protesti

Neuspeh konference proti rasizmu?
07. 09. 2001 00.00
Konferenca ZN proti rasizmu bi se po kompromisnem predlogu o položaju na Bližnjem vzhodu lahko podaljšala, da bi le sprejeli sklepni dokument.

Protesti proti Lukašenku
07. 09. 2001 00.00
Pred rezidenco beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka v Minsku so dva dni pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami, potekali protesti, na katerih je več deset opozicijskih aktivistov od predsednika zahtevalo pojasnila v zvezi z vse pogostejšimi izginotji članov opozicije.

V Belfastu mirni protesti
07. 09. 2001 00.00
Severnoirski protestanti so danes s tihim protestom nadaljevali svoje akcije proti katoliškim šolarkam v Belfastu.

Aretacije vojnih zločincev se nadaljujejo
06. 09. 2001 00.00
Na Hrvaškem se nadaljujejo aretacije oseb, osumljenih vojnih zločinov nad Srbi med vojaško operacijo Nevihta leta 1995.

Tudi EU odhaja iz Durbana?
05. 09. 2001 00.00
Francoski premier Jospin je potrdil, da se bo EU umaknila s konference ZN proti rasizmu, če bo v sklepni izjavi ostala povezava med sionizmom in rasizmom.

Skrajneži predali 400 kosov orožja
28. 08. 2001 00.00
V Makedoniji poteka drugi dan operacije Nujna žetev. Natovi častniki upajo, da bodo do jutri zbrali tretjino od približno 3300 kosov orožja.

Za Evropo brez meja
08. 07. 2001 00.00
V Petišovcih pri Lendavi približno 60 privržencev različnih gibanj proti globalizaciji z vseh koncev sveta končuje petdnevni poletni tabor, ki je potekal v sodelovanju z Društvom ustvarjalne mladine iz Lendave. Na njem so se seznanjali z življenjem v tem delu Slovenije ter z domačini izmenjali mnenja o gospodarski zapostavljenosti regije in bodoči shengenski meji, predvsem pa o zapostavljenosti dežel tretjega sveta, od koder vsak dan beži množica prebežnikov, za vse to pa je po mnenju udeležencev tabora kriv bogati zahodni svet. Ob koncertih in povorkah so predstavili idejo Za Evropo brez meja, po njihovih besedah pa so jih domačini zelo lepo sprejeli.

Protesti na Dunaju
05. 07. 2001 00.00
Približno 50 tisoč ljudi se je danes zbralo na Dunaju na protestih proti desnosredinski vladi, sta sporočili zveza avstrijskih sindikatov, ki je protest organizirala, in policija. V središču avstrijske prestolnice so protestniki izrekali kritike vladi in nezadovoljstvo zaradi "množične kršitve temeljnih demokratičnih pravic". Zvezi avstrijskih sindikatov je danes prvič v njenem stoletnem obstoju uspelo k protestu na Dunaju pozvati člane iz vse države.

Istospolne poroke v Belgiji
23. 06. 2001 00.00
Belgijska vlada je v petek odobrila osnutek zakona, s katerim bo popolnoma legalizirala poroke istospolnih partnerjev. Če bo osnutek zakona odobril tudi belgijski parlament, bo Belgija druga država na svetu za Nizozemsko, ki bo dovoljevala istospolne poroke. Zakon bodo parlamentu predvidoma predstavili naslednji teden, v veljavo pa naj bi stopil v začetku prihodnjega leta. Belgijski homoseksualci niso čisto zadovoljni z osnutkom zakona, saj dopušča poroke med pripadniki istega spola, vendar pa homoseksualnim parom ne dovoljuje posvojitve otroka.

Za izgrede krivi policisti
19. 06. 2001 00.00
Na demonstracijah v Goeteborgu, kjer je bil v uličnih spopadih med policijo in protestniki ubit en protestnik, ranjenih pa okoli 50 ljudi, so bili tudi predstavniki slovenskega Neodvisnega sindikata. Kot so povedali za POP TV so nad tem, kar so med protesti videli zgroženi, predvsem zato, ker so spopade izzvali policisti in ne demonstranti. Po nekaterih podatkih naj bi za red skrbelo 30. 000 policistov, medtem ko je bilo protestnikov okrog 100.000.

Policisti nad protestnike
17. 06. 2001 00.00
V senci ameriško-ruskega vrha na Brdu pri Kranju so včeraj v slovenski prestolnici različne neodvisne skupine pripravile mirne demonstracije, na katerih so v Sloveniji gostujočima državnikoma dveh velesil izrekli svojevrstno "ne-dobrodošlico". Okrog poldneva so v Ljubljani pred ameriško ambasado aretirali 22 pripadnikov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali proti ameriški politiki do okolja. Skupina aktivistov mednarodne nevladne okoljevarstvene organizacije Greenpeace je namreč prišla pred poslopje veleposlaništva ZDA, nekaj od njih pa je preskočilo tudi ograjo ter vstopilo na ozemlje veleposlaništva.

Študentski protesti
15. 06. 2001 00.00
V Ljubljani in Mariboru so študentje v četrtek protestirali za ohranitev socialnih in drugih ugodnosti študentov. V Ljubljani se je pred parlamentom zbralo približno tri tisoč študentov iz vse Slovenije.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Vlada tudi o študentih in šolstvu
14. 06. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji na novo imenovala svet za uresničevanje projekta prenove študentskih bivalnih zmogljivosti. Zaradi izteka mandata pa je ponovno imenovala še svet za študentska vprašanja. Vlada je sprejela tudi program investicij ministrstva za šolstvo, znanost in šport za letos v skupnem znesku 9 milijard tolarjev, prav tako spremembe kolektivne pogodbe za raziskovalno dejavnost. Ministrico Lucijo Čok pa je pooblastila, da v imenu vlade podpiše spremembe kolektivne pogodbe s predstavniki Sindikata za vzgojo, izobraževanje in znanost Slovenije.

Nepalski princ moril pod vplivom
14. 06. 2001 00.00
Skoraj dva tedna po umoru kraljeve družine v Nepalu je preiskovalna komisija za morilca tudi uradno spoznala princa Dipendro. Komisija je ugotovila tudi, da je prestolonaslednik 1. junija deset članov svoje družine pomoril v opoju alkohola in mamil, potem pa je sodil tudi sebi. Komisija, ki je zaslišala več kot 150 ljudi, med njimi tudi preživele pokola, je poročilo danes uradno predala novemu kralju Gjanendri in ga objavila.

Protesti ob Bushevem obisku v Španiji
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je z obiskom Španije začel svoj prvi uradni obisk v Evropi. Poleg španskih voditeljev in kraljeve družine je prvi ameriški par, predsednika namreč spremlja njegova soproga Laura, v Madridu pričakala tudi množica demonstrantov, ki je opozorila predvsem na Bushevo brezbrižnost do varovanja okolja.

Čokova o protestih
12. 06. 2001 00.00
V posebni izjavi za novinarje v prostorih ministrstva za šolstvo je šolska ministrica Lucija Čok poudarila, da je vselej zagovarjala partnerski odnos med državo in študenti. Zaradi omenjenega stališča je izjava študentov, da jih ne jemlje kot sebi enakovredne partnerje, po njenem mnenju zgrešena. Sporazum, ki so ga v petek predstavniki študentov poslali v podpis trem ministrstvom (ministrstvu za šolstvo, za delo in za finance), pa je po ministričinem prepričanju neprimeren, saj je bil objavljen v javnih občilih, preden ga je kateri od ministrov sploh utegnil pogledati.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Študenti začeli s protesti
06. 06. 2001 00.00
Študenti so začeli s prvimi protestnimi akcijami, s katerimi poudarjajo, da želijo ohraniti socialne in druge ugodnosti. Danes so na Prešernovem trgu postavili velik steklen hranilnik, zatem pa so se s transparenti odpravili na pohod po Ljubljani.

Novi spopadi v Katmanduju
05. 06. 2001 00.00
V nepalski prestolnici Katmandu so tudi danes, kljub podaljšani policijski uri, izbruhnili nasilni protesti, v katerih naj bi umrlo šest ljudi. Nepalci ne verjamejo, da je bil morilec kraljeve družine prestolonaslednik Dipendra, zato od novega kralja zahtevajo odgovor. Kralj Gjanendra že imenoval posebno komisijo, ki bo raziskala okoliščine tragedije.

Množičen protest študentov
30. 05. 2001 00.00
14. junija naj bi dijaki in študentje organizirali množičen protest. Na njembodo opozorili na slab socialni položaj in zahtevali ohranitev socialnih ugodnosti, ki jih imajo. Na finančnega ministra so naslovili tudi protestno pismo.

Po uporu še protesti
26. 05. 2001 00.00
Namestnik gruzinskega obrambnega ministra, general Dmitri Lejava je sporočil, da se je upor vojakov končal. Uporniški vojaki so se vrnili v vojašnice. Kakih 500 vojakov s tanki in težkim orožjem je včeraj zasedlo vojaško oporišče, oddaljeno 30 kilometrov od gruzinske prestolnice Tbilisi in zahtevalo odstop vlade ter izplačilo plač.

Protesti proti nasilju
25. 05. 2001 00.00
Dan po umoru direktorja uprave baskovskega dnevnika El Diario Vasco v San Sebastianu je proti nasilju baskovske teroristične organizacije ETA demonstriralo na tisoče Špancev. Ljudje po vsej Španiji so se danes udeležili zborovanj pred mestnimi hišami, ponekod pa so za pet minut celo ustavili delo. V San Sebastianu je danes več sto novinarjev pozvalo k obrambi svobode tiska in govora. Zborovanja proti nasilju ETA-e se je udeležil tudi baskovski premier Juan Jose Ibarretxe. Žalne slovesnosti za ubitega Oleago Elejabarrieto pa naj bi se zvečer udeležili tudi predstavniki vlade v Madridu.

Dalajlama v Beli hiši
23. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši sprejel tibetanskega verskega in posvetnega voditelja dalajlamo. Srečanje med dalajlamo in ameriškim predsednikom je potekalo ob 50. obletnici podpisa kitajsko-tibetanskega sporazuma, s katerim je Tibet 23. maja 1951 postal del Kitajske in z vkorakanjem kitajskih čet formalno izgubil neodvisnost. Dalajlama je pogovore z Bushem označil kot zelo dobre, saj sta bila po njegovih besedah soglasna glede Tibeta in odnosov s Kitajsko. V tibetanski prestolnici Lhasa se je slovesnosti ob obletnici udeležilo približno 5000 ljudi. Iz strahu pred protesti skupin Tibetancev, ki živijo v izgnanstvu, so slovesnosti spremljali strogi varnostni ukrepi.

Protesti proti jedrskim odpadkom
16. 05. 2001 00.00
Z blokado na železniški progi je približno 40 nasprotnikov jedrskih elektrarn vnovič ustavilo prevoz jedrskih odpadkov iz Nemčije v Francijo. Protestniki so vlak z odpadki pri Amiensu v Franciji zadrževali poldrugo uro. Potem ko so varnostne sile odstranile ovire, pa je vlak ob sedmi uri nadaljeval pot.

Eksplozija v Sanskem Mostu
08. 05. 2001 00.00
Sinoči je v Sanskem Mostu v Federaciji BiH odjeknila eksplozija, ki je poškodovala pravoslavno cerkev v mestu z večinskim muslimanskim prebivalstvom. Za eksplozijo, v kateri ni bil nihče ranjen, sta najverjetneje odgovorna dva Muslimana, ki so ju že zaslišali. Predstavnik mednarodne policije Združenih narodov Douglas Coffman Coffman je zaradi incidenta izrazil obžalovanje. Po njegovih besedah predstavlja eksplozija neodgovoren odziv na včerajšnje incidente v Banjaluki in sobotni incident v Trebinju, kjer so izbruhnili izgredi Srbov zaradi začetka obnove mošej v obeh mestih.

Protesti nasprotnikov kapitalizma
01. 05. 2001 00.00
Britanska policija je v središču londonskega nakupovalnega središča, na območju predela Oxford Circus obkolila več sto demonstrantov, ki so se ob 1. maju zbrali v britanski prestolnici zaradi nasprotovanja globalizaciji. Protestniki so policiste obmetavali s steklenicami in palicami, ko so jih skušali umakniti nazaj. Po navedbah policije je prišlo do prerivanja med policisti in protestniki, doslej pa so aretirali 27 protestnikov. V pripravljenosti je 6000 policistov, ki skušajo preprečiti izbruh nasilja približno 10.000 nasprotnikov kapitalizma, kolikor naj bi se jih zbralo v mestu.

Protesti v podporo Estradi
30. 04. 2001 00.00
Filipinska predsednica Gloria Arroyo je danes zatrdila, da so skušali privrženci nekdanjega predsednika države Estrade, ki je zaprt zaradi korupcije, v nedeljo zvečer izvesti državni udar, vendar jim to ni uspelo, ker niso imeli podpore vojske. Privrženci Estrade so sicer danes odpovedali načrtovani pohod k predsedniški palači v Manili, vendar proteste nadaljujejo v neki pomembni poslovni četrti prestolnice. Vladne sile so kljub umirjanju razmer v stanju najvišje pripravljenosti.

Protesti v podporo Estradi
27. 04. 2001 00.00
Več deset tisoč pristašev nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrade, osumljenega korupcije, je danes v Manili zahtevalo njegovo izpustitev. Po navedbah očividcev se je na eni od glavnih ulic v filipinski prestolnici zbralo med 50.000 in 70.000 privržencev nekdanjega filipinskega predsednika. Kljub temu, da se je večina protestnikov kmalu odpravila na delo, se je njihovo število proti večeru znova povečalo. Protesti v podporo Estradi trajajo že drugi dan.

Protesti zoper prevoz jedrskih odpadkov
24. 04. 2001 00.00
Nemška policija je aretirala okoli 60 demonstrantov, ki so na več mestih ovirali prevoz jedrskih odpadkov iz elektrarne Neckarwestheim v Walheim na jugu Nemčije. Kljub napovedanim protestom naj bi jedrski tovor jutri prepeljali v britansko tovarno za obnovo gorivnih elementov Sellafield.