protesti

Nagrado Cervantes izročili Umbralu
23. 04. 2001 00.00
Na univerzi v španskem mestu Alcala de Henares so podelili nagrado Cervantes, najbolj prestižno nagrado za književnost v španskem jeziku. Letošnjemu dobitniku nagrade, španskemu pisatelju, esejistu in kolumnistu Franciscu Umbralu jo je izročil španski kralj Juan Carlos. Hkrati so v Madridu potekali protesti ženskih gibanj. Okoli 50 protestnic je skušalo vdreti tudi v kraljevo akademijo v Madridu, s čimer so želele opozoriti, da naj bi nagrajeni pisatelj kot tipični predstavnik mačistične kulture upravičeval nasilje nad ženskami.

Aretacije protestnikov v Quebecu
22. 04. 2001 00.00
Voditelji držav in vlad iz 34 severno- in južnoameriških držav v kanadskem Quebecu so nadaljevali pogovore o oblikovanju prostotrgovinskega območja, nadaljujejo pa se tudi protesti proti globalizaciji. Policija je od petka aretirala približno 400 protestnikov, samo v noči na nedeljo 253, ranjenih pa je približno sto ljudi, od tega 46 policistov in 57 protestnikov. Nekaj četrti mesta je razdejanih, davi pa je bilo mogoče videti goreče barikade in razbita izložbena okna.

Protesti v Quebecu
20. 04. 2001 00.00
Pred začetkom tridnevnega vrha šefov držav in vlad ameriških držav se je v kanadskem Quebecu zbralo približno tisoč protestnikov, ki so se ob močnem policijskem spremstvu mirno sprehodili po mestu.

Protesti v Zvorniku
20. 04. 2001 00.00
V Zvorniku se je zbralo približno 10 tisoč ljudi, ki so protestirali proti aretaciji bosanskega Srba Dragana Obrenovića, ki ga je mednarodno sodišče v Haagu obtožilo, da je med vojno v BiH zagrešil vojne zločine. Proteste, ki so potekali mirno, so spremljali pripadniki mirovnih sil Sfor. Predstavnik lokalnega združenja vojnih veteranov Aleksandar Despotović je zagotovil, da so nekdanji borci pripravljeni pričati pred haaškim sodiščem, pod pogojem da se seznam imen obtožencev objavi. V nasprotnem primeru je napovedal nove proteste po vsej Republiki srbski.

Turška vlada predstavila reforme
14. 04. 2001 00.00
Turška vlada je predstavila program za gospodarsko okrevanje države, ki jo je prizadela huda gospodarska kriza. Turški gospodarski minister Kemal Dervis je javnosti predstavil dolgoročni načrt za rešitev turškega gospodarstva, medtem ko po vsej državi potekajo množični protesti proti rastočim cenam, nezaposlenosti in težkemu življenju.

Putin nasprotuje podržavljanju NTV
09. 04. 2001 00.00
Protesti zaradi prevzema ruske televizijske postaje NTV so se iz Moskve preselili v Sankt Petersburg. Na osrednjem trgu se je zbralo okoli 4.000 ljudi, ki so predsedniku Putinu očitali, da si skuša podrediti neodvisne ruske medije. Predsednik Putin je vrhovno sodišče pozval, naj se izjasni o pravni podlagi za prevzem NTV, ki ga je prejšnji teden izvedel državni energetski gigant Gazprom.

Nizozemci proti zakolu, ministri EU o cepljenju
09. 04. 2001 00.00
Nizozemske oblasti so kljub protestom danes začele zakol kakih 50.000 glav živine v vasi Kootwijkerbroek v osrednjem delu države. Protestniki, večinoma mladi, so dopoldne s traktorji in kmetijskimi stroji zaprli ceste in veterinarskim ekipam preprečevali vstop v vas, kjer so 29. marca odkrili primer bolezni. Policisti so jih pregnali z gumijevkami in vodnimi topovi, priprli 13 oseb in zasegli traktorje in kmetijske stroje. Protestniki menijo, da v Kootwijkerbroeku ni epidemije slinavke in parkljevke in da poskušajo oblasti območje spremeniti prostor za rekreacijo.194160

Protesti v podporo novinarjem
08. 04. 2001 00.00
Po včerajšnjih protestih v ruski prestolnici so se v podporo novinarjem televizijske postaje NTV, ki ne želijo delati za novo vodstvo televizije, protestniki danes zbrali tudi na ulicah Sankt Peterburga. Kot je poročala televizijska postaja NTV, v središču mesta približno 5000 ljudi demonstrira proti prevzemu televizijske postaje s strani državnega giganta Gazprom. Ta je pretekli teden imenoval novo vodstvo NTV. Opozicija v prevzemu vidi nevarnost za svobodo tiska v Rusiji.

Protesti v Turčiji
08. 04. 2001 00.00
Turčija je zaradi hude gospodarske in finančne krize zaprosila za finančno pomoč skupino industrijsko najbolj razvitih držav G-7. Po pisanju turškega časnika Sabah je turški premier Bulent Ecevit v pismu, ki ga je naslovil na skupino G-7, navedel, da država za izhod iz gospodarske krize potrebuje 12 milijard dolarjev. Turčija naj bi od skupine G-7 dobila šest milijard dolarjev, 6,25 milijarde dolarjev pa naj bi dobila od Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Vendar je podpredsednik Svetovne banke za Evropo in Osrednjo Azijo Johannes Linn izjavil, da ni zelo verjetno, da bi Turčiji dali več kot 5 milijard dolarjev.

Protesti v podporo Miloševiću
07. 04. 2001 00.00
V Beogradu se je pred stavbo srbske vlade zbralo okoli 3000 ljudi, ki so zahtevali izpustitev Slobodana Miloševića. Na demonstracijah v podporo prejšnjo nedeljo aretiranega nekdanjega predsednika Jugoslavije so se zbrali večinoma starejši ljudje. Po nekaj urah napetega vzdušja so se demonstranti mirno razšli.

Protestniki napadli policiste in SFOR
06. 04. 2001 00.00
Ob prevzemu nadzora nad Hercegovsko banko v Mostarju in njenimi podružnicami v krajih Grude, Medjugorje, Tomislavgrad, Široki Brijeg, Posušje in Orašje je danes prišlo do spopadov med predstavniki mednarodne skupnosti in bosanskimi Hrvati. Potem ko so pripadniki mednarodne policije in policije Federacije BiH ob podpori sil SFOR zasedli sedež omenjene banke v Mostarju je v poslopje vdrla množica protestnikov. Po prvih podatkih je bilo ranjenih več policistov, protestniki pa so iz banke odnašali dokumente in kradli denar.

Protesti kmetov se nadaljujejo
02. 04. 2001 00.00
Kmetje, pridelovalci mleka, stopnjujejo svoje proteste. Potem ko so v soboto zaprli dostop do kočevskega obrata Ljubljanskih mlekarn, so včeraj zaprli še zbiralnico mleka v Novem mestu ter obrat v Kranju. Zaradi tega se že pojavljajo viški mleka, ki so ga kmetje v Kočevju danes delili prvič, kasneje pa ga bodo delili po vseh zbiralnicah.

Protesti kmetov se zaostrujejo
02. 04. 2001 00.00
Predstavniki Sindikata kmetov Slovenije (SKS) 

Napovedani protesti ob prihodu Norfolka
30. 03. 2001 00.00
V koprsko pristanišče je že vplula ameriška bojna ladja Emory's Land kot nekakšna predstraža oziroma spremljevalna ladja podmornice USS Norfolk. Zakaj ji ni takoj sledila jurišna jedrska podmornica iz razreda Los Angeles, kot je bilo napovedano, zaenkrat ni znano. Ta naj bi po zadnjih vesteh priplula v ponedeljek in se v našem morju zadržala teden dni.

Protijedrski protesti v Nemčiji
26. 03. 2001 00.00
Francija je danes po štirih letih spet začela vračati predelane jedrske odpadke v Nemčijo. To je prvi prevoz jedrskih odpadkov med državama po letu 1998, ko so odkrili, da nekateri zabojniki puščajo. Od tedaj so se kupi rabljenega nuklearnega goriva v Nemčiji kopičili, enako pa tudi v Franciji, kjer pri predelavi rabljenega goriva nastajajo tudi radioaktivni odpadki. Te so po pogodbi dolžni Nemci uskladiščiti sami.

Protesti v Neaplju
17. 03. 2001 00.00
V središču Neaplja se je približno 20 tisoč nasprotnikov globalizacije med protesti spopadlo s policijo. Protestniki so v znak konference Globalnega foruma, na katerem sodelujejo politiki in strokovnjaki, metali kamenje in prižigali dimne bombe. V spopadu je bilo ranjenih več sto demonstrantov, najmanj sedem policistov in štirje novinarji.

Kučma pripravljen na dialog
15. 03. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je med današnjim obiskom na Poljskem v zvezi s sedanjimi protesti v Ukrajini, na katerih opozicija zahteva njegov odstop, izjavil, da je pripravljen na dialog "s tistimi, ki se želijo pogovarjati". ''Če želimo biti del Evrope, moramo razmišljati evropsko in spoštovati demokratična načela," je dodal Kučma po srečanju s poljskim kolegom Aleksandrom Kwasniewskim. Kwasniewski je Kučmi izrazil podporo, pri tem pa poudaril, da je bil Kučma dvakrat izvoljen demokratično.

Protesti v Kosovski Mitrovici
14. 03. 2001 00.00
O nasilnih protestih danes poročajo tudi iz Kosovske Mitrovice. Približno 150 razjarjenih Srbov je s kamenjem in molotovkami napadlo tamkajšnjo policijsko postajo in zažgalo policijsko vozilo. Še prej naj bi zanetili ogenj v dveh albanskih hišah v severnem delu mesta. V spopadih s pripadniki varnostnih sil je bilo ranjenih več kot 20 ljudi, med njimi tudi policist Združenih narodov in pripadnik mirovnih sil. Povod za proteste je bila aretacija dveh Srbov, obtoženih napada na mednarodne policiste. Pripadniki varnostnih sil naj bi skušali izgrednike razgnati s solzivcem.

''Hočemo odstop Kučme''
13. 03. 2001 00.00
V Lvovu na vzhodu Ukrajine so danes potekale demonstracije, na katerih je približno 3000 študentov zahtevalo izpustitev mladih, ki so jih zaprli med petkovimi demonstracijami proti predsedniku Leonidu Kučmi v Kijevu. Demonstranti so med večurnimi protesti v središču Lvova zažgali ukrajinsko zastavo, zahtevali pa so tudi odstop notranjega ministra Jurija Kravčenka in kazen za policiste, ki so bili po njihovih trditvah med petkovimi demonstracijami nasilni.

Spomenik laži razhudil Cerkev
12. 03. 2001 00.00
Cerkev odločno nasprotuje ponovni postavitvi sramotilnega stebra in spomenika laži, kot njeni predstavniki imenujejo obeležje v spomin demonstracije žensk leta 1943, pred ljubljansko stolnico. Pri tem jih zlasti jezi ignoranca mestnih oblasti, ki naj bi sicer prenovljen in spremenjen spomenik (restavratorji so spremenili položaj prsta na roki in odstranili del spornega napisa) hotele na staro mesto vrniti "na skrivaj". "S tem prispevajo k zaostrovanju odnosov med Cerkvijo in državo," so na novinarski konferenci opozorili predstavniki ljubljanske nadškofije.

Protesti proti Wahidu
11. 03. 2001 00.00
Okoli tisoč študentov je danes blokiralo središče Džakarte in zahtevalo odstop indonezijskega predsednika Abdurrahmana Wahida. Študenti so se z napisi »

Protesti proti predsedniku Kučmi
09. 03. 2001 00.00
V ukrajinski prestolnici Kijev so se vneli spopadi med policijo in približno 10 tisoč protestniki, nasprotniki ukrajinskega predsednika Leonida Kučme, ki zahtevajo njegov odstop zaradi domnevne vpletenosti v umor opozicijskega novinarja. Protestnike, ki so se hoteli prebiti do predsedniške palače, je policija skušala razgnati s solzilcem in gumijevkami. Vsaj šest policistov je ranjenih, aretirali pa so več kot 20 ljudi. Protesti v Kijevu so se začeli že dopoldan, ko je policija skušala demonstrantom preprečiti dostop do parka, kjer naj bi predsednik ob spomeniku pesnika Tarasa Ševčenka položil cvetje.

Popravila v nuklearki Temelin
08. 03. 2001 00.00
Češka jedrska elektrarna Temelin je danes zaradi nadaljnjih popravil za teden dni prekinila poskusno delovanje, je sporočilo vodstvo elektrarne. Elektrarno so začasno zaprli, da bi popravili tri zapornice za reguliranje toka, ki povzročajo tresljaje v generatorju glavne turbine. Popravila v elektrarni so sicer potekala že januarja, ko naj bi tresljaje na eni od štirih zapornic že znižali za 80 odstotkov.

Slovenija izgubila z Urugvajem
28. 02. 2001 00.00
Slovenska nogometna reprezentanca je v prijateljskem srečanju v Kopru izgubila z Urugvajem z 0:2 (0:1).

Protiameriški protesti v Iraku
19. 02. 2001 00.00
Organiziranih demonstracij v Bagdadu, na katerih so sežigali ameriške, britanske pa tudi izraelske zastave, se je udeležilo več tisoč ljudi. Iračani so med krivce za petkov napad uvrstil tudi Kuvajt in Saudsko Arabijo, odkoder so poletela zavezniška letala. Ljudje zahtevajo maščevanje. Današnjih protestov se je udeležil tudi George Gallaway, član britanskega parlamenta, ki je na obisku v Bagdadu. Pred tem je v bolnišnici obiskal ranjence, žrtve petkovega napada.

Zaostrene razmere na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

Protesti kosovskih Srbov
18. 02. 2001 00.00
Kosovski Srbi so nadaljevali s protesti in cestnimi zaporami proti nasilju albanskih skrajnežev, med drugim tudi v središču Niša, kjer se je zaradi petkovega napada na srbski konvoj zbralo približno tisoč Srbov, beguncev s Kosova. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug so protesti potekali mirno.

Protesti proti napadom
18. 02. 2001 00.00
V Bagdadu se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki so izrazili nezadovoljstvo zaradi petkovih bombnih napadov na Bagdad, v katerih sta po uradnih podatkih umrli dve osebi, več kot 20 pa je bilo ranjenih. Tako je v južnem delu iraške prestolnice proti napadom protestiralo približno 3000 ljudi , medtem ko se je v središču Bagdada zbralo 5000 ljudi, ki so izrazili nasprotovanje ameriškemu predsedniku Gerorgu Bushu in podporo iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. V podporo Iraku se je danes zbralo tudi skoraj tisoč ljudi v Gazi. "Sadam, udari po Tel Avivu," so vzklikali protestniki, ki so se zbrali na ulicah Beit Hanuna na severu Gaze.

Delavci Daewooja protestirajo
17. 02. 2001 00.00
Z množičnimi protesti so delavci avtomobilske družbe Daewoo Motors izrazili svoje nasprotovanje odpuščanjem, ki jih je napovedalo vodstvo družbe. Korejski proizvajalec avtomobilov je včeraj sporočil, da bo odpustil 1785 delavcev, s čimer naj bi pospešil pogajanja z ameriško družbo General Motors o prevzemu podjetja. Sindikati so že napovedali generalno stavko, ki naj bi se začela v ponedeljek v treh osrednjih tovarnah Daewooja, prav tako pa so sprožili tožbo proti svojim delodajalcem.

Nove demonstracije v podporo Norcu
13. 02. 2001 00.00
Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.