raziskovalnih

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Vlada nekoliko spremenila način financiranja raziskovalnega zavoda Rudolfovo

26. 05. 2022 09.45

Vlada je prejšnji teden na dopisni seji s sklepom nekoliko spremenila način financiranja javnega raziskovalnega zavoda Rudolfovo. Zanj je sicer v letošnjem in prihodnjem letu zagotovljenih letno po 2,6 milijona, od leta 2024 naprej pa se bo financiral na podlagi načina izračuna, ki ga bo določil ARRS. Slednji sicer pogodbe z zavodom še ni podpisal.

SVIZ direktorja ARRS poziva, naj ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo

17. 05. 2022 10.43

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je direktorju ARRS Mitji Lainščaku poslal poziv, naj zaradi številnih nejasnosti in dvomov o zakonitosti ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo o stabilnem financiranju. Obenem prosijo za takojšnji dostop do obrazložitve sklepa o ustanovitvi zavoda.

'Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo vstopa v izredne razmere'

11. 05. 2022 21.28

Bodoča ministrica za vzgojo in šolstvo Amalija Žakelj zaradi še vedno trajajoče odprte splošne stavke vstopa tako rekoč v izredne razmere, po objavi imen kandidatov za bodoče ministre pravi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Novo ministrstvo se bo moralo po njegovem mnenju prednostno lotiti reševanja stavkovnih zahtev.

ERC za projekte slovenskih raziskovalcev namenil več milijonov evrov

26. 04. 2022 11.45

Evropski raziskovalni svet je objavil dobitnice in dobitnike projektov za leto 2021, med katerimi sta tudi profesorica in profesor na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, astrofizičarka Maruša Bradač in matematik, Franc Forstnerič. Raziskovalca bosta za svoja projekta pridobila sredstva v skupni vrednosti več kot 3,5 milijona evrov. Med prejemniki sredstev je še Borut Klabjan, ki je za gostiteljsko ustanovo izbral Znanstveno-raziskovalno središče Koper.

Razrešeni na predvečer seje, na kateri bo razprava o direktorju in milijonih

21. 04. 2022 19.03

Vlada je ponovno sprejela sklep, da se kot predstavnike ustanovitelja v upravnem odboru Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS) na predlog ministrstva, pristojnega za znanost, razrešijo Emilija Stojmenova Duh, Tonček Kregar, Jana Kolar in Justina Erčulj. Vlada jim je že izdala odločbe o predčasni razrešitvi z današnjim dnem. Razrešitev se je zgodila na predvečer seje, na kateri bo razprava o tem, kdo bo agencijo, ki podeljuje denar za raziskave, vodil prihodnjih pet let, pa tudi o financiranju JRZ Rudolfovega, ki mu je vlada mimo vseh običajnih procedur pred volitvami podelila 5,2 milijona evrov.

Proruski separatisti prevzeli nadzor nad pristaniščem v Mariupolu

11. 04. 2022 06.59

Na vzhodu Ukrajine se ljudje pripravljajo na obsežne spopade. Na širšem območju Kijeva so odkrili že več kot 1200 trupel, so sporočili Ukrajinci, predsednik Volodimir Zelenski pa meni, da je v Mariupolu, ki so ga "ruske sile do tal požgale", umrlo več desettisoč ljudi. Padec mesta naj bi bil le še vprašanje časa, proruski separatisti zatrjujejo, da so že prevzeli nadzor nad tamkajšnjim pristaniščem. V Moskvi medtem za svoje enote novačijo odpuščene vojake. "Na ta način priznavajo naraščajoče izgube," menijo na britanskem obrambnem ministrstvu. Čečenski vodja Ramzan Kadirov pa je napovedal, da bodo najprej popolnoma "osvobodili" regiji Lugansk in Doneck, nato pa zasedli prestolnico Kijev.

EU brez odločitve o embargu na ruski plin in nafto

11. 04. 2022 18.22

Zunanji ministri EU so razpravljali o nadaljnjih sankcijah proti Rusiji, vključno z embargom na ruski plin in nafto. A odločitev po besedah visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella ni bila sprejeta. Obenem je poudaril, da že vse države zmanjšujejo odvisnost od ruskih fosilnih goriv.

Ukrajinski minister: Vsak ruski vojak bo domov prinesel košček Černobila

10. 04. 2022 15.07

Ruski vojaki so v Rdečem gozdu na območju prepovedi gibanja zaradi radiacije ob nuklearki v Černobilu skoraj 30 dni kopali jarke, trdi ukrajinska državna družba za jedrsko energijo Energoatom. Kot so še zapisali, so na tem območju zdaj izmerili nenormalno visoke ravni sevanja.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti

06. 04. 2022 12.37

Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Ustanovitev zavoda Rudolfovo razburila akademike. 'Gre za politično odločitev in neracionalen projekt'

31. 03. 2022 19.14

V akademskih krogih prah dviguje odločitev vlade, da ustanovi novi javni raziskovalni zavod Rudolfovo. Vlada je namreč zavodu s prostori v Novem mestu, ki naj bi se usmerjal na tehnološka področja, za prihodnji dve leti namenila dobrih pet milijonov evrov. Da gre za politično odločitev in neracionalen projekt, zastavljen mimo vseh strokovnih kriterijev, je kritičen rektor ljubljanske univerze. "Ne jemljite nam priložnosti samo zato, ker nismo iz Ljubljane," pa dvomljivcem odgovarja nov začasen šef zavoda Borut Rončevič.

Dva milijona evrov za projekt slovenske znanstvenice, ki bo razvijala biofilm

17. 03. 2022 13.02

Vodji raziskovalne skupine inštituta InnoRenew CoE in profesorici Univerze na Primorskem Anni Sandak je kot prvi ženski v Sloveniji uspelo pridobiti projekt Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) za utrjevanje samostojne raziskovalne kariere. Z dva milijona evrov vrednim projektom bo Sandakova z ekipo razvijala biofilm, ki med drugim ščiti površine biomaterialov, betona, plastike in kovin. Ena od njegovih izjemnih funkcij je naravno samozdravljenje.

Parlamentarne volitve na POP TV: ODLOČITEV 2022 

15. 03. 2022 10.41

Na POP TV pet soočenj, Dejstvomer in poglobljeni intervjuji.

Hojs: Zakon o začasni zaščiti beguncev bo aktiviran najkasneje do petka

08. 03. 2022 15.40

Na ministrstvu za notranje zadeve pripravljajo sklep, s katerim bodo vladi predlagali aktiviranje zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb, ki beguncem iz Ukrajine zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, je ob robu vladnega obiska v osrednjeslovenski regiji povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Zakon bo aktiviran najkasneje do petka. Rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič pa je predsednika vlade Janeza Janšo pozval, da čim prej zagotovi pravno podlago za urejanje ustreznega statusa ukrajinskim beguncem za študij in zaposlitev na univerzi.

Velik preboj na slovenski fakulteti: inovativna naprava za zmanjšanje količine odpadnega blata

13. 02. 2022 07.15

Na ljubljanski Fakulteti za strojništvo so pod vodstvom prof. dr. Matevža Dularja zagrizli v smrdeč, predvsem pa izredno pereč okoljski problem. Izumili so napravo, ki bo učinkovito zmanjšala končno količino odpadnega blata v čistilnih napravah, pri tem pa bo nastajalo tudi trajnostno gorivo. Tehnologijo, razvito na slovenskih tleh, bo po predvidevanjih v letu in pol že mogoče ponuditi na trgu. Trenutno še pilotni projekt poteka na štirih čistilnih napravah v Sloveniji in celo v grški prestolnici.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju

04. 02. 2022 11.21

54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

Razrešeni člani ARRS vložili tožbo na Upravno sodišče

04. 02. 2022 10.32

Razrešeni člani Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS so vložili tožbo na Upravno sodišče, skupaj z zahtevo za začasno odredbo, da se zadrži imenovanje novih članov upravnega odbora. Menijo, da je bila razrešitev izvedena povsem arbitrarno, brez kakršnega koli ugotavljanja obstoja razlogov.

Mednarodna vesoljska postaja bo strmoglavila na Zemljo

04. 02. 2022 08.51

V začetku leta 2031 se bo ISS potopila v Tihi ocean, in sicer v del, znan kot Point Nemo. Gre za najbolj oddaljeno točko od kopnega, znano tudi kot pokopališče vesoljskih plovil. Tam je namreč strmoglavilo že veliko starih satelitov in drugih vesoljskih odpadkov, med njimi tudi ruska vesoljska postaja Mir leta 2001.

Univerze: Način menjave upravnega odbora ARRS neprimeren

31. 01. 2022 18.03

Na univerzah v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici ob hitrem imenovanju novega vršilca dolžnosti direktorja ARRS konec tedna izražajo pričakovanje, da imenovanje ne bo negativno vplivalo na strokovno neodvisno delovanje ARRS in učinkovito opravljanje njenih nalog. Kot poudarjajo, je bil način menjave upravnega odbora agencije neprimeren. Ministrica Simona Kustec pa zavrača očitke, da gre za politično podrejanje agencije.

Vlada na čelo ARRS postavila Lainščaka

29. 01. 2022 17.32

Upravni odbor ARRS v novi sestavi je na svoji seji za kandidata v. d. direktorja agencije potrdil Mitjo Lainščaka. Vlada je na kasneje seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za v. d. direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). Mandat bo nastopil z 31. januarjem, trajal pa bo do imenovanja direktorja, vendar največ do 30. julija.

Vlada obšla upravni odbor ARRS in ni potrdila imenovanja v. d. direktorja

27. 01. 2022 15.29

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je ogorčen zaradi domnevnega vpletanja vlade v odločanje upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS glede imenovanja vršilca dolžnosti direktorja agencije. Vlada namreč ni potrdila dr. Lidije Tičar Padar, ki sta ji pred tem zeleno luč prižgala tako upravni odbor kot stroka. Ob tem je vlada v agenciji, ki odloča o financiranju znanstvenih raziskav, zamenjala štiri člane upravnega odbora.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

'V vesolju še zrak ni zastonj'

09. 01. 2022 07.36

Smo v vesolju res sami? Od kod prihajamo? Kako je vse skupaj nastalo? Kdaj bo človek znova stopil na Luno, kdaj na Mars? Kakšne posledice pušča vesoljski turizem? Kaj za nebesni svod pomeni vse večja gneča v vesolju, na tisoče satelitov, k jih nameravajo v Zemljino orbito poslati zasebna podjetja? Več kot 50 let po prvem pristanku na Luni se v vesolju dogajajo tektonski premiki, številni projekti obetajo odgovore na nekatera temeljna vprašanja človeštva.

Slovenski znanstveniki prvi potrdili 70 let staro teorijo

05. 01. 2022 14.46

"Potem ko je že leta 1950 švicarski fizik Gregory Hugh Wannier prvi napovedal stanje spinske tekočine celo pri temperaturi absolutne ničle, je želja po eksperimentalni potrditvi ostala neizpolnjena dolga desetletja." Tako so na Institutu Jožef Stefan začeli obvestilo o še enem prebojnem odkritju slovenskih znanstvenikov. Zgodba se namreč nadaljuje: po več kot 70 letih je zgoraj omenjeno teorijo potrdila skupina fizikov pod vodstvom izr. prof. dr. Andreja Zorka.

Vodenje Ustavnega sodišča prevzema Matej Accetto

16. 12. 2021 10.16

Ustavni sodnik Matej Accetto začenja triletni mandat predsednika Ustavnega sodišča. Dosedanji predsednik Rajko Knez, ki bi mu funkcija predsednika sicer prenehala v soboto, mu je vodenje ustavnega sodišča predal v luči današnje slovesnosti ob dnevu ustavnosti. Obenem je Rok Čeferin nastopil funkcijo podpredsednika sodišča.

Projekt EMBEDDIA: Brezplačna orodja za uvajanje umetne inteligence v medijih

11. 12. 2021 07.00

V poplavi informacij, aktivnem udejstvovanju na spletu in omejenih virih se vse več novinarskih redakcij nagiba k uporabi umetne inteligence, da bi določene stvari avtomatizirali. Programi že obstajajo, a so bolj kot ne omejeni na svetovne jezike. Skupina raziskovalcev v projektu EMBEDDIA pa se je usmerila na manj številčne jezike, med drugim tudi slovenščino.

Gradnja odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov naj bi končno stekla

28. 11. 2021 09.38

Pri projektu gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem so v zadnji fazi pridobivanja potrebne dokumentacije in izbora izvajalcev. Presoja vplivov na okolje je končana, okoljevarstveno soglasje je pravnomočno, gradbeno dovoljenje pričakujejo v kratkem. Gradnja naj bi stekla v začetku prihodnjega leta.

Umrl je Tonči Kuzmanić

22. 11. 2021 13.29

Umrl je eden izmed ustanoviteljev Mirovnega inštituta, raziskovalec, politolog in profesor sociologije Tonči (Ante) Kuzmanić, so sporočili z Mirovnega inštituta. Zapisali so, da je bil "vztrajen borec proti rasizmu in diskriminaciji, bister analitik razpada Jugoslavije, neizprosen kritik družbenih hipokrizij".

Poslanci sprejeli težko pričakovani zakon o znanstvenoraziskovalni dejavnosti

18. 11. 2021 22.44

Državni zbor je z 80 glasovi za in nobenim proti izglasoval predlog zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki po mnenju vlade kot predlagateljice zagotavlja pogoje za razvoj kakovostne in globalno primerljive znanstvenoraziskovalne dejavnosti. Omogočil naj bi tudi boljše vključevanje v evropski in svetovni raziskovalni prostor.

Slovenski znanstveniki in raziskovalci: 'Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se'

18. 11. 2021 15.41

Slovenske raziskovalne skupine so se znova odločile pozvati k zaupanju v znanost in cepljenje. Pravijo, da če kdaj, je ravno zdaj nujno, da stopimo skupaj, da gremo poenoteni naprej, saj nas koronakriza še naprej postavlja pred neslutene izzive. "Upoštevajmo znanstvena dognanja, cepimo se," so pozvali.