premoga

V Beogradu najbolj onesnažen zrak na svetu, težave tudi v Sarajevu

16. 11. 2022 15.51

Beograd se je dopoldne znašel na prvem mestu seznama najbolj onesnaženih mest na svetu, ki ga pripravlja švicarsko podjetje IQAir. Dosegel je indeks onesnaženosti zraka 171, kar pomeni nevarnost za zdravje. O zelo onesnaženem zraku in visokih vrednostih škodljivih trdih delcev PM10 in PM2,5 vsak dan poročajo tudi iz drugih mest v regiji.

Šesti blok Teša bo predvidoma ustavljen do konca meseca

11. 11. 2022 10.12

Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj bo predvidoma ustavljen vse do konca meseca, so povedali v Holdingu Slovenske elektrarne. Teš 6 so s ciljem privarčevati premog za zimske mesece, ko bodo potrebe po energiji večje in bo uvoz elektrike predvidoma dražji kot zdaj, iz omrežja začasno izklopili 14. oktobra.

'Hinavska' Evropa: podnebna škoda veliko večja od obljub

09. 11. 2022 18.49

Razvite države na podnebni konferenci COP27, ki jo gosti egiptovski Šarm el Šejk, obljubljajo dodatna finančna sredstva za pomoč državam v razvoju pri spopadanju s posledicami podnebnih sprememb, a kritiki izpostavljajo, da je že povzročena škoda veliko večja od zavez. Na Evropo medtem iz Afrike zaradi premoga letijo očitki o dvojnih standardih.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'

04. 11. 2022 06.00

Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Odstopil generalni direktor Teša Matjaž Vodušek

18. 10. 2022 08.51

Generalni direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Matjaž Vodušek je v ponedeljek popoldne odstopil. Kot so nam sporočili iz Teša je odstop osebne narave, ostalih zadev pa ne komentirajo. Teš je od minulega petka izklopljen iz omrežja, potem ko je v Premogovniku Velenje prišlo do težav pri odkopu premoga. Danes bo sicer seja nadzornega sveta Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je o odstopu že bil obveščen.

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'

17. 10. 2022 18.10

Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Mervar z izračuni predstavil razloge za izklop Teša iz omrežja

16. 10. 2022 17.43

Direktor Elesa Aleksander Mervar je v daljšem zapisu z izračuni podrobneje pojasnil razloge, zakaj je predlagal, da gresta peti in šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš) v mirovanje v času od 15. oktobra do 2. novembra, z možnostjo podaljšanja do 30. novembra letos. Mervar je poudaril dinamičnost sistema. Meni, da ni razloga za paniko.

Začasno izklopili Teš iz omrežja

15. 10. 2022 15.03

Termoelektrarno Šoštanj (Teš) so začasno izklopili iz omrežja. Holding Slovenske elektrarne (HSE), katerega del je Teš, je namreč ocenil, da lahko trenutno proizvede dovolj elektrike in da je smotrno s premogom varčevati za zimske mesece.

Militantna skupina v Mozambiku ogroža zaloge zemeljskega plina

13. 10. 2022 07.36

Militanti, povezani z ISIS, v Mozambiku ogrožajo ogromne zaloge zemeljskega plina, ki jih svet trenutno nujno potrebuje. Šlo naj bi za okoli 3000 kubičnih kilometrov zalog zemeljskega plina. Pred časom so namreč našli ogromno plinsko nahajališče, ki bi lahko pomagalo v trenutni krizi pomanjkanja plina. Z novimi zalogami bi tudi revna in osiromašena država Mozambik lahko postala gospodarsko močnejša. Kljub temu da je mozambiškim silam skupaj z ruandskimi uspelo nazaj zavzeti svoja območja, je uporniška grožnja še vedno močna, obglavitve in umori pa še niso ponehali, hkrati pa je otežen dostop do plinskih nahajališč.

Kremelj: ZDA so de facto vključene v vojno, ugrabili kadrovnika Zaporožja

11. 10. 2022 07.24

Potem ko je ameriški predsednik po ponedeljkovih napadih Ukrajini obljubil, da ji bo še naprej zagotavljal dobavo paketov z ameriškim orožjem, je Kremelj sporočil, da so ZDA zaradi slednjega de facto vključene v konflikt z Ukrajino. Dopoldan so iz napadene države poročali o novih napadih, iz Zaporožja poročajo o najmanj eni smrtni žrtvi, ukrajinska vojska je sporočila, da so sestrelili 18 raket. Zelenski je države G7 pozval, naj proti Rusiji uvedejo strožje sankcije. Putin se medtem srečuje z Lukašenkom, Belorusiji hkrati dostavlja tudi 31 dronov, šejkom Združenih arabskih emiratov in direktorjem mednarodne skupine za jedrsko varnost. V naslednjih dneh se bo sestal tudi s turškim predsednikom, iz Kremlja sporočajo, da so pripravljeni premisliti o srečanju med Putinom in ameriškim predsednikom Bidnom. Iz Zaporožja prihajajo opozorila, da naj bi Rusija ugrabila kadrovnika jedrske elektrarne.

Janković večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov ne pričakuje

11. 10. 2022 13.15

Ljubljanski župan Zoran Janković jeseni in pozimi ne pričakuje večjih težav pri energetski oskrbi javnih objektov v prestolnici. K temu bo po njegovem mnenju prispevala tudi napovedana evropska rešitev za omejitev cen plina in posredno elektrike. Na mestni občini se pripravljajo tudi na običajno decembrsko dogajanje.

Umrla ikona country glasbe Loretta Lynn

04. 10. 2022 19.56

Svet se je poslovil od Lorette Lynn. Smrt ikone country glasbe je potrdila njena družina, ki je v izjavi za javnost zapisala, da je glasbenica umrla mirne smrti na ljubljenem ranču v Tennesseeju.

V velenjskem premogovniku le za dva tedna zalog, Golob: Stanje je alarmantno

14. 09. 2022 15.44

Predsednik vlade Robert Golob je v sklopu obiska v Velenju skupaj z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom obiskal Premogovnik Velenje. Kot je dejal, se je v pričakovanju energetsko hude zime želel prepričati o tem, kakšno je stanje na deponiji premoga. Ugotovil je, da je "alarmantno", saj je na njej za vsega dva tedna zalog. O stanju v panogi je Golob govoril tudi s predstavniki živilske industrije. Kot je napovedal, bodo najprej zaščitili tiste, ki so trenutno z vidika cen energentov najbolj na udaru.

Bruselj Sloveniji odobril več kot tri milijarde evrov sredstev

12. 09. 2022 13.10

Evropska komisija je odobrila partnerski sporazum s Slovenijo za porabo 3,26 milijarde evrov evropskih sredstev iz kohezijske politike za obdobje 2021–2027. Ta sredstva bodo namenjena zmanjšanju razlik med regijami, in sicer s spodbujanjem inovativnosti in konkurenčnosti.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Janković: Zima bo lahko dolga tudi osem mesecev, Ljubljana bo ogrevana

06. 09. 2022 15.51

Ljubljana bo po zagotovilih župana Zorana Jankovića ogrevana ne glede na dolžino ogrevalne sezone, daljinska toplota pa bo zagotovljena po najnižji možni ceni. Približno polovica stanovanjskih objektov v Ljubljani je na vročevodu, kot pravi, zanje težav ne bo, uporabniki pa bodo imeli najnižjo možno ceno glede na trenutne razmere. Tretjina stanovanjskih objektov pa se ogreva s plinom. Tega bo sicer po županovih besedah dovolj, a še vedno ni jasno, po kakšni ceni.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Rusiji v času vojne 158 milijard evrov za energente

06. 09. 2022 09.28

Ruski prihodki od izvoza fosilnih goriv odtehtajo izdatke za vojno v Ukrajini, trdi analiza, ki jo povzemajo avstrijski mediji. Medtem ko so stroški vojne v prvih šestih mesecih znašali okoli sto milijard evrov, se je na ruski račun iz naslova energentov v tem času steklo 158 milijard evrov. Analiza se opira na izvoz nafte, plina in premoga med 24. februarjem in 24. avgustom. Rusiji naj bi šle na roko predvsem visoke cene, saj se je na drugi strani izvoz količinsko zmanjšal.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin

31. 08. 2022 19.29

Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Kitajske reke zaradi suše izsušene, delovanje hidroelektrarn oteženo

22. 08. 2022 09.06

Na Kitajskem se to poletje soočajo z dolgotrajnimi vročinskimi valovi in rekordno sušo, ki je znižala gladine rek do kritičnih meja. Najhuje je na jugozahodu države, kjer pomanjkanje padavin povzroča težave v gospodarstvu, oteženo je tudi delovanje hidroelektrarn. Povpraševanje po električni energiji se je medtem povečalo za 25 odstotkov.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo

20. 08. 2022 07.00

Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo

13. 08. 2022 11.00

Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Moravški župan: V Ljubljani se pozimi grejejo na račun uničevanja Moravške doline

10. 08. 2022 07.51

Pred ogrevalno sezono je v torek na svoji redni tedenski tiskovni konferenci ljubljanski župan Zoran Janković miril, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge plina in premoga pa da so zadostne. Na poti je tudi ladja s premogom iz Indonezije. Na izjavo Jankovića so se ostro odzvali v občini Moravče, kjer je župan Milan Balažic zapisal, da se pepel, ki ostane od gorenja premoga, iz Ljubljane odvaža v Moravče, in dodal, da "ljubljanskega župana Jankovića obveščam, da imamo njegovega neodgovornega delovanja Moravčani dovolj".

Janković miri: Ljubljana bo na toplem

09. 08. 2022 15.17

Pred ogrevalno sezono ljubljanski župan Zoran Janković miri, da bo Ljubljana na toplem. Skoraj polovica stanovanj se namreč ogreva prek sistema daljinskega ogrevanja, zaloge premoga so zadostne, tudi zaloge plina, vprašanje ostajajo cene. Konec meseca se bo Janković sestal z okoljskim ministrom Urošem Brežanom.

Veliki koralni greben z največ koralami v zadnjih 36 letih

05. 08. 2022 07.37

Na delih Velikega koralnega grebena so raziskovalci zabeležili najvišjo rast koral v zadnjih 36 letih. "Dobri rezultati kažejo na to, da si greben lahko opomore," so povedali strokovnjaki. Kljub dobrim novicam korale še niso izven nevarnosti. Za popolno obnovitev grebena in njegovo ohranjanje bi morali v Avstraliji do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 75 odstotkov.

V Premogovniku Velenje v stebrnem udaru poškodovanih 14 rudarjev, vsi že doma

26. 07. 2022 06.34

V Premogovniku Velenje je v ponedeljek zvečer prišlo do stebrnega udara, v katerem je bilo v prvi fazi poškodovanih 12 rudarjev, dodatno pa so k zdravniku napotili še dva rudarska spremljevalca. Vsi so utrpeli lažje poškodbe in so že v domači oskrbi, je v izjavi za medije povedal generalni direktor premogovnika Janez Rošer. "Gre za nesreče, ki se jih ne da preprečiti, lahko pa se jih omili. Vendar pa se jih prav tako ne da predvideti," je dodal.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom

16. 07. 2022 07.00

Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv

14. 07. 2022 17.08

Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.