predvsem v prestolnici. Kot poročajo tamkajšnji mediji, so bile oblasti nepripravljene na takšno količino padavin in zaradi neočiščenih površin so številni ostali ujeti v stanovanjih, po mestu pa se zaradi težkega snega lomijo drevesa. Velik del Srbije je namreč že ponoči zajelo močno sneženje, zaradi česar imajo po državi velike preglavice v prometu, številni kraji so ostali brez električne energije. Ponekod je zapadlo do pol metra snega.

'Da ne bo tu mesto duhov'
11. 12. 2021 07.00
Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

Obdobja Angele Merkel je konec, nemški parlament Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja
08. 12. 2021 06.31
Nemški parlament je socialdemokrata Olafa Scholza izvolil za novega kanclerja. Zanj je glasovalo 395 poslancev. S tem se uradno končuje 16-letno obdobje kanclerke Angele Merkel, začenja pa se novo poglavje Nemčije pod vodstvom SPD, Zelenih in liberalcev. Scholz je ob predaji poslov z Merklovo ocenil, da to predstavlja možnost za dober začetek za Nemčijo.

Prelom. In 'radikalno avtonomen' človek
06. 12. 2021 12.48
Nemčija je na pragu trenutka, ko bo Angela Merkel vajeti po 16 letih prepustila Olafu Scholzu. Medtem ko se je Merklova kot "krizna kanclerka" bolj odzivala kot utirala nove poti, naj bi "semafor" socialdemokratov, zelenih in liberalcev deloval povsem drugače ‒ Scholz se vidi v vlogi "podnebnega kanclerja", nova koalicija pa napoveduje velike, vizionarske korake.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00
Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Lusterdam napisali ljubezensko izpoved črnooki ženski
02. 12. 2021 17.56
Glasbena skupina Lusterdam se predstavlja z novo skladbo z naslovom Barve premoga so njene oči. Gre za ljubezensko izpoved črnooki ženski, ki je svojemu poetu ukradla srce. Ustvarili so tudi videospot, v katerem frontman in avtor skladbe Hieronim v intimnem ozračju sam prepeva to čustveno pesem.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki
02. 12. 2021 06.00
V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00
Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Število mrtvih v nesreči v ruskem premogovniku naraslo na 52
26. 11. 2021 07.32
Ruske oblasti so potrdile, da je število smrtnih žrtev nesreče v sibirskem rudniku premoga naraslo na 52. V bolnišnici se, pretežno zaradi vdihavanja strupenih plinov, zdravi 38 rudarjev in 11 reševalcev. Guverner Kemerova Sergej Civilev je s telegramom potrdil, da je umrlo 46 rudarjev in šest reševalcev.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

V Nemčiji sklenjen koalicijski dogovor, novi kancler bo Olaf Scholz
24. 11. 2021 16.29
Nemški socialdemokrati (SPD), Zeleni in liberalci (FDP) so po dveh mesecih intenzivnih pogajanj sklenili dogovor o oblikovanju prihodnje nemške koalicije. Za novega kanclerja so predlagali Olafa Scholza, ki bo na čelu Nemčije zamenjal Angelo Merkel. Ta se po 16 letih poslavlja z mesta kanclerke.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Prodajalci se bojijo, da jim bo pred črnim petkom zmanjkalo elektronskih naprav
21. 11. 2021 11.14
Prodajalci, ki prodajajo elektronske naprave, se bojijo, da jim bo zaradi zamud v dobavni verigi pred črnim petkom zmanjkalo zalog. Tradicionalni drastični popusti občutno oklestijo predvsem cene elektronskih naprav, zato številni celo leto čakajo na ta dan, da si privoščijo želeni izdelek. V Združenem kraljestvu se še dodatno soočajo s pomanjkanjem voznikov in osebja, ki bi lahko blago pravočasno dostavili do prodajalcev.

Vrtovec: Za zeleni prehod bo treba odpreti pot tudi jedrski energiji
16. 11. 2021 14.09
Slovenija ima po besedah infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca priložnost, da kljub zaostanku naredi preboj pri zelenem prehodu in zasledovanju brezogljične družbe. Izziv je velik, a pripravljene so pravne podlage in zagotovljeni finančni viri, pravi in opozarja, da pa je treba odpreti pot obnovljivim virom energije, pa tudi jedrski energiji.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'
14. 11. 2021 07.33
Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora
12. 11. 2021 10.47
Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'
10. 11. 2021 16.25
V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Svet zajeli protesti za podnebno pravičnost, v Glasgowu 100.000 ljudi
06. 11. 2021 15.00
Po vsem svetu so se odvili veliki protesti za podnebno pravičnost. Največji shod so pripravili v danes sicer deževnem in precej mrzlem Glasgowu, kjer se je po navedbah organizatorjev, gibanja Koalicija COP26, zbralo 100.000 ljudi.

Beljenje koral prizadelo skoraj celoten Veliki koralni greben
05. 11. 2021 10.19
Od leta 1998 je koralno beljenje prizadelo 98 odstotkov avstralskega Velikega koralnega grebena, ugotavlja študija, ki je bila konec oktobra objavljena v ameriški znanstveni reviji Current Biology. Od prvega množičnega beljenja koral leta 1998 sta nedotaknjena ostala le še dva odstotka tega velikega podvodnega ekosistema. Leto 1998 je bilo do tedaj najtoplejše kadar koli zabeleženo leto, vendar je bil ta rekord nato zaradi globalnega segrevanja že večkrat presežen.