raziskovalnih

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?
09. 07. 2024 16.42
Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco
29. 05. 2024 07.41
EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56
Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Senat UL sprejel nove sklepe glede sodelovanja z izraelskimi institucijami
22. 05. 2024 13.29
Senat Univerze v Ljubljani, ki se je nedavno znašel pod pritiskom FDV-ja, ki je od njih zahteval prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, je na dopisni seji sprejel določene sklepe glede pomoči palestinskim študentkam in študentom ter sodelovanja z izraelskimi ustanovami.

V Nemčiji in na Otoku prijeli domnevne vohune: 'Kitajska agresivno napada'
22. 04. 2024 17.22
Nemčija in Velika Britanija sta prijeli domnevne vohune, ki naj bi posredovali tajne informacije Kitajski. Na Zahodu se namreč vse bolj krepi zaskrbljenost zaradi agresivnega kitajskega vohunjenja, kitajske obveščevalne službe naj bi namreč ciljale na podjetja, industrijo in znanost.

Mesta v polfinalu so zapolnjena, zdaj gre zares
17. 04. 2024 10.58
Julija in Jakob iz Osnovne šole Hruševec Šentjur sta odlično izkoristila drugo priložnost in si s kar 15-imi zvezdicami rezervirala mesto v polfinalu Malega šefa Slovenije. Polfinalisti se bodo borili za najvišje Mercatorjeve donacije, katere šole naj se razveselijo ostalih donacij, pa odločate tudi vi.

'Danes je pomemben dan za slovenski jedrski sektor'
28. 03. 2024 14.43
Vlada je danes sprejela predlog resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Med drugim predvideva energetsko mešanico jedrske energije in obnovljivih virov energije ter podporo projektu Jek 2. Predlog resolucije bo zdaj obravnaval in sprejemal DZ.

Umrl Marjan Pajntar, priznani ginekolog in pionir medicinske hipnoze
04. 03. 2024 08.28
V 92. letu starosti se je poslovil Marjan Pajntar, mednarodno priznani ginekolog in porodničar, pionir na področjih psihosomatike in medicinske hipnoze, priljubljeni zdravnik in psiholog mnogih pacientov ter cenjeni mentor številnih mladih raziskovalcev in kliničnih delavcev, so sporočili iz Društva za medicinsko hipnozo Slovenije.

Nemčija ponovno pred nami
02. 03. 2024 17.19
Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

Namesto na konec mavrice po zlato na Štajersko in v Prekmurje
28. 02. 2024 19.29
Reki Drava in Mura, verjeli ali ne, v sebi skrivata več tisoč kilogramov čistega zlata, ki so ga izpiralci lovili že pred 4000 leti, danes pa zlate luske iščejo predvsem tisti, ki jim zgodovina, narava in tradicija veliko pomenijo. V Zlatoličju poskušajo z obujanjem večtisočletne dejavnosti pritegniti turiste ali pa se premetavanja proda in skritih lusk lotevajo iz pustolovskih in raziskovalnih namenov. Pa je izpiranje zlata le hobi ali tudi dobičkonosen posel?

Na lestvici stotih najvplivnejših evropskih poslancev niti enega Slovenca
27. 02. 2024 18.53
Eden od evropskih raziskovalnih inštitutov je objavil lestvico stotih najvplivnejših evropskih poslancev, na njej pa ni nikogar iz Slovenije. In zakaj ne? Ker nihče od slovenskih evroposlancev ni na vodstvenih položajih v Evropskem parlamentu oziroma političnih skupinah. Prav tako naj bi bili podpovprečno angažirani pri oblikovanju zakonodaje. To pa še ne pomeni, da svoje delo opravljajo slabo, opozarja dopisnik iz Bruslja Peter Žerjavič. Kaj pa o tem, kako so jih ocenili, pravijo naši izvoljenci?

Julija Recko in Jakob Kodrič
26. 02. 2024 05.50
Julija je zgovorna, kar malo hiperaktivna, Jakob je bolj resen, si želi bit kuhar, rad bi dobil michelinovo zvezdico. Jakob je dobil za rojstni dan knjigo od Bruna Šulmana, zmagovalca MasterChefa in je povedal, da je zanj tudi navijal.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov
17. 01. 2024 15.40
Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?
15. 12. 2023 12.59
V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Mednarodna nagrada za preiskovalno novinarstvo Juretu Tepini
15. 11. 2023 09.21
Novinar POP TV in urednik 24ur.com Jure Tepina je v Albaniji prejel prestižno novinarsko priznanje za svoje večplastno in predano pokrivanje vojne v Ukrajini. Nagrade vsako leto podeljujeta Srednjeevropska pobuda (CEI) in Organizacija za medije v Jugovzhodni Evropi (SEEMO), letos so se osredotočili na preiskovalno novinarstvo v času velikih kriz, s poudarkom na raziskovalnih zgodbah, ki razkrivajo tudi posledice vojne.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21
Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00
V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Začetek novega študijskega leta: brucem pripravili dobrodošlico
02. 10. 2023 06.09
Na višješolskih in visokošolskih zavodih se je začelo novo študijsko leto. V tem prelomnem obdobju, posebej za novince, ki se bodo morali privaditi na novo okolje in življenje, so univerze, fakultete in študentske organizacije pripravile različne dobrodošlice. Visokošolski minister Igor Papič jim je v poslanici zaželel uspešno leto. Ob začetku novega akademskega leta in ob skorajšnjem svetovnem dnevu učiteljev pa v komisiji za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) poudarjajo nenadomestljivo vlogo učiteljev in vzgojiteljev za prihodnost družbe.

Ukrajina o vrnitvi Wagnerjevcev na bojišče: Rusija potrebuje meso za mlinček
30. 09. 2023 16.23
Visoki ukrajinski vojaški uradnik trdi, da se najemniki skupine Wagner ponovno borijo na fronti. Več sto borcev iz skupine, ki jo je vodil zdaj že pokojni Jevgenij Prigožin, naj bi opazili v vrstah različnih ruskih vojaških enot na vzhodni fronti.

Shod za znanost: Za dostojno plačilo strokovnih delavcev
21. 09. 2023 06.35
Zaposleni v visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti so se zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani na shodu za znanost za pošteno plačilo strokovnih sodelavk in sodelavcev. Z njim želijo izpostaviti predvsem nezavidljiv plačni položaj svojih kolegic in kolegov na različnih strokovnih delovnih mestih, so sporočili organizatorji.

Nataša Pirc Musar v ZN opomnila na le štiri predsednice Generalne skupščine
19. 09. 2023 21.54
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 78. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku posebej izpostavila podnebne spremembe in pri tem omenila tudi katastrofalne poplave v Sloveniji. Opozorila je še na potrebo po reformi Varnostnega sveta ZN, pasti digitalne dobe in enakost spolov. Spomnila je, da so skupščini najpomembnejše svetovne ustanove v njeni celotni zgodovini predsedovale samo štiri ženske.

Dolgo pričakovano poročilo Nase: 'Ena največjih skrivnosti našega planeta'
14. 09. 2023 16.11
"Zelo težko je priti do znanstvenih zaključkov o naravi neidentificiranih nenavadnih pojavov," je na konferenci po objavi poročila o raziskavi videnj nenavadnih pojavov dejal administrator Nase Bill Nelson. Poudarja, da čeprav za nekatere pojave resnično ne vedo, kaj so, pa tudi ni nikakršnih dokazov, da bi preučevani pojavi prišli iz vesolja. Težko pričakovano 36 strani dolgo poročilo o neznanih letečih predmetih tako ni prineslo nikakršnega večjega odkritja, poudarili so predvsem težavnost preiskovanja tovrstnih pojavov. "Fokus študije je premik od senzacionalizma k znanosti," je dejal Nelson. A ob tem dodal, da je pred nami zagotovo svet novih odkritij ter da bodo v vesolju še naprej iskali morebitna druga živa bitja.

'Znanstvenike prizadene, če so očitki izpostavljeni na tak lahkoten način'
28. 07. 2023 06.00
Hubert Potočnik na obtožbe Tine Gaber, partnerke predsednika vlade, da je študija, katere soavtor je, temelj za morebitno sistemsko korupcijo, odgovarja, da so zelo korektno opredelili vse aspekte invazivnosti nutrije na mokriščne ekosisteme ter tudi stroške zmanjševanja populacije. Po njegovih besedah je celoten znesek – torej 539.000 evrov – predstavljal tako upravljanje in spremljanje populacij kot učinkov in je bil delež, ki je bil namenjen le odstranjevanju oziroma odlovu nutrij, "le nekaj odstotkov oziroma morda 10 do 20 odstotkov tega zneska".

V Parizu razstava ladijskih razbitin in predmetov s Titanika
20. 07. 2023 07.49
V Parizu je do 10. septembra na ogled razstava o ponesrečeni ladji Titanik. Veliko razstavljenih predmetov z ladijske razbitine je za razstavo prispeval francoski raziskovalec Henri-Paul Nargeolet, ki je prejšnji mesec umrl v nesreči podmornice Titan. Na razstavi bo mogoče videti več kot štiri metre dolgo maketo potopljene ladje, celotno izkušnjo pa bo dopolnilo potovanje po noči, ko je ladja zadela ledeno goro.

V New Yorku poslej poleg muzeja še center Louisa Armstronga
12. 07. 2023 11.01
Hiša v newyorškem predelu Queens, kjer je ikona jazza Louis Armstrong (1901–1971) 28 let živel s soprogo Lucille, je že dlje časa odprta za javnost kot muzej, sedaj so v bližini odprli še njegov center. Ta je namenjen obsežnemu arhivu z več kot 60.000 predmeti, povezanimi z glasbenikovim življenjem in delom.

Začetek poletnih počitnic: šolske klopi bodo samevale do septembra
23. 06. 2023 06.24
Šolarji so še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, nato pa bodo za približno dva meseca pozabili na šolo in brezskrbno uživali na težko pričakovanih počitnicah. V šolo se bodo znova vrnili 1. septembra. Na šolah so na zadnji šolski dan izvedli tudi proslavo pred dnevom državnosti.

Vlada predlogu za višji regres ni naklonjena, sindikati čakajo uradni odgovor
09. 06. 2023 15.44
Javni uslužbenci bodo letos, kot kaže za zdaj, dobili regres v višini 1203,36 evra. Sindikati javnega sektorja so sicer predlagali višji regres za tiste v nižjih plačnih razredih, a na vladni strani glede na izjave njenih predstavnikov temu niso naklonjeni. Uradnega stališča vlada sicer še ni sprejela.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje
09. 06. 2023 11.19
Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27
Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

'Tisoč dni je šokantno dolgo za čas, preživet v priporu'
10. 05. 2023 07.48
Tako se začne pripoved partnerja avstralske novinarke in voditeljice Čeng Lei. Kitajske oblasti so jo v pripor pripeljale pred skoraj tremi leti, od takrat ga ni zapustila. Obtožbe proti njej ostajajo skrivnost, prav tako datum sojenja.